tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Szef IPN ujawnia, co jest w dokumentach z domu Kiszczaka

Szef IPN ujawnia, co jest w dokumentach z domu Kiszczaka
Foto: tvn24 | Video: TVN 24 Co jest w dokumentach?

"Rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku" - czytamy w komunikacie Instytut Pamięci Narodowej. Prezes IPN Łukasz Kamiński stwierdził, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne. Zaznaczył jednakże, że dokumenty w tej chwili nie są analizowane pod kątem ich treści, nie są poddawane badaniom historycznym.

PREZES IPN ŁUKASZ KAMIŃSKI BĘDZIE GOŚCIEM "FAKTÓW PO FAKTACH". POCZĄTEK PROGRAMU O 19:25.

"Po otwarciu zapieczętowanego pakietu oględzinom poddano jego zawartość w postaci papierowej paczki zawierającej dwie teczki. Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana 'Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych'. W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r., w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez Czesława Kiszczaka" - czytamy w komunikacie na temat oględzin na stronie IPN. 

Zobowiązanie do współpracy z SB

W komunikacie IPN podał, że akta, które zostały poddane oględzinom, składają się zarówno z teczki personalnej, jak i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek".

"W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów" - poinformowano. "W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa "Bolek". Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem "Bolek", pokwitowania odbioru pieniędzy" - czytamy w komunikacie.

 

Zgodnie z wcześniej przekazanymi informacjami 17 lutego 2016 r. rozpoczęto oględziny akt odnalezionych w domu wdowy po Czesławie Kiszczaku. Po otwarciu zapieczętowanego pakietu oględzinom poddano jego zawartość w postaci papierowej paczki zawierającej dwie teczki.

Na tej paczce była przyklejona koperta zaadresowana „Do Dyrektora Archiwum Akt Nowych w Warszawie do rąk własnych”. W kopercie znajduje się odręcznie napisany list z kwietnia 1996 r. w którym Czesław Kiszczak informuje o przekazaniu do Archiwum Akt Nowych akt dokumentujących współpracę Lecha Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa. List jest odręcznie podpisany przez Czesława Kiszczaka. List wraz z paczką zawierającą obie teczki nie został wysłany.

Akta, które zostały poddane oględzinom składają się z teczki personalnej i teczki pracy tajnego współpracownika o pseudonimie „Bolek”.

W teczce personalnej znajduje się 90 kart dokumentów. Teczka jest w oryginalnych okładkach. W teczce personalnej, podzielonej na dwie części, znajdują się dwa spisy zawartości dokumentów. Opisy zawartości odpowiadają stanowi faktycznemu dokumentów znajdujących się w teczce. W teczce personalnej znajduje się koperta, a w niej odręcznie napisane zobowiązanie do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa podpisane: Lech Wałęsa „Bolek”. Wśród dokumentów znajdujących się w tej teczce są również m.in. odręczne, podpisane pseudonimem „Bolek”, pokwitowania odbioru pieniędzy.

W teczce pracy tajnego współpracownika, liczącej 279 kart, w oryginalnych okładkach, znajdują się liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim „Bolek” oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim „Bolek”. Część doniesień pisana jest odręcznie i podpisana pseudonimem „Bolek”.

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970–1976. W opinii uczestniczącego w czynnościach eksperta-archiwisty dokumenty są autentyczne.

Wszystkie poddawane oględzinom dokumenty są precyzyjnie opisywane. Czynność ta będzie dziś kontynuowana. Niezwłocznie po jej zakończeniu zawartość pierwszego pakietu zostanie udostępniona zgodnie z procedurami opisanymi w ustawie o IPN. Kolejne pakiety zawierające dokumenty zabezpieczone przez prokuratora IPN 16 lutego br. będą poddawane analogicznym czynnościom, a następnie sukcesywnie udostępniane.

Komunikat IPN

Teczka tajnego współpracownika liczy według komunikatu IPN 297 kart, w których znajdują się "liczne doniesienia tajnego współpracownika pseudonim 'Bolek' oraz notatki funkcjonariuszy SB ze spotkań z tajnym współpracownikiem pseudonim 'Bolek'".

Dokumenty znajdujące się w obu teczkach obejmują okres lat 1970–1976.

Prezes IPN Łukasz Kamiński stwierdził, że według opinii uczestniczącego w badaniu dokumentów z domu gen. Kiszczaka eksperta archiwisty są one autentyczne.
- Osoba, która to widziała, jest pewna [autentyczności - red.]. Ta pewność wynika z wiedzy. Nasi archiwiści potrafią oceniać, znając inne tego typu materiały z naszych zasobów; zwracają uwagę na pewne cechy tych dokumentów, sposób ich sporządzania i na tym jest oparta ta opinia - powiedział Kamiński.

Zaznaczył jednakże, że dokumenty "nie są w tej chwili analizowane pod kątem ich treści, nie są poddawane badaniom historycznym". - Trwają i będą trwały w dniu dzisiejszym oględziny dokumentów w ramach czynności podejmowanych przez prokuratora. To są dość długotrwałe, ale niezbędne w tej sytuacji czynności polegające na spisywaniu każdego dokumentu - powiedział.

- Kiedy zakończą się czynności prokuratorskie, to specjalista archiwista wyda swoją opinię przed prokuratorem. Dokumenty zostaną przekazane do naszego archiwum i udostępnione w trybie opisanym w ustawie - będą dostępne nie tylko dla historyków, ale także dla dziennikarzy - dodał.

Dokumenty u Kiszczaka

We wtorek IPN poinformował o zabezpieczeniu dokumentów znalezionych w domu gen. Czesława Kiszczaka. Jak mówił prezes Instytutu Łukasz Kamiński, ich sprzedaż zaoferowała wdowa po generale. Rzeczniczka IPN precyzowała, że Maria Kiszczak zażądała za nie 90 tys. złotych. Ona sama twierdzi, że to przedstawiciele Instytutu złożyli jej propozycję finansową. Tej wersji zaprzecza z kolei IPN.

Rzeczniczka IPN podała, że na przełomie stycznia i lutego Maria Kiszczak zwróciła się do IPN z ofertą, prośbą o spotkanie z prezesem IPN. Dodała, że asystent szefa Instytutu proponował, że on się z nią spotka, ale odmówiła.

Spotkanie wyznaczono na 16 lutego. Maria Kiszczak przekazała, że mąż, przed śmiercią, powiedział jej, by w przypadku kłopotów finansowych zgłosiła się do IPN. Jak dodała rzeczniczka, wdowa przedstawiła zapisaną obustronnie odręcznie kartkę "Informacja opracowania ze słów T.W. "Bolek" z odbytego spotkania w dniu 16 XI 74 r." datowaną: Gdańsk, dn. 16.11.74, opatrzoną w lewym górnym rogu nagłówkiem "źrodł. T.W. "Bolek", przyj. rez. "Madziar", wpłyn. 16 XI 74 r., odeb. kpt. Z. Ratkiewicz". Wdowa po gen. Kiszczaku miała powiedzieć, że ma więcej tego typu dokumentów.

TW "Bolek"

Lech Wałęsa wielokrotnie oskarżany był o to, że jest  "Bolkiem". Konsekwentnie temu zaprzeczał. W 2000 r. Sąd Lustracyjny orzekł, że Wałęsa złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne, iż nie był agentem służb PRL. Sąd uznał wówczas, że SB fałszowała akta dotyczące Wałęsy i nie ma - oprócz wypisu z rejestru SB - jakiegokolwiek dowodu, który potwierdzałby fakt współpracy Wałęsy jako TW "Bolek".

W 2010 r. pion lustracyjny IPN uznał, że nie wystąpi o wznowienie procesu lustracyjnego Wałęsy, bo ocenił, że wydana przez Instytut słynna książka "SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii" autorstwa Sławomira Cenckiewicza i Piotra Gontarczyka "nie przynosi nowych faktów". Książka stawiała tezę, że Wałęsa był agentem SB w początkach lat 70., a jego proces lustracyjny był nierzetelny.

Dokumenty znalezione u Kiszczaka »

Oglądaj
Dokumenty znalezione u Kiszczaka
 • IPN wszczyna śledztwo ws. teczki TW "Bolek". 25.02.2016IPN wszczyna śledztwo ws. teczki TW "Bolek". 25.02.2016
 • Wałęsa: jestem czysty jak łzaWałęsa: jestem czysty jak łza
 • Przesłuchanie w IPN. Wałęsa zanegował autentyczność dokumentówPrzesłuchanie w IPN. Wałęsa zanegował autentyczność dokumentów
 • O. Maciej Zięba w "Piaskiem po oczach" mówił o roli Kościoła w życiu politycznymO. Maciej Zięba w "Piaskiem po oczach" mówił o roli Kościoła w...
 • Celiński pozwał IPN za akta Kiszczaka. "Znalazłem matkę nieprzytomną w kuchni"Celiński pozwał IPN za akta Kiszczaka. "Znalazłem matkę...
 • Cała rozmowa z Jerzym Zelnikiem o współpracy z SB w "Tak jest"Cała rozmowa z Jerzym Zelnikiem o współpracy z SB w "Tak jest"
 • Aktor Jerzy Zelnik w "Tak jest" mówił o współpracy z SBAktor Jerzy Zelnik w "Tak jest" mówił o współpracy z SB
 • Prezes IPN: ekspertyza teczek TW "Bolka" zajmie pół rokuPrezes IPN: ekspertyza teczek TW "Bolka" zajmie pół roku
 • Prezes IPN: nie ma żadnej presjiPrezes IPN: nie ma żadnej presji
 • Wałęsa: Nie byłem agentem. Przysięgam!Wałęsa: Nie byłem agentem. Przysięgam!
 • "Nigdy nikogo nie zdradziłem, nigdy nie brałem pieniędzy, nigdy nie byłem agentem. Nigdy!""Nigdy nikogo nie zdradziłem, nigdy nie brałem pieniędzy,...
 • Gronkiewicz-Waltz o aktach Kiszczaka: to prawdopodobnie fałszywkiGronkiewicz-Waltz o aktach Kiszczaka: to prawdopodobnie fałszywki
 • "Za każdym razem, jak PiS dochodzi do władzy, pojawiają się nowe kwity na mojego ojca""Za każdym razem, jak PiS dochodzi do władzy, pojawiają się...
 • Gościem programu "Piaskiem po oczach" był europoseł Jarosław WałęsaGościem programu "Piaskiem po oczach" był europoseł Jarosław...
 • Giertych: Kaczyński jest konsekwentny, wznowią proces lustracyjny WałęsyGiertych: Kaczyński jest konsekwentny, wznowią proces...
 • 25.02.2016 | Lech Wałęsa mówi, że akta „Bolka” to fałszerstwo. IPN zbada, czy to prawda25.02.2016 | Lech Wałęsa mówi, że akta „Bolka” to fałszerstwo....
 • Miller: jeżeli ktoś tutaj politycznie oszukał, to Wałęsa KiszczakaMiller: jeżeli ktoś tutaj politycznie oszukał, to Wałęsa...
 • Wałęsa mówił, że SB fałszowała dokumenty TW "Bolka". IPN wszczyna śledztwoWałęsa mówił, że SB fałszowała dokumenty TW "Bolka". IPN...
 • Kempa: wychodzi cała patologia III RPKempa: wychodzi cała patologia III RP
 • Petru: bardziej niż zawartość teczek przeraża to, co robi IPNPetru: bardziej niż zawartość teczek przeraża to, co robi IPN
Wideo: tvn24 IPN wszczyna śledztwo ws. teczki TW "Bolek". 25.02.2016

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Akta TW "Bolka"

Dokumenty Kiszczaka

Komentarze (134)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
MarianJK
MarianJK

tamtego człowieka na prezydenta wystawiły SB a obecnego?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Sław411
   Sław411

   Tak. Mam uwierzyć, że Kiszczak trzymał jako "polisę" dokumenty tylko na Wałęsę, który dawno przyznał się do lojalki, a innych, aktywnych prominentnych polityków pominął? Dziwny też moment wypłynięcia dokumentów- gdy Wałęsa zaczął "podskakiwać", że może stanąć na czele "powstania" i wzywał ludzi, którzy go szkalowali do dyskusji... rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     znajduch84

     Kiszczak trzymał na smyczy ,,tego kogoś ,,

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ew61
       ew61

       Powiem wam ile są warte oświadczenia SB. Po mnie przyjechali do pracy z wezwaniem. Druk odręcznie wypełniony, niby w charakterze świadka. Wstawiony był numer sprawy i nic więcej. Usłyszałam, że od tego momentu nie wolno mi poruszać się po zakładzie pracy bez nich. Nawet do kibla damskiego wszedł za mną. Prowadząc mnie korytarzem, to rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         stanislaw_walczak
         stanislaw_walczak

         dali mu ośmieszający pseudonim Bolek dzisiaj dali bu mu chyba Wacek

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Godfinger

           Przygotowywali się do dintojry i mamy co trzeba paru "historyków" wyrazi opinię i się okaźe,źe 25 lat żyliśmy w zniewolonym kraju,Panie Prezydencie - trać Pan ducha jestem z Panem,

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             nie taki

             paru "specjalistów" ogłosi że samolot rozbił się o brzozę......, paru "sędziów" skarze szefa CBA...... też kilku takich znam

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               aleksanderj43

               Solidarnosc byla do 13 grudnia. Wystarczyla jedna noc i bylo po niej Droge do wolnosci Polski wytyczyl Jaruzelski i kKiszczak za zgoda Gorbaczowa Solidarnosciowcy musieli sie zgodzic innego wyjscia nie mieli

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 marta Warszawa

                 ,,Świadczenia emerytalne byłych esbeków są nawet 20 razy wyższe od emerytur, które dostają ich ofiary: przeciętne świadczenie byłego funkcjonariusza to 4-6 tys. zł miesięcznie, generał – 8,5 tys. zł, a najwyższe emerytury sięgają nawet 22 tys. zł'' - Polacy mają uwierzyć ,że to tak z dobrego serca?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    2
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Rottweiler Lowca zKomuchow
                   Rottweiler Lowca zKomuchow

                   Walesa ich chroni to dzieki niemu maja takie emeryturki zemsta Kiszczaka przyszla za grobu widocznie mial za malo tej emerytury.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     3
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      3
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     góral z nizin
                     góral z nizin

                     po otwarciu paczki wyleciało pismo /Lech Wałęsa donosiciel UB/ = PARANOJA . Pierwszy chwyt i już wszystko wiadomo , a może był już wyrok z podpisem nad prezesa ?

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       4
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Rottweiler Lowca zKomuchow
                       Rottweiler Lowca zKomuchow

                       a wylecialo???

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          1
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         zaprzaniec

                         Szef IPN robi " łaskę " Balbinie ???

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje