"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"

Aktualizacja:
[object Object]
sierpien-16.jpgPolitycy komentowali podzielone obchody 37. rocznicy Porozumień Sierpniowychtvn24
wideo 2/14

Brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową - oceniła Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna). - Mam wrażenie, że starsze pokolenie polityków, które było zaangażowane w tę walkę o niepodległość, w dalszym ciągu chce rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności - dodał z kolei rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Lech Wałęsa będzie gościem programu "Kropka nad i" TVN24.

Mija 37 lat od podpisania w sali BHP Stoczni Gdańskiej Porozumień Sierpniowych, które pozwoliły na powstanie NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej.

Rocznica podzieliła społeczeństwo

Niestety rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych co roku dzieli zamiast łączyć. Tym razem nie jest inaczej. Komitet Obrony Demokracji chciał zorganizować na Placu Solidarności wielkie obchody rocznicy połączone z debatami o sytuacji w Polsce. Zgodę od prezydenta Gdańska otrzymali, ale plany pokrzyżowała im Solidarność.

Związkowcy zwrócili się o pomoc do wojewody. Dariusz Drelich wydał zgodę, by przez trzy lata Zarząd Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" miał wyłączność na organizowanie uroczystości kolejnych rocznic podpisania porozumień sierpniowych na placu Solidarności w Gdańsku.

KOD ustąpił, ale do końca się nie poddał. Zapowiedział organizację swoich obchodów tuż obok, przy słynnej Sali BHP.

"To nasza choroba narodowa"

Do tych podziałów odnieśli się politycy. Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) w rozmowie z reporterką Agatą Adamek powiedziała, że "rocznica Porozumień Sierpniowych podzieliła społeczeństwo".

- Mamy obchody organizowane przez KOD wspólnie z partiami opozycyjnymi i mamy obchody organizowane przez "Solidarność". Ten brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową wynikającą z faktu, że politycy stosują historię do bieżącej polityki. Mamy cały czas politykę historyczną, cały czas mamy interpretowanie faktów z historii, tak żeby one pasowały do obecnej polityki - mówiła.

- Jeżeli w tej chwili Prawo i Sprawiedliwość kwestionuje pozycję Lecha Wałęsy jako przywódcy ruchu "Solidarności", jako przywódcy tego, co spowodowało, że mamy obecnie wolną Polskę, jeżeli mamy tyle dyskusji dotyczącej tego, jak wyglądało odzyskanie przez Polskę niepodległości, to w efekcie tego mamy dzielone święta - oceniła.

Lubnauer: brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodową
Lubnauer: brak możliwości obchodzenia wspólnie świąt jest naszą chorobą narodowątvn24

Według Lubnauer, "ta choroba narodowa jest po pierwsze bardzo przykra z punktu widzenia całego społeczeństwa". - Po drugie w efekcie możemy mieć też taką sytuację, że nawet setna rocznica odzyskania niepodległości, coś co nie powinno być kwestionowane, może nas podzielić. Dlaczego? Dlatego, że prezydent wykorzysta to święto do tego, żeby zrobić referendum - skomentowała.

Jak mówiła, "to jest przykład, jak historię wykorzystuje się do bieżących działań politycznych". - Zamiast cieszyć się wspólnie z setnej rocznicy odzyskania niepodległości, będziemy się dzielić wokół referendum dotyczącego konstytucji. To jest przykład tego, dlaczego nie możemy wspólnie obchodzić świąt - podsumowała.

"To już jest moment, żeby panowie zeszli na boczne boisko"

- Trudno powiedzieć, jaka jest przyczyna, i czy to jest jedna przyczyna tego, że nie możemy i nie umiemy świętować razem - ocenił z kolei rzecznik prasowy PSL Jakub Stefaniak.

Jego zdaniem, "starsze pokolenie polityków, które było zaangażowane w tę walkę o niepodległość, w dalszym ciągu chce rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności".

Stefaniak: starsze pokolenia polityków chcą rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolności
Stefaniak: starsze pokolenia polityków chcą rozliczać się i licytować, kto więcej zrobił dla tej wolnościtvn24

- To jest słabe, patrząc na to z perspektywy osoby, która też czeka na jakieś pomysły dotyczące przyszłości, bo ileż można rozliczać tę historię - mówił Stefaniak.

- Myślę, że to już jest taki moment, żeby panowie - jeśli chcą rozgrywać ten mecz - to zeszli trochę na boczne boisko, wzięli piłkę i tam grali. A główną płytę zostawili młodszym politykom, którzy doceniają ich wkład w historię Polski, ale też patrzą na to z perspektywy przyszłych pokoleń - powiedział.

"Dopóki jest Jarosław Kaczyński, będzie wojna"

Z kolei Grzegorz Furgo ocenił, że diagnoza tego podziału jest prosta. - PiS musi mieć wojnę. PiS podzielił ten kraj/ PiS po prostu wie, że tylko i wyłącznie może być na fali, jeżeli jest cały czas w stronie tak zwanej konfliktowej - mówił.

Jak powiedział, "Lech Wałęsa jest synonimem walki". - Z bohatera zrobiono agenta. Dzięki propagandzie część ludzi w to wierzy. I dopóki mamy konflikt PiS żyje - stwierdził Furgo.

Jego zdaniem, te podziały się nie skończą. - Tak, jak nie skończy się religia smoleńska, tak samo nie skończy się ten podział. Dopóki jest Jarosław Kaczyński będzie wojna - ocenił.

Furgo: PiS musi mieć wojnę, PiS podzielił ten kraj
Furgo: PiS musi mieć wojnę, PiS podzielił ten krajtvn24

"Przez PiS to jest święto, które bardzo mocno dzieli Polaków"

Zdaniem Marcina Kierwińskiego (PO), "bardzo określone, konkretne środowisko polityczne związane z Jarosławem Kaczyńskim robi wszystko, aby zakłamać historię".

- Dopóki polska historia będzie zakłamywana, dopóki bohaterowie nie będą nazywani bohaterami przez rządzących, dopóki osoby, które nie miały nic wspólnego z "Solidarnością", będą z kolei nazywani bohaterami, ten podział będzie coraz głębszy - ocenił.

Jak powiedział, "jeżeli Jarosław Kaczyński, Prawo i Sprawiedliwość, będą atakowały legendę tamtych dni Lecha Wałęsę, nie będzie w Polsce spokoju". - Nie będzie w Polsce wspólnego obchodzenia tej wielkiej rocznicy. To powinno być święto wszystkich Polaków, przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polaków - podsumował poseł PO.

Kierwiński: przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polaków
Kierwiński: przez PiS to jest święto, które bardzo głęboko dzieli Polakówtvn24

"Może nastąpi opamiętanie"

- Powinniśmy sobie przypomnieć, że 31 sierpnia nastąpiło podpisanie porozumień, to znaczy, że dwie strony - które wydawało się, że nigdy nie będą ze sobą rozmawiać - potrafiły rozmawiać i potrafiły coś ze sobą ustalić. Nie wyobrażam sobie, żeby w Polsce ciągle trwał taki podział, bo to nie pozwala normalnie funkcjonować w naszym kraju. Kiedyś to musi się skończyć - powiedziała wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (PO). Dodała, że "może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski, tylko zobaczą jaka była naprawdę i będziemy mogli się spotykać razem".

"Może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski"
"Może nastąpi opamiętanie i politycy PiS przestaną pisać nową historię Polski"tvn24

"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"

- Żeby obchodzić rocznicę Porozumień Sierpniowych razem trzeba uznać prawdę historyczną, że to Lech Wałęsa był założycielem i przewodniczącym "Solidarności", że on podpisał Porozumienia Sierpniowe i że on na bramie stoczni występował, mówiąc do mieszkańców Gdańska jaka jest sytuacja - podkreślił Tomasz Siemoniak z PO. Dodał, że jeśli ktoś tego nie uznaje, podważa rolę Lecha Wałęsy, trudno, żeby zbudować wspólny system obchodów. - Obecna "Solidarność" jest zbyt związana z PiS-em (…) i wpisuje się w to niszczenie legendy Lecha Wałęsy - powiedział. - To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem, natomiast coraz bardziej są osobno - ocenił.

"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"
"To rządzący powinni dbać o to, żeby te obchody były razem"tvn24

"Spór z czasem będzie wygasał"

- Trzeba powiedzieć, że te podziały mają charakter historyczny, bo to jest stary spór, który się od początku jego powstania toczy, chociażby między środowiskiem Andrzeja Gwiazdy i Anny Walentynowicz, a Lechem Wałęsą czy później innymi działaczami. To co mamy obecnie to w pewnym sensie jest pokłosiem tego sporu - zwrócił uwagę senator PiS Jan Maria Jackowski. W jego ocenie, formuła jaką przyjęto obecnie, że każdy mógł przyjść na uroczystości rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych organizowane przez NSZZ "Solidarność" jest dobra. - Natomiast organizowanie przez inne środowiska (uroczystości-red.) alternatywnych to jest element tworzenia tych podziałów - dodał. Zdaniem Jackowskiego, spór z czasem będzie wygasał i nie będzie już tak emocjonalny.

Jackowski: spór z czasem będzie wygasał
Jackowski: spór z czasem będzie wygasałtvn24

Autor: kb,js/sk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W lutym w pożarze apartamentowca w Walencji zginęło dziesięć osób, spłonęło ponad 130 mieszkań. Hiszpańska policja ustaliła, że przyczyną pożaru była awaria lodówki, a dokładniej wyciek łatwopalnej substancji chłodniczej z tylnej części urządzenia.

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Tragiczny pożar w Walencji. Przyczyną była awaria lodówki

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w jednym wpisie w mediach społecznościowych skomentował trzy sobotnie wydarzenia. Nawiązał między innymi do ministra Marcina Kierwińskiego i jego wystąpienia w czasie obchodów Dnia Strażaka.

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

"Magiczny wieczór". Donald Tusk nawiązał do Marcina Kierwińskiego

Źródło:
tvn24.pl

Zamknijmy to, bo to jest trochę żenujące, żeby w Dzień Strażaka, czyli bohaterów, którzy ratują nasze życie, skupiać się na incydencie rozdmuchanym przez prawicowy Twitter - mówił wicemarszałek Piotr Zgorzelski o dyskusji na temat trzeźwości szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego podczas przemówienia na placu Piłsudskiego. - To naprawdę źle wyglądało. Ja bym po prostu pojechał do domu i nie komentował tego więcej - powiedział Waldemar Buda z PiS.

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Marcin Kierwiński tłumaczy "nienajlepszy efekt" przemówienia. Komentarze polityków

Źródło:
TVN24

16-letni chłopiec utonął w jeziorze Skoki w powiecie włocławskim (Kujawsko-Pomorskie). Mimo podjętej reanimacji, chłopca nie udało się uratować.

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Włocławek. 16-latek utonął w jeziorze Skoki

Źródło:
tvn24.pl

Wpadli do banku w Gdańsku z pistoletem na wodę i zagrozili, że to jest napad. Po chwili jednak dodali, że to żart, ale zrobiło się poważnie, kiedy do akcji wkroczyli prawdziwi policjanci. Konsekwencje też będą poważne, bo w grę wchodzi grzywna albo nawet areszt. Jak informują służby, takie "żarty" zdarzają się coraz częściej.

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Weszli do banku i grozili pistoletem na wodę. "Żart" może grozić poważnymi konsekwencjami

Źródło:
Fakty TVN

W ostatni dzień długiego majowego weekendu we wschodniej połowie kraju nadal będzie słonecznie, a temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza. Na pozostałym obszarze Polski należy spodziewać się deszczu i burz.

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Pogoda na jutro - niedziela 05.05. Polska podzielona na pół

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sama wiem, że w jednej chwili nasze życie może się zmienić, a takie inicjatywy dają nam nadzieję na lepsze jutro i na to, że jeszcze staniemy na własnych nogach na linii startu - mówiła o biegu Wings for Life Anna Płoszyńska, która dwa lata temu była najszybsza na wózku wśród kobiet. Ten bieg, który ma dać finansowe skrzydła badaniom nad leczeniem urazów rdzenia kręgowego startuje już jutro. - Myślę, że to jest wspaniała rzecz - mówił doktor Wojciech Słowiński.

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Bieg Wings for Life w niedzielę. "Takie inicjatywy dają nam nadzieję"

Źródło:
TVN24

W Nowym Dworze Gdańskim ktoś z jadącego samochodu wyrzucił ciężarną suczkę. Na szczęście stało się to na oczach rodziny wracającej z majówki, która od razu ruszyła na pomocą. Suczka trafiła do schroniska w Elblągu, a jej właściciela, który takiego bestialstwa się dopuścił, szuka policja.

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

"Zwolnił samochód, otworzył drzwi i został wyrzucony mały pies". Natychmiast ruszyli z pomocą

Źródło:
Fakty TVN

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski trafił do bazy osób poszukiwanych rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych - podały rosyjskie agencje RIA Nowosti i TASS. Poinformowały, że "wszczęto przeciwko niemu sprawę karną". Ukraiński resort dyplomacji mówi o "desperacji rosyjskiej machiny państwowej i propagandy".

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Prokremlowskie agencje: Zełenski poszukiwany listem gończym. MSZ w Kijowie komentuje

Źródło:
TASS, RIA Nowosti, Reuters, NV, Ukraińska Prawda

Minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński przemawiał w czasie obchodów Dnia Strażaka na placu Piłsudskiego w Warszawie. To, jak brzmiał, wzbudziło pytania o jego stan. Minister w rozmowie z reporterką TVN24 tłumaczył, że winny był "straszny pogłos". Szef MSWiA poinformował później, że poddał się badaniu alkomatem, a jego wynik opublikował na X.

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Nietypowe zachowanie w czasie przemówienia. Kierwiński pokazał badanie alkomatem

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trzy przyczepy kempingowe spłonęły w Jastarni (Pomorze). Osoby przebywające na polu kempingowym poprzesuwały pozostałe przyczepy, dzięki czemu nie doszło do rozprzestrzenienia się ognia.

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Pożar na polu kempingowym w Jastarni. Spłonęły trzy przyczepy

Źródło:
PAP

Średnia dzienna liczba rosyjskich strat w ludziach w Ukrainie to 899 żołnierzy - szacuje brytyjski resort obrony. Liczba uwzględnia zabitych i rannych. W niedzielnym raporcie sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych podano, że w ciągu ostatniej doby zostało "wyeliminowanych" 1260 rosyjskich wojskowych.

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Straty armii rosyjskiej na froncie. Brytyjczycy podali liczbę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ulewy spowodowały powodzie i osunięcia ziemi na indonezyjskiej wyspie Sulawesi (Celebes). Jest kilkanaście ofiar śmiertelnych. Uszkodzeniu uległo ponad 1800 domów.

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Co najmniej 15 osób nie żyje, wiele musiało opuścić domy

Źródło:
PAP, Reuters

Czuję, że to finał długiej podróży w edukacji - powiedział stuletni weteran Jack Milton, który po blisko 60 latach od ukończenia studiów odebrał dyplom na Uniwersytecie Marylandu w Stanach Zjednoczonych. Milton nie mógł uczestniczyć w uroczystości rozdania dyplomów po skończonej edukacji w 1966 roku, bo został powołany na wojnę w Wietnamie.

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Stuletni weteran odebrał dyplom po prawie 60 latach od ukończenia studiów

Źródło:
Fox News

Rozpoczynająca się kampania wyborcza do europarlamentu jest już kolejną, w której partie mówią o wyjątkowej stawce i wyborze, który przesądzi o pozycji Polski. Jednak pojawiają się pytania, na jaką strategię wyborczą postawią politycy.

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Partie polityczne rozpoczynają bitwę o europarlament. Na jaką strategię wyborczą postawią?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Cztery osoby, w tym dwóch ratowników Bieszczadzkiej Grupy GOPR odniosło obrażenia w wypadku, do którego doszło w Dołżycy (Podkarpacie). Ratownicy jechali na pomoc turyście, zderzyli się z dwoma innymi samochodami. Ktoś bez wiedzy i zgody GOPR uruchomił zbiórkę pieniędzy na nowe auto dla ratowników. W sobotę po godzinie 11 została wycofana.

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Ratownicy GOPR jechali pomóc, mieli wypadek. Ktoś bez ich wiedzy założył zbiórkę na nowe auto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zendaya rolą w dramacie "Challengers" przypieczętowała swoją pozycję w Fabryce Snów. Wcieliła się w bezkompromisową tenisistkę i udowodniła, że może sprostać każdemu aktorskiemu wzywaniu. A od jakich filmów zaczynała?  Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Zendaya zachwyca w nowym filmie. "Starałam się zmierzyć z postacią, która jest wielowymiarowa"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Niezwykle wyglądające chmury, nazywane mammatusami, pojawiły się w sobotę na dolnośląskim niebie. Udało się je uchwycić na zdjęciach Reporterce 24.

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Mammatusy pojawiły się nad Dolnym Śląskiem

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Komentarze internautów wzbudza post informujący, jakoby lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał zaproponować, że pustostany "w małych miejscowościach po odpowiednim przysposobieniu mogłyby pełnić rolę ośrodków dla uchodźców", a ci byliby "wykorzystani do prac w rolnictwie". To fałszywka.

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Kosiniak-Kamysz chce uchodźców "z dala od aglomeracji"? Minister tego nie napisał

Źródło:
Konkret24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie, który ma "zakończyć epokę anonimowości" w dziełach, gdzie występują dublerzy. "Kaskader", w którym zagrały takie gwiazdy, jak Ryan Gosling czy Emily Blunt, wszedł właśnie do kin. Pod koniec tego roku w polskich kinach pojawi się z kolei dzieło, na które czekali miłośnicy Króla Lwa. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24