tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Sędzia, która odmówiła aresztu dla Piniora ma być przeniesiona. Odwołała się od decyzji

zobacz więcej wideo »
Sędzia, która odmówiła aresztu dla Piniora 
ma być przeniesiona. Odwołała się od decyzji
 • Józef Pinior prawomocnie bez aresztu. Sąd odwoławczy nie uwzględnił apelacji prokuratoraJózef Pinior prawomocnie bez aresztu. Sąd odwoławczy nie uwzględnił apelacji...
 • Prezydent o sprawie Józefa PinioraPrezydent o sprawie Józefa Piniora
 • Prof. Modzelewski o sprawie Józefa Piniora: pierwsze kroki praktyki państwa policyjnegoProf. Modzelewski o sprawie Józefa Piniora: pierwsze kroki praktyki państwa...
 • Pinior: chodzi o to, by doprowadzić do kompromitacji pierwszego pokolenia SolidarnościPinior: chodzi o to, by doprowadzić do kompromitacji pierwszego pokolenia...
 • Pinior i Kijowski na manifestacji KOD w PoznaniuPinior i Kijowski na manifestacji KOD w Poznaniu
Video: Fakty TVN Józef Pinior prawomocnie bez aresztu (mat. "Faktów" z 21.12.2016)

Sędzia Monika Smaga-Leśniewska, która oddaliła wniosek prokuratury o aresztowanie Józefa Piniora, odwołała się od decyzji o przeniesieniu jej z wydziału karnego do gospodarczego poznańskiego sądu. Według Platformy Obywatelskiej wpływ na przeniesienie miała decyzja w sprawie Piniora. To autonomiczna decyzja sądu - odpowiada Ministerstwo Sprawiedliwości.

Informacje o złożeniu przez sędzię Smagę-Leśniewską zażalenia na decyzję kolegium sądu o przeniesieniu potwierdziła we wtorek wieczorem rzeczniczka Sądu Okręgowego w Poznaniu, sędzia Joanna Ciesielska-Borowiec. Jak dodała, do czasu rozpatrzenia zażalenia wykonanie decyzji o przeniesieniu sędzi jest wstrzymane.

Z informacji podanych przez Polską Agencję Prasową wynika, że decyzja kolegium została podjęta około miesiąca temu, a zażalenie sędzia złożyła już w ubiegłym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze, kiedy to odwołanie zostanie rozpatrzone.

Decyzja w sprawie Piniora czy "braki kadrowe"?

Lokalne media podały, że sędzia Smaga-Leśniewska ma być przesunięta z wydziału karnego do gospodarczego w Sądzie Rejonowym Poznań-Stare Miasto wbrew swojej woli, a powodem przeniesienia ma być właśnie jej grudniowa decyzja w sprawie Piniora.

Rzecznik prasowy poznańskiego sądu okręgowego, sędzia Aleksander Brzozowski zaprzeczył tym doniesieniom. Według niego powodem są "braki kadrowe", a decyzję podjęło jednogłośnie kolegium Sądu Okręgowego w Poznaniu. Jednym z kryteriów miał być krótszy staż pracy sędzi Smagi-Leśniewskiej w wydziale w porównaniu z pozostałymi sędziami.

"Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma nic wspólnego ze sprawą"

We wtorek rzecznik PO Jan Grabiec zażądał w tej sprawie informacji od ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry. Zdaniem rzecznika PO podjęte przez przenoszoną sędzię postanowienie w sprawie braku aresztu dla Piniora "wywołało wściekłość w obozie władzy i samej prokuratury", a decyzję krytykował także Ziobro. Grabiec na konferencji pytał, czy decyzja o przeniesieniu sędzi była decyzją prezesa Sądu Okręgowego w Poznaniu, czy "realizacją planu ministra Ziobro".

Odpowiadając na to pytanie, rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta zaznaczył, że "Ministerstwo Sprawiedliwości nie ma nic wspólnego ze sprawą". - Zgodnie z prawem taką decyzję podejmuje prezes sądu po zasięgnięciu opinii kolegium sądu okręgowego - powiedział Kaleta.

Zatrzymanie Piniora

Pinior, w PRL jeden z najważniejszych działaczy opozycji na Dolnym Śląsku, senator PO poprzedniej kadencji, został zatrzymany przez CBA wraz z 10 innymi osobami pod koniec listopada ubiegłego roku.

Za zarzucaną mu korupcję i płatną protekcję grozi mu do 8 lat więzienia. Po zatrzymaniach poznański wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej wnosił o aresztowanie byłego senatora, jego asystenta Jarosława Wardęgi oraz biznesmena Krystiana S. Wniosek o areszt śledczy uzasadniali obawą matactwa procesowego. Pierwszego grudnia 2016 r. sędzia Smaga-Leśniewska nie zgodziła się z argumentami prokuratury i oddaliła jej wniosek o zastosowanie aresztu wobec Piniora i dwóch pozostałych mężczyzn.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje