tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Macierewicz zaprasza prezydenta na konsultacje. Duda "na razie nie widzi potrzeby"

Pan prezydent, jeśli uzna, że będzie chciał w rozmowie bezpośredniej z ministrem konsultować Raport Strategicznego Przeglądu Obronnego, to tak uczyni – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

W minionym tygodniu prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego potwierdziło, że MON przekazało nowy Raport Strategicznego Przeglądu Obronnego (poprzednią wersję prezydent Andrzej  Duda otrzymał pod koniec maja). Jak informowało wówczas BBN, trwa analiza nowego raportu, opracowanego w związku z koniecznością wprowadzenia korekt do przyjętych pierwotnie przez MON prognoz finansowania sił zbrojnych. Raport jest dokumentem niejawnym.

Po analizie pierwszego raportu, Biuro Bezpieczeństwa Narodowego zwracało uwagę na kwestię realności zawartych w nim planów finansowania rozwoju sił zbrojnych.

Analiza po kilku tygodniach

Do sprawy odniósł się w czwartek Paweł Soloch, który powiedział, że Strategiczny Przegląd Obronny to obszerny dokument liczący około 200 stron.

- W maju dostaliśmy wersję dokumentu, która wydawała się ostateczną. Jego analiza zajęła nam trochę czasu a teraz okazało się, że jest nowy dokument, więc musimy go ponownie przeanalizować. To potrwa kilka tygodni - zaznaczył szef BBN.

- Myślę, że to jest minimum kilka tygodni albo nawet dłużej, by taka analiza powstała – sprecyzował. - Na pierwszy rzut oka wygląda na to, że nasze wcześniejsze uwagi dotyczące spraw finansowych zostały uwzględnione - dodał.

Soloch odniósł też do informacji przedstawionej we wtorek przez Macierewicza, który mówił, iż zgodnie z SPO konieczność modernizacji polskiej armii będzie wymagać w ciągu 14 lat ponad 550 mld zł.

- Analizując pierwszą wersję raportu oceniliśmy, że te prognozy wymagają korekty. 550 mld zł to jest zawrotna kwota bazująca na pewnych optymistycznych założeniach, takich jak stały wzrost gospodarczy, czy podtrzymanie decyzji kolejnych rządów o docelowym utrzymaniu wydatków na armię na poziomie 2,5 procent PKB – ocenił Soloch.

Na współpracę wpływa sprawa gen. Kraszewskiego

Tydzień temu, 1 września, MON poinformowało, że minister Antoni Macierewicz ponowił zaproszenie dla prezydenta Andrzeja Dudy do "wspólnej dyskusji" o systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi oraz ewentualnych wątpliwościach związanych z SPO.

- Pan prezydent, jeśli uzna, że będzie chciał w rozmowie bezpośredniej z ministrem konsultować ten dokument, to tak uczyni - skomentował w czwartek Paweł Soloch. Dodał, że na razie Andrzej Duda "nie widzi takiej potrzeby", gdyż najpierw musi być dokonana analiza SPO.

- Nie ukrywam, że na merytoryczną współpracę wpływa również kwestia zawieszenia przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego dostępu do informacji niejawnych generałowi Jarosławowi Kraszewskiemu – powiedział szef BBN.

Generał Kraszewski to dyrektor Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi w BBN. W czerwcu SKW wszczęła wobec niego postępowanie sprawdzające, co oznaczało odebranie mu dostępu do informacji niejawnych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje