tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Triumf San Escobar. Rozdano "Srebrne Usta" za 2017 rok

zobacz więcej wideo »
Triumf San Escobar. Rozdano "Srebrne Usta" za 2017 rok
 • Waszczykowski: rozmawialiśmy z San EscobarWaszczykowski: rozmawialiśmy z San Escobar
 • Witold Waszczykowski odbiera nagrodęWitold Waszczykowski odbiera nagrodę
 • Neumann: jesteście rządem Pinokiów a Kaczyński to wasz mistrz GepettoNeumann: jesteście rządem Pinokiów a Kaczyński to wasz mistrz...
 • "Przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi""Przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 W plebiscycie "Srebrne Usta" zwyciężyła wypowiedź o San Escobar

Były minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski został tegorocznym laureatem plebiscytu radiowej Trójki "Srebrne usta" na najbardziej zaskakujące i zabawne wypowiedzi polityków. Nagrodzono jego wypowiedź o nieistniejącym państwie San Escobar.

"Srebrne Usta" to plebiscyt już po raz 22. prowadzony przez Program 3 Polskiego Radia, którego uczestnicy wybierają najbardziej zaskakującą i zabawną wypowiedź osoby z polskiej sceny politycznej.

W tym roku o tytuł "Srebrnoustych 2017" rywalizowało dziesięciu kandydatów: Bartosz Arłukowicz, Joachim Brudziński, Andrzej Duda, Jarosław Kaczyński, Władysław Kosiniak-Kamysz, Paweł Kukiz, Sławomir Neumann, Ryszard Petru, Marek Suski i Witold Waszczykowski.

Zwyciężyło San Escobar

Witold Waszczykowski zwyciężył w plebiscycie wypowiedzią wygłoszoną podczas briefingu prasowego na temat spotkań z przedstawicielami państw ONZ w Nowym Jorku z 10 stycznia 2017 roku. Brzmiała ona: "Mamy okazję prawie do dwudziestu spotkań odbyć z różnymi ministrami. Z niektórymi, jak na przykład na Karaibach, po raz pierwszy chyba w historii naszej dyplomacji, na przykład z takimi krajami jak San Escobar albo Belize, a każdy z tych krajów to jest dodatkowy głos w Radzie, w Zgromadzeniu Ogólnym, tutaj w ONZ".

- Czekałem bardziej na wyróżnienie z Towarzystwa Geograficznego. Nie nadeszło - mówił Waszczykowski odbierając nagrodę.

- Każdy polityk stara się zasłużyć żeby zaistnieć w audycji pani redaktor Michniewicz, przedstawić swoje koncepcje, wylansować się. Ja starałem się na różne sposoby - a to o tarczy antyrakietowej, a to o wojskach amerykańskich w Polsce, a to o ministrach czy prezydentach, którzy przyjeżdżają do Polski, a to wreszcie o zwycięstwie w ONZ. Nic nie pomogło. Pomogło dopiero kiedy powiedziałem magiczne słowa "San Escobar" - powiedział laureat "Srebrnych Ust".

Ponieważ, jak mówił, właśnie dziś zapadła ważna decyzja o tym, żeby ministrowie zwracali nagrody, on także postanowił zwrócić statuetkę "Srebrnych ust" zaraz po jej otrzymaniu. Jego zdaniem nagroda powinna zostać zlicytowana, a dochód z niej należy przeznaczyć na "szlachetne cele".

Oglądaj
Witold Waszczykowski odbiera nagrodę
Wideo: tvn24 Witold Waszczykowski odbiera nagrodę

Na drugim miejscu Neumann i "rząd Pinokiów"

Drugie miejsce zajął przewodniczący klubu parlamentarnego Platformy Obywatelskiej Sławomir Neumann, wybrany za sejmową wypowiedź z 7 kwietnia 2017 roku, kiedy zwrócił się do parlamentarzystów PiS słowami: "Jesteście rządem Pinokiów, codziennie wam te nosy się wydłużają. Zachowujecie się tak jak byście byli wystrugani wszyscy na jedną modłę - kłamać rano, kłamać w dzień, kłamać wieczorem - a może ciemny lud to kupi? A na dole w pierwszym rzędzie siedzi wasz mistrz, Dżepetto. On to zrobił, on to zrobił. On was wszystkich stworzył. I wystrugał".

Oglądaj
Neumann: jesteście rządem Pinokiów a Kaczyński to wasz mistrz Gepetto
Wideo: TVN 24 Neumann: jesteście rządem Pinokiów a Kaczyński to wasz mistrz Gepetto

Podium zamyka Jarosław Kaczyński

Na trzecim miejscu w tegorocznym plebiscycie znalazło się - również sejmowe - stwierdzenie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, wygłoszone 22 lutego 2017 r. podczas debaty na temat wniosku o odwołanie Marka Kuchcińskiego z funkcji marszałka Sejmu.

Kaczyński powiedział wtedy do szefa PO Grzegorza Schetyny: "Przypuszczam - nie jestem pewien - ale przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi. I to jest rzecz opisana w socjologii, filozofii politycznej już bardzo dawno. No była ta definicja, jedna z wielu definicji ideologii - fałszywa świadomość".

W imieniu Jarosława Kaczyńskiego nagrodę odebrał Marek Suski.

Oglądaj
"Przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi"
Wideo: tvn24 "Przypuszczam, że pan być może wierzy w to, co pan mówi"

Plebiscyt radiowej Trójki

Srebrne Usta to plebiscyt Programu 3 Polskiego Radia, w którym słuchacze wybierają niebanalne wypowiedzi polskich polityków. Został zainicjowany w 1992 r. przez dziennikarkę Trójki – Beatę Michniewicz.

Obradujący wówczas Sejm I kadencji obfitował w osobowości wyróżniające się niebanalnym językiem. Posłowie prześcigali się w obrazowych przenośniach, celnych ripostach, niespotykanych figurach retorycznych. Stało się ważne nie tylko to, co kto mówi, lecz także jak to robi.

Dziennikarze radiowej Trójki postanowili utrwalić na taśmie oraz w ludzkiej pamięci te zwroty i wyrażenia, które ze względu na swą treść nie zawsze miały szansę przejść do historii. Inicjatorzy plebiscytu mieli poza tym nadzieję, że spojrzenie z przymrużeniem oka na politykę, niekiedy brutalną i zawiłą, dobrze zrobi zarówno jej aktorom, jak i obserwatorom.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mikolo

Jako ministra nie lubiłem tego Pana, ale wiedzę, że jako człowiek jest całkiem w porządku. Dystans do siebie świadczy o człowieku :)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje