tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"

zobacz więcej wideo »
"W spółkach strategicznych 
mogą być politycy, nawet powinni"
 • "W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni""W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"
 • "Biją wszystkie rekordy, przekraczają rubikon hipokryzji""Biją wszystkie rekordy, przekraczają rubikon hipokryzji"
 • "To jest nieuczciwe wobec wyborców""To jest nieuczciwe wobec wyborców"
 • "Polityk może iść do biznesu, ktoś z biznesu może wrócić do polityki""Polityk może iść do biznesu, ktoś z biznesu może wrócić do polityki"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 "W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni"

To jest po prostu nieprzyzwoite - komentował poseł PSL Piotr Zgorzelski w programie "Tak jest" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do informacji o zarobkach osób związanych z PiS i zajmujących wysokie stanowiska w PZU. - W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni - odpowiadał na to Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni.

Małgorzata Sadurska, była szefowa Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy i obecna członkini zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń przez sześć i pół miesiąca pracy w ubezpieczeniowym gigancie - jak wynika z raportu rocznego opublikowanego w czwartek przez PZU - zarobiła 421 tysięcy złotych brutto. Andrzej Jaworski, były poseł Prawa i Sprawiedliwości, w zarządzie PZU zarobił w 2017 roku niemal 1,5 miliona złotych.

"Przekraczają rubikon hipokryzji"

Piotr Zgorzelski (PSL) przekonywał, że lista takich osób jest znacznie dłuższa. - Dziwię się, że nie padło nazwisko Wojciecha Jasińskiego, prezesa Orlenu, który zarobił - jak podają media - 330 tysięcy miesięcznie, czyli 11 tysięcy dziennie. Tyle zarabia polityk oddelegowany do jednego z największych koncernów w Europie - podkreślał.

Zdaniem posła PSL skandalem jest, że "hasła wyborcze [PiS - przyp. red.] "Pokora i praca", zamieniają się w arogancję i butę. Z pewnością rodacy widzą, w jaki sposób nominaci polityczni, mandaryni partyjni wchodzą do spółek skarbu państwa, czyli spółek należących do nas wszystkich, zarabiając takie krocie".

- To jest po prostu nieprzyzwoite - dodał.

Poseł PSL ocenił, że politycy PiS "biją wszelkie rekordy" i "przekraczają rubikon hipokryzji".

Oglądaj
"Biją wszystkie rekordy, przekraczają rubikon hipokryzji"
Wideo: tvn24 "Biją wszystkie rekordy, przekraczają rubikon hipokryzji"

"Polityka ma służyć biznesowi"

- Oczywiście polityk może iść do biznesu i ktoś z biznesu może wrócić do polityki - komentował z kolei Sylwester Chruszcz z koła poselskiego Wolni i Solidarni. Przytoczył przykłady Ryszarda Petru z Nowoczesnej i premiera Mateusza Morawieckiego.

Obaj wspomniani politycy prowadzili w przeszłości działalność związaną z bankami. Mateusz Morawiecki był prezesem zarządu Banku Zachodniego WBK, a Ryszard Petru między innymi głównym ekonomistą  Banku BPH.

Chruszcz ocenił, że "polityka powinna służyć biznesowi". - W dalekosiężnych decyzjach ważne są decyzje polityczne - dodał.

- W spółkach strategicznych mogą być politycy, nawet powinni - stwierdził poseł. Posłużył się przykładem Niemiec i przypomniał, że posłowie Bundestagu mogą zasiadać w radach nadzorczych spółek niemieckich.

Oglądaj
"Polityk może iść do biznesu, ktoś z biznesu może wrócić do polityki"
Wideo: tvn24 "Polityk może iść do biznesu, ktoś z biznesu może wrócić do polityki"

"Nieuczciwe wobec wyborców"

- Pan broni przegranej sprawy - odpowiadał Zgorzelski. - Nie politycy powinni być prezesami największych spółek skarbu państwa, tylko fachowcy. Pan dobrze wie, że kryteria, jakimi się kierowano, przydzielając tym osobom spółki, w najmniejszym stopniu nie były merytoryczne, tylko polityczne - dodał.

Według posła PSL kryteriami doboru prezesów najlepszych spółek skarbu państwa powinny być przede wszystkim kompetencje, a członkami zarządów nie powinni zostawać politycy.

- Ci politycy, startując do wyborów, decydowali się być posłami - wyjaśniał Zgorzelski. Jak podkreślał poseł PSL, kiedy ich partia wygrała, natychmiast zmieniają fotele na prezesów spółek skarbu państwa. - Jest to nieuczciwe wobec wyborców - stwierdził gość programu "Tak jest".

Oglądaj
"To jest nieuczciwe wobec wyborców"
Wideo: tvn24 "To jest nieuczciwe wobec wyborców"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje