tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS
przeprosiny strona glowna

"Należy podciąć struny głosowe". Psy skazane za głośne szczekanie

"Należy podciąć struny głosowe". 
Psy skazane za głośne szczekanie
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt alarmują

Amerykański sąd apelacyjny zdecydował. Ponad 230 tysięcy dolarów odszkodowania i podcięcie strun głosowych za zbyt głośne szczekanie psów, które przeszkadzają sąsiadom. Organizacje zajmujące się ochroną zwierząt i weterynarze alarmują. - To okaleczanie zwierząt. Zabieg z medycznego punktu widzenia nie ma żadnego uzasadnienia - powiedziała Beata Degórska, chirurg weterynaryjny. Materiał programu "Polska i świat".

Według znawców mastify tybetańskie to psy wyjątkowo opiekuńcze i spokojne. To rasa idealna do stróżowania i pilnowania.

Pozwali właścicielkę

Jedna z właścicielek takich psów prowadzi farmę w amerykańskim Oregonie. Piątka mastifów służy jej do pilnowania owiec. Zdaniem jej sąsiadów psy zdecydowanie za głośno szczekają, dlatego pozwali ich właścicielkę i wygrali.

Sąd apelacyjny zdecydował właśnie, że mają dostać ponad 230 tysięcy dolarów odszkodowania. Ale to nie koniec. Wszystkie mastify mają przejść zabieg podcięcia strun głosowych.

Rodzina w Giżycku, znajomi pozwanej właścicielki, również posiada kilku mastifów tybetańskich. W rozmowie z TVN24 przyznają, że takie psy szczekają głośno. Jednak - jak dodają - ludzie, którzy mieszkają obok, nigdy się nie skarżyli.

"Interesy zwierząt zupełnie pominięte"

Cezary Wyszyński z Fundacji Na Rzecz Zwierząt Viva!, odnosząc się do wyroku amerykańskiego sądu, ocenia, że jest bardzo radykalne rozstrzygnięcie.

Amerykańscy obrońcy praw zwierząt wyrok nazywają szokującym i niehumanitarnym. Od lat walczą, by zabronić wykonywania zabiegu podcinania strun głosowych. Operacja jest zakazana w sześciu stanach.

- Powinny być też brane pod uwagę interesy zwierząt, a tutaj zostały zupełnie pominięte. Sąd zadecydował, że zwierzęta zostaną okaleczone  - mówił Cezary Wyszyński w rozmowie z reporterem TVN24 Patrykiem Rabiegą.

"To jest właściwie kaleka"

Bezszelestny szczek - tak mówi się o dźwiękach, jakie wydają z siebie psy poddany takim zabiegom. W Polsce są ustawowo zabronione.

- Jest to zabieg, który z medycznego punktu widzenia nie ma żadnego uzasadnienia - ocenia Beata Degórska, chirurg weterynaryjny z kliniki małych zwierząt SGGW.

Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że psie szczekanie to psi obowiązek. Tak psy wyrażają emocje i komunikują się, ale co ważniejsze - regulują w ten sposób ciśnienie, oddychanie i pracę serca.

- Pies, który nie może wokalizować, to jest właściwie kaleka - dodaje Aneta Awtoniuk, behawiorystka zwierzęca.

Sprawa dla Sądu Najwyższego

Dla wielu jednak to po prostu działający na nerwy hałas. Pytanie, czy wyrok amerykańskiego sądu nie stanie się precedensem w podobnych sprawach.

- Terytorium mastifa kończy się tam, gdzie sięga wzrok. Moim zdaniem sąsiedzi, którzy mają takiego sąsiada, który posiada te psy powinni być zadowoleni. Jak będzie się coś działo, to te psy ochronią także ich domy - tłumaczy Agnieszka Górna, właścicielka mastifów tybetańskich z Giżycka.

Ukarana właścicielka z Oregonu sprawę zamierza teraz skierować do Sądu Najwyższego, by dać sobie i swoim psom szansę na obronę.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (4)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mb5851

Pomysłodawcom podcinać struny głosowe. Gdyby którykolwiek z "nich" przekonał się jak potrafią pieski "rozmawiać" ze swoimi opiekunami , wydając różne dźwięki . Nasze pytanie , a "odpowiedź' pieska brzmi przepięknie. Na pytanie co sądzi o "pomysłodawcach" mój odpowiedział by "wwooo...n"

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    2
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   juna83

   Jestem przeciwny tak radykalnym posunięciom wobec psów. Nie skrzywdziłbym żadnego, ale w tym artykule brakuje mi pomysłów strony broniącej psów, na temat jak sprawić, aby nie przeszkadzały innym sąsiadom. Dla przykładu - ja mieszkam w mieście kilkunastotysięcznym (nie w Polsce). Osoby mające własny dom niedaleko bloku w którym mieszkam rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     10
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bla bla

     no ciesz się, nikt cię nie okradnie

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        2
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Draksian
       Draksian

       Wrócić do kraju

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         3
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          2
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Zasady forum
         Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

         Pozostałe informacje