tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"Miał dwa noże w ręku i atakował wszystkich, którzy mu się pod rękę nawinęli"

zobacz więcej wideo »
"Miał dwa noże w ręku i atakował wszystkich, którzy mu się pod rękę nawinęli"
 • "Miał dwa noże w ręku i atakował wszystkich, którzy mu się pod rękę nawinęli""Miał dwa noże w ręku i atakował wszystkich, którzy mu się pod rękę nawinęli"
 • Atak nożownika we WrocławiuAtak nożownika we Wrocławiu
 • "Jak nie palą fajek na zewnątrz, to piją kawę". W trakcie ataku ochroniarze "zniknęli""Jak nie palą fajek na zewnątrz, to piją kawę". W trakcie ataku ochroniarze...
 • Nożownik ze Stalowej Woli za kratamiNożownik ze Stalowej Woli za kratami
 • Świadek ataku o nożownikuŚwiadek ataku o nożowniku
 • Cała rozmowa ze świadkiem ataku nożownika w Stalowej WoliCała rozmowa ze świadkiem ataku nożownika w Stalowej Woli
 • Jest areszt dla podejrzanego o atak nożemJest areszt dla podejrzanego o atak nożem
 • Konrad K. powiedział, że miał "zły dzień"Konrad K. powiedział, że miał "zły dzień"
 • Jedna osoba nie żyje, dziewięć jest rannychJedna osoba nie żyje, dziewięć jest rannych
 • Nożownik ze Stalowej Woli doprowadzony do prokuraturyNożownik ze Stalowej Woli doprowadzony do prokuratury
 • Prezydent Stalowej Woli: napastnik działał samPrezydent Stalowej Woli: napastnik działał sam
 • Relacja: chwilę później było słychać piski, krzykiRelacja: chwilę później było słychać piski, krzyki
 • Konferencja prasowa w Stalowej WoliKonferencja prasowa w Stalowej Woli
 • Zadawał ciosy na oślep. Atak w galerii handlowej, zmarła 50-latkaZadawał ciosy na oślep. Atak w galerii handlowej, zmarła 50-latka
 • Nożownik w galerii handlowej. "Atakował ludzi od tyłu, uderzając nożem w plecy"Nożownik w galerii handlowej. "Atakował ludzi od tyłu, uderzając nożem w plecy"
 • Prezydent Stalowej Woli o ataku nożownikaPrezydent Stalowej Woli o ataku nożownika
 • Atak nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli. Jedna osoba nie żyjeAtak nożownika w galerii handlowej w Stalowej Woli. Jedna osoba nie żyje
 • Do ataku nożownika w Stalowej Woli doszło w piątekDo ataku nożownika w Stalowej Woli doszło w piątek
Foto: DAREK DELMANOWICZ/PAP/EPA | Video: tvn24 Napastnik został ujęty przez klientów galerii w Stalowej Woli

Nożownik, który zaatakował w galerii handlowej w Stalowej Woli, działał sam - poinformował w piątek późnym wieczorem prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. - Ten młody człowiek wszedł już z zamiarem godzenia nożem - powiedział TVN24 starosta Stalowej Woli Janusz Zarzeczny. W ataku rannych zostało 10 osób. Jedna z nich zmarła, dwie są w stanie krytycznym.

W piątek późnym wieczorem w urzędzie miasta zwołany został sztab kryzysowy. Jak poinformował w rozmowie z TVN24 prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, działania miasta skupiają się na zbieraniu informacji o osobach potrzebujących pomocy, na przykład psychologicznej.

- Na pewno z punktu widzenia bezpieczeństwa miasta najważniejsza informacja jest taka, że napastnik działał sam - poinformował. Dodał, że nie ma niebezpieczeństwa, by "ktokolwiek na terenie miasta był zagrożony".

Prezydent podkreślił, że klienci galerii, którzy dokonali zatrzymania napastnika, wykazali się "bohaterską postawą". Docenił także "niesamowite działanie osób, które udzielały pierwszej pomocy" rannym oraz sprzedawców, którzy zapraszali klientów do swoich sklepów i dla bezpieczeństwa je zamykali. - Dziękuję wszystkim, którzy w tak odpowiedzialny i bohaterski sposób zachowali się tam na miejscu - powiedział Nadbereżny.

Oglądaj
Prezydent Stalowej Woli: napastnik działał sam
Wideo: tvn24 Prezydent Stalowej Woli: napastnik działał sam

"Nie krzyczał, tylko dźgał nożem"

Wcześniej o przebiegu ataku mówił w rozmowie z TVN24 starosta Stalowej Woli Janusz Zarzeczny.

- Ten młody człowiek wszedł już z zamiarem godzenia nożem. Miał dwa noże w ręku i atakował wszystkich, którzy mu się pod rękę nawinęli - powiedział. Dodał, że to były przypadkowe ofiary.

Starosta relacjonował, że 27-letni mężczyzna "nic nie krzyczał, tylko dźgał nożem".

Powiedział, że rodzina mężczyzny jest otoczona opieką. - Na pewno to bardzo tragiczna sytuacja dla rodziny - dodał.

Atak nożownika

Do ataku doszło w piątek około godziny 15, w jednej z galerii handlowych w mieście. Jak podała Anna Klee z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, napastnik to 27-letni mieszkaniec Stalowej Woli, Polak. Był trzeźwy i dotąd nienotowany.

- Mężczyzna atakował ludzi od tyłu, uderzając nożem w plecy - poinformowała. Napastnik został ujęty przez klientów galerii i przekazany policji.

W wyniku ataku nożownika 10 osób zostało rannych, jedna z nich zmarła. Wiadomo również o dwóch osobach w stanie krytycznym.

Dwie osoby w stanie krytycznym

Po południu w Rzeszowie odbył się briefing komendanta wojewódzkiego i wojewody podkarpackiej Ewy Leniart. Poinformowała ona, że w wyniku ataku nożownika zmarła 50-letnia kobieta, a poszkodowanych zostało dziewięć osób - pięć kobiet i czterech mężczyzn - w wieku od 18 do 50 lat. Odnieśli oni obrażenia głównie klatki piersiowej i głowy.

Siedem z nich, w tym kobieta, która zmarła, było w stanie bardzo ciężkim. Trzy pozostałe odniosły lekkie obrażenia, w tym jedna bardzo lekkie, niezagrażające życiu - dodała Leniart.

Podczas kolejnej konferencji prasowej - w Stalowej Woli - wojewoda poinformowała, że "cztery osoby są operowane, dwie z nich są w stanie krytycznym".

Jak relacjonowała wojewoda, poszkodowani trafili do szpitali w Stalowej Woli, Tarnobrzegu, Nisku i Sandomierzu. Zapewniła, że rannym została zapewniona pomoc psychologiczna z powiatowego ośrodka wspierania rodziny.

Oglądaj
Nożownik w galerii handlowej. "Atakował ludzi od tyłu, uderzając nożem w plecy"
Wideo: Podkarpacie112.pl Nożownik w galerii handlowej. "Atakował ludzi od tyłu, uderzając nożem w plecy"

"W głębokim załamaniu psychicznym"

Komendant wojewódzki policji w Rzeszowie nadinsp. Krzysztof Pobuta.
Pobuta powiedział, że zatrzymany mężczyzna nie potrafi wyjaśnić, dlaczego tak się zachował. - Widać, że jest w głębokim załamaniu psychicznym. Nie wiemy jeszcze, z czego to wynika - mówił dziennikarzom.

Na chwilę obecną możemy śmiało powiedzieć, że atak nie był z motywów terrorystycznych czy ideologicznych.

nadinspektor Krzysztof Pobuta

Nadinspektor dodał, że kontakt z 27-latkiem jest bardzo utrudniony. - Myślę, że ten człowiek jest w stanie depresji i stąd jego działania. Mówił, że jest w trudnej sytuacji, że to jest dla niego ciężki dzień - dodał.

Jak podkreślił Pobuta, klienci galerii bardzo szybko zareagowali - policja dostała osiem zgłoszeń już kilkanaście minut po godzinie 15. - Na chwilę obecną możemy śmiało powiedzieć, że atak nie był z motywów terrorystycznych czy ideologicznych - zaznaczył komendant.

Leczył się psychiatrycznie

Rzeczniczka podkarpackiej policji nadkom. Marta Tabasz-Rygiel poinformowała w piątek wieczorem, że czynności śledcze potwierdziły, że mężczyzna leczył się psychiatrycznie.

Rzecznik Komendy Głównej Policji mł. insp. Mariusz Ciarka mówił na antenie TVN24, że podczas przeszukania miejsca zamieszkania 27-letniego mężczyzny policjanci znaleźli jego dokumentację medyczną wskazującą na chorobę psychiczną.

Oglądaj
Rzecznik KGP: znaleźliśmy dokumentację medyczną wskazującą na chorobę psychiczną
Wideo: tvn24 Rzecznik KGP: znaleźliśmy dokumentację medyczną wskazującą na chorobę psychiczną

Śledztwo prokuratury, zarzut w sobotę

Na miejscu ataku są prokuratorzy z tamtejszej prokuratury rejonowej i prokurator z Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu - poinformowała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik. Jak dodała, śledczy prowadzą oględziny galerii handlowej.

- To, co w tej chwili najważniejsze, to otoczenie odpowiednią pomocą osób poszkodowanych, rodziny i świadków zdarzenia, którzy byli w galerii handlowej - wyjaśniał prezydent miasta Lucjan Nadbereżny podczas wieczornej konferencji w Stalowej Woli.

Oglądaj
Prezydent Stalowej Woli o ataku nożownika
Wideo: tvn24 Prezydent Stalowej Woli o ataku nożownika

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy w tak krytyczny skoordynowany sposób przeprowadzili całą akcję - oświadczył. -  Chciałbym również podziękować za bezpośrednią interwencję premier Szydło. Dzwoniła dwukrotnie, z pełną deklaracją pomocy - dodał. Nadbereżny zwrócił uwagę, że sytuacją interesował się również prezydent Andrzej Duda. - Za tę solidarność dzisiaj ze Stalową Wolą, w tym trudnym momencie, bardzo dziękujemy - podkreślił.

Wcześniej prezydent Stalowej Woli dziękował za pomoc świadkom zdarzenia, którzy ujęli napastnika.

- Prowadzone są jeszcze oględziny procesowe miejsca zdarzenia, zabezpieczony został monitoring, również inne nośniki - mamy pełny obraz tego zdarzenia - wyjaśniał prokurator Adam Cierpiatka z Prokuratury Rejonowej w Stalowej Woli podczas wieczornej konferencji. Jak dodał, w sobotę przed południem "zostaną przeprowadzone czynności procesowe ogłoszenia zarzutu".

- Prawdopodobnie będzie to zarzut usiłowania i dokonania zabójstwa wielokrotnego - zaznaczył prokurator.

"Niezwłoczne działania" służb

- Służby niezwłocznie podjęły działania, policja prowadzi czynności mające na celu ustalenie okoliczności ataku nożownika, do którego doszło w piątek w Stalowej Woli - poinformował dziennikarzy rzecznik rządu Rafał Bochenek. Zaznaczył, że informacja o ataku nożownika w Stalowej Woli dotarła do premier tuż po powrocie z unijnego szczytu i wylądowaniu na lotnisku w Krakowie.

- To bardzo smutna informacja, ale niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji pani premier natychmiast skontaktowała się z prezydentem Stalowej Woli, rozmawiała również z ministrem zdrowia, a także z ministrem spraw wewnętrznych i administracji - poinformował Bochenek.

To bardzo smutna informacja, ale niezwłocznie po otrzymaniu tej informacji pani premier natychmiast skontaktowała się z prezydentem Stalowej Woli, rozmawiała również z ministrem zdrowia, a także z ministrem spraw wewnętrznych i administracji

Rafał Bochenek

- Służby podjęły niezwłocznie działania, policja również prowadzi czynności mające na celu ustalenie okoliczności tego zdarzenia, wyjaśnić, co było motywem przede wszystkim działania sprawcy - dodał rzecznik rządu.

Pomoc dla poszkodowanych

Bochenek podkreślił, że minister zdrowia został zobligowany przez premier do tego, aby szpitale podjęły odpowiednie działania, by pomóc osobom poszkodowanym.

Szef MSWiA zobowiązał wojewodę Ewę Leniart do zapewnienia pełnej opieki, zarówno lekarskiej, jak i psychologicznej wszystkim osobom poszkodowanym w wyniku zdarzenia. Szef MSWiA jest w stałym kontakcie ze służbami i jest na bieżąco informowany o sytuacji - podały służby prasowe ministerstwa.

 

Do ataku doszło w Stalowej Woli

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (6)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Scrutinizer

Za PO tego nie było!
Czy PiS rzeczywiście nie jest w stanie zapewnić Polakom bezpieczeństwa?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Rashiash
   Rashiash

   To zdaje się jest wina ochrony, galerii i lekarzy którzy go wypuścili.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Lysander

     Ten Konrad (strzelił sobie ta akcją w) Kolano.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       polak55
       polak55

       A teraz prokurator wcieli się w rolę obrońcy bandyty i zamiast go oskarżyc o zbrodnię,to wspólnie i w porozumieniu z jakimś przebiegłym biegłym,będzie starał się udowodnic,że bandyta jest niepoczytalny a przez to bezkarny! Ot taki polski folklor prawny!

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Kurumii
         Kurumii

         Cóż!. To nie był zamach terrorystyczny bo zamiast ładunku wybuchowego użył noża. Zamiast uchodźcy był to swój człowiek.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           8
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Scrutinizer

           "To nie był zamach terrorystyczny..."
           Nie znamy motywu, ale jeżeli to był sfrustrowany człowiek, bo mu odmówiono zapomogi - jak w przypadku owej siekiery w głowie dziewczynki, to jest to atak terrorystyczny.
           Dla uściślenia - każdy atak na obcokrajowca o charakterze rasistowskim jest atakiem terrorystycznym!, bo "ma na celu z zastraszenie rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             0
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              1
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Zasady forum
             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

             Pozostałe informacje