"Wielka Środa dla Nauczycieli" w mediach społecznościowych

[object Object]
Dyrektor CKE: nie otrzymaliśmy żadnych sygnałówo problemach z przeprowadzeniem egzaminu z języka obcegotvn24
wideo 2/35

Ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas szkół podstawowych z blisko 13 tysięcy szkół w kraju w środę zdawało egzamin z języka obcego. Środa jest jednocześnie dziesiątym dniem ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Na czwartek zaplanowano kolejną rundę rozmów strony rządowej ze związkowcami.

19:14

Inne dane niż ministerstwo podaje Związek Nauczycielstwa Polskiego.

16:37

Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało po południu komunikat.

"Z danych przekazanych przez kuratorów oświaty od dyrektorów szkół wynika, że obecnie 67 procent publicznych przedszkoli i ponad 60 procent szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych funkcjonuje normalnie. Dodatkowo w wielu szkołach i placówkach oświatowych obserwujemy odchodzenie poszczególnych nauczycieli od akcji strajkowej" - poinformował resort.

15:00

Co dla maturzystów może oznaczać niezebranie się rady pedagogicznej? Sprawdził Konkret24.

14:21

Jak dowiedział się reporter TVN24, w V Liceum Ogólnokształcącym w Krakowie została zwołana rada pedagogiczna. Wzięło w niej udział tylko kilkunastu nauczycieli w związku z czym nie było kworum.

Mimo tego dyrektor zdecydował się przyjąć uchwałę klasyfikujących uczniów. Jak twierdzą protestujący nauczyciele, taka uchwała z punktu widzenia prawnego jest nieważna.

W krakowskim liceum zebrała się rada. Dyrektor przyjął uchwałę bez kworum
W krakowskim liceum zebrała się rada. Dyrektor przyjął uchwałę bez kworumtvn24
14:14

Dworczyk odniósł się też do zaplanowanych rozmów okrągłego stołu, do którego mają zasiąść przedstawiciele rządu i związkowcy. Zapewniał, że "trwają przygotowania", a rozmowy odbędą się "tuż po świętach". - Jutro pan premier Morawiecki przedstawi szczegóły tego wydarzenia - zapowiedział.

Dworczyk: trwają przygotowania do okrągłego stołu
Dworczyk: trwają przygotowania do okrągłego stołutvn24
14:08

W czwartek ma się odbyć kolejne posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego, w których weźmie udział strona związkowa oraz przedstawiciele rządu.

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk powiedział w środę w TVN24, że rząd jest nastawiony na dyskusje, dlatego pod przewodnictwem wicepremier Beaty Szydło pojawi się na spotkaniu.

- Będziemy również ze sobą mieli wypracowane porozumienie, które jak na razie zostało podpisane przez rząd i Solidarność - powtórzył po raz kolejny Dworczyk.

Dworczyk: mamy nadzieję, że związkowcy podpiszą porozumienie zawarte z Solidarnością
Dworczyk: mamy nadzieję, że związkowcy podpiszą porozumienie zawarte z Solidarnościątvn24

CZYTAJ WIĘCEJ >

13:25

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała na swojej stronie internetowej arkusze egzaminów ósmoklasistów z języka obcego.

Arkusz z języka angielskiego

Arkusz z języka francuskiego

Arkusz z języka niemieckiego

Arkusz z języka hiszpańskiego

Arkusz z języka rosyjskiego

Arkusz z języka włoskiego

13:14

Udział w akcji wzięli między innymi pracownicy gdańskiego magistratu.

13:04

Akcję wspiera również prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

13:00

O godzinie 12 ruszyła zainicjowania w mediach społecznościowych akcja "Wielka Środa dla Nauczycieli", która ma na celu wsparcie protestujących pracowników oświaty.

12:38

Rzecznik dolnośląskiego kuratorium oświaty Krystyna Kaczorowska poinformowała, że bilans strajku w regionie nie zmienia się i w środę strajkują 1023 placówki, co stanowi około 82 procent wszystkich szkół i przedszkoli.

12:18

Gowin o okrągłym stole: być może zdecydujemy się na przyszły piątek

Wicepremier pytany był, kiedy w przyszłym tygodniu odbędzie się okrągły stół w sprawie oświaty. - O tym będzie decydował pan premier. W czwartek odbędzie się pierwsze czytanie w Sejmie bardzo ważnego projektu rozciągającego program "Rodzina 500 plus" na pierwsze dziecko. Być może z tego powodu zdecydujemy się na termin piątkowy. Ale o wszystkim poinformuje jutro premier Morawiecki – zapowiedział Jarosław Gowin.

12:16

- Chcemy nadal kontynuować strajk - mówił w rozmowie z TVN24 Anna Fic- Schmidt, nauczycielka, szefowa "Protestu z wykrzyknikiem".

Dodała jednak, że "nie wyobraża sobie, żeby jakikolwiek nauczyciel mógł powiedzieć, że nie będzie klasyfikować uczniów".

Nauczyciele oczekują nowych propozycji. Anna Fic-Schmidt: chcemy nadal kontynuować strajk
Nauczyciele oczekują nowych propozycji. Anna Fic-Schmidt: chcemy nadal kontynuować strajktvn24
11:54

- Jesteśmy bardzo zintegrowani, bardzo zmotywowani i nie poddamy się dopóki coś się w naszym zawodzie nie zmieni- mówiła Helena Balcerek ze Szkoły Podstawowej nr 98 w Warszawie.

Nauczyciele przed MEN: jesteśmy zintegrowani, zmotywowani i nie poddamy się dopóki coś się nie zmieni
Nauczyciele przed MEN: jesteśmy zintegrowani, zmotywowani i nie poddamy się dopóki coś się nie zmienitvn24
11:50

Zakończył się egzamin ósmoklasistów z języka obcego.

- W środę po 11.15 zakończył się egzamin z języka obcego – trzecia i ostatnia część egzaminu ósmoklasisty. Egzamin przebiegł spokojnie, nie było sygnałów o nieprawidłowościach w jego przebiegu – poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik.

11:36

- Mamy oczekiwania, że pani minister (edukacji, Anna Zalewska - red.) usiądzie do stołu i przedstawi konkretne propozycje podwyżek - mówiła jedna z biorących udział w pikiecie.

Demonstracja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowej
Demonstracja nauczycieli przed Ministerstwem Edukacji Narodowejtvn24
11:33

Przed gmachem Ministerstwa Edukacji Narodowej odbywa się pikieta zorganizowana przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy, który koordynuje akcję protestacyjną. Komitet ma wydać oświadczenie wzywające szkoły do nieklasyfikowania uczniów zanim nie dojdzie do porozumienia z rządem.

Pikieta przed MEN zorganizowana przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowy
Pikieta przed MEN zorganizowana przez Warszawski Międzyszkolny Komitet Strajkowytvn24
11:28

Broniarz: propozycja jest u nas niezmienna

- Nie jesteśmy w stanie przyjąć do wiadomości, że jest na wszystkie inne elementy życia społecznego, a nie ma na wynagrodzenia. Nie negujemy potrzeb budowy programów socjalnych (...) ale pozwólmy ludziom godziwie zarabiać - mówił w rozmowie z TVN24 prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Broniarz: propozycja jest u nas niezmienna
Broniarz: propozycja jest u nas niezmiennatvn24
11:13

Egzamin ósmoklasistów z języka obcego przebiega bez zakłóceń we wszystkich szkołach regionu – poinformował świętokrzyski kurator oświaty Kazimierz Mądzik.

W województwie świętokrzyskim egzaminy ósmoklasistów odbywają się w 514 szkołach. Zdaje je ponad 11 tysięcy uczniów.

11:12

- W zachodniopomorskich szkołach w środę rozpoczął się egzamin ósmoklasisty i przebiega bez zakłóceń – poinformował Daniel Wróbel z zachodniopomorskiego kuratorium oświaty.

W gotowości pozostaje około 350 osób z listy zachodniopomorskiego kuratorium z uprawnieniami pedagogicznymi, które w razie ewentualnych problemów mogą pomóc w skompletowaniu komisji.

10:39

Szefowa MEN: mamy ogromne oczekiwanie od strony związkowej, mamy nadzieję, że do czasu okrągłego stołu związki podejmą decyzję przynajmniej o zawieszeniu strajku - Okrągły stół będzie okazją do tego, żeby rozmawiać o wynagrodzeniu nauczyciela, o tym jak i w jakim tempie dojść do dużo wyższych podwyżek, dlatego, że po podwyżkach wrześniowych nauczyciel dyplomowany powinien zarabiać średnio 6100 złotych - dodała Anna Zalewska.

Zalewska: mamy ogromne oczekiwania od strony związkowej
Zalewska: mamy ogromne oczekiwania od strony związkowejtvn24
10:14

Dyrektor CKE: nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów z żadnej okręgowej komisji egzaminacyjnej, z żadnego kuratorium, aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu

Smolik: Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu z języka obcego
Smolik: Nie otrzymaliśmy żadnych sygnałów aby były jakiekolwiek problemy z przeprowadzeniem egzaminu z języka obcegotvn24
10:09

Minister Anna Zalewska: dwa cykle egzaminów - egzaminy gimnazjalny i ósmoklasistów- generalnie przebiegły bez zakłóceń

Minister edukacji podsumowuje dwa cykle egzaminów
Minister edukacji podsumowuje dwa cykle egzaminówtvn24
09:34

Trwa egzamin ósmoklasistów z języka obcego. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik jeszcze przed rozpoczęciem egzaminu powiedział, że nie ma sygnałów o nieprawidłowościach, które mogłyby wpłynąć na przebieg egzaminu. Egzamin ósmoklasisty z języka obcego potrwa 90 minut. Dla uczniów, którym przysługuje dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminu, np. dla uczniów z dysleksją, może być przedłużony do 135 minut.

Największa grupa ósmoklasistów (94,98 proc.) zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Drugim najczęściej wybieranym językiem jest niemiecki. Do egzaminu z tego języka przystąpi 4,54 proc. uczniów VIII klasy szkoły podstawowej. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (tj. francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie 0,48 proc. ósmoklasistów. W arkuszu egzaminacyjnym - niezależnie od języka - znajdą się zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte. Zadania zamknięte to takie, w których uczeń wybiera odpowiedź spośród podanych. Wśród zadań zamkniętych znajdą się m.in. zadania wyboru wielokrotnego, zadania typu prawda-fałsz oraz zadania na dobieranie.

08:29

Czy w czasie strajku nauczycieli dyrektor szkoły może sam, jednoosobowo sklasyfikować uczniów, aby ci mogli przystąpić do matury? - To jest to całkowicie niezgodne z zapisem prawa oświatowego - mówił w TVN24 radca prawny, mecenas Robert Kamionowski.

- Prawo oświatowe mówi, że uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy jej członków - wskazywał prawnik.

Oświadczenie małopolskiej kurator oświaty. Strajk nauczycieli i pytanie o matury
Oświadczenie małopolskiej kurator oświaty. Strajk nauczycieli i pytanie o maturytvn24
08:08

Dworczyk: doceniamy wszystkie inicjatywy, natomiast rządowa formuła okrągłego stołu będzie o wiele szersza niż rozmowa na forum Rady Dialogu Społecznego

- Szanujemy propozycję pana prezydenta, natomiast to, nad czym my pracujemy, to jest o wiele szersza formuła, która skupi bardzo wiele środowisk ekspertów, bo tylko właśnie w takim dużym, szerokim gronie będziemy mogli zmierzyć się z tak poważnym wyzwaniem, jak reforma systemu oświaty - mówił w Polskim Radiu 24 szef kancelarii premiera, odnosząc się do propozycji prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącej formy rozmów z nauczycielami.

07:39

Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister edukacji, w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl: to ostatni moment, żeby rząd usiadł do rozmów z nauczycielami

Kluzik-Rostkowska: drogi rządzie, pójdź po rozum do głowy
Kluzik-Rostkowska: drogi rządzie, pójdź po rozum do głowytvn24
07:10

Premier Mateusz Morawiecki, przebywający z wizytą w Stanach Zjednoczonych, wyraził podziękowanie za wtorkowe słowa prezydenta Andrzeja Dudy, który ocenił, że okrągły stół to "dobry pomysł" i zadeklarował, że miejscem rozmów związkowców z nauczycielami może być Belweder.

- Bardzo dziękuję panu prezydentowi za to, że stara się również pomagać, patronować znalezieniu odpowiedniego rozwiązania w tym sporze. Dziękuję też bardzo wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do tego, że te wszystkie egzaminy, wcześniej gimnazjalne a teraz w szkołach podstawowych, właściwie odbywają się bez przeszkód - mówił szef rządu.

Morawiecki: dziękuje Panu prezydentowi, że stara się pomagać w odnalezieniu rozwiązania tego sporu
Morawiecki: dziękuje Panu prezydentowi, że stara się pomagać w odnalezieniu rozwiązania tego sporutvn24

Największa grupa ósmoklasistów, blisko 95 procent uczniów - zadeklarowała przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego. Około 4,5 procent wybierało język niemiecki. Do egzaminu z pozostałych języków obcych (francuskiego, hiszpańskiego, rosyjskiego i włoskiego) przystąpi łącznie mniej niż jeden procent uczniów.

W poniedziałek uczniowie ósmych klas szkół podstawowych pisali pierwszą z trzech części egzaminu ósmoklasisty - egzamin z języka polskiego, a we wtorek drugą - egzamin z matematyki.

ZOBACZ RELACJĘ Z DRUGIEGO DNIA EGZAMINU ÓSMOKLASISTÓW>

Pierwszy egzamin ósmoklasisty po reformie

Egzamin ósmoklasisty przeprowadzany jest po raz pierwszy. Jego wprowadzenie jest konsekwencją reformy edukacji - wydłużenia nauki w szkołach podstawowych z sześciu do ośmiu lat.

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie przystąpił do egzaminu w poniedziałek, wtorek i w środę, to będzie go pisał w drugim terminie w czerwcu.

Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

Zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach trwa od 8 kwietnia. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności.

Autor: asty//now / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Twitter

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył o nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył o nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W kawiarniach to pospolity widok, że klienci zamawiają kawę i godzinami przesiadują z laptopami w lokalu. Nowe są jednak refleksje restauratorów, którzy liczą kasę i widzą, o ile więcej zarobiliby, gdyby stolik służył kilku towarzyskim spotkaniom. Są już tacy, którzy idą dalej i wprowadzają kawiarnie wolne od laptopów. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Restauratorzy mówią "nie" pracy z ich lokali. "Stali goście skarżyli się, że nie mogą usiąść"

Restauratorzy mówią "nie" pracy z ich lokali. "Stali goście skarżyli się, że nie mogą usiąść"

Źródło:
TVN24

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Władze w Teheranie badają okoliczności ataku dronów w prowincji Isfahan w Iranie. Dotychczas nie potwierdzono związków Izraela z tym atakiem - powiedział w piątek szef irańskiej dyplomacji Hosejn Amir Abdollahijan w wywiadzie dla NBC News. Jak dodał, jeśli Izrael nie dokona odwetu na Iranie za zeszłotygodniowy atak, to "jesteśmy kwita, sprawa zakończona".

Teheran "nie wykrył związków" między atakiem na Isfahan a Izraelem. "Jesteśmy kwita"

Teheran "nie wykrył związków" między atakiem na Isfahan a Izraelem. "Jesteśmy kwita"

Źródło:
PAP

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Rozpoczęła się cisza wyborcza przed drugą turą wyborów samorządowych. W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na współpracownika Aleksieja Nawalnego. Z kolei pod Bagdadem doszło do potężnego wybuchu w wyniku "ataku z powietrza". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 20 kwietnia

Źródło:
PAP, TVN24

Czerwcowe wybory do Parlamentu Europejskiego będą najtrudniejszymi wyborami dla premiera Węgier Viktora Orbana od ponownego przejęcia przez niego władzy w 2010 roku - ocenia politolog Daniel Rona z budapeszteńskiego think tanku 21 Research Center.

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Politolog: Orban stoi przed najtrudniejszymi wyborami od czasu dojścia do władzy

Źródło:
PAP

787 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Siemion Jeremin, korespodent wojenny rosyjskiego dziennika "Izwiestija" poniósł w piątek śmierć w południowowschodniej Ukrainie, w rezultacie ataku drona - poinformowała agencja Reutera, powołując się na komunikat dziennika. Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

30 lat temu powstała najbardziej popularna choreografia twista w historii światowego kina. Chodzi o taniec Umy Turman z Johnem Travoltą i kultową scenę z filmu "Pulp Fiction". Jedną z wielu kultowych. Bo film Quentina Tarantino stał się hitem nie tylko na miarę Hollywood i statuetki Oscara. Zaburzona chronologia fabuły, charakterystyczne dla Tarantino przeplatanie humoru i grozy, uwiodły publiczność na całym świecie. Ten film zmienił kino i zmienił życie aktorów, odtwórców głównych ról, którzy po trzech dekadach od premiery spotkali się, by powspominać dawne czasy na planie.

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

30 lat od premiery "Pulp Fiction". "To film ponadczasowy. Klasyk"

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24