tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Dody. W sprawie obrazy uczuć religijnych

Trybunał Konstytucyjny odrzucił skargę Dody. W sprawie obrazy uczuć religijnych
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Doda została skazana za obrazę uczuć w 2012 r.

Karanie grzywną za przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją - tak orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny. Tym samym sędziowie odrzucili skargę złożoną przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską, która w 2012 r. została prawomocnie ukarana właśnie grzywną za takie przestępstwo.

Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2

Kodeks karny z 6 czerwca 1997 r.

Skargę piosenkarki rozpatrywało pięcioro sędziów TK, pod przewodnictwem sędziego Stanisława Biernata. Część sprawy Trybunał umorzył.

W uzasadnieniu wyroku sędzia TK Andrzej Wróbel mówił, że publiczna krytyka przedmiotu czci religijnej jest dopuszczalna wtedy, gdy "jest pozbawiona ocen znieważających, obelżywych czy poniżających". Według TK karanie za to jest konieczne, bo debata publiczna co do religii musi się toczyć w sposób kulturalny i cywilizowany.

Odnosząc się do zarzutów skargi konstytucyjnej wniesionej przez piosenkarkę Dorotę Rabczewską, że prawo nie chroni praw niewierzących, sędzia podkreślił, że obraza uczuć religijnych może dotyczyć "jedynie osób wyznających jakąś religię".

TK uznał też, że zarzucana w skardze niedookreśloność art. 196 Kk "nie osiąga takiego stopnia, który naruszałby konstytucję".

Trybunał Konstytucyjny zaznaczył w komunikacie, że w "demokratycznym państwie prawnym, należącym do kultury europejskiej, (...) ochrona uczuć religijnych innych osób przed ich obrazą znieważającym, publicznym i umyślnym zachowaniem wobec przedmiotu czci religijnej nie musi prowadzić do zagrożenia karą pozbawienia wolności, w szczególności w wymiarze do lat 2. Samo zagrożenie karą pozbawienia wolności w tym wymiarze, niezależnie od praktyki orzeczniczej, może być też postrzegane jako środek zbyt dolegliwy".

"Nie jest nieodzowne w demokratycznym państwie prawnym, aby ściganie obrazy uczuć religijnych odbywało się w trybie publicznoskargowym. Wybór określonego instrumentu prawnego musi bowiem być dokonywany nie tylko z punktu widzenia celu, który powinien należeć do kręgu wartości uzasadniających ograniczenia praw i wolności, ale także z punktu widzenia konieczności w państwie demokratycznym" - podkreślił TK w komunikacie.

Wyrok za wywiad

Sama Rabczewska nie pojawiła się na rozprawie, reprezentował ją mec. Łukasz Chojniak.

Wniosek artystki dotyczył oceny, czy karanie za obrazę uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją. W 2012 r. Rabczewska została skazana za popełnienie tego przestępstwa na 5 tys. zł grzywny.

Przyczyną skazania były wówczas słowa z jej wywiadu, o tym że "bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię", bo - jej zdaniem - "ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła".

Podstawą skazania był art. 196 Kodeksu karnego, który za obrazę uczuć przewiduje nawet 2 lata pozbawienia wolności.

"Odosobniony przypadek"

W skardze złożonej przez Dodę podniesiono, by TK uznał, że przepis ten jest niezgodny z konstytucją, gdyż: uniemożliwia swobodne wyrażanie poglądów co do przedmiotów czci religijnej, ogranicza to prawo w sposób nieproporcjonalny oraz nie chroni osób, które nie wyznają religii i nie spełnia wymogu określoności prawa.

"Niezrozumiały jest fakt, iż władza publiczna ustanawia silniejszą ochronę wolności osób wierzących niż niewierzących" - napisał w skardze mec. Łukasz Chojniak, reprezentujący piosenkarkę.

"Istotne jest to, czy kwestia obrazy uczuć religijnych winna w ogóle być penalizowana w państwie, które z założenia powinno być państwem bezstronnym w kwestiach wolności religii i sumienia" - wskazał adwokat.

"Polskie ustawodawstwo w kwestii obrazy uczuć religijnych jest odosobnionym przypadkiem, który w innych krajach europejskich nie występuje" - dodał.

Według niego nie ma możliwości "zobiektywizowania indywidualnego przedmiotu ochrony przestępstwa obrazy uczuć religijnych", bo będą się one różniły w zależności od stosunku danej osoby do wyznawanej wiary.

"Nikogo nie faworyzuje"

Art. 196 jest zgodny z konstytucją, a prawo nie faworyzuje ani też nie dyskryminuje żadnej grupy światopoglądowej - uznał zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand w opinii sporządzonej dla TK.

Podkreślił, że do przestępstwa dochodzi tylko wtedy, gdy sprawca umyślnie i demonstracyjnie okazuje pogardę dla przedmiotu czci oraz uczuć z nim związanych. "Intencją sprawcy nie jest zatem zaprezentowanie własnego poglądu na temat religii" - napisał. Dodał, że przestępstwa może dopuścić się zarówno niewyznający żadnej religii, jak i wierzący - co "nie jest trudne do wyobrażenia, skoro wiadomo, że indywidualnym przedmiotem ochrony art. 196 są uczucia religijne wyznawców różnych (a nie tylko jednej) religii".

Z kolei w opinii dla TK z 2014 r. ówczesna marszałek Sejmu Ewa Kopacz pisała, że art. 196 jest proporcjonalną ingerencję w wolność wyrażania poglądów, gdyż można go stosować tylko wobec wypowiedzi obelżywych i nacechowanych pogardą.

Według Sejmu "wartość, jaką jest wolność przekonań religijnych (i będące jej konsekwencją prawo do uczuć o takim charakterze), uzasadnia penalizację zachowań, które pozbawione są cech merytorycznego wkładu w debatę publiczną, a ich jedynym celem jest wyszydzenie wartości istotnych z punktu widzenia konstytucyjnych praw jednostki".

W tzw. opinii przyjaciela sądu dla TK Article 19 - organizacja pozarządowa działająca na rzecz ochrony wolności słowa - powołała się na standardy międzynarodowe, które TK powinien wziąć pod uwagę. Europejska Konwencja Praw Człowieka zapewnia bowiem każdemu prawo do wolności wyrażania opinii. Dodano, że Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu stwierdzał naruszenie tej swobody w sprawach o znieważenie uczuć religijnych.

Darcie Biblii i Jezus w znaku

Wśród głośnych procesów z art. 196 była m.in. sprawa muzyka Adama Darskiego, "Nergala", uniewinnionego od zarzutu podarcia Biblii na koncercie. Sądy uznały, że skoro koncert miał charakter zamknięty i grupował zwolenników "Nergala", to nie ma mowy o "publicznym" znieważeniu przedmiotu czci religijnej.

Dobiega końca proces Jerzego Urbana, naczelnego "Nie", oskarżonego za opublikowanie w tygodniku wizerunku zdziwionego Jezusa Chrystusa, wpisanego w grafikę drogowego znaku zakazu i z symbolem kultu Najświętszego Serca Jezusowego na piersi (była to ilustracja artykułu o spadku liczby praktykujących chrześcijan).

W 2012 r. Sejm odrzucił projekt Ruchu Palikota, by wykreślić art. 196. SLD zgłosił zaś pomysł złagodzenia do pół roku maksymalnego wymiaru kary. Według SLD publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej byłoby karalne tylko, jeśli znajdowałby się on w miejscu wykonywania obrzędów religijnych i byłoby ścigane z oskarżenia prywatnego, a nie przez prokuraturę.

W II RP karze do pięciu lat więzienia podlegał każdy, "kto publicznie bluźnił Bogu".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (213)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jawotr
jawotr

Doda lepsza jest niż Duda, bo nie wierzy w stare cuda.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   karol z Kaszub
   karol z Kaszub

   ale gniot :)

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     jurek7777

     Doda bez gołego tyłka to skandal

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       matkom

       de facto TK złamał konstytucję .Państwo Polskie jest neutralne światopoglądowo.Gdyby Doda dopuściła się ekscesów w miejscu kultu ,to rozumię.Dojdzie do tego ,że katole oskarżą ateistów do niechodzenie na mszę ,bo to obraża ich WC.Doda powinna zaskarżyć państwo do trybunału europejskiego.Wyrok w sprawie Dody i obrazy WC jest haniebny rozwiń

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         sceptyk1944

         "Karanie grzywną obrazy uczuć religijnych jest zgodne z konstytucją"

         Nie byłoby to możliwe w państwie neutralnym wyznaniowo. Albo więc sędziowie TK są niekompetentni, albo Polska jest katolickim państwem wyznaniowym, wbrew zapisom w jej konstytucji. Co na ten pasztet polskiego TK powie Europejski Trybunał Praw Człowieka?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Paweł Tomczak DDD

           Wyrok podły i wyraźnie nosi znamiona matactwa dokonanego ze strachu przed perspektywą przechwycenia władzy przez polityków zdominowanych przez kościoły lub nawet chorych na eklezjalne folie à deux. Spora szkoda dla Polski, a szczególnie polskich dzieci, przez kler kastrowanych intelektualnie zakazem "brania z drzewa poznania dobrego i złego" rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             3
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             jakby śmieszne

             grupa zawodowa obdarła się z poterowskie magii na własne życzenie. Księża grający na gitarach, zloty młodzieży ? To siermiężny plan pozyskania młodzieży z góry skazany na porażkę

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               1
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               ewusiaaa
               ewusiaaa

               ale celebrytka ma ubaw!!! 200 WPISÓW!!!

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 2
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Przeszkadzajka
                 Przeszkadzajka

                 co ta rozpustnica chce od religii

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    5
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Aigiler_

                   Czy tego taliba Nowaka obrażała może działalność duszpasterska Gila, Wesołowskiego czy Petza?

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     6
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     arkadiusz_suchecki

                     A jak jest Wasza wiara, w co Wy wierzycie? Można wierzyć w Boga, w kult mamony, w głupotę ludzką, a może w zielarstwo. Wyszła kobieta w blond włosach, która obraża kogo chce i jak chce, a ludzie mówią, że ma racje. Dzisiaj obraża boga, a jutro powie, że Polacy to idioci, pojutrze obrazi nasze matki, a za rok nasze dzieci. Nikt nie ma rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        5
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       rozsądek
                       rozsądek

                       Ja jestem wolny od zabobonów i nigdy nie pojmę ludzi, którzy nie potrafią się kierować w życiu własnym rozumem. Gadki, że trzeba w coś wierzyć są po prostu śmieszne. Nie mam natury niewolnika i nie potrzebny mi żaden pastuch do pędzenia po świecie. Sam wybieram swoje drogi, bo niczego się nie boję ze strony mocy nadprzyrodzonych. rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         3
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         HugoBruno
                         HugoBruno

                         kiedy Ciebie obraziła Doda, jakimi słowami, które to słowa Ciebie obrażają? powiedz Ciebie.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           jakby śmieszne

                           jestem pod wrażeniem tylko, no właśnie-mi to wisi ))))

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Aigiler_

                             Dlaczego uważasz, że twój bóg istnieje bardziej niż Superman? Bo napisali o nim książkę? O Supermanie napisali więcej i nawet obrażanie uczuć mu nie szkodzi.

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               1
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               Paweł Tomczak DDD

                               Arkadiuszu - ludzie wierzący są intelektualnie przez kler kastrowani zakazem brania z "drzewa poznania", drzewa mądrości, i nie potrafią sobie wyobrazić życia bez bezmyślnej wiary. Ludzie uczący się osiągają poziomy wystarczające, aby sami tworzyli sobie systemy filozofii użytkowej. Oni nie muszą w nic wierzyć, muszą jednak rozumieć rozwiń

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 2
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  0
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 Więcej komentarzy - rozwiń
                                 Zasady forum
                                 Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                 Pozostałe informacje