tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Swastyka w Tatrach. Będzie wyjaśnienie

Swastyka w Tatrach. Będzie wyjaśnienie
Foto: Stefan Walkowski Kamień Karłowicza w Tatrach

Tablica informująca o istnieniu w Tatrach Kamienia Karłowicza i wyjaśniająca historię i znaczenie wyrzeźbionej na nim swastyki, czyli krzyżyka niespodzianego, zostanie odsłonięta w czwartek. Kamień z inskrypcją "Non omnis moriar" i swastyką znajduje się pod Małym Kościelcem w Tatrach. W tym miejscu w 1909 roku zginął Mieczysław Karłowicz.

Mieszkający w Paryżu miłośnicy muzyki Karłowicza Nina i Aleksander Woronieccy ufundowali tablicę, która upamiętni tragicznie zmarłego w górach taternika i wyjaśni obecność swastyki na pamiątkowym kamieniu. Odsłonięcie nastąpi w czwartek w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej.

- Często niedoinformowani turyści kojarzą Kamień Karłowicza z hitlerowskim symbolem. - mówi Angelika Pawlikowska ze Stowarzyszenia im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem.

Symbol pomyślności

Tymczasem swastyka, na Podhalu zwana krzyżykiem niespodzianym, jest częstym elementem ozdobnym w starych góralskich chatach. Karłowicz często oznaczał tak górskie szlaki, a nawet sygnował tym znakiem listy do przyjaciół. Swastyka od czasów starożytnych jest symbolem magicznym, oznacza szczęście i powodzenie.

- Umieszczając w tatrzańskim schronisku tablicę chcemy, aby krzyżyk niespodziany widniejący na Kamieniu Karłowicza przestał kojarzyć się nazizmem i uświadomić turystom jego pierwotne znaczenie - dodała Pawlikowska.

Kompozytor zginął w zwałach lawiny śnieżnej w czasie samotnej wędrówki w Tatrach, u stóp Małego Kościelca 8 lutego 1909 roku, w wieku 33 lat.

kk/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje