tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

11 listopada. Święto Niepodległości

"Takie radosne święto, kiedy dzieci się uczą, co to patriotyzm". Biało-czerwono w Polsce

"Takie radosne święto, kiedy dzieci się uczą, co to patriotyzm". Biało-czerwono w Polsce
Foto: PAP | Video: TVN24 Wrocław Święto Niepodległości w całej Polsce

Tysiące ludzi w całej Polsce obchodzi dziś Święto Niepodległości. Uroczyste msze za ojczyznę, marsze i pikniki niepodległościowe odbyły się m.in. we Wrocławiu, w Gdańsku, Białymstoku, Poznaniu, Łodzi czy w Bydgoszczy. W miastach zaplanowano też szereg imprez towarzyszących oficjalnym uroczystościom.

Około dwóch tysięcy osób - dzieci i młodzież, harcerze, kombatanci i przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich - wzięło udział w paradzie z okazji Święta Niepodległości, która w niedzielę przeszła przez centrum Wrocławia. Na czele kolorowego pochodu szły konne zastępy straży miejskiej i ułanów z 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich. Tuż za nimi podążała bryczka, w której jechali: sobowtór marszałka Józefa Piłsudskiego oraz wojewoda dolnośląski i prezydent Wrocławia.Paradę poprzedziły msza św. za ojczyznę, której przewodniczył metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski, oraz uroczysty apel na wrocławskim Rynku z udziałem władz wojewódzkich i miejskich oraz wojska i służb mundurowych.

Do południa we Wrocławiu odbyły się jeszcze dwa marsze. Jeden z nich tradycyjnie zorganizowali mieszkańcy osiedla Karłowice-Różanka, drugi - środowiska związane z Polską Partią Socjalistyczną. W tym pierwszym wzięło udział około 200 osób, w drugim zaś kilkadziesiąt.

Wieczorem, z okazji Święta Niepodległości, zaplanowano iluminację wrocławskiego Stadionu Miejskiego. 700 lamp LED, zamontowanych w membranie areny o wysokości 30 metrów i szerokości 780 metrów, rozbłyśnie w barwach biało-czerwonych. Z kolei w Muzeum Miejskim Wrocławia odbędzie się koncert chóru "Piastuny", który przygotował pieśni patriotyczne. Z okazji Święta Niepodległości odbędą się również koncerty zespołów Dżem i TSA.

Oglądaj
Msza na Wawelu i pochód w Krakowie w Święto Niepodległości
Wideo: tvn24 Msza na Wawelu i pochód w Krakowie w Święto Niepodległości

KRAKÓW

Uroczystości z okazji Święta Niepodległości rozpoczęły się w Krakowie uroczystą mszą za ojczyznę na Wawelu. Oficjalne obchody miały miejsce również pod Grobem Nieznanego Żołnierza na pl. Matejki, gdzie wzniesiono na maszt flagę Polski oraz złożono kwiaty.

Ulicami Krakowa przeszła też różnokolorowa parada, w której udział wzięły setki osób.

Ponadto w związku ze Świętem Niepodległości wokół Plant Krakowskich w godzinach 10:30-14:30 jeździł też specjalny "Tramwaj Patriotyczny", organizowany przez Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana, w którym można było posłuchać pieśni patriotycznych oraz otrzymać okolicznościowe materiały, rozdawane przez krakowskich gimnazjalistów.

Oglądaj
Rozśpiewany "Tramwaj Patriotyczny" na ulicach Krakowa
Wideo: tvn24 Rozśpiewany "Tramwaj Patriotyczny" na ulicach Krakowa

KATOWICE

W Święto Niepodległości w Katowicach odsłonięto za to tablicę, poświęconą pamięci pierwszego marszałka Sejmu Śląskiego Konstantego Wolnego. Ufundowana przez śląskich notariuszy tablica znalazła się na budynku, w którym przed II wojną światową Wolny miał kancelarię notarialną.

Na tablicy umieszczonej na kamienicy przy ul. Warszawskiej 1 wyryto napis: "Konstantemu Wolnemu (1877-1940), wielkiemu polskiemu patriocie, Marszałkowi Sejmu Śląskiego, notariuszowi, którego kancelaria notarialna mieściła się w tym budynku w latach 1934-1939, Notariusze Izby Notarialnej w Katowicach 2012".

OŚWIĘCIM, ŻYWIEC, CIESZYN

Inaczej Święto Niepodległości uczcili mieszkańcy Oświęcimia, którzy zapalali w niedzielę znicze pod Ścianą Straceń na terenie byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz. 71 lat temu w Święto Niepodległości Polski Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili w tym miejscu egzekucję. Rozstrzelali 151 osób, głównie Polaków.Z kolei w Żywcu z okazji Święta Niepodległości w konkatedrze odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Rzecznik żywieckiego magistratu Tomasz Terteka przypomniał, że w mieście niepodległość przyszła już na przełomie października i listopada 1918 r. 30 października na sygnał z Krakowa grupa mieszczan rozbroiła magistrackich wartowników. Następnego dnia na rynku zebrała się duża grupa żywczan gotowych do walki. Po negocjacjach dowódcy wojsk austriackich złożyli broń. Żołnierze, głównie Rumuni i Węgrzy, otrzymali żołd i opuścili miasto.

W Cieszynie rocznicę odzyskania niepodległości świętowali wspólnie mieszkańcy różnych wyznań. W luterańskim kościele Jezusowym w Cieszynie odprawiono nabożeństwo ekumeniczne, podczas którego uczestnicy modlili się za ojczyznę. Samorządowcy i mieszkańcy złożyli także kwiaty pod pomnikami Niepodległości oraz Legionistów, a także przed tablicą upamiętniającą powołanie Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

Natomiast mieszkańcy świętowali na pikniku patriotycznym.

ŁÓDŹ

Oficjalna część uroczystości upamiętniających odzyskanie niepodległości rozpoczęła się w Łodzi od nabożeństwa w archikatedrze łódzkiej. Mszę świętą w intencji Ojczyzny celebrował metropolita łódzki abp Marek Jędraszewski, który w homilii przypomniał m.in. słowa kardynała Karola Wojtyły o tym, że "wolność przychodzi jako dar", a "utrzymuje się ją przez zmaganie".

Po zakończeniu mszy świętej uroczystości przeniosły się przed katedrę. Na znajdującym się tam Grobie Nieznanego Żołnierza abp Jędraszewski, wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk, wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, marszałek woj. łódzkiego Witold Stępień i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zapalili znicze. Odpalono je od ognia niepodległości przywiezionego z cmentarza legionowego w Kostiuchnówce na Wołyniu, gdzie walczyli legioniści Józefa Piłsudskiego.

Oprócz oficjalnych przemówień i mszy św. w intencji ojczyzny w Łodzi zorganizowano również piknik niepodległościowy, który odbywał się na terenie największego w mieście centrum handlowego, Manufakturze.

Oglądaj
Piknik niepodległościowy w łódzkiej Manufakturze
Wideo: tvn24 Piknik niepodległościowy w łódzkiej Manufakturze

POZNAŃ

W Poznaniu Święto Niepodległości uczczono apelem pamięci, defiladą i wystrzałem z historycznej armaty. Ludyczną częścią obchodów jest tradycyjny festyn poświęcony centralnej ulicy miasta, ulicy Świętego Marcina.Główna uroczystość patriotyczna, poprzedzona mszą św. w intencji ojczyzny, odbyła się na Placu Wolności. Wzięli w niej udział przedstawiciele lokalnych władz, wojska, harcerze i mieszkańcy miasta.

O godzinie 11:11 wojewoda wystrzelił z zabytkowej tzw. armaty prawosławnej. Na placu można było obejrzeć kopię czołgu Renault FT-17 z okresu wojny polsko-bolszewickiej, jedna z dwóch wykonanych na potrzeby filmu "Bitwa Warszawska 1920" w reżyserii Jerzego Hoffmana oraz replikę wozu pancernego z 1934 roku.

W programie oficjalnych uroczystości znalazł się też koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Miasta Poznania i defilada pododdziałów. Wielu chętnych ustawiało się w kolejce po wojskową grochówkę lub przed punktem zorganizowanym przez grupę rekonstrukcji historycznych.

Oglądaj
Grochówka i strzały z armaty. Święto Niepodległości w Poznaniu
Wideo: tvn24 Grochówka i strzały z armaty. Święto Niepodległości w Poznaniu

Kulinarnym symbolem Święta Niepodległości są świętomarcińskie rogale - lokalny przysmak, którego w okolicach 11 listopada zjada się w Poznaniu około 600 ton.

Swoje stoiska z rogalami miały m.in Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na pomoc jadłodajniom prowadzonym przez Caritas oraz na organizację wieczerzy wigilijnej dla ubogich i potrzebujących.

BYDGOSZCZ

Z kolei w Bydgoszczy francuscy oficerowie, służący w tamtejszym ośrodku szkoleniowym NATO, złożyli kwiaty na mogiłach swoich rodaków. Grupa francuskich jeńców trafiła do Bydgoszczy po przegranej wojnie w 1870 roku.

Francuzi złożyli wieńce i wiązanki kwiatów na mogile 23 jeńców francuskich znajdującej się na najstarszej bydgoskiej nekropolii - Cmentarzu Starofarnym. Przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego i Marsylianki trzynastu francuskich wojskowych oddało zmarłym honory wojskowe, a na maszt wciągnięto flagi polską i francuską.

W tym roku na cmentarzu obecna była także liczna grupa Francuzów - cywilów, głównie żon i dzieci służących w Bydgoszczy wojskowych z Francji. W tłumie wyróżniał się wzrostem Stephane Antiga, jeden z czołowych siatkarzy występującej w ekstraklasie drużyny Delecta Bydgoszcz.

TORUŃ

Uroczyste obchody Święta Niepodległości odbyły się również w Toruniu. Po mszy świętej miał miejsce przemarsz ulicami Starówki pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego.

Toruńskim obchodom towarzyszył piknik niepodległościowy w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. W programie był m.in. pokaz sprzętu służb mundurowych, atrakcje dla dzieci oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Garnizonu Toruń.

Oglądaj
Toruńska parada i piknik niepodległościowy
Wideo: tvn24 Toruńska parada i piknik niepodległościowy

BIAŁYSTOK

Główne wojewódzkie obchody Święta Niepodległości w Białymstoku tradycyjnie odbyły się wczesnym popołudniem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego, po mszy św. w katolickiej bazylice metropolitalnej. Wzięli w nich udział m.in. przedstawiciele władz wojewódzkich, poczty sztandarowe, kombatanci, harcerze, a także licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Tam też, po oficjalnych wystąpieniach i salwie honorowej, delegacje złożyły kwiaty.

Oglądaj
Białystok świętuje niepodległość
Wideo: tvn24 Białystok świętuje niepodległość

Za ojczyznę modlili się tego dnia w swoich świątyniach: katolicy, prawosławni, protestanci i muzułmanie.

Do wieczora w mieście odbywać się będzie szereg imprez towarzyszących oficjalnym uroczystościom. Rano odbyła się gra miejska śladami Józefa Piłsudskiego, kiedy w 1921 roku odwiedził miasto. Przez cały dzień można też m.in. odwiedzać Muzeum Wojska i Muzeum Podlaskie, obie instytucje przygotowały szereg zabaw i atrakcji dla dzieci. Chętni mogą też zwiedzać Pałac Branickich i stojący nieopodal Pałacyk Gościnny. Natomiast na wieczór zaplanowano uroczyste przedstawienie opery "Straszny dwór" w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.

GDAŃSK

Jesteśmy dumni, że potrafimy w ten sposób - nienapuszony, niedrętwy, niesztuczny, bez sprawdzania listy obecności - obchodzić Święto Niepodległości. Będąc tutaj - machając ręką, uśmiechając się do innych, możemy poczuć się cząstką wielkiej narodowej wspólnoty.

prezydent Gdańska Paweł Adamowicz

Z kolei po raz dziesiąty, dla uczczenia 11 listopada, ulicami historycznego centrum Gdańska przeszedł pochód, w którym uczestniczyło ok. 20 tys. osób.

- Jesteśmy dumni, że potrafimy w ten sposób - nienapuszony, niedrętwy, niesztuczny, bez sprawdzania listy obecności - obchodzić Święto Niepodległości. Będąc tutaj - machając ręką, uśmiechając się do innych, możemy poczuć się cząstką wielkiej narodowej wspólnoty - powiedział podczas parady prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

W uroczystości wzięli udział m.in. Danuta Wałęsa oraz szef kancelarii premiera Tomasz Arabski. 

Parada przeszła ulicami śródmieścia z Targu Rybnego na Targ Drzewny, pod pomnik króla Jana III Sobieskiego, gdzie śpiewano pieśni patriotyczne, a w niebo wypuszczono gołębie. Na czele pochodu jechały grupy zabytkowych i oryginalnych motocykli i samochodów. W kolumnie znalazły się też auta wojskowe używane w różnych armiach świata. W przemarszu uczestniczyli członkowie grup rekonstrukcji historycznych, m.in. konni ułani i husaria oraz średniowieczni rycerze.

Oglądaj
Biało–czerwona parada przeszła ulicami Gdańska
Wideo: Grzegorz Armatowski/tvn24 Biało–czerwona parada przeszła ulicami Gdańska

Wśród uczestników przemarszu znaleźli się też przedstawiciele miejskich władz, harcerze i uczniowie oraz kibice Lechii Gdańsk.

Po zakończeniu parady na Targu Węglowym odbyły się pokazy historycznych pojazdów, rycerskie i dawnego oręża, przygotowane przez rekonstrukcyjne grupy obywatelskie.

Parada niepodległości odbyła się także w Gdyni - na trasie od dworca PKP Gdynia Główna przez ulicę 10 Lutego do Skweru Kościuszki.

Ponadto z okazji 11 listopada wojewoda pomorski zorganizował po raz pierwszy koncert pod hasłem "Granie dla Wolności". W sali Teatru Wybrzeże pieśni patriotyczne wykona Maciej Miecznikowski, któremu towarzyszyć będzie chór XIX LO i orkiestra Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku.

SZCZECIN

Ulicami Szczecina przeszła z kolei defilada pododdziałów 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. Podczas pochodu zaprezentowano także sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu dywizji.

Na szczecińskim niebie odbyła się też parada lotnicza z udziałem dwóch śmigłowców Mi-24 oraz dwóch samolotów szturmowo-bombowych SU.

Po marszu miała miejsce inscenizacja historyczna, dotycząca starć Polaków i Niemców podczas I wojny światowej, których wojska nie chciały opuścić polskim ziem.

Oglądaj
Defilada wojskowa i pokazy lotnicze w Szczecinie
Wideo: tvn24 Defilada wojskowa i pokazy lotnicze w Szczecinie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

11 listopada. Święto Niepodległości

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mr magic
mr magic

Ja uczę moje dzieci j.Angielskiego i tłumaczę im żeby jak wyjadą nie zrobiły tego samego błędu co tata i nie wracały do tego bagna PL.

Zresztą sam się zastanawiam czy jednak jeszcze raz nie zacząć od nowa z dala od tego bagna PL. Tu nie idzie żyć, człowiek jest co dzień okradany przez ZUS,(300$ koszt ubezpieczenia za które rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   irekwj
   irekwj

   ponad dwa miliony bieda wypędziła za granicę.Połowa już tam wrosła. Jakoś trudno mi sobie wyobrazić aby przejęli. się gdyby kler przejął oficjalnie władzę nad krajem.
   Pewnie, władzy nie jest obojętne, kto łupi podatki i inne wydumywane daniny./ Taka władza będzie już niemowlakom wciskać kotyliony.
   Mnie ta styropianowa rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje