tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jarosław Kaczyński uczcił pamięć matki

zobacz więcej wideo »
Jarosław Kaczyński uczcił pamięć matki
 • Jarosław Kaczyński po mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w StarachowicachJarosław Kaczyński po mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich...
 • "Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem""Jarosław Kaczyński jest niekwestionowanym liderem"
 • Owsiak do Kaczyńskiego: zdrowia życzę na bardzo wygodnym łóżkuOwsiak do Kaczyńskiego: zdrowia życzę na bardzo wygodnym łóżku
 • "Kaczyński znów udowodnił, że jest wybitnym politykiem""Kaczyński znów udowodnił, że jest wybitnym politykiem"
Foto: PAP | Video: tvn24 Jarosław Kaczyński po mszy świętej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach

Ważna jest nasza wspólna ojczyzna Polska i ważne są te małe ojczyzny, a dla mamy Starachowice taką ojczyzną były - stwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński, który uczestniczył we mszy odprawionej w starachowickim kościele w przeddzień piątej rocznicy śmierci jego matki, Jadwigi.

Matka Jarosława Kaczyńskiego oraz nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pochodziła ze Starachowic (Świętokrzyskie).

Mszę świętą odprawiono we wtorek w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych. Po nabożeństwie prezes PiS złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi matkę oraz brata i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablice mieszczą się w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego, zlokalizowanym przy parafii.

"Nieustające wspomnienie"

- Chciałbym serdecznie wszystkim podziękować, za tą już piątą mszę – zwrócił się do zebranych Jarosław Kaczyński. - Ta uroczystość jest dla mnie, dla syna Jadwigi Kaczyńskiej i brata Lecha Kaczyńskiego, czymś niezmiernie ważnym, wzruszającym. Czymś co przypomina, nie tylko moją mamę, mojego brata, ale przypomina mojej mamy życie – powiedział.

- To miasto, w którym spędziła kilkanaście bardzo ważnych lat, w tym lata wojny, było dla niej takim nieustającym wspomnieniem, do którego ciągle wracała. Od wczesnego dzieciństwa, od czasu który pamiętam, zawsze była mowa o Starachowicach, o dzieciństwie tutaj spędzonym, o wczesnej młodości, koleżankach i kolegach, ludziach i dramatach czasów wojny, a także o ludzkim życiu - mówił Kaczyński.

Dodał, że jego mama "zawsze mówiła, że w tym mieście mieszkało się jej lepiej"; "ludzie byli sobie bliżsi, że te relacje, które tworzą nasze życie, były cieplejsze, łatwiejsze".

- Mówiła, że tu po prostu, w jakiejś mierze, ciągle pozostała jej mała ojczyzna – wspominał prezes PiS.

"Moja wdzięczność jest ogromna"

Jak mówił, jest dla niego ważne, że jego mama jest w Starachowicach pamiętana i jest honorową obywatelką miasta. Podziękował też wszystkim uczestnikom uroczystości i twórcom panteonu, którzy zadecydowali, że znalazły się w nim tablice poświęcone pamięci jego matki i brata.

- Moja wdzięczność jest ogromna. To dla mnie dowód, że to, co w życiu ważne, to, co w życiu kochane, jest trwałe i warto odczuwać ten głęboki związek z tym wszystkim, co było w życiu dobre, co zostało zapamiętane. Ważna jest ta nasza wspólna ojczyzna Polska i ważne są te małe ojczyzny, a dla mamy Starachowice taką ojczyzną były - zaznaczył.

Sanitariuszka, łączniczka, filolożka i pisarka

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 roku w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa - Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 roku. Miała wówczas 14 lat. Nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki. Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące imienia Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 roku opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury - znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do "Niemców" Leona Kruczkowskiego, a w 1992 roku wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką "Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku - 1970 rok".

Honorowa obywatelka miasta

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 roku. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach.

W styczniu 2013 roku radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta. W ubiegłym roku imieniem Jadwigi Kaczyńskiej nazwano jedną z ulic w Starachowicach, odcinek dawnej ulicy Józefa Krzosa, zaczynający się przy Rondzie Lecha Kaczyńskiego. Decyzję w październiku 2016 roku podjęli radni Starachowic, podejmując uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w związku z tak zwaną ustawą dekomunizacyjną.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje