tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi"

zobacz więcej wideo »
"Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi"
 • Żurek: przeniesienie zostało wykonane z naruszeniem prawaŻurek: przeniesienie zostało wykonane z naruszeniem prawa
 • Waldemar Żurek kandyduje do Sądu NajwyższegoWaldemar Żurek kandyduje do Sądu Najwyższego
 • Sędzia Żurek przeniesionySędzia Żurek przeniesiony
 • Waldemar Żurek o wyborze sędziów do nowej izby Sądu Najwyższego Waldemar Żurek o wyborze sędziów do nowej izby Sądu Najwyższego
 • Waldemar Żurek o działaniu i powołaniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw PublicznychWaldemar Żurek o działaniu i powołaniu Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw...
 • Waldemar Żurek o decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE zajął się wnioskiem Sądu NajwyższegoWaldemar Żurek o decyzji Trybunału Sprawiedliwości UE. TSUE zajął się wnioskiem...
 • 10.08.2018 | Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"10.08.2018 | Mitera o "niewykonalnych" orzeczeniach. Żurek o "zawoalowanym planie"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Żurek: przeniesienie zostało wykonane z naruszeniem prawa (wideo z dn. 05.10)

"Oświadczenie osoby pełniącej obowiązki Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, wskazujące, że nie wykonuję swoich obowiązków sędziego, nie jest prawdziwe" - napisał w oświadczeniu sędzia Waldemar Żurek. Odniósł się w ten sposób do rozpoczętego wobec niego postępowania wyjaśniającego. Sędzia został skierowany do orzekania w innym wydziale sądu. "Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi" - wskazał.

W ubiegły piątek pełniąca obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie Dagmara Pawełczyk–Woicka poinformowała, że skierowała do rzecznika dyscyplinarnego przy Sądzie Apelacyjnym wniosek o wszczęcie czynności wyjaśniających wobec sędziego Żurka.

- Powodem mojej decyzji jest to, że sędzia Waldemar Żurek od 1 września bieżącego roku nie podejmuje żadnych czynności procesowych w sprawach mu przydzielonych w I Wydziale Cywilnym naszego sądu - powiedziała wtedy dziennikarzom.

Dodała, że sędzia konsekwentnie neguje jej decyzję o przeniesieniu go z II Wydziału Cywilnego do I Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego. - Decyzja, w którym wydziale orzeka sędzia, należy do prezesa sądu i zawsze do niego należała, gdyż inaczej powstałby chaos organizacyjny w sądzie – stwierdziła wówczas Pawełczyk–Woicka.

"Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi"

"Oświadczenie osoby pełniącej obowiązki prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie, wskazujące, że nie wykonuję swoich obowiązków sędziego nie jest prawdziwe" - napisał w poniedziałek w odpowiedzi na te zarzuty sędzia Waldemar Żurek.

PEŁNA TREŚĆ OŚWIADCZENIA SĘDZIEGO WALDEMARA ŻURKA

W piśmie poinformował, że w sprawie przeniesienia go do innego wydziału złożył odwołanie do Krajowej Rady Sądownictwa. "Proces przenoszenia mnie był dotknięty zasadniczymi wadami prawnymi: nie uzyskano wymaganej prawem decyzji kolegium Sądu oraz nie dokonano analizy, mającej wpływ na decyzję z uwagi na staż orzeczniczy osoby przenoszonej. Tego wymaga ustawa. Przenosi się osoby o najkrótszym stażu, a mój jest najdłuższy" - podkreślił sędzia Żurek.

Przywołał art. 22a ustawy o ustroju sądów powszechnych, który mówi, że "do czasu podjęcia stosownej uchwały sędzia wykonuje swoje dotychczasowe obowiązki". "Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem takiej uchwały. W dniu dzisiejszym wystąpiłem o jej doręczenie, jeśli została podjęta" - poinformował.

Oglądaj
Waldemar Żurek kandyduje do Sądu Najwyższego
Wideo: tvn24 Waldemar Żurek kandyduje do Sądu Najwyższego

"Każdego dnia jestem w pracy i podejmuję szereg czynności orzeczniczych"

Jak wyjaśnił, nadal rozpoznaje sprawy w dotychczasowym Wydziale II Cywilnym-Odwoławczym Sądu Okręgowego w Krakowie.

"Z uwagi na trwanie procesu odwoławczego nie mogłem nawet wystąpić o zwolnienie z rozpoznawania tych spraw, czego zapewne i tak bym nie uczynił dla dobra stron procesu. Jednocześnie, by moje orzeczenia nie były kwestionowane, z uwagi na trwanie procesu odwoławczego, nie mogę podejmować czynności decyzyjnych w Wydziale I Cywilnym, do którego chce się mnie, z naruszeniem prawa, przenieść. Byłoby to sprzeczne z zapisem ustawy, że mam wykonywać dotychczasowe obowiązki w dotychczasowym wydziale" - wyjaśnił.

"Każdego dnia jestem w pracy i podejmuję szereg czynności orzeczniczych" - podkreślił sędzia Żurek. Jak podał we wrześniu 2018 r. uczestniczył w ośmiu dniach rozpraw, ośmiu dniach posiedzeń poprzedzających rozprawy oraz w wydaniu orzeczeń w 70 sprawach. "Brałem także udział dwa razy w obowiązkowym Kolegium Sądu w dniach 10 i 24 września" - poinformował. Dodał, że "czasem Kolegia są tak czasochłonne, że pochłaniają prawie cały dzień pracy; do tego dochodziły normalne czynności sędziowskie jak uzasadnienia, czytanie akt, wydawanie zarządzeń".

Sędzia poinformował, że w październiku do tej pory uczestniczył w jednej rozprawie, dwóch posiedzeniach, w wydaniu 16 orzeczeń oraz w jednym obowiązkowym Kolegium Sądu 8 października.

Żurek napisał w oświadczeniu, że "w trosce o prawa stron do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie, w każdej wolnej chwili zapoznaje się z obszernymi aktami Wydziału I Cywilnego i przygotowuje projekty zarządzeń czy niezbędnych orzeczeń, nie mając jednocześnie obecnie legitymacji do ich podpisywania".

Łącznie, nie licząc tzw akt związkowych, zapoznał się z 33 tomami i ponad 5 tysiącami stron dokumentów.

"W szeregu tych akt stwierdziłem, że są to akta po sędzi, która w końcu ubiegłego roku poważnie się rozchorowała. Niestety na początku tego roku nie rozlosowano ich na wszystkich sędziów, jak uzyskałem informację, po osobistej decyzji osoby pełniącej obowiązki Prezesa Sądu Okręgowego w Krakowie" - napisał sędzia Żurek.

"Niezwykle poważnie podchodzę do swoich obowiązków"

Sędzia dodał, że we wrześniu nie miał asystenta w Wydziale I Cywilnym, a także sekretarza sądowego, który dopiero ma zostać zatrudniony.

"I tak np. w dniu dzisiejszym miałem obowiązkowe posiedzenie przed jutrzejszą wokandą, obowiązkowe posiedzenie Kolegium Sądu Okręgowego. A mimo to w ubiegły piątek, gdy byłem na urlopie, wyznaczono mi na dzisiaj, rozprawę w trybie wyborczym w wydziale, w którym zgodnie z prawem nadal nie mogę orzekać. Kiedy zatem miałbym rozpoznać tę sprawę, która wymaga rozpoznania praktycznie w 24 godziny?" - napisał sędzia Żurek.

"W przestrzeni publicznej, w związku z moim kandydowaniem do Sądu Najwyższego, pojawiły się też wybiórcze i zmanipulowane informacje jakobym zdecydowanie mniej pracował od moich koleżanek i kolegów" - napisał sędzia Żurek. Jak zauważył, niektóre media podawały liczbę zakończonych spraw za lata, w których był członkiem "legalnie wybranej Krajowej Rady Sądownictwa", jednocześnie jej rzecznikiem oraz rzecznikiem prasowym Sądu Okręgowego w Krakowie.

"Pomimo to, że osoby sprawujące takie mocno absorbujące funkcje mają ustawowo ograniczone pensa orzecznicze, ja stosunkowo dużo orzekałem. Ale w tych publikacjach nie wskazano na te moje dodatkowe funkcje i ogrom dodatkowej pracy" - wskazał Żurek. "Niezwykle poważnie podchodzę do swoich obowiązków dlatego nie mogę zaakceptować treści, które publicznie pomawiają moją osobę. Z przykrością stwierdzam, że takie wypowiedzi mogą łączyć się ze zgłoszeniem mojej kandydatury do Sądu Najwyższego" - dodał.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Kto kieruje Sądem Najwyższym, kto orzeka?

Prezydent zmienia sądownictwo

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bolotek

Na medialne występy zawsze ma czas

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    3
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bl0to
   Bl0to

   Proszę się nie poddawać neoKomunie!

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje