tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sto lat Niepodległości

Sto lat Niepodległości. Debata w TVN24 i TVN24 BiS

zobacz więcej wideo »
Sto lat Niepodległości. 
Debata w TVN24 i TVN24 BiS
Video: tvn24 Stulecie Niepodległości. Debata w TVN24 i TVN24 BiS

W TVN24 i TVN24 BiS oraz na portalu tvn24.pl przypominamy w tych dniach niezwykłą "Deklarację Przyjaźni i Podziwu dla Ameryki" oraz niezwykłe związki polsko-amerykańskie sto lat temu, gdy Polska powracała na należne jej miejsce na mapie Europy.

Pięć i pół miliona podpisów z całej Polski - od Marszałka Piłsudskiego i Prezydenta Mościckiego do prostych uczniów w najdalszych zakątkach II Rzeczpospolitej. Ponad sto tomów i ponad 30 tysięcy stron. Uroczyście przekazana prezydentowi Stanów Zjednoczonych i zdeponowana w szacownej Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie. Tak najkrócej można streścić, czym jest monumentalna "Deklaracja Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych", jaką w 1926 r. podpisały miliony obywateli Rzeczpospolitej wszystkich narodowości: Polacy, Ukraińcy, Żydzi, Niemcy i inni.

Źródło: Biblioteka Kongresu USA Wdzięczność Polacy wyrazili w "Deklaracji Przyjaźni i Podziwu dla Stanów Zjednoczonych"
Dzisiaj, u progu Stulecia Niepodległości, chcemy pokazać, czym jest niezwykła "Deklaracja" i jak powstawała. Dzięki staraniom Biblioteki Polskiej w Waszyngtonie kilkadziesiąt tysięcy stron "Deklaracji" zostały zeskanowane i zdigitalizowane. 18 października w Warszawie Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią na specjalnej wystawie chcą pokazać "Deklarację" i uświadomić nam, jak silny był sentyment do Stanów Zjednoczonych w przedwojennej Polsce.

Obywatele II Rzeczpospolitej mieli wiele powodów, aby dziękować Ameryce kilka lat po odrodzeniu państwa polskiego. Polska otrzymała ogromne wsparcie dyplomatyczne i polityczne dla swoich starań na rzecz niepodległości, kiedy w styczniu 1918 r. w słynnym przemówieniu pokojowym wezwał do odbudowy Polski po ponad stu latach zaborów. Stanowisko Ameryki oznaczało, że powstanie niepodległej Rzeczpospolitej stało się przesądzone, natomiast do określenia pozostały granice Polski. Prezydent USA Woodrow Wilson otrzymał za to Order Orła Białego, a w miastach  polskich stawiano mu pomniki i jego imieniem nazywano ulice i place. Od pierwszych miesięcy 1919 r. do Polski zza Oceanu przysłano także znaczącą pomoc żywnościową i humanitarną dla obywateli odradzającego się państwa. Pomoc organizował Herbert Hoover, który później został prezydentem. Także dlatego między innymi w Warszawie mamy dzisiaj Skwer Hoovera.

W TVN24 i TVN24 oraz na portalu tvn24.pl przypominamy w tych dniach niezwykłą "Deklarację Przyjaźni i Podziwu dla Ameryki" oraz niezwykłe związki polsko-amerykańskie sto lat temu, gdy Polska powracała na należne jej miejsce na mapie Europy.

Oglądajcie debatę "Sto lat niepodległości" w sobotę o godz. 21 w TVN24 i w niedzielę o godz. 12.30 w TVN24 BiS

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Sto lat Niepodległości

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Eee

Ta nazwa 100 lat niepodległości trochę mi nie pasuje. Tzn. , że byliśmy całkowicie niepodlegli podczas niemieckiej okupacji podczas I i II wojny, tak samo jak byliśmy niepodlegli podczas rosyjskiej okupacji oraz podczas kilkudziesięciu lat komunizmu po wojnie? :/

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje