tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sikorski: Wrak powinien być pomnikiem katastrofy

Sikorski: Wrak powinien być pomnikiem katastrofy
Foto: TVN24/fot. Fotorzepa | Video: TVN24/fot. Fotorzepa Sikorski: Wrak powinien stać się pomnikiem ofiar katastrofy

- To wrak powinien stać się pomnikiem ofiar katastrofy – zaproponował Radosław Sikorski. I dodał: - Dobrym pomysłem byłoby rozpisanie konkursu wśród rzeźbiarzy z Polski, lub nawet z całego świata, by z wraku utworzyć coś, co na zawsze będzie przypominać nam o tragedii w Smoleńsku.

- To mój autorski pomysł – zaznaczył minister.

Minister chwalił współpracę z Rosją przy smoleńskim śledztwie. - Przypominam, że na naszą prośbę strona rosyjska przekazała nam zapisy z czarnych skrzynek, które upubliczniliśmy. Samych skrzynek nie przekazała, bo są potrzebne w śledztwie, podobnie jak wrak, który jest naszą własnością, ale zostanie nam przekazany na koniec – dodał.

Sikorski: stanowisko Kościoła to błąd

Sikorski był też pytany ustawę o zapłodnieniu pozaustrojowym, której sprzeciwia się Kościół. - Nie sądzę, żebyśmy narzucali (w głosowaniu nad ustawą, red.) dyscyplinę partyjną. Dobrym zwyczajem jest to, żeby posłowie mogli głosować według sumienia. Deklarowałem w prawyborach, że będę za in vitro, i zamierzam dotrzymać słowa – zapowiedział szef MSZ

Sikorski skrytykował też list biskupów, którzy stanowczo wypowiedzieli się przeciw in vitro, nazywając ją m.in. „młodszą siostrą eugeniki”. - Uważam, że tak kategoryczna stanowisko jest błędne z trzech powodów – stwierdził. Pierwszy, jak mówił dalej minister, jest „filozoficzny”.

"Nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla instytucji jak okazanie bezsilności"

- Chrześcijańska koncepcja człowieka to dwoistość, ciało i dusza. A więc musimy określić, kiedy dusza łączy się z ciałem. Ojcowie Kościoła rożnie wyznaczali ten moment w przeszłości. Święty Tomasz z Akwinu na przykład mówił, że dusza łączy się z ciałem, gdy kobieta czuje po raz pierwszy poruszanie się dziecka w łonie. Dziś może powinniśmy zastosować argument biologiczny, może coś związanego z działalnością układu nerwowego – dodał.

Oglądaj
"Nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla instytucji jak okazanie bezsilności"
Wideo: TVN24 "Nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla instytucji jak okazanie bezsilności"

Kolejne dwa powody są już polityczne. - Jako konserwatysta uważam, że należy opierać się zmianom tylko do momentu, gdy są absolutnie nieuniknione. W sprawie in vitro ten moment już nastąpił – uważa Sikorski. - Wreszcie po trzecie, to jest błąd polityczny, bo grożenie większości ekskomuniką może być nieefektywne, a nie ma nic bardziej niebezpiecznego dla instytucji, jak okazanie bezsilności – zaznaczył. Sam, jak dodał, popiera tzw. liberalny projekt posłanki Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

Afera z odsłuchami "to jakiś bzdet"

Sikorski odniósł się też do odsłuchania nagrań z czarnych skrzynek, na czym dziennikarze przyłapali ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego. Szef resortu zrobił to niezgodnie z prawem. - To jakiś bzdet. Na usilne żądanie mediów transkrypt z czarnych skrzynek został upubliczniony, więc minister odsłuchiwał szumy i jedno zdanie z jawnego stenogramu. Dajmy spokój – stwierdził szef MSZ.

kaw//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje