tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Główni gracze utrzymują pozycje, coraz lepszy wynik SLD. Sondaż Kantar Public

Główni gracze utrzymują pozycje, 
coraz lepszy wynik SLD. Sondaż Kantar Public
Foto: PAP/Radek Pietruszka | Video: tvn24 36 procent badanych zagłosowałoby na PiS

Gdyby wybory do Sejmu odbyły się w kwietniu, 36 procent osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia w nich udziału, zagłosowałoby na Prawo i Sprawiedliwość, a 23 procent na Platformę Obywatelską - wynika z sondażu Kantar Public. Próg wyborczy przekroczyłyby też SLD (7 procent), Kukiz'15 (6 procent) i Nowoczesna (5 procent).

W porównaniu z poprzednim miesiącem notowania PiS spadły o 1 punkt procentowy, a o taki sam odsetek wzrosło poparcie dla Platformy. Poprawę notowań odnotowało SLD (o 3 punkty procentowe). Od marca nie zmieniło się poparcie dla Nowoczesnej, Kukiz'15 i Partii Razem.

Z badania wynika, że do Sejmu nie dostałyby się PSL (wzrost o 1 punkt procentowy) i Partia Wolność (wzrost o 2 punkty procentowe), które uzyskały po 3 procent poparcia, oraz Partia Razem, na którą oddanie głosu zadeklarował 1 procent ankietowanych (poparcie nie zmieniło się od marca).

15 procent badanych wyrażających gotowość udziału w wyborach nie umiało określić, na jakie ugrupowanie oddaliby głos. Odsetek osób o niesprecyzowanych preferencjach partyjnych spadł o 5 punktów procentowych.

Źródło: tvn24.pl Poparcie dla ugrupowań politycznych

61 procent badanych poszłoby do urn

Chęć udziału w wyborach wyraziło 61 procent respondentów, z czego 26 procent stwierdziło, że zdecydowanie, a 35 procent, że raczej poszłoby do głosowania.

28 procent badanych zadeklarowało, że nie wzięłoby udziału w wyborach (14 procent raczej nie, 14 procent zdecydowanie nie), a 11 procent było w tej sprawie niezdecydowanych.

"Coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej"

Zdaniem ekspertki pracowni Kantar Public Urszuli Krassowskiej, wyniki sondażu oznaczają, że główni gracze – Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska "utrzymują elektoraty na prawie takim samym poziomie jak w marcu".

- Mimo zwiastunów zmian pojawiających się w sondażach telefonicznych, w naszym badaniu prowadzonym metodą wywiadów bezpośrednich nie odnotowaliśmy radykalnych spadków i wzrostów - zwróciła uwagę Krassowska.

Na uwagę zasługuje natomiast - według niej - "coraz lepszy wynik Sojuszu Lewicy Demokratycznej".

- Wciąż jednak osoby o poglądach lewicowych wolą oddać swój głos na PO niż SLD - zauważyła ekspertka.

Badanie Kantar Public przeprowadzono w dniach 6-11 kwietnia na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1024 pełnoletnich mieszkańców Polski, techniką wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI).

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Cyfrowy Baron
Cyfrowy Baron

Czy ktoś mógłby wyjaśnić jak badania "Kantar Public" mają się do badań "Kantar Millward Brown" realizowanego w dniach 26-27 marca 2018?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje