tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Dwa weta prezydenta

Stowarzyszenie "Iustitia" apeluje do sędziów Sądu Najwyższego

zobacz więcej wideo »
Stowarzyszenie "Iustitia" apeluje do sędziów Sądu Najwyższego
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Prezydent podpisał ustawę 20 grudnia 2017 roku

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia" zaapelowało do sędziów Sądu Najwyższego, aby "pozostali na stanowiskach i piastowali zaszczytny urząd, na który zostali powołani, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej".

Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia", które w ten weekend obradowało w Mszczonowie, skierowało apel do sędziów Sądu Najwyższego w związku ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku o Sądzie Najwyższym.

"Zwracamy się do Sędziów Sądu Najwyższego z apelem, aby w poczuciu odpowiedzialności za powierzony urząd i konieczność zachowania ciągłości instytucji w 100-lecie jej działalności, pozostali na stanowiskach i piastowali zaszczytny urząd, na który zostali powołani, zgodnie ze złożonym ślubowaniem, dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej, jej obywateli oraz wymiaru sprawiedliwości" - czytamy w Uchwale Zebrania Delegatów.

Zmiany

Ustawa o Sądzie Najwyższym, która wejdzie w życie 3 kwietnia przewiduje przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia (wiek ten osiągnęła już I prezes SN Małgorzata Gersdorf - red.), z możliwością przedłużania dalszej pracy przez prezydenta RP. Obecnie wiek przejścia w stan spoczynku to 70 lat.

Ustawa wprowadza też m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych.

Nowelizację ustawy o KRS i nową ustawę o SN - które były inicjatywą prezydenta Andrzeja Dudy - Sejm uchwalił 8 grudnia ub.r. 15 grudnia przyjął je Senat - bez wprowadzania do nich poprawek. Prezydent Andrzej Duda podpisał obie te ustawy 20 grudnia. 2 stycznia ustawy opublikowano w Dzienniku Ustaw.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dwa weta prezydenta

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje