tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"To była ostatnia szansa na nowe życie". Pionierskie operacje w Zabrzu

"To była ostatnia szansa na nowe życie". Pionierskie operacje w Zabrzu
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Michał i Marta dostali nowe życie

Sukces lekarzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Przeszczepili oni płuca dwójce nastolatków - były to pierwsze w Polsce przeszczepy tego typu u tak młodych pacjentów. - Gdy się obudziłem, pomyślałem: udało się, żyję. Nie mogę w to uwierzyć - mówi jeden z pacjentów, Michał.

Zabieg  przeprowadzono u 15-letniej Marty, chorującej na skrajnie nasilone nadciśnienie płucne oraz u 17-letniego Michała, chorującego na mukowiscydozę. U obojga nasilenie choroby było tak duże, że zagrażało ich życiu.

- To była ostatnia szansa na nowe życie - wspomina Michał, który w chwili operacji miał niespełna 18 lat. - Przed operacją przeżyłem ciężkie chwile - to były nieprzespane noce i czekanie. Nie mogłem już oddychać. To była ostatnia szansa na nowe życie. Gdy się obudziłem po operacji, okazało się, że się udało, że żyję. Nie mogłem uwierzyć - mówi.

Michał przeszedł przeszczep pół roku temu. Nadal przebywa w szpitalu, gdzie przechodzi rehabilitację.

Marta z kolei mówi, że nie bała się operacji. Wiedziała, że dla niej to także ostatnia szansa. Teraz, kilka miesięcy po przeszczepie, również przechodzi rehabilitację w zabrzańskim szpitalu. Czuje się dobrze. W przyszłości chce zostać chirurgiem dziecięcym.

Oglądaj
Marta - w przyszłości chce być chirurgiem dziecięcym
Wideo: tvn24 Marta - w przyszłości chce być chirurgiem dziecięcym

Zabójcy młodych ludzi


Jak mówi szef Śląskiego Centrum Chorób Serca, prof. Marian Zembala, choroby, które dotknęły Michała i Martę można nazwać "zabójcami młodych ludzi",  ponieważ dotyczą głównie osób w młodym wieku i często, niestety, przebiegają tak agresywnie, że szybko dochodzi do zgonu.

Przeszczepy płuc u chorych z takimi chorobami były już w Zabrzu wykonywane, jednak po raz pierwszy zdecydowano się na przeprowadzenie transplantacji u tak młodych osób. Według lekarzy, oznacza to pokonanie kolejnej bariery w polskiej medycynie.

Obie operacje przeprowadził kardiochirurg dr Jacek Wojarski, który od sześciu lat odpowiada w zabrzańskim ośrodku za prowadzenie programu przeszczepów płuc. Jego zespół dokonał ich już blisko 70.

Dr Wojarski podkreśla, że poziom stresu lekarzy, jaki towarzyszy transplantacji płuc tak młodego pacjenta, jest ogromny. Zapewnił jednak, że cały zespół czuł, iż gotów jest podjąć się leczenia i ratowania życia nastolatków.

Lider transplantacjiŚląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu jest w Polsce liderem transplantacji narządów klatki piersiowej, zarówno serca, jak i płuc. Poza ośrodkiem w Zabrzu tylko ośrodek w Szczecinie, kierowany przez prof. Tomasza Grodzkiego, wykonał dwa udane przeszczepy płuca u chorych z rozedmą płuc.

Historia udanych przeszczepów płuc Polsce zaczyna się od 2001 r., kiedy prof. Marian Zembala wykonał w Zabrzu pierwszy udany przeszczep serca i płuc jednocześnie. Dwa lata później w Zabrzu dokonano pierwszego pomyślnego przeszczepu pojedynczego płuca.

Transplantacja płuc należy do najtrudniejszych. Płuca są w stałym kontakcie ze środowiskiem zewnętrznym, dlatego są bardzo narażone na infekcje. Mimo ryzyka liczba przeszczepów płuc nie spada, bo dla ciężko chorych nie ma innych opcji terapeutycznych, jak w przypadku serca - kiedy można np. wydłużyć leczenie farmakologiczne.

Ze statystyk wynika, że w światowych ośrodkach trzy miesiące po operacji transplantacji płuc przeżywa około 80 proc. pacjentów. Pięć lat przeżywa ponad połowa pacjentów po przeszczepie.

Ratunek dla chorych na mukowiscydozę

Lekarze z Zabrza zapewniają, że przy spełnieniu warunków dotyczących infrastruktury szpitala oraz odpowiedniego finansowania takich transplantacji, za 2-3 lata chorzy nie będą musieli wyjeżdżać za granicę na przeszczep płuc.

Szczególne znaczenie ma fakt dokonywania przeszczepów płuc także u chorych z mukowiscydozą. To groźna i nieuleczalna, uwarunkowana genetycznie choroba, objawiająca się głównie przewlekłymi dolegliwościami układu oddechowego. Ratunkiem dla najciężej chorych pacjentów może być właśnie przeszczep płuc, jednak jeszcze do niedawna w Polsce nie stosowano takiej metody u tej grupy chorych. Jako pierwszy zrobił to ośrodek w Zabrzu, który prowadzi największy w Polsce program transplantacji płuc.

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu zajmuje się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorób serca, naczyń oraz płuc u dorosłych i dzieci. Rocznie wykonuje ok. 12 tys. inwazyjnych procedur kardiologicznych oraz 2,4 tys. operacji kardiochirurgicznych, w tym ok. 40-50 transplantacji serca i 20 transplantacji płuc.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
cynamonn
cynamonn

Tam własnie pracuja lekarze z powołaniem! Brawo! W takich przypadkach jestem za finansowaniem takich placówek!

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   kawior

   GRATULACJE DLA LEKARZY I PIELEGNIAREK. JESTESCIE WIELCY. Mlodym Ludziom zycze zdrowia i spelniania wszystkich marzen tych duzych i tych malutkich:) .pozdrawiam serdecznie :)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje