tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Siły powietrzne są coraz nowocześniejsze"

"Siły powietrzne są coraz nowocześniejsze"
Foto: Grzegorz Jakubowski / PAP | Video: tvn24 Polskie F-16 podczas defilady lotniczej w dniu Święta Lotnictwa

Siły Powietrzne są coraz nowocześniejsze, a wojskowi lotnicy kładą nacisk na bezpieczne wykonywanie zadań - powiedział dowódca Sił Powietrznych gen. broni Lech Majewski podczas uroczystego apelu z okazji Święta Lotnictwa.

Uroczystość odbyła się, jak co roku, na warszawskim Polu Mokotowskim - dawnym lotnisku wojskowym, przed pomnikiem polskich lotników poległych w latach 1939-45. Rozpoczęła się od przelotu szyków po sześć samolotów Iskra, Su-22, MiG-29 i F-16.

Zmiany w polskim lotnictwie

- Ostatnie dwie dekady to czas ogromnych przemian w Siłach Powietrznych, przygotowujących nas do wyzwań XXI wieku - powiedział gen. broni Lech Majewski. Dowódca Sił Powietrznych podkreślił, że "dzięki wysiłkowi całego państwa i wsparciu prezydenta" zwiększa się potencjał tego rodzaju sił zbrojnych - a po wprowadzeniu do służby nowych samolotów bojowych i transportowych planowane są zakupy kolejnych samolotów, śmigłowców, stacji radiolokacyjnych i zestawów przeciwlotniczych; przewidziana jest także modernizacja kolejnych baz lotniczych. - Zapewniam, że i dziś miliardowe nakłady na Siły Powietrzne są dobrze lokowane, wzmacniają bezpieczeństwo wszystkich Polaków - zaznaczył Majewski.

Zagraniczne misje

Wojskowy podkreślił też zaangażowanie polskich lotników w operacje zagraniczne, jak Afganistanie lub w operację Baltic Air Policing nad Litwą, Łotwą i Estonią, oraz udział w międzynarodowych ćwiczeniach. - Celem naszej służby nie jest bicie i śrubowanie rekordów, stawiamy na jakość i efektywność wykonywania zadań, a nade wszystko na bezpieczeństwo - zapewnił Majewski.

Bezpieczeństwo w lotnictwie

- Od ponad dwóch lat w Siłach Powietrznych uniknęliśmy poważnych zdarzeń lotniczych. Nie usypia to jednak naszej czujności. Wiemy, że zagrożenie, powodowane błędami ludzi, niedoskonałością techniki, warunkami atmosferycznymi, w lotnictwie zawsze istnieje - zaznaczył. Dlatego - powiedział generał - żołnierze nieustannie podnoszą kwalifikacje, a dowództwa usprawniają system szkolenia, włączając do instrukcji wiele przepisów obowiązujących w światowym lotnictwie wojskowym i cywilnym.

"Wyczyny sportowe przodków"

O modernizacji lotnictwa i obrony powietrznej oraz o nacisku na bezpieczeństwo lotów mówił także wiceminister obrony Czesław Mroczek, odpowiadający w MON za wdrażanie zaleceń sformułowanych po katastrofie smoleńskiej. - Od kilku lat polskie Siły Powietrzne wdrażają procedury, normy prawne, budują nową mentalność przestrzegania norm bezpieczeństwa, by wszystkie zadania wykonywać jak najbezpieczniej - powiedział Mroczek. Podkreślił, że lotnicze święto to okazja, by upamiętnić także "wyczyny sportowe naszych poprzedników", Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury. Właśnie rocznica ich triumfu w zawodach w 1932 r. została ustanowiona Świętem Lotnictwa.

Polegli w drodze do wolnej ojczyzny

Wiceminister wspomniał, także o polskich pilotach, którzy zginęli w działaniach wojennych. - Na szlakach wiodących do wolnej ojczyzny poległo 2500 polskich lotników, ponad 400 zestrzelonych nad Kanałem La Manche, Morzem Północnym i Atlantykiem nie ma grobów, a mogiły pozostałych poległych są rozsiane po 250 europejskich cmentarzach. Dziś wiemy, że bez ich wiary w to, że każdy lot przybliża do zwycięstwa, nas mogłoby tu nie być - powiedział Majewski.

Medale i wyróżnienia

Przedstawiciel prezydenta wręczył wyróżnionym awanse oraz Lotnicze Krzyże Zasługi i Srebrne Medale za Długoletnią Służbę. Weteranom i służącym obecnie żołnierzom wręczono także Medale za Zasługi dla Obronności Kraju, tytuły honorowe Zasłużony Pilot Wojskowy i Zasłużony Żołnierz RP, Statuetki Ikara i sygnety z lotniczą "gapą". Wręczono także wyróżnienia miesięcznika "Skrzydlata Polska". Reprezentanci prezydenta i parlamentu, a także MON, Sztabu Generalnego WP, lotnictwa cywilnego, przemysłu lotniczego, szkół i stowarzyszeń - złożyli wieńce i wiązanki pod pomnikiem.

Święto Lotnictwa

Święto Lotnictwa od 1995 r. jest obchodzone 28 sierpnia - w rocznicę zwycięstwa Żwirki i Wigury w największej międzywojennej imprezie lotnictwa sportowego - Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych (Challenge International des Avions de Tourisme) w 1932 roku w Berlinie. Jest to święto lotnictwa wojskowego i cywilnego oraz przemysłu lotniczego.

Tegoroczne święto zbiega się z VI Światowym Zjazdem Lotników Polskich, zorganizowanym z okazji kilku rocznic - oprócz 80. rocznicy sportowego zwycięstwa Żwirki i Wigury jest to także 80. rocznica tragicznej śmierci tej załogi. Jest to także 70. rocznica śmierci płk. pil. Stanisława Skarżyńskiego - pierwszego Polaka, który samotnie przeleciał nad Atlantykiem i jedynego Polaka odznaczonego medalem Bleriota.

W tym roku przypada także 20. rocznica sprowadzenia do kraju sztandaru Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie. We wtorek sztandar, przechowywany dotychczas w dęblińskiej "Szkole Orląt", został uroczyście przekazany Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Aradan

Ciekawe czy ktoś wspomniał o generale Błasiku, kapitanie Protasiuku i innych pilotach, którzy polegli w zamachu smoleńskim?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje