tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Tajemnica Westerplatte, to film patriotyczny"

"Tajemnica Westerplatte, to film patriotyczny"
Foto: polishfilmla.org Reżyser: "Westerplatte" to film patriotyczny

- To film patriotyczny. Opowiada o męstwie żołnierzy, o tym, że nie chcą się poddawać - tak na zarzuty o antypolskość swojego filmu "Tajemnica Westerplatte" odpowiada reżyser Paweł Chochlew. Przeciw produkcji protestują m.in. gdańscy radni.

Pijany żołnierz sikający na portret marszałka Rydza-Śmigłego. Nieogolony kapitan Franciszek Dąbrowski wiecznie sięgający po butelkę. Wreszcie obrońcy placówki biegający nago pod ostrzałem Niemców. Takie streszczenie scenariusza filmu "Tajemnica Westerplatte" podała "Gazeta Wyborcza". O sprawie napisały też inne media CZYTAJ WIĘCEJ

- Cały ten artykuł jest oszczerczy i nastawiony na zrobienie krzywdy - ocenił Paweł Chochlew. - Nieprawdą jest na przykład, że Dąbrowski chodzi cały czas po Westerplatte z butelką wódki w kieszeni. To kompletna bzdura - oświadczył reżyser.

"Scenariusz oceniony bardzo wysoko"

Chochlew podkreślił, że Polski Instytut Sztuki Filmowej ocenił ten scenariusz bardzo wysoko, a przed rozpoczęciem prac nad tym filmem czytali go także kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, scenograf Allan Starski i reżyser Janusz Morgenstern.

Bohaterska obrona Westerplatte ma być w filmie Chochlewa tłem dla relacji pomiędzy dwoma żołnierzami - majorem Henrykiem Sucharskim (Bogusław Linda) i kapitanem Franciszkiem Dąbrowskim (Robert Żołędziewski).

Między romantyzmem a pozytywizmem

- Dąbrowski i Sucharski reprezentują w tym filmie dwie różne postawy. Dąbrowski - romantyczną, Sucharski - pozytywistyczną - wyjaśnił reżyser. - Dąbrowski chce walczyć o tę dopiero co odzyskaną niepodległość do końca, za wszelką cenę. Sucharski kieruje się rozumem - mając wiedzę o tym, że walka na Westerplatte była beznadziejna, że nie miała perspektyw, chce uchronić swoich ludzi przed niechybną śmiercią - dodał.

Radni PiS nie chcą filmu w Gdańsku

Zdjęcia do filmu, poświęconego obronie Westerplatte - z Bogusławem Lindą, Robertem Żołędziewskim, Pawłem Małaszyńskim i Janem Wieczorkowskim w obsadzie - rozpoczną się najprawdopodobniej w drugiej połowie września.

O ile się rozpoczną, bo negatywnie zopiniowała go kancelaria premiera, Polski Instytut Sztuki Filmowej zastanawia się nad odebraniem dotacji, a gdańscy radni PiS chcą wręcz zakazu kręcenia go w Trójmieście CZYTAJ WIĘCEJ

Wśród twórców: Kaczmarek, Starski, Morgenstern

Autorem muzyki ma być Jan A.P. Kaczmarek, zdjęć - Arkadiusz Tomiak, scenografię przygotuje Allan Starski, opiekę artystyczną nad filmem powierzono Januszowi Morgensternowi. Dla Pawła Chochlewa film ten będzie fabularnym debiutem.

Chochlew (ur. 1971) jest z wykształcenia aktorem, ukończył studia na Wydziale Aktorskim łódzkiej "filmówki". Po studiach zajmował się także reżyserią - pracował jako drugi reżyser na planie serialu "Skorumpowani".

kaw/kdj

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje