"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim". Polscy sędziowie spodziewają się lawiny pytań

[object Object]
"Lawina pytań". Materiał programu "Czarno na białym"tvn24
wideo 2/35

Do polskich sądów coraz częściej trafiają pytania o niezależność sądownictwa, kierowane przez sędziów z innych krajów Unii Europejskiej. Swoje wątpliwości nie tylko oni, ale - jak się okazuje - także prokuratorzy wyrażają w kontekście procedury Europejskiego Nakazu Aresztowania. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla profesor Robert Grzeszczak z Uniwersytetu Warszawskiego. Materiał magazynu "Czarno na białym" TVN24.

W sprawach związanych z Europejskim Nakazem Aresztowania coraz częściej pojawiają się pytania z sądów w innych krajach Unii. Ostatnio sąd w Madrycie pytanie o niezależność polskich sędziów zapytał Sąd Okręgowy w Rzeszowie.

Prezesem rzeszowskiego sądu jest sędzia Rafał Puchalski, powołany przez polityka, prokuratora generalnego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę. Puchalski pytany miesiąc temu przez reportera TVN24 o to, czy czuje się niezależnym członkiem nowej Krajowej Rady Sądownictwa, odpowiedział twierdząco. - Zawsze prezesi sądów byli wybierani przez ministra sprawiedliwości - mówił sędzia.

Wątpliwości rzeszowskiej sędzi

Sąd kierowany przez sędziego Puchalskiego w niezależność polskich sędziów jednak wątpi. Jasno i jednoznacznie odpowiedział madryckiemu sądowi śledczemu. Sędzia Bożena Przysada napisała o wątpliwościach "do pełnej niezawisłości sędziów i niezależności sądów". Przyznaje, że minister sprawiedliwości "zyskał duży wpływ na funkcjonowanie Sądów", poprzez powoływanie prezesów i dyrektorów sądów. Zwróciła również uwagę na fakt, że Krajowa Rada Sądownictwa wybierana jest przez polityków, a "sędziowie sądzeni dyscyplinarnie mają mniej praw”. - Zależnie od posiadanej przez polityków, w tym ministra sprawiedliwości, pozycji w zakresie ustroju sądownictwa, sędzia wyraża przekonanie, że każda osoba oddana pod sąd w Polsce w rzeczywistości będzie miała sprawiedliwy proces, zaś rozstrzygnięcie wyda niezależny sąd, kierując się wyłącznie przepisami prawa, ustaleniami faktycznymi i własnym sumieniem - mówił Tomasz Mucha, rzecznik Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

W odpowiedzi skierowanej do hiszpańskiego sądu, nie znalazł się jednak - choć umieszczony w aktach sprawy - przykład prosto z Rzeszowa mówiący o tym, na czym polegają naciski. "Wszystkim znany jest przypadek prominentnego rzeszowskiego prokuratora, który niedawno próbował wpłynąć na sędziego Sądu Okręgowego (…) celem zmiany decyzji procesowej" - czytamy w projekcie odpowiedzi rzeszowskiego sądu.

Sąd w stolicy Podkarpacia jest przynajmniej jednym z dziesięciu w Polsce, które muszą dziś odpowiadać na pytania zagranicznych sędziów.

Reporter "Czarno na białym" TVN24 wysłał łącznie 45 pytań do wszystkich Sądów Okręgowych w Polsce, które zajmują się procedurą Europejskiego Nakazu Aresztowania. Arkadiusz Wierzuk pytał, czy dostały pisma z sądów z Unii Europejskiej z zapytaniem o niezależność sędziowską. Odpowiedziało ponad 30 z nich. Okazało się, że pytania do Polski wysłali sędziowie, a także prokuratorzy, z Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Szkocji i Irlandii. Ponad dziesięć sądów w Polsce zostało zapytanych o reformę sądownictwa i niezależność sędziowską.

"W Polsce są problemy z niezależnością sędziów"

- To bardzo ważne. W Polsce są problemy z niezależnością sędziów. Aby system Europejskiego Nakazu Aresztowania dobrze funkcjonował, musimy respektować fundamentalne prawa i mieć pewność, że sędziowie są niezależni - mówi w rozmowie z TVN24 sędzia Ignacio Gonzales Vega, sędzia Sądu Kryminalnego w Madrycie.

Sędzia Ignacio Gonzales Vega ma wątpliwości w sprawie Juana Manuela M.G., podejrzewanego o udział w gangu, który miał wyłudzić ponad 200 milionów złotych podatku VAT. Polska za M.G. wystawiła ENA w marcu bieżącego roku. Sędziowie z Centralnego Sądu Śledczego tych wątpliwości mają jeszcze więcej - dlatego wysłali pytania do Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Sędziowie pytali o to, czy "organ sądowy wypełnia swoje zadania w pełni autonomicznie", "pozostając pod ochroną przed naciskami z zewnątrz" i "czy system środków dyscyplinarnych przewiduje gwarancje (…) w celu uniknięcia (...) wykorzystywania takiego systemu do kontroli treści orzeczeń sądowych".

- Sądy będą odpowiadały zgodnie ze swoją wiedzą, doświadczeniem, sumieniem. Nie sądzę, żeby był ktokolwiek, kto zasygnalizuje kwestie, że gdzieś niezależność sądownictwa czy jego niezawisłość może być naruszona - zapewnia Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. Jednak rzeszowscy sędziowie postanowili odpowiedzieć inaczej.

"Nigdy tak się nie działo"

Hiszpania podejmie decyzję o wydaniu polskim służbom swojego obywatela właśnie na podstawie odpowiedzi z Polski.

- To jest bardzo niepokojący sygnał - ocenia dr Łukasz Chojniak, a zarazem pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego. Jak twierdzi mecenas, który zajmuje się sprawami z Europejskiego Nakazu Aresztowania - sądy z Unii Europejskiej często pytają o szczegóły dotyczące konkretnej sprawy, ale pytania o niezależność sądów to zdaniem prawnika nowość.

- Nigdy tak się nie działo, dlatego, że to przeczy istocie Europejskiego Nakazu Aresztowania - dodaje Chojniak.

ENA to uproszczona forma ekstradycji, która działa pomiędzy krajami Unii Europejskiej. Procedura, dzięki której morderca nauczycielki z Warszawy - Kajetan P. - trafił z Malty do Polski w niecały tydzień. W przypadku Rzeszowa, sama korespondencja sądów w sprawie niezależności zajmie dwa tygodnie.

"To zagraża niezależności sędziów i uczciwego procesu"

- Od kiedy ten organizm prawny, jakim jest Unia Europejska, ma jeden chory element - jakim jest, niestety, praworządność w Polsce - ten automatyzm już nie jest oczywisty i sady muszą dokonać szczegółowej analizy - wyjaśnia sędzia Monika Frąckowiak z Sądu Rejonowego Poznań Nowe Miasto i Wilda.

Szczegółowa analiza, o której wspomina sędzia Frąckowiak, dla Sądu Ekstradycyjnego w Amsterdamie oznaczała zadanie aż 12 pytań do sądów w Warszawie, Gliwicach i Poznaniu. Chodzi o trójkę Polaków podejrzanych o handel narkotykami, próbę napaści i morderstwa. Sędziowie z Holandii pytają o "środki prawne i środki obrony", jakimi dysponuje osoba, o przekazanie której wnosi strona polska, czy od momentu zmiany ustawy prowadzone są "sprawy dyscyplinarne przeciwko sędziom" oraz czy podejmowane inne środki względem przewodniczących takie jak sporządzanie "pisemnych uwag" przez ministra sprawiedliwości.

- Zmiany organizacji sądów w Polsce dały możliwość ingerencji politycznej w sądownictwo. To zagraża niezależności sędziów i uczciwego procesu - twierdzi sędzia Polly van Dijk z Sądu Ekstradycyjnego w Amsterdamie w rozmowie z TVN24.

- Wpłynęło do tutejszego Sądu Okręgowego (w Świdnicy - red.) pismo z Centralnego Sądu Śledczego w Madrycie o niezależność - mówi rzeczniczka Sądu Rejonowego w Świdnicy sędzia Marzena Rusin-Gielniewska.

Sędziowie odpowiadają europejskim kolegom, choć sama odpowiedź nie gwarantuje, że sądy w Hiszpanii czy w Holandii przekażą podejrzanych polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. - Współpraca nie będzie możliwa, jeżeli okaże się, że sędziowie nie są niezależni - deklaruje sędzia Gonzales Vega.

- Jeżeli sędziowie nie będą mieli gwarancji niezależnego procesu, mogą po prostu powiedzieć "nie" polskiemu sądowi - oświadcza sędzia van Dijk.

Wójcik: można mieć wątpliwości co do regulacji sądownictwa w innych krajach

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zauważa, że "to nie jest nic nadzwyczajnego". - Natomiast to nie jest kwestia, czy my się boimy, czy nie boimy - twierdzi Wójcik, odpowiadając na wątpliwości europejskich sędziów.

W marcu bieżącego roku rozpoczęła się sprawa, w której po raz pierwszy pytanie o niezależność sądownictwa w Polsce zadała irlandzka sędzia Aileen Donelly. Wstrzymała wydania Polaka ściganego Europejskim Nakazem Aresztowania i skierowała sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

W lipcu Trybunał uznał, że każdy sąd Europie sam powinien zbadać czy podejrzany ma w Polsce szanse na rzetelny proces.

- Sentencja wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu jest bliska stanowisku polskiego rządu - komentował lipcowy wyrok TSUE minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Powstaje pytanie czy ten wyrok jest zbieżny ze stanowiskiem polskiego rządu dziś, kiedy do sądów trafia coraz więcej pytań o niezależność sędziów z Polski. Wiceminister sprawiedliwości mówi o abstrakcyjnym podejściu niektórych sędziów z Europy.

- Dzisiaj wygląda to dosyć dziwnie. Najpierw sędzia irlandzka pyta o stan praworządności w Polsce, potem Trybunał Sprawiedliwości poucza, co sędzia irlandzka powinna zrobić w danej sytuacji, że konkretnie powinna zbadać. Potem pojawiają się kolejne sądy: holenderski, hiszpański. To jakby nie znali swojego systemu, gdzie można mieć wątpliwości, czy do końca są to regulacje tak dobre, jak w Polsce - tłumaczy Wójcik.

"Staniemy się takim podpaństwem członkowskim"

- Sądy z innych państw przestają nam ufać. Tak wprost - ocenia prof. Robert Grzeszczak z Instytutu Prawa Międzynarodowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Brak zaufania, o którym mówi prof. Grzeszczak, miał miejsce już rok temu, gdy rząd PiS zmieniał ustawy.- Minister Ziobro próbuje stworzyć nowe sądownictwo, takie, które będzie odpowiadało tylko jemu - mówił we wrześniu 2017 roku sędzia Thomas Guddat z sądu pracy w Dreźnie. Sędziowie z Niemiec już wtedy zastawiali się nad konsekwencjami polskich reformy sądownictwa. Po dyskusji sądy przeszły do konkretów.

- Prawdę mówiąc, spodziewamy się lawiny pytań - zdradza sędzia Sądu okręgowego w Poznaniu Mariusz Sygrela. - Pytań, które będą formułowane na kanwie tych wątpliwości, które w Europie istnieją - dodaje. Tylko w wokandzie z jednego dnia sądu w Dublinie widać ile jest tu spraw dotyczących Polaków, ktorzy mieliby być przekazani polskiemu wymiarowi sprawiedliwości. Ponad połowa przypadków ma być rozstrzygana tak jak sprawa Artura C., w której podstawą ma być wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. - To może spowolnić całą procedurę. To może spowodować, że Europejski Nakaz Aresztowania - jeżeli te odpowiedzi byłyby negatywne, czy wątpliwości sądów byłyby dalej powielane - będzie właściwie sparaliżowany jeżeli chodzi o Polskę - tłumaczy dr Chojniak. Dane z ostatnich czterech lat wskazują, że w ramach Europejskiego Nakazu Aresztowania przekazywano polskim sądom rocznie ponad tysiąc osób podejrzanych o przestępstwa. Według prof. Grzeszczaka, jeżeli sądy będą zasypywane pytaniami o niezależność będzie miało to dla Polski, zawieszonej w Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, także skutki polityczne. - Może dojść do tego, że Polska wypadnie z funkcjonowania w Europejskim Nakazie Aresztowania. Staniemy się takim podpaństwem członkowskim - podkreśla prof. Grzeszczak.

Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał prognozę zagrożeń meteorologicznych. Weekend przyniesie dalsze burze, obejmujące swoim zasięgiem coraz więcej województw. Niebezpieczna aura towarzyszyć nam będzie także w przyszłym tygodniu.

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Prognoza ostrzeżeń IMGW. Weekend pełen niebezpieczeństw

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24