tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Silny wstrząs na Śląsku. "Blok się mocno chwiał", "trzęsło wszystkim przez kilka sekund"

Silny wstrząs na Śląsku. "Blok się mocno chwiał", "trzęsło wszystkim przez kilka sekund"
Foto: Mateusz Matuszczak / Kontakt 24 | Video: NOAA Science On a Sphere / NOAA Science On a Sphere Reporterzy 24 informują o odczuwalnych wstrząsach na Śląsku

Silny wstrząs odczuli w czwartek wieczorem mieszkańcy znacznej części Górnego Śląska - między innymi w Gliwicach, Jastrzębiu-Zdroju, Zabrzu, Rybniku. - Budynki przy jednej z ulic w Gliwicach telepały się przez 10 sekund – poinformował jeden z Reporterów 24. Przedstawiciele spółek węglowych zapewniają, że nie mają informacji o szkodach pod ziemią. Strażacy otrzymali kilkanaście zgłoszeń o niewielkich uszkodzeniach budynków.

Pierwsze informacje otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Wyższy Urząd Górniczy potwierdza, że do wstrząsu doszło około godziny 20:30 w KWK Budryk. Według informacji Geofonu - światowej sieci sejsmologicznej - tąpnięcie osiągnęło magnitudę 3,9.

Z informacji przekazanych przez dyżurnego Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego PSP w Katowicach wynika, że strażacy w pierwszych kilkudziesięciu minutach po wstrząsie odebrali jedenaście zgłoszeń o niewielkich uszkodzeniach budynków – w rodzaju odpadnięć tynku. Zgłoszenia te pochodziły z rejonu Gliwic, Mikołowa, Orzesza, Czerwionki-Leszczyn i Raciborza.

Jeszcze wcześniej rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, Tomasz Głogowski, przekazał w rozmowie z  TVN24, że wstrząs nie miał miejsca w żadnej kopalni należącej do spółki. Jak mówił, w PGG podejrzewano możliwości wstrząsu w kopalniach Marcel albo Bolesław, ale zakłady te nie potwierdziły tych przypuszczeń.

Źródło: Kontakt 24 / Mateusz Matuszczak Z jednej z kamienic w mieście Czerwionka-Leszczyny posypały się cegły
Źródło: Kontakt 24 / Mateusz Matuszczak Cegły lecące z kamienicy uszkodziły jeden z samochodów w mieście Czerwionka-Leszczyny

Wycofano część górników

Z kolei rzeczniczka Jastrzębskiej Spółki Węglowej Katarzyna Jabłońska-Bajer oceniła w rozmowie z TVN24, że wstrząs w rejonie działania koncernu nie był silnie odczuwany pod ziemią. Chociaż dyspozytorzy profilaktycznie wycofali część załóg, w żadnym zakładzie JSW nie odnotowano szkód.

- To chyba pół Śląska zatrzęsło, ale powierzchniowo - nasi dyspozytorzy czy behapowcy nic nie zgłaszali. Podejrzenia padały na Zofiówkę, Pniówek czy Budryk, ale – jeżeli już, było to minimalnie odczuwane na dole - relacjonowała rzeczniczka JSW.

- Na powierzchni ludzie czuli (wstrząs) w Pawłowicach, w Orzeszu, w Ornontowicach, w Jastrzębiu - wymieniała Jabłońska-Bajer.

"Trzęsło całym domem"

O silnych wstrząsach informowaliście nas na Kontakt 24. "Od Rybnika przez Racibórz, Gliwice, Zabrze, był ogromny wstrząs. Chyba nie górniczy, ponieważ zasięg jest zbyt wielki" - napisała eliza.

"Wstrząs był odczuwalny także w Rybniku, gdzie mieszkam. Podobno też Gliwice i Katowice" - alarmował Daniel.

"Nastąpiło silne trzęsienie, trwało około ośmiu sekund, trzęsło całym domem!" - podkreślił Wojtek79, a Ola dodała, że tąpnięcie odczuwalne było też w Szczygłowicach. "Odczuwałam go w Gliwicach. Blok się mocno chwiał" - pisała Reporterka 24.

Źródło: Google Maps Reporterzy 24 informują o odczuwalnych wstrząsach na Śląsku

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
fruwaj
fruwaj

W Tychach ładnie pobujało blokami...

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Michałhhuv
   Michałhhuv

   Epicentrum na głębokości 8 km, co tąpnięcie kopalniane wyklucza. Chyba, że Europejsko-Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne się myli, a rację ma Budryk.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje