tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Składka na prawnika wyjdzie na zdrowie

Adwokat dla każdego, składkowy, z ubezpieczenia? Naczelna Rada Adwokacka wzywa, by się ubezpieczać na wypadek nagłej potrzeby prawnej, by potem się nie okazało, że kogoś na taką pomoc nie stać. Najtańszy pakiet ubezpieczenia to koszt 150 złotych rocznie. Dostępny jest od kilku lat, ale mało kto o tym wie.

Dochodzenie sprawiedliwości nie jest łatwe. - Ustawy jeszcze nie wchodzą w życie, a już są nowelizowane, dlatego ludzie są nieporadni i przychodzą do nas po pomoc - tłumaczy Józef Kogut ze Śląskiego Stowarzyszenia Pomocy Ofiarom Przestępstw.

Jednak stowarzyszenia nie zawsze mogą i potrafią pomóc. A wizyta u prawnika nie jest na każdą kieszeń.

Kosztowny adwokat

Porada u adwokata zaczyna się od 100 złotych. W sprawach cywilnych honorarium adwokata wynosi około 1200 złotych. W sprawach wykroczeniowych i karnych od 1300 do 4000 zł. - Często koszty profesjonalnej obsługi prawnej przekraczają wartość sporu - przyznaje aplikant radcowski Piotr Woźniak.

Dlatego sami prawnicy zachęcają, by o ewentualnej wizycie w sądzie pomyśleć wcześniej i od pomocy prawnej się ubezpieczyć.

- Warto ubezpieczać się przed różnymi ryzykami, przed powodzią, przed nieszczęśliwym wypadkiem, warto ubezpieczyć się przed tym, co potem jest kosztowne - tłumaczy mec. Rafał Dębowski z Naczelnej Rady Adwokackiej.prawa

NRA tworzy właśnie listy, z których ubezpieczony będzie mógł wybrać swojego adwokata. Zaś sami prawnicy przekonują, że własny adwokat, czy radca prawny, wcale nie musi być luksusem.

1 proc. w Polsce, 90 w Skandynawii

Kwota ubezpieczenia zależy od zakresu pomocy prawnej. Najtańsza jest ochrona prawna w komunikacji, czyli wszelkie spory z ubezpieczycielem, warsztatami samochodowymi, a także pomoc przy zatrzymaniu prawa jazdy, czy dowodu rejestracyjnego.

Nieco więcej kosztuje ochrona prawna w życiu prywatnym. Czyli ochrona całej rodziny m.in. przy dochodzeniu odszkodowań, czy sporach z pracodawcą lub biurem podróży.

Są także pakiety za dwa tysiące złotych, które obejmują pełną ochronę prawną związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Co ważne, ubezpieczenie nie pokrywa kosztów odszkodowania i nie dotyczy m.in. spraw rozwodowych.

Z ubezpieczenia od ochrony prawnej korzysta dziś zaledwie procent dorosłych Polaków. Dla porównania w Niemczech ok. 70 proc,. W krajach skandynawskich to niemal norma - 90 proc.

nsz/tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje