tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Wisława Szymborska nie żyje

"Ten tom to taka stopklatka"

"Ten tom to taka stopklatka"
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Ostatnie wiersze Wisławy Szymborskiej już w sprzedaży

- Ten tom to jest trochę taka stop klatka. Stopklatka na październik zeszłego roku - powiedział w "Faktach po Faktach" sekretarz Wisławy Szymborskiej Michał Rusinek. W piątek do księgarń trafił tomik "Wystarczy" - z ostatnimi wierszami poetki. Miłośnicy poezji noblistki znajdą w nim 13 wierszy oraz fragmenty niedokończonych utworów.

- To jest taki bardzo dziwny przedmiot, bo jest to tomik, o którym mówiła pani Wisława już od dawna. Że go pisze, że układa do niego wiersze, a z drugiej strony to nie jest ten tomik, bo ona nie zdążyła napisać wszystkich wierszy, które chciała napisać - powiedział sekretarz poetki.

I dodał, że początkowo pojawiły się wątpliwości czy utwory opublikować. - Ale stwierdziliśmy, że jeśli byśmy tego nie opublikowali, to mielibyśmy jeszcze większe wyrzuty sumienia. Potraktowaliśmy ten tom trochę tak jak taką stopklatkę. To jest stan pracy nad tym tomem na październik zeszłego roku - podkreślił Rusinek.

Oglądaj
Księgarnia w Łodzi (TVN24)
Księgarnia w Łodzi (TVN24)

Trzeba się spieszyć

W pierwszym dniu sprzedaży książka cieszyła się dużą popularnością. W księgarniach można znaleźć ją w dziale nowości. - Zamówiliśmy ten tomik w bardzo dużej ilości i spodziewamy się, że dziś się rozejdzie. Więc jeśli ktoś chce zdobyć go w pierwszym wydaniu i nie czekać na dodruk, to radzę się spieszyć - podkreślał Artur Kiela, z jednej z krakowskich księgarni.

Nie tylko wiersze

Większość wierszy z "Wystarczy" było już publikowanych w polskiej prasie, jeden - "W uśpieniu" - we włoskim magazynie "Rivista d'Artista", który ukazał się w październiku zeszłego roku w zaledwie 99 egzemplarzach. Tomik "Wystarczy", w którym znajdą się także fragmenty niedokończonych wierszy noblistki, jest opatrzony tekstem Ryszarda Krynickiego.

Oglądaj
Księgarnia w Krakowie (TVN24)
Księgarnia w Krakowie (TVN24)

Do tomiku dołączono faksymile rękopisów Wisławy Szymborskiej, dzięki nim widać, jak poetka pracowała nad każdym wierszem. Układ utworów w książce jest chronologiczny, zostały one ułożone w kolejności, w jakiej poetka przekazywała je do przepisania na komputerze swojemu sekretarzowi. Pierwszy - "Ktoś, kogo obserwuję od pewnego czasu" - pochodzi z października 2010, ostatni - "Mapa" - z początku listopada 2011 r.

28 maja w warszawskim Teatrze Ateneum odbędzie się wieczór poświęcony tomikowi "Wystarczy". Jak zapowiada Wydawnictwo a5 jesienią ukaże się wydanie z płytą, wiersze przeczyta Anna Polony.

mn/fac

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Wisława Szymborska nie żyje

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje