tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Wniosek wycofany z Trybunału Konstytucyjnego. RPO "nie widzi szansy" na merytoryczny wyrok

zobacz więcej wideo »
Wniosek wycofany z Trybunału Konstytucyjnego. RPO "nie widzi szansy" na merytoryczny wyrok
 • Komisja Wenecka "krytyczna w kilku punktach". Jest opinia ws. ustawy o policjiKomisja Wenecka "krytyczna w kilku punktach". Jest opinia ws. ustawy o policji
 • Kim jest Mariusz Muszyński? Kim jest Mariusz Muszyński?
 • Nowa ustawa o jawności. RPO ostrzegaNowa ustawa o jawności. RPO ostrzega
 • RPO: projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to jest zła zmiana dla obywatelaRPO: projekt ustawy o Sądzie Najwyższym to jest zła zmiana dla obywatela
Foto: Adrian Grycuk CC BY SA Wikipedia | Video: tvn24 Negatywnie o tak zwanej ustawie inwigilacyjnej wypowiedziała się Komisja Wenecka [materiał z 10.06.2016 r.]

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wycofał z Trybunału Konstytucyjnego swój wniosek dotyczący skontrolowania zapisów tak zwanej ustawy inwigilacyjnej z 2016 roku. Zdaniem RPO nadane ustawą uprawnienia służb są niezgodne z konstytucją. Jednak - jak poinformowano w komunikacie - Rzecznik "nie widzi szansy na niezależne i merytoryczne rozpoznanie sprawy przez Trybunał".

"Według RPO przepisy te naruszają kluczowe prawa i wolności obywatelskie gwarantowane przez Konstytucję RP i prawo europejskie. Adam Bodnar nie widzi jednak szansy na niezależne i merytoryczne rozpoznanie tej sprawy przez Trybunał" - poinformowano w komunikacie zamieszczonym na stronie Rzecznika Praw Obywatelskich.

PRZECZYTAJ PISMO O WYCOFANIE WNIOSKU RPO

"Wyrok Trybunału mógłby zamrozić stan prawny"

Jak dodano, wniosek Rzecznika miałyby oceniać "w Trybunale osoby, których nie tylko status sędziowski, ale bezstronność w sprawie uprawnień służb może być kwestionowana".

"RPO obawia się, że w takiej sytuacji wyrok Trybunału mógłby zamrozić stan prawny, który jest niezgodny ze standardami konstytucyjnymi i europejskimi. Adam Bodnar nie chce przyłożyć do tego ręki" - zaznaczono.

W połowie lutego Trybunał Konstytucyjny odwołał wyznaczony pierwotnie na 21 lutego termin rozpatrzenia wniosku RPO w sprawie wspomnianej nowelizacji, argumentując to koniecznością zapoznania się z obszernym stanowiskiem jednego z uczestników postępowania. Nowego terminu na razie nie wyznaczono.

Wcześniej - w połowie stycznia - RPO wniósł do Trybunału o wyłączenie z  rozpoznawania tej sprawy wiceprezesa TK Mariusza Muszyńskiego oraz sędziego Justyna Piskorskiego.

Wątpliwości co do bezstronności sędziego Muszyńskiego

Jak wskazywał RPO, sędziowie ci zostali wybrani do Trybunału Konstytucyjnego na stanowiska - w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich - już obsadzone przez osoby wybrane przez poprzedni Sejm w październiku 2015 roku i niezaprzysiężone przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Jak ponadto zaznaczał Rzecznik, "za wyłączeniem Mariusza Muszyńskiego przemawiają również wątpliwości co do jego bezstronności z uwagi na prezentowane w mediach zarzuty dotyczące jego byłych powiązań ze służbami specjalnymi".

19 października ubiegłego roku "Gazeta Wyborcza" napisała, że Muszyński na początku lat 90. pracował w Urzędzie Ochrony Państwa.

"Zarzut niepoparty jakimikolwiek dowodami"

W lutym Trybunał nie uwzględnił wniosku RPO i nie wyłączył obu sędziów.

"Odnosząc się do argumentu Rzecznika o rzekomym powiązaniu sędziego M. Muszyńskiego ze służbami wywiadu, które może mieć wpływ na brak jego bezstronności w trakcie orzekania w sprawie dotyczącej niejawnej działalności służb, Trybunał zwraca uwagę, że jest to zarzut niepoparty jakimikolwiek dowodami, oparty na niepotwierdzonych doniesieniach prasowych" - uzasadnił TK.

Oglądaj
Kim jest Mariusz Muszyński?
Kim jest Mariusz Muszyński?

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje