tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Stosunki polsko-izraelskie "dobre i przyjacielskie". "Współpraca na najwyższym poziomie"

Stosunki polsko-izraelskie "dobre i przyjacielskie". "Współpraca na najwyższym poziomie"
Foto: Paweł Supernak / PAP | Video: tvn24 Donald Tusk rozmawiał z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Stosunki między Polską a Izraelem są dobre i przyjacielskie. Współpraca obu krajów dotycząca bezpieczeństwa jest na najwyższym poziomie - powiedział w środę premier Donald Tusk w trakcie polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych. Tusk wystąpił na konferencji razem z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu.

Szef polskiego rządu podkreślił, że stosunki polsko-izraelskie cechują "dobre i przyjacielskie" relacje. Zaznaczył, że w sprawach historii, jak i współczesnych tematach, Polska znajduje z Izraelem wspólny język.

Premier relacjonował, że międzyrządowe rozmowy dotyczyły m.in. współpracy militarnej, wymiany kulturalnej, naukowej, edukacyjnej. - Muszę z satysfakcją stwierdzić, że współpraca dotycząca naszego bezpieczeństwa jest na najwyższym możliwym poziomie. Jestem przekonany, że po dzisiejszym spotkaniu uzyskamy tu jeszcze lepsze efekty - powiedział Tusk.

Polskie wsparcie

Polski premier podkreślił też, że podczas środowego spotkania Polska bardzo mocno wsparła prace Izraela i polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu. Tusk zaznaczył, że zarówno dla Polski, jak i dla Izraela, ważne jest skuteczne rozwiązywanie problemów i napięć na Bliskim Wschodzie i szerzej, w całym regionie objętym niepokojami i konfliktami, który to region jest otoczeniem Izraela.

- Bardzo mocno wsparliśmy także w czasie dzisiejszego spotkania prace Izraela oraz polityków z innych krajów na rzecz rozwiązania problemu palestyńskiego w Izraelu - powiedział Tusk. Jak dodał, wraz z premierem Netanjahu wysoko oceniają  inicjatywę i działania amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego.

- Jestem przekonany, że ta amerykańska inicjatywa pomoże także państwu Izrael w podjęciu własnych suwerennych decyzji na rzecz rozstrzygnięcia tych problemów, jakie dzisiaj towarzyszą współżyciu obu narodów w państwie Izrael - powiedział polski premier.

I dodał: - Jesteśmy też przekonani, że UE powinna w sposób zdecydowany działać na rzecz ograniczenia zagrożenia terroryzmem. Tutaj państwo Izrael jest dla UE i Polski szczególnie ważnym, cennym partnerem i szczególnie ciężko doświadczonym - mówił Tusk. Zapowiedział, że jako przedstawiciel polskiego rządu w UE będzie działał na rzecz solidarnego i jednolitego stanowiska Unii, "które jednoznacznie i negatywnie będzie oceniało wszystkie działania o charakterze terrorystycznym, nie tylko w tamtym regionie".

Polski premier dodał, że w interesie Izraela i Polski i całego świata jest możliwie szybkie i możliwie pokojowe rozwiązanie konfliktu w Syrii.

Oglądaj
Tusk: wspieramy rozwiązywanie problemu palestyńskiego
Wideo: tvn24 Tusk: wspieramy rozwiązywanie problemu palestyńskiego

Wspólna historia, wspólna pamięć

Premier Izraela Benjamin Netanjahu dziękował rządowi polskiemu za wspieranie działań na rzecz

upamiętniania historii Żydów w Polsce. Zapewnił, że ofiary Holokaustu nie będą zapomniane. W środę w Warszawie odbyły się polsko-izraelskie konsultacje międzyrządowe.

- Morderstwo na milionach Żydów dokonane przez nazistów na terenie Polski było i jest nadal wydarzeniem bez precedensu w historii - podkreślił Netanjahu na wspólnym briefingu z premierem Donaldem Tuskiem.

Zapewnił, że ofiary Holokaustu nigdy nie będą zapomniane. - Nie zapomnimy tego najgorszego z możliwych przestępstw wobec ludzkości, wobec naszego narodu. Nigdy też nie zapomnimy o naszym obowiązku, by nie dopuścić do tego rodzaju wydarzeń w przyszłości - deklarował premier Izraela.

Dziękował Tuskowi i polskiemu rządowi za wsparcie działań na rzecz upamiętniania ofiar Holokaustu, a także za wsparcie przy budowie Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. - Jest ważne, aby historię przywracać na właściwe tory i oddawać sprawiedliwość tym, którzy tego wymagają. Wydaje się to działaniem moralnym, szczególnie obecnie, kiedy próbuje się zaprzeczać Holokaustowi - mówił Netanjahu. Jak zaznaczył, inwazja nazistów przyniosła także "olbrzymie cierpienia ludności polskiej".

Oglądaj
Netanjahu: ofiary Holokaustu nie będą zapomniane
Wideo: tvn24 Netanjahu: ofiary Holokaustu nie będą zapomniane

Cel premiera

Netanjahu podkreślił, że jego celem jest osiągnięcie historycznego kompromisu, który położy kres konfliktowi między Palestyną a Izraelem raz na zawsze. - To będzie oznaczało zdemilitaryzowane państwo Palestyna, które uznaje państwo Izrael - mówił izraelski premier. - Musi nastąpić demilitaryzacja - zaznaczył. Dodał jednak, że nie narzuca tego stanowiska jako warunku wstępnego.

- Chcę wejść w etap negocjacji bez żadnych warunków wstępnych, bez opóźniania. Gotów jestem na tego rodzaju pokój. Myślę, że Palestyńczycy też są gotowi - ocenił.

Zdaniem Netanjahu Polska i Izrael mają wspólne cele w dążeniu do pokoju. - Obaj wspieramy wysiłki amerykańskiego sekretarza stanu Johna Kerry'ego, aby rozpocząć od nowa negocjacje pokojowe - powiedział szef izraelskiego rządu.

Oglądaj
Premier Izraela podziękował rządowi za wspieranie pamięci Holokaustu
Wideo: tvn24 Premier Izraela podziękował rządowi za wspieranie pamięci Holokaustu

Wspólne zagrożenia

Według premiera Izraela nie można dopuścić, aby Iran uzyskał "zdolność nuklearną", a presja na ten kraj musi być zwiększona. Dodał, że Iran jest dużo większym zagrożeniem niż Korea Północna. - Tu sankcje nie wystarczą. Oprócz nich musi także istnieć wiarygodne zagrożenie militarne. Iran musi zrozumieć, że nie będzie mógł wypełnić programu rozwoju nuklearnego - podkreślił premier Izraela.

Według Netanjahu piątkowe wybory prezydenckie w Iranie są bez znaczenia, ponieważ nie przyniosą zmian. "Ten reżim nadal będzie pod wodzą jednego człowieka, będzie kontynuował dążenia Iranu, by stać się mocarstwem nuklearnym. To reżim, który sponsoruje na całym świecie terroryzm, aktywnie uczestniczy w mordowaniu Syryjczyków, buduje pociski dalekiego zasięgu, żeby móc dosięgnąć Stany Zjednoczone (...) buduje potencjał nuklearny, żeby zniszczyć Izrael. Na to nie pozwolimy. Nie pozwolimy na kolejną zagładę" - zaznaczył.

Netanjahu dodał, że Polska i Izrael z niepokojem odnoszą się do sytuacji w Syrii. Na zakończenie zaprosił polski rząd na konsultacje w przyszłym roku w Jerozolimie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje