Święci na drodze świętego. Wyniesieni przez Jana Pawła II

Jan Paweł II kanonizował i beatyfikował wiele osób. Z niektórymi z nich, jak z Matką Teresą, spotkał się osobiście Wikimedia

Jan Paweł II w czasie swojego pontyfikatu kanonizował 478 osób. Wiele z nich, jak brat Albert Chmielowski, miało wpływ na jego duchowość, niektórych, jak ojca Pio, spotkał osobiście, a później wyniósł na ołtarze.

- Szukajcie świętości w codziennym życiu - mówił Jan Paweł II podczas wizyty w Mariborze w maju 1996 r. W trakcie pontyfikatu przekonywał, że nie trzeba dokonywać rzeczy niezwykłych, by być świętym. "Nie należy mylnie pojmować tego ideału doskonałości jako swego rodzaju wizji życia nadzwyczajnego, dostępnego jedynie wybranym 'geniuszom' świętości. Drogi świętości są wielorakie i dostosowane do każdego powołania. Składam dzięki Bogu za to, że pozwolił mi beatyfikować i kanonizować w minionych latach tak wielu chrześcijan, a wśród nich licznych wiernych świeckich, którzy uświęcili się w najzwyklejszych okolicznościach życia” - pisał papież w liście apostolskim „Novo Millennio Ineunte” na zakończenie jubileuszu roku 2000.

Przykład z domu rodzinnego

Jan Paweł II sam wielokrotnie podkreślał, że do jego wyboru kapłaństwa przyczynił się dom rodzinny, zwłaszcza przykład ojca, którego wiele razy jako dziecko, budząc się w nocy, widział klęczącego i odmawiającego różaniec.

- Z rodzinnego domu Wojtyła wyniósł głęboką religijność połączoną z otwartością na innych – mówił dyrektor Ośrodka Badań nad Myślą Jana Pawła II na Uniwersytecie Papieskim o. Jarosław Kupczak. - W Wadowicach bywa częstym gościem w Klasztorze na Górce, gdzie w 1907 r. umiera Rafał Kalinowski. Wojtyła przyjmuje tam szkaplerz karmelitański, który nosi do końca życia – przypomina o. Kupczak.

Po latach już jako papież wynosi Rafała Kalinowskiego na ołtarze, jego beatyfikacja nastąpiła w 1983 r. a kanonizacja w 1991 r. Po przeprowadzce do Krakowa Karol Wojtyła często odwiedza swojego gimnazjalnego katechetę, wikariusza Katedry na Wawelu ks. Kazimierza Figlewicza i modli się w katedrze przed konfesją św. Stanisława. Po latach dedykuje św. Stanisławowi poemat i przygotowuje siedmioletnie (1972-79) obchody jubileuszu 900-lecia jego śmierci.

- Św. Stanisław stał się też w dziejach duchowych Polaków patronem owej wielkiej, zasadniczej próby wiary i próby charakteru. Czcimy go jako patrona chrześcijańskiego ładu moralnego, albowiem ład moralny tworzy się poprzez ludzi – mówił papież podczas mszy św. na krakowskich Błoniach w czerwcu 1979.

Autorytety z młodości

Na krakowskich Dębnikach w czasie okupacji Wojtyła spotyka Jana Tyranowskiego, z wykształcenia księgowego, z zawodu krawca, który prowadzi dla młodych ludzi koła "Żywego różańca".

"Tyranowski, który sam kształtował się na dziełach Jana od Krzyża i św. Teresy od Jezusa, wprowadził mnie po raz pierwszy w te niezwykłe, jak na mój ówczesny wiek, lektury”- wspomniał w „Darze i tajemnicy” Karol Wojtyła.

Tyranowski był mistykiem i stał się duchowym kierownikiem młodego Wojtyły. W rozmowie z francuskim dziennikarzem i pisarzem Andre Frossardem Jan Paweł II wspomniał, że Tyranowski był żywym świadectwem tego, czym jest życie wewnętrzne albo "raczej, kim staje się człowiek, który pozwala działać Bogu w sobie". Tyranowski był też dla młodego Wojtyły doskonałym przykładem, co mogą robić w Kościele świeccy. Proces beatyfikacyjny Tyranowskiego na poziomie diecezji został zamknięty w 2000 r.

"Krakowski biedaczyna" wyniesiony "do chwały ołtarzy"

Jeszcze podczas okupacji Karol Wojtyła zaczyna pisać jedno ze swych najważniejszych dzieł literackich - to "Brat naszego Boga", którego bohaterem jest Adam Chmielowski, uczestnik Powstania Styczniowego, malarz, który porzuca życie artystyczne, by służyć biednym i bezdomnym.

"Dla mnie jego postać miała znaczenie decydujące, ponieważ w okresie mojego własnego odchodzenia od sztuki, od literatury i od teatru, znalazłem w nim szczególne duchowe oparcie i wzór radykalnego wyboru drogi powołania. Jedną z moich największych radości jest to, że mogłem już jako papież wynieść krakowskiego biedaczynę w szarym habicie do chwały ołtarzy – wspominał papież w „Darze i tajemnicy”. Jan Paweł II beatyfikuje brata Alberta w 1983 r., a kanonizuje w 1989 r. W czasie okupacji Wojtyła odwiedza sanktuarium w Łagiewnikach. - Do dzisiaj pamiętam tę drogę, którą odbywałem codziennie, przychodząc tutaj na różne zmiany w pracy, przychodząc w drewnianych butach, takie się wtedy nosiło. Jak można sobie wyobrazić było, że ten człowiek w drewniakach kiedyś będzie konsekrował Bazylikę Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach! - wspominał Ojciec Święty w 2002 r.

Zawierzył wtedy świat Bożemu miłosierdziu i wezwał Kościół do przekazywania posłannictwa s. Faustyny, którą dwa lata wcześniej kanonizował, a w 1993 r. beatyfikował. Zdaniem kard. Stanisława Dziwisza Jan Paweł II "zasłużył sobie na tytuł Papieża Bożego Miłosierdzia, bo nikt jak on nie głosił tej prawdy Kościołowi i światu".

[object Object]
10. rocznica śmierci Jana Pawła IItvn24
wideo 2/31

Spowiedź i cud

W 1946 r. Wojtyła wyjechał na studia do Rzymu. Wiosną 1947 r. udał się do San Giovanni Rotondo, gdzie spotkał o. Pio i skorzystał z udzielonej przez niego spowiedzi. Wojtyła odebrał go jako "spowiednika bardzo prostego, jasnego i zwięzłego" i zanotował, że w czasie mszy św. ojciec Pio "cierpiał fizycznie".

W 1962 r. Wojtyła pisze do o. Pio prośbę o modlitwę za przyjaciółkę Wandę Półtawską, która kilka dni później, w sposób niewytłumaczalny naukowo, odzyskała zdrowie. Jan Paweł II beatyfikuje o. Pio w maju 1999, trzy lata później ogłasza go świętym.

Podczas wakacji w 1947 r. Wojtyła pełni posługę w polskiej misji katolickiej wśród górników w pobliżu Charleroi, wracając do Wiecznego Miasta odwiedza Ars, w którym proboszczem był Jan Maria Vianney (1786 – 1859). "Od czasów kleryckich żyłem pod wielkim wrażeniem postaci proboszcza z Ars" – pisał papież w "Darze i tajemnicy".

"Byłem szczególnie wstrząśnięty jego heroiczną posługą konfesjonału. Ten pokorny kapłan, który spowiadał po kilkanaście godzin na dobę, odżywiając się niezwykle skromnie, przeznaczając na spoczynek kilka zaledwie godzin, potrafił w tym trudnym okresie dokonać duchowej rewolucji we Francji i nie tylko we Francji” - uważał Wojtyła.

"Symbol miłości, która jest potężniejsza niż nienawiść"

Po powrocie do Polski Wojtyła pracuje w parafii w Niegowici, a potem w parafii św. Floriana, gdzie prowadzi duszpasterstwo młodzieży. Na przełomie 1952/53 poznaje Jerzego Ciesielskiego - późniejszego wykładowcę Politechniki Krakowskiej, z którym się zaprzyjaźnia. Po latach Jan Paweł II wspominał, że Ciesielski "posługę uczonego – posługę myślenia uczynił drogą do świętości”.

W październiku 1971 r. metropolita krakowski kard. Wojtyła uczestniczył w Rzymie w beatyfikacji o. Maksymiliana Marii Kolbego. Jak mówił w Radiu Watykańskim o. Kolbe stał się w świadomości wszystkich ludzi naszej epoki "naprzód symbolem męki zadanej ludziom przez ludzi z nienawiści", a później "symbolem miłości, która jest potężniejsza niż nienawiść”. O. Kolbe był pierwszym kanonizowanym przez Jana Pawła II Polakiem – stało się to 10 października 1982 r.

Podobieństwo duchowej ścieżki

Kilka lat później w 1987 r. papież beatyfikuje, a w 1998 r. kanonizuje Edytę Stein - siostrę karmelitankę, która zginęła w komorze gazowej obozu Auschwitz-Birkenau.

- Edyta Stein była osobą duchowo i intelektualnie bliską polskiemu Papieżowi. Żydówka i filozofka, która najpierw w młodości straciła wiarę w Boga Abrahama, aby potem uwierzyć w Chrystusa. Zaczynała swoją filozoficzną drogę od spotkania z fenomenologią Edmunda Husserla, potem zajmowała się myślą Tomasza z Akwinu, zostawiając aktualne do dzisiaj przemyślenia m.in. na temat wiary i teologii kobiety. Jej intelektualna i duchowa droga, fenomenologiczno-tomistyczna metoda rozważań, ostateczne wnioski przypominają tę drogę, którą przebył sam Karol Wojtyła – mówił o. Kupczak.

W czasie pontyfikatu papież wielokrotnie spotykał się z Matką Teresą z Kalkuty - założycielką zgromadzenia Misjonarek Miłości. Beatyfikował ją w październiku 2003 r. - Jan Paweł II żył w wielkiej przyjaźni z Matką Teresą. To była ciekawa przyjaźń. Rozumieli się bez słów. Ona wiedziała, w którym miejscu trzeba podeprzeć inicjatywy papieża w świecie. Mieli tę samą wrażliwość na ubóstwo - mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. - Dobrze pamiętam jej drobną postać, przytłoczoną brzemieniem życia, które poświęciła służbie najuboższym z ubogich, ale zawsze pełną niewyczerpanej energii wewnętrznej: energii miłości Chrystusa - mówił Jan Paweł II w Castel Gandolfo dwa dni po śmierci Matki Teresy.

- Misjonarka Miłości: takim mianem określała się Matka Teresa i była nią rzeczywiście, dając swoim życiem przykład tak bardzo pociągający, że poszło za nim wielu ludzi gotowych porzucić wszystko, aby służyć Chrystusowi obecnemu w ubogich – dodał.

WSZYSTKO O KANONIZACJI W RAPORCIE TVN24.PL

TRANSMISJA W TVN24 - ZOBACZ WIĘCEJ

Autor: kg/tr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Waldemar Bonkowski, były senator PIS został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Na autostradzie A2 pod Świebodzinem (Lubuskie) kierowcy jadący pod prąd zablokowali korytarz życia. Przez to do wypadku busa, gdzie doszło do rozszczelnienia butli gazowych, co groziło skażeniem i wybuchem, nie mogła dojechać specjalistyczna grupa strażaków zajmująca się zagrożeniami chemicznymi.

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Jechali pod prąd korytarzem życia, przez nich strażacy mieli problem

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli USA nie wyślą broni, Ukraina może przegrać wojnę do końca roku - zaalarmował szef CIA William Burns. Dodał, że brak wsparcia może doprowadzić do sytuacji, w której Władimir Putin będzie mógł dyktować warunki.

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Szef CIA: Ukraina może przegrać wojnę jeszcze w tym roku

Źródło:
PAP

Rozprzestrzenianie się szczepu H5N1 ptasiej grypy jest "powodem do niepokoju" - ocenia WHO, wskazując na jego "wyjątkowo wysoką" śmiertelność wśród ludzi. A notowane w ostatnim czasie przypadki przeniesienia wirusa na kilka gatunków ssaków budzą "ogromne obawy".  

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Wirus atakuje kolejne gatunki. WHO o "ogromnych obawach"

Źródło:
The Guardian, Telegraph, TVN24.pl

Dwoje nastolatków odpowie za zniszczenie pszczelich uli znajdujących się na terenie Muzeum Pałacu Króla III w Wilanowie. Chcieli spróbować świeżego miodu i rozbili gaśnicami pięć uli. Mieszkało tu 20 pszczelich rodzin.

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Policja już wie, kto zniszczył muzealne ule. To dwoje nastolatków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od grudnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku wpływały zalecenia ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka o przyjęcie wniosków wizowych od grup obywateli Filipin w procedurze przyspieszonej - powiedział przed komisją śledczą do spraw afery wizowej były konsul RP w Manili Aleksander Parzych. Mówił także o mailu od asystentki ówczesnego wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka, który wzbudził jego "zaniepokojenie".

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Zalecenia Wawrzyka, mail od asystentki, który wzbudził "zaniepokojenie". Były konsul w Manili przed komisją śledczą

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Nie żyje czternastoletnia uczennica, która dostała ataku serca po tym, jak we wschodniej Francji nożownik zaatakował dzieci przed szkołą - poinformowała w piątek agencja AFP.

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Po ataku nożownika zatrzymało się jej serce. Nie żyje 14-letnia uczennica

Źródło:
PAP, Le Figaro, tvn24.pl

Po bardzo spokojnym początku roku w połowie kwietnia gwałtownie wzrosła średnia liczba rezerwowanych lokali. Na celowniku głównie Warszawa i Poznań - informuje piątkowa "Rzeczpospolita".

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Ruszył wyścig do biur sprzedaży

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk w kwestii polityki migracyjnej pod względem merytorycznym jest równie twardy jak jego poprzednicy z Prawa i Sprawiedliwości – ocenia niemiecki dziennik "Die Welt". Szef polskiego rządu podchwycił panujące w polskim społeczeństwie nastroje, dodała gazeta.

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

"Die Welt": postawa Tuska ws. paktu migracyjnego równie twarda jak PiS-u

Źródło:
PAP

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Jak przekazał litewski prokurator generalny, zatrzymani to obywatele Polski.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. Litewski prokurator generalny: to obywatele Polski

Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24