Samokrytyka posłów PiS. Uchwalili przepisy, teraz mają wątpliwości

[object Object]
Według Marka Asta zmiany idą w dobrym kierunku tvn24
wideo 2/9

Ponad 60 posłów Prawa i Sprawiedliwości chce pilnie nowelizować ustawę o Sądzie Najwyższym. W środku długiego weekendu, 2 maja, złożyli projekt nowelizacji, w którym stwierdzają, że niektóre obecne przepisy zawierają "nieprecyzyjne sformułowania", mogą "rodzić wątpliwości" i być nadużywane "ponad rzeczywistą intencję ustawodawcy". Mogą też prowadzić "do stanu swoistej niepewności prawnej". Tymi słowami posłowie oceniają przepisy, które niedawno sami uchwalili.

Złożony 2 maja poselski projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym zmienia przede wszystkim przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej. W uzasadnieniu projektu znajdują się krytyczne opinie wobec obecnie obowiązujących przepisów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obecnie uchwalili je ci sami posłowie, którzy obecnie poddają je krytyce.

Ustawa o Sądzie Najwyższym obowiązuje od 3 kwietnia. Została uchwalona przez Sejm 8 grudnia 2017 roku. Za ostatecznym jej kształtem głosowało 233 z 235 posłów Prawa i Sprawiedliwości.

Wszyscy posłowie, którzy podpisali się pod majowym projektem nowelizacji, w grudniu głosowali za przepisami, które teraz chcą zmieniać, bo w ich opinii są nieprecyzyjne, mogą rodzić wątpliwości i być nadużywane.

W czasie prac parlamentarnych nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym między październikiem a grudniem 2017 roku posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie przyjmowali krytycznych opinii w sprawie skargi nadzwyczajnej. Gremialnie też odrzucali poprawki zgłaszane przez opozycję.

Dziś natomiast chcą zmieniać przepisy o skardze nadzwyczajnej. Jest to nowe, nieznane wcześniej w Polsce rozwiązanie. Pozwala ono, pod pewnymi warunkami, na podważenie przed Sądem Najwyższym praktycznie każdego prawomocnego orzeczenia sądu (z wyjątkiem spraw o wykroczenia i spraw skarbowych) z ostatnich dwudziestu lat.

Posłowie chcą za pomocą nowelizacji ustawy ograniczyć skargę nadzwyczajną tylko do sytuacji, "gdy będzie to absolutnie niezbędne z punktu widzenia zasady demokratycznego państwa prawnego urzeczywistniającego zasady sprawiedliwości społecznej".

Chcą zapobiec nadużywaniu skargi nadzwyczajnej

W obecnie obowiązującej ustawie skarga nadzwyczajna jest określona jako niezbędna "dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej".

Według projektodawców taka zmiana ogranicza możliwości jej stosowania. To tym, dlaczego posłowie PiS chcą ją ograniczyć, czytamy w uzasadnieniu.

"Dotychczasowa treść tego przepisu mogła rodzić wątpliwości i powodować, że skarga, mająca mieć charakter nadzwyczajny, mogła być nadużywana ponad rzeczywistą intencję ustawodawcy" - napisali projektodawcy.

Tymczasem wątpliwości co do zbyt szerokiego zakresu działania skargi nadzwyczajne były podnoszone w debacie nad ustawą już wcześniej. Posłowie partii rządzącej musieli je znać już wtedy, bo pojawiały się w ekspertyzach Biura Analiz Sejmowych, w opiniach Sądu Najwyższego i Rzecznika Praw Obywatelskich, w publikacjach i medialnych wypowiedziach znawców prawa.

Pierwszy w wolnej Polsce I prezes Sądu Najwyższego prof. Adam Strzembosz wielokrotnie publicznie mówił, że skarga nadzwyczajna będzie nadużywana w ten sposób, że nawet jeśli tylko część osób, które przegrały w sądzie poskarży się w trybie nadzwyczajnym, Sąd Najwyższy zostanie zalany milionem spraw.

Sąd Najwyższy w opinii z 6 października 2017 roku ostrzegał, że "wprowadzenie instytucji skargi nadzwyczajnej spowoduje napływ do sądów powszechnych trudnej obecnie do przewidzenia puli spraw".

Żeby zapobiec temu scenariuszowi, Rzecznik Praw Obywatelskich proponował już 2 listopada ubiegłego roku, aby ten środek zaskarżania miał "wyraźne, niezbyt odległe, ramy czasowe wyznaczające jego dopuszczalność".

- Nie może być tak, że w nieskończoność możemy podważać orzeczenia, które przeszły już przez wszystkie instancje, z Sądem Najwyższym włącznie - przestrzegał z kolei 25 września w "Kropce nad i" rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski.

Na niebezpieczeństwo nadużywania skargi nadzwyczajnej zwracał również uwagę profesor UW Marcin Matczak w ekspertyzie dla Biura Analiz Sejmowych. Ostrzegał, że w obecnym kształcie skarga nadzwyczajna może nadwerężyć sprawność działania instytucji publicznych "poprzez skierowanie do sądów olbrzymiej liczby nieuzasadnionych skarg, które je zablokują".

Zamierzają przeciwdziałać "swoistej niepewności prawnej"

Posłowie, którzy wnioskują o nowelizację, piszą również, że sformułowanie "jeżeli jest to konieczne dla zapewnienia praworządności i sprawiedliwości społecznej" "jest klauzulą generalną odmienną od istniejącej od dawna w polskim porządku prawnym zasady z art. 2 Konstytucji" (zasada określoności prawa wynikająca z zasad państwa prawnego - przyp. red.). W związku z tym "mogło to prowadzić do stanu swoistej niepewności prawnej". Zapewniają też, że proponowana przez nich zmiana "pozwoli zapobiec powstaniu potencjalnego stanu niepewności prawa".

To również problem, o którym mówiono, zanim obowiązująca ustawa została uchwalona.

- Nigdy, nawet gdy będę miał w ręku ostateczny wyrok, nie będę mógł mieć pewności, czy grupa posłów nie zechce go zakwestionować - ostrzegał Marcin Matczak, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, w TVN24 już 26 września, czyli dzień po tym, jak projekt ustawy o Sądzie Najwyższym został podany do publicznej wiadomości.

- Chodzi o coś takiego jak pewność obrotu gospodarczego. Załóżmy, że jest umowa, jest spór i jest prawomocny wyrok, który wszystkich obowiązuje. I nagle okaże się, że po dziesięciu latach może się to zmienić. Czyli nie ma żadnej pewności, że prawomocny wyrok cokolwiek rozstrzyga - przestrzegał również 26 września 2017 r. adwokat Jacek Dubois, sędzia Trybunału Stanu.

"Proponowane zmiany, odnoszące się do wprowadzenia instytucji skargi nadzwyczajnej, pozostają w sprzeczności z aksjologią Konstytucji, w szczególności w zakresie dotyczącym fundamentalnych w państwie prawa zasad pewności prawa, zaufania obywateli do państwa" - pisał w opinii dla Biura Analiz Sejmowych profesor UMCS Sławomir Patyra.

"Przepis (...) wywołuje wątpliwości z punktu widzenia zasady zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa" - napisano w opinii Sądu Najwyższego z 6 października 2017 r.

Planują "naprawić" "nieprecyzyjne sformułowania"

W uzasadnieniu do projektu nowelizacji zgłoszonego w ubiegłym tygodniu posłowie Prawa i Sprawiedliwości zapewniają, że chcą "naprawić" również "nieprecyzyjne sformułowania" dotyczące terminów wnoszenia skargi nadzwyczajnej. Utrzymują również, że "nowelizacja ta służy zapewnieniu, iż skarga nadzwyczajna nie narazi Skarbu Państwa na niedające się przewidzieć skutki finansowe (np. wynikające z konieczności zapłaty odszkodowań podmiotom zagranicznym)".

Ten problem również był podnoszony, zanim uchwalono obecnie obowiązujące przepisy. Eksperci i instytucje państwa ostrzegały, że skarga nadzwyczajna narusza tzw. zasadę powagi rzeczy osądzonej. Mówi ona, że jeżeli zapadło prawomocne rozstrzygnięcie, to strony nie mogą już drugi raz procesować się o to samo i mogą budować na prawomocnym orzeczeniu swoje plany życiowe, w tym biznesowe.

- Doprowadzimy do tego, że nikt, także przedsiębiorca, który będzie chciał w Polsce inwestować, nie będzie mógł mieć pewności, że grupa posłów partii rządzącej nie wzruszy jakiegoś wyroku, który jemu przyznaje jakieś prawo - ostrzegał 26 września 2017 r. prof. Marcin Matczak. Pogląd ten wyraził później w formie ekspertyzy dla Biura Analiz Sejmowych, w której napisał:

"Samo rozpoczęcie postępowania może mieć negatywne konsekwencje dla stron zakończonego wiele lat temu postępowania, na przykład może wpłynąć na możliwość dysponowania mieniem, którego dotyczy sprawa, w której złożono skargę nadzwyczajną (strona transakcji nie nabędzie mienia, którego status prawny jest kwestionowany)".

Wcześniej, bo 2 listopada Rzecznik Praw Obywatelskich ostrzegał, że skarga nadzwyczajna rodzi "realne niebezpieczeństwo naruszenia praw osób, które w zaufaniu do systemu prawnego uzyskały w przeszłości prawomocne i ostateczne rozstrzygnięcie w swojej sprawie".

- Trzeba brać pod uwagę interesy tych osób, które wygrały proces cywilny, objęły jakąś działkę dziesięć lat temu i teraz powiemy: 'nie, nie, od nowa to wszystko, dowody źle zostały ocenione'. Poczucie stabilności to jest też duża wartość - mówił 25 września, czyli w dniu, w którym prezydent Andrzej Duda przesłał do Sejmu swój projekt, rzecznik Sądu Najwyższego Michał Laskowski.

Co jest rzeczywistą intencją ustawodawcy

Dlaczego posłowie chcą zmienić uchwalone zaledwie pół roku temu przepisy? Przedstawiciel wnioskodawców poseł Marek Ast (PiS) na konferencji prasowej 4 maja tłumaczył to dość oględnie.

- Skarga nadzwyczajna było to zobowiązanie pana prezydenta. Ustawa o Sądzie Najwyższym była z projektu pana prezydenta, wobec tego jest to spełnienie jego zapowiedzi wyborczych, natomiast faktycznie były pewne uwagi co do konkretnych rozstrzygnięć. W tej sytuacji postulaty te uwzględniamy w tej chwili - mówił.

Wiadomo jednak, że seria nowelizacji ustaw sądowych, które przeprowadza Sejm głosami Prawa i Sprawiedliwości jest związana z procedurą ochrony praworządności wszczętą przez Komisję Europejską wobec Polski.

Wątpliwości Komisji Europejskiej budzą między innymi właśnie przepisy dotyczące skargi nadzwyczajnej. Bruksela rekomenduje Polsce całkowitą rezygnację z tego instrumentu. Wniesiony do Sejmu projekt nowelizacji ogranicza skargę nadzwyczajną częściowo.

Autor: jp//kg/kwoj / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Zdrada stanu. To jest prawdziwy powód aresztowania wiceministra obrony Timura Iwanowa - podały niezależne rosyjskie media. Jak pisze portal The Moscow Times, Iwanow był "prawą ręką" ministra Siergieja Szojgu, a sprawa ta jest dla szefa resortu obrony "potężnym ciosem". Komitet Śledczy Rosji poinformował we wtorek, że wiceminister Iwanow, który pełnił tę funkcję od ośmiu lat, został zatrzymany pod zarzutem przyjmowania łapówek.

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Trzęsienie ziemi na Kremlu. Szojgu "otrzymał potężny cios", jego człowiek aresztowany

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Moscow Times, Lenta, Ważnyje Istorii

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". Zdania w tej kwestii nie ma 25 proc. ankietowanych. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Policjanci z Ochoty pokazali zdjęcia pacjenta jednego z warszawskich szpitali. Proszą o pomoc w ustaleniu tożsamości starszego mężczyzny, który nie miał przy sobie dokumentów.

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Trafił do szpitala, nie wiadomo, kim jest

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Polacy spędzają w pracy ponad 40 godzin tygodniowo, co jest jednym z najwyższych wyników spośród krajów Unii Europejskiej. Dłużej pracują jedynie Grecy, a na drugim końcu listy znaleźli się Holendrzy. Z kolei jeśli chodzi o równowagę między pracą a życiem, to Polska jest w ogonku zestawienia.

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Zapracowany jak Polak. Jesteśmy w czołówce europejskiego rankingu

Źródło:
PAP

Prezydent USA Joe Biden poinformował, że podpisał ustawę, na mocy której Stany Zjednoczone przeznaczą niemal 61 miliardów dolarów na pakiet pomocowy dla Ukrainy. Zapowiedział, że "dosłownie w ciągu kilku godzin" USA zaczną wysyłać sprzęt na Ukrainę.

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Pomoc USA dla Ukrainy. Jest decyzja prezydenta Bidena

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają poszukiwania nurka - żołnierza wojsk specjalnych, który zaginął podczas ćwiczeń wojskowych, odbywających się w okolicach plaży na Westerplatte w Gdańsku. Akcja poszukiwawcza odbywa się z wody i powietrza. Nurka szuka okręt i śmigłowiec Marynarki Wojennej, a także dwie łodzie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), Straż Graniczna oraz policja wodna. Zaginiony to żołnierz jednostki wojskowej GROM, zespołu B, który zlokalizowany jest w Gdańsku na Westerplatte.

Wypadek podczas ćwiczeń wojskowych. Trwają poszukiwania nurka

Wypadek podczas ćwiczeń wojskowych. Trwają poszukiwania nurka

Źródło:
tvn24.pl

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji. Decyzja jest związana z jego startem do europarlamentu. - Bardzo polubiłem to ministerstwo, przeżyłem tam bardzo dużo emocjonalnych chwil, ale jest dobrze uporządkowane i mam nadzieję, że mój następca będzie się tam czuł jeszcze lepiej - powiedział Sienkiewicz w rozmowie z reporterem TVN24.

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz podał się do dymisji

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

17-latek zauważył na chodniku w Lesznie (Wielkopolska) stojącego w samej piżamie i kapciach starszego mężczyznę. Oddał mu swoje buty i kurtkę i zaprowadził go do komisariatu policji. Okazało się, że senior był ofiarą domowej przemocy - został pobity przez syna i wyrzucony z domu.

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Syn wyrzucił starszego mężczyznę z domu. 17-latek oddał mu swoje buty i kurtkę

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej zatwierdziła listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Wśród "jedynek" między innymi obecni ministrowie.

Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w eurowyborach

Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w eurowyborach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prokurator generalny Adam Bodnar przedstawił w Sejmie informację o kontroli operacyjnej w Polsce, między innymi przy użyciu Pegasusa. Powiedział, że publiczne zeznania osób, które były nim inwigilowane, są dla niego "wstrząsające i przygnębiające". Dodał, że to jest "sprawa, która uderza w samo sedno demokracji". Po jego wystąpieniu odbyła się debata.

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Bodnar w Sejmie o Pegasusie. "Wstrząśnięty i przygnębiony"

Źródło:
TVN24, PAP

Jewgienija Gucul, przywódczyni autonomicznego regionu na południu Mołdawii, Gagauzji, może stanąć przed sądem. Mołdawska prokuratura poinformowała o zakończeniu dochodzenia w jej sprawie. Zarzuty dotyczą między innymi finansowanie prorosyjskiej partii Sor - podał portal NewsMaker.

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

"Systematycznie wwoziła pieniądze". Zwolenniczka Putina z zarzutami

Źródło:
NewsMaker, tvn24.pl

Kanadyjska piosenkarka Celion Dion pojawiła się na okładce francuskiego "Vogue'a" i udzieliła magazynowi przejmującego wywiadu. Artystka, która w 2022 roku zawiesiła koncerty z powodu rzadkiej choroby - tak zwanego zespołu sztywnego człowieka - opowiedziała o tym, jak obecnie wygląda jej życie i terapia. Powiedziała, że wciąż ma nadzieję na powrót do koncertowania.

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Celine Dion opowiada o dramatycznej walce z chorobą. "Chcę zobaczyć wieżę Eiffla"

Źródło:
"Vogue", "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Nadchodzące dni będą dość pochmurne, poza tym pojawią się opady deszczu. Niebawem czeka nas jednak zmiana pogody. Zrobi się słonecznie, a temperatura wzrośnie miejscami do 26 stopni Celsjusza.

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Wiemy, kiedy nastąpi zmiana pogody

Źródło:
tvnmeteo.pl

Joe Biden podpisał ustawę, która może sprawić, że aplikacja TikTok przestanie działać w Stanach Zjednoczonych. Stanie się tak, jeżeli obecny właściciel ByteDance nie sprzeda ją podmiotowi niezwiązanemu z Państwem Środka. Dyrektor generalny TikTok, Shou Zi Chew w filmie opublikowanym po decyzji prezydenta zapewniał: "Nigdzie się nie wybieramy".

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Biden podjął decyzję w sprawie TikToka. Chińczycy odgrażają się: nigdzie się nie wybieramy

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters

Australijska policja apeluje o pomoc w znalezieniu Orpheusa Pledgera - aktora znanego z takich seriali jak "Zatoka serc" czy "Sąsiedzi". Sąd wydał nakaz aresztowania po tym, jak 30-latek nie stawił się na rozprawie w związku z napaścią na kobietę, podają lokalne media.

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Obława na znanego aktora. Policja apeluje o pomoc

Źródło:
ABC, Sydney Morning Herald, tvn24.pl

Były operator kamery pracujący dla Megan Thee Stallion oskarżył raperkę o nękanie, tworzenie wrogiego środowiska pracy i łamanie praw pracowniczych. Zgodnie z treścią pozwu miała wielokrotnie wyśmiewać jego sylwetkę, zmienić sposób jego wynagradzania, a także odbyć stosunek seksualny w jego obecności.  

Megan Thee Stallion pozwana przez kamerzystę. Twierdzi, że był zmuszony do oglądania, jak raperka uprawia seks 

Megan Thee Stallion pozwana przez kamerzystę. Twierdzi, że był zmuszony do oglądania, jak raperka uprawia seks 

Źródło:
BBC, NBC News, Los Angeles Times

Filipiny zmagają się z ekstremalną falą upałów. W prowincji Cavite temperatura wynosiła miejscami 37,1 st. C, a ta odczuwalna była dużo wyższa.

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Ekstremalna fala upałów. "Jest tak gorąco, że nie można oddychać"

Źródło:
phys.org, PAP, AFP

Dwa śledztwa dotyczące Orlenu mogą zostać przejęte przez Prokuraturę Krajową. Wnioskuje o to płocka Prokuratura Okręgowa. Powodem jest duża waga obu postępowań oraz duży zakres zgromadzonego materiału dowodowego.

Śledztwa w sprawie Orlenu trafią na wyższy szczebel? "Wniosek opracowany"

Śledztwa w sprawie Orlenu trafią na wyższy szczebel? "Wniosek opracowany"

Źródło:
PAP

Po głośnej imprezie w hotelu poselskim Łukasz Mejza tłumaczył z mównicy sejmowej, że w nocy bronił "tradycji polegających na wspólnym, chóralnym śpiewaniu". A w rozmowie z TVN24 tłumaczył się całodniową pracą w sejmowych komisjach i na posiedzeniach. Sprawdziliśmy więc aktywność parlamentarną tego posła PiS. Nie jest to długa analiza.

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Mejza tłumaczy nocną imprezę: "skoro się pracuje cały dzień....". Jak on pracuje?

Źródło:
Konkret24

Rozmowy na temat ostatecznego kształtu list wyborczych do Parlamentu Europejskiego są na ostatniej prostej. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska ustaliła nieoficjalnie nazwiska wyborczych "jedynek" Trzeciej Drogi oraz Lewicy.

Nieoficjalnie: "jedynki" Trzeciej Drogi i Lewicy do europarlamentu

Nieoficjalnie: "jedynki" Trzeciej Drogi i Lewicy do europarlamentu

Źródło:
TVN24

Głośne spotkanie polityków Zjednoczonej Prawicy w sprawie wyborów kopertowych w willi Mateusza Morawieckiego wiosną 2020 roku było jednym z tematów poruszonych w czasie zeznań przed komisją śledczą. Czy sam były premier brał w nim udział? Zdania są podzielone. Michał Wypij stwierdził w styczniu, że Morawieckiego tam nie było, a Mariusz Kamiński wczoraj - że był. Sporu nie rozstrzygnął dziś nawet sam Morawiecki, który powiedział, że nie pamięta takiego spotkania, potem stwierdził, że pytanie jakie dostał było "nieprecyzyjne", a następnie uznał, że musi sprawdzić notatki.

Spotkanie w willi Morawieckiego i "furia" Kamińskiego. Kto mówi prawdę?

Spotkanie w willi Morawieckiego i "furia" Kamińskiego. Kto mówi prawdę?

Źródło:
TVN24

Małgorzata Sadurska straciła kolejne stanowisko - pisze portal Onet. Tym razem umowę o pracę z byłą członkinią zarządu PZU zerwał Miejski Urząd Pracy w Lublinie, gdzie obejmowała stanowisko kierowniczki działu prawnego. W praktyce jednak od ponad 20 lat nie pracowała tam, bo przebywała na bezpłatnym urlopie. Urząd nie chciał odpowiedzieć na pytanie redakcji biznesowej tvn24.pl o przyczyny zwolnienia.

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Milionerka "dobrej zmiany" traci kolejną pracę. Przez ponad 20 lat była pracownikiem na urlopie

Aktualizacja:
Źródło:
Onet, tvn24.pl

Orlen spisał na straty ogromne środki. To efekt wypłacenia około 400 milionów dolarów bez zabezpieczenia pośrednikom handlu ropą naftową przez poprzedni zarząd Orlen Trading Switzerland. Zaliczki przepadły, a surowiec nigdy nie dotarł do kraju. W środę do tej sytuacji odniósł się były premier Mateusz Morawiecki.

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Orlen stracił ogromne pieniądze. Morawiecki komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektorat Sanitarny wydał w środę ostrzeżenie dotyczące wykrycia Escherichia coli wytwarzających toksynę Shiga (STEC) w tatarze wołowym. Zakażenie bakterią STEC może prowadzić do krwotocznego zapalenia okrężnicy lub znacznie rzadziej - bezkrwawej biegunki.

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Ostrzeżenie przed tatarem. "Nie należy spożywać"

Źródło:
PAP

Pod osłoną nocy nieznani sprawcy wysadzili bankomat znajdujący się w wejściu do sklepu w Jeżowie (woj. łódzkie) i uciekli z kasetką z pieniędzmi. - Trwają czynności w celu ustalenia i zatrzymania sprawców - mówi nam rzecznik brzezińskiej policji.

Eksplozja w środku nocy. To był skok na bankomat

Eksplozja w środku nocy. To był skok na bankomat

Źródło:
tvn24.pl

Dożywocie grozi 19-latkowi podejrzanemu o brutalną napaść na 17-latkę. Uratowała ją reakcja przechodniów, w tym dzieci, które poprosiły dorosłego o wezwanie pomocy. Zatrzymany 19-latek przyznał, że chciał zabić nastolatkę.

17-latka leżała na ziemi, 19-latek "dusił ją i bił". Przyznał, że chciał zabić

17-latka leżała na ziemi, 19-latek "dusił ją i bił". Przyznał, że chciał zabić

Źródło:
tvn24.pl/małopolska policja

Pierwotne niedobory odporności (PNO) to grupa chorób, przeważnie uwarunkowanych genetycznie. Szacuje się, że w Polsce z tą przypadłością może żyć nawet 40 tysięcy osób, ale zdiagnozowano ją u zaledwie pięciu tysięcy pacjentów. Tymczasem konsekwencje opóźnionej diagnozy są w dużej mierze nieodwracalne i wiążą się z uszkodzeniem narządów lub występowaniem przewlekłych chorób.

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

PNO może mieć nawet 40 tysięcy Polaków, niewielu otrzymało diagnozę. Objawy ostrzegawcze

Źródło:
PAP

Mołdawska policja skonfiskowała na lotnisku w Kiszyniowie ponad milion euro u uczestników zjazdu prorosyjskiej opozycji powracających do kraju z Moskwy. "Kurierami" były głównie osoby starsze, pochodzące z autonomicznej Gagauzji.

Mołdawska policja skonfiskowała ponad milion euro od uczestników prorosyjskiego zjazdu

Mołdawska policja skonfiskowała ponad milion euro od uczestników prorosyjskiego zjazdu

Źródło:
PAP

Szwedzkie Malmö zaostrza środki bezpieczeństwa przed Eurowizją, która odbędzie się tu za niespełna dwa tygodnie. Według miejscowych władz ma to związek z antyizraelskimi protestami i "nowym kontekstem geopolitycznym". - Jesteśmy gotowi na wszystko, co może się wydarzyć, ale mamy nadzieję, że to będzie przede wszystkim muzyczne święto - podkreśla szefowa policji w Malmö.

Szwecja zaostrza środki bezpieczeństwa przed Eurowizją. "Jesteśmy gotowi na wszystko"

Szwecja zaostrza środki bezpieczeństwa przed Eurowizją. "Jesteśmy gotowi na wszystko"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Brytyjska policja złapała należące do wojska konie, które w środę biegały luzem po centrum Londynu. Kilka osób zostało rannych. Ucierpiały także zwierzęta. Służby nie sprecyzowały, ile koni wydostało się na wolność. 

Konie biegały po centrum Londynu

Konie biegały po centrum Londynu

Źródło:
BBC, Sky News

IMGW wydał alerty meteorologiczne. W dużej części Polski obowiązują alerty pierwszego stopnia przed przymrozkami, oblodzeniem i opadami śniegu. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Spadnie śnieg, chwyci mróz, lód skuje drogi. Alerty IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Premier Donald Tusk powiedział, że nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego "są jednymi z najważniejszych w powojennej historii Polski". Komentował też kandydatury Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, byłych posłów PiS. - Szukają złudnego bezpieczeństwa. To my wysyłamy za nimi Kierwińskiego - poinformował premier, potwierdzając tym samym kandydaturę obecnego ministra spraw wewnętrznych.

Donald Tusk o eurowyborach: Wąsik i Kamiński szukają złudnego bezpieczeństwa. Wysyłamy za nimi Kierwińskiego

Donald Tusk o eurowyborach: Wąsik i Kamiński szukają złudnego bezpieczeństwa. Wysyłamy za nimi Kierwińskiego

Źródło:
TVN24

Elżbieta Łukacijewska będzie "jedynką" na liście Koalicji Obywatelskiej na Podkarpaciu w wyborach do Parlamentu Europejskiego. W poprzednich eurowyborach odniosła zaskakujący dla wielu sukces, gdy startując z ostatniego miejsca na liście, jako jedyna z kandydatów Koalicji Europejskiej w okręgu zdobyła mandat.

Startowała z ostatniego miejsca, zdobyła mandat. Kim jest Elżbieta Łukacijewska, "jedynka" KO na Podkarpaciu

Startowała z ostatniego miejsca, zdobyła mandat. Kim jest Elżbieta Łukacijewska, "jedynka" KO na Podkarpaciu

Źródło:
tvn24.pl

Posłanka Marta Wcisło znalazła się na liście "jedynek" wśród kandydatów do Parlamentu Europejskiego z list Koalicji Obywatelskiej. W wyborach parlamentarnych w 2023 roku startowała z listy KO w okręgu wyborczym w Lublinie, zdobywając ponad 68 tysięcy głosów. O posłance wielokrotnie głośno było w mediach, m.in. gdy podczas kampanii wyborczej została zaatakowana na targu w Opolu Lubelskim. Ona też nagłośniła sprawę sesji zdjęciowej z udziałem roznegliżowanych kobiet, zorganizowanej na terenie kopalni Bogdanka.

Marta Wcisło na liście "jedynek" KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kim jest?

Marta Wcisło na liście "jedynek" KO w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kim jest?

Źródło:
tvn24.pl

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl
Holenderska telemedycyna dla kobiet z Polski. "Prawo do aborcji nie powinno być narzucane przez granice"

Holenderska telemedycyna dla kobiet z Polski. "Prawo do aborcji nie powinno być narzucane przez granice"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Krajowa Rada Sądownictwa zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego przepis Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności zobowiązujący Polskę do wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w zakresie nakładającym na Polskę między innymi obowiązek zmian ustaw dotyczących procedury powoływania sędziów i ustroju sądów.

KRS zaskarżyła do TK artykuł Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

KRS zaskarżyła do TK artykuł Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności

Źródło:
PAP

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24