tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Segregowanie śmieci wciąż nie weszło Polakom w krew

zobacz więcej wideo »
Segregowanie śmieci wciąż nie weszło Polakom w krew
 • Sortowanie wiedzy o odpadachSortowanie wiedzy o odpadach
 • Segregacja śmieci po nowemu? Segregacja śmieci po nowemu?
 • Super segregacja śmieciSuper segregacja śmieci
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Sortowanie wiedzy o odpadach. Materiał "Polska i Świat" TVN24

W Wieluniu postawiono pierwsze śmieciomaty, dzięki którym mieszkańcy będą mogli dostać zniżki do kina. W Łodzi o nowych przepisach dotyczących segregacji śmieci przypominają postaci malowideł Matejki, Klimta czy Muncha. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

W Wieluniu zainstalowano pierwszy w Polsce śmieciomat. Jest to automat, który działa za pomocą aplikacji w telefonie. Urządzenie po wrzuceniu odpadów rozpoznaje ich rodzaj, materiał i wagę. A wszystko dzięki wbudowanemu skanerowi, który prześwietla wszystko, co znajdzie się w maszynie. Tym sposobem butelki i puszki nie trafiają do jednego kosza.

Pierwsze reakcje mieszkańców są entuzjastyczne. - To jest świetny pomysł, że takie śmieciomaty powstały w naszym mieście - mówi pani Ewa.

Edukacja i zabawa w jednym

- Możemy bardziej przysłużyć się naturze, przyjemniej się wtedy żyje. Możemy się też zabawić, bo są punkty, są jakieś nagrody - ocenia pani Grażyna.

Za każde oddane śmieci mieszkańcy otrzymują punkty. Te zapisywane są na indywidualnej karcie. Potem na mieszkańców czekają między innymi zniżki na bilety do kina. Choć w planach miasta dostępna będzie też inna opcja.

- Docelowo chcielibyśmy, żeby na przykład osoby starsze, które może nie będą chciały tak często chodzić do kina, miały upusty czy zniżki w płatności za wodę czy płatności za ścieki - wyjaśnia burmistrz Wielunia Paweł Okrasa.

Okrasa przekonuje, że system będzie finansował się sam, ponieważ plastikowe butelki są wykorzystywane wtórnie na terenie gminy. - One na terenie gminy są przetwarzane na granulat, z którego produkowane są nowe butelki - tłumaczy. Obecnie zainstalowano dwie takie maszyny, ale docelowo - jak informuje - ma ich stanąć kilkadziesiąt.

- Tego typu akcje są bardzo dobre, żeby pokazać, że odpady mogą być też surowcami wtórnymi, które można wykorzystać  - zauważa Szymon P. Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia "Polski Recykling".

"To wspólna walka"

Od 1 lipca w całym kraju obowiązują nowe zasady segregacji śmieci. Na wymianę pojemników na nowe ministerstwo daje 4 lata. Jednak jak się okazuje, o wprowadzonych zmianach na razie nie wszyscy wiedzą.

Urząd Miasta Łodzi postanowił przygotować mieszkańców do zmian w segregacji odpadów. Zrealizowana została nietypowa kampania informacyjna.

- Wielu mieszkańców kontrowersyjność tej kampanii przekłada na zainteresowanie. A o to tak naprawdę chodzi w każdej akcji informacyjnej - mówi Tomasz Trela, wiceprezydent Łodzi.

Na plakatach, billboardach i ulotkach dzieła takich malarzy jak Jan Matejko, Michał Anioł, Edvard Munch, Józef Chełmoński czy Gustav Klimt przypominają, by o nowych zasadach nie zapominać.

- To wspólna walka i wspólna dbałość o ekologię - podkreśla przedstawiciel łódzkiego magistratu.

Szczególnie, że zdarzają się też tacy, którzy otwarcie przyznają, że śmieci nie segregują w Polsce, ale robią to zagranicą, bo tam muszą.

- Badania pokazują, że prawie połowa Polaków nie sortuje odpadów. To na pewno jest trend do przełamania - podkreśla Szymon P. Dziak-Czekan,

Oglądaj
Super segregacja śmieci
Wideo: tvn24 Super segregacja śmieci

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Herer
Herer

Jakiś czas temu zaobserwowałem jak śmieciarka podjechała pod te kolorowe pojemniki. Rękaw wysunął się z okratowanego wozu i kolejno podnosił pojemniki skąd śmieci wpadały do śmieciarki. Z każdego osobnego pojemnika do jednego wspólnego. Selekcja...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   skuba

   Tymczasem ciągle brak jednoznacznych informacji jak śmieci segregować i różne są przepisy w różnych miejscach. Często w sprawach kluczowych. Np. nie wiem gdzie wyrzucać baterie albo żarówki, jak traktować opakowania po maśle czy butelki po olejach?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje