tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sejm debatował nad ustawą Gowina. Kluby zgłosiły pakiet poprawek

zobacz więcej wideo »
Sejm debatował nad ustawą Gowina. Kluby zgłosiły pakiet poprawek
 • Sejm debatował nad ustawą GowinaSejm debatował nad ustawą Gowina
 • Dożywotnie zatrudnienie na uczelni dla sędziów. Sejm za poprawkami Senatu do Ustawy 2.0Dożywotnie zatrudnienie na uczelni dla sędziów. Sejm za...
 • W Sejmie trwają prace nad kolejnymi poprawkami do projektu Ustawy 2.0W Sejmie trwają prace nad kolejnymi poprawkami do projektu...
 • Mazurek o reformie Jarosława GowinaMazurek o reformie Jarosława Gowina
 • Gowin jest spokojny o reformę 2.0Gowin jest spokojny o reformę 2.0
 • Mazurek: nie znamy ostatecznej wersji projektu Gowina Mazurek: nie znamy ostatecznej wersji projektu Gowina
 • Karczewski: nasza koalicja jest trwałaKarczewski: nasza koalicja jest trwała
 • Kierwiński: Gowin może spodziewać się akcji odwetowejKierwiński: Gowin może spodziewać się akcji odwetowej
 • "Czarno widzę tę reformę szkolnictwa""Czarno widzę tę reformę szkolnictwa"
 • Terlecki o reformie Gowina: Dziwne pomysły. Wątpię, żebyśmy się na nie zgodziliTerlecki o reformie Gowina: Dziwne pomysły. Wątpię, żebyśmy...
Foto: PAP/Paweł Supernak | Video: tvn24 W Sejmie odbyła się debata nad ustawą Gowina

Podczas drugiego czytania w Sejmie projektu tzw. Ustawy 2.0, reformującej system szkolnictwa wyższego, kluby PiS, PO i Kukiz'15 złożyły do niego pakiety poprawek. Wcześniej wprowadzenie do projektu kolejnych 50 w drugim czytaniu zapowiedział resort nauki.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata nad projektem ustawy Prawo o Szkolnictwie wyższym i nauce oraz przepisów ją wprowadzających.

Prace sejmowej komisji nad projektem podsumowała Ewa Tomaszewska (PiS). Powiedziała, że do projektu Ustawy prawo o szkolnictwie wyższym i nauce zgłoszono 90 wniosków mniejszości, a do projektu przepisów wprowadzającego ustawę - dwa wnioski mniejszości. W sumie do obu projektów komisja zarekomendowała 160 poprawek. Wprowadzenie kolejnych 50 poprawek do projektu podczas drugiego czytania zapowiedział już wcześniej resort nauki.

W drugim czytaniu kolejny pakiet kilkudziesięciu poprawek zgłosił też klub PiS, a także kluby PO i Kukiz'15. Katarzyna Lubnauer z Nowoczesnej zapowiedziała, że jej klub nie poprze ustawy. Również Kornel Morawiecki z koła Wolni i Solidarni wyraził sprzeciw wobec przyjęcia ustawy i apelował o "przełożenie jej co najmniej o rok".

- Część z państwa uznała, że liczba poprawek to jest dowód na to, że projekt był źle przygotowany. Nie. To dowód na uczciwość naszych intencji i na otwartość na dialog - powiedział posłom wicepremier minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Wyjaśnił, że w ostatnim etapie resort nauki przyjął wiele postulatów wysuwanych i przez PiS i organizacje skupiające studentów, doktorantów, organizacje akademickie, również kluby opozycji.

Minister Gowin odniósł się też do protestów studentów, które odbywają się w Polsce. - Protestuje paruset studentów spośród półtora miliona – ocenił. Dodał, że poparcia projektowi udzieliła sieć mniejszych i średnich uczelni oraz konferencja rektorów wyższych szkół zawodowych, Parlament Studentów RP i wszystkie pozostałe reprezentatywne gremia środowiska akademickiego, w tym konferencje rektorów, Krajowa Reprezentacja Doktorantów czy wybierana oddolnie Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Oglądaj
W Sejmie trwają prace nad kolejnymi poprawkami do projektu Ustawy 2.0
Wideo: tvn24 W Sejmie trwają prace nad kolejnymi poprawkami do projektu Ustawy 2.0

Założenia projektu

Ustawa przewiduje reformę uczelni państwowych, między innymi zmianę modelu finansowania szkolnictwa wyższego. Jeśli chodzi o same uczelnie, zakłada utworzenie rady uczelni - nowego organu publicznej szkoły wyższej. Ma też zwiększać uprawnienia rektora.

Propozycja resortu Gowina zawiera również nowe rozwiązania dotyczące między innymi uprawnień do prowadzenia studiów i nadawania stopni naukowych, ścieżek uzyskania doktoratu, publikowania w czasopismach oraz roli habilitacji. Nowa ustawa, zgodnie z propozycją resortu nauki, ma zacząć obowiązywać od października 2018 roku.

Protesty w całej Polsce

Przeciwko przyjęciu powyższych zmian aktywnie protestuje środowisko akademickie.

Pomimo zapewnień Gowina, który w środę w Krakowie przekonywał, że inicjatywa otrzymuje poparcie od różnych uczelni, strajki studentów oraz osób związanych z uczelniami wyższymi odbyły się tego dnia w kilkunastu miastach - między innymi we Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu a także w Warszawie. Zdaniem protestujących, ustawa między innymi ogranicza wolność oraz uderza w autonomię uczelni.

Protesty organizowane są w różnych miejscach Polski od ubiegłego tygodnia.

Strajki okupacyjne bądź akcje protestacyjne zorganizowano na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Jagiellońskim, Akademii Górniczo-Hutniczej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, Uniwersytecie Gdańskim i Uniwersytecie Wrocławskim. Sprzeciw wobec ustawie wyraziły również części środowisk na Uniwersytecie Łódzkim, Opolskim, Rzeszowskim, na Uniwersytecie w Białymstoku, a także NSZZ "Solidarność" przy kilku uczelniach.

Oglądaj
Studenci protestują przeciw ustawie Gowina od ubiegłego tygodnia. W czwartek drugie czytanie
Wideo: tvn24 Studenci protestują przeciw ustawie Gowina od ubiegłego tygodnia. W czwartek drugie czytanie

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje