tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera

Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera
Foto: TVN24 | Video: TVN24 Rząd opisuje, co robiły pielęgniarki w Kancelarii Premiera

Rząd broni się przed oskarżeniami o złe traktowanie pielęgniarek okupujących Kancelarię Premiera i publikuje szczegóły z tygodniowej akcji nieposłuszeństwa.

SZCZEGÓŁOWY OPIS POBYTU 4 PIELĘGNIAREK W KANCELARII PREMIERA

19.06.2007 r. - wtorek
O godzinie 15.00 do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyła delegacja manifestujących przedstawicieli środowisk służby zdrowia w składzie: Dorota Gardias - przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Longina Kaczmarska - wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Janina Zaraś - członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Iwona Borchulska - członek Zarządu Krajowego OZZPiP, Marek Undermann - wiceprzewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, Maria Ochman - NSZZ Solidarność, Elżbieta Buczkowska - przewodnicząca Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych, Konstanty Radziwiłł - przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej, Jacek Nita - wiceprzewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej.

Reprezentanci manifestujących oznajmiają jednak, że nie chodzi im o złożenie petycji, lecz o bezpośrednie spotkanie z Prezesem Rady Ministrów lub Wiceprezesem Rady Ministrów. Oświadczają, że do czasu takiego spotkania nie opuszczą sali.

rząd6

Delegację zaproszono do pokoju nr 7 na parterze budynku KPRM, w którym zwyczajowo przyjmowani są przedstawiciele manifestujących.
Petycje z rąk delegacji przyjęli Mariusz Błaszczak, minister-członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Małgorzata Sadurska - sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Bolesław Piecha - sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia i Andrzej Sośnierz - Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Reprezentanci manifestujących oznajmiają jednak, że nie chodzi im o złożenie petycji, lecz o bezpośrednie spotkanie z Prezesem Rady Ministrów lub Wiceprezesem Rady Ministrów. Oświadczają, że do czasu takiego spotkania nie opuszczą sali.

Z uwagi na obowiązki służbowe Prezesa Rady Ministrów i Wiceprezesa Rady Ministrów, które uniemożliwiły natychmiastowe spotkanie, delegacja poczęstowana została kawą, herbatą i napojami.

Przedstawiciele rządu rozmawiali z protestującymi do czasu przybycia Przemysława Gosiewskiego, Wiceprezesa Rady Ministrów (ok. godz. 17.00).

Manifestanci przedstawili mu swoje postulaty. Domagali się przedłużenia obowiązywania ustawy z dnia 22 lipca 2006 r. o przekazaniu środków finansowych świadczeniodawcom na wzrost wynagrodzeń na kolejne lata, aby zapewnić świadczeniodawcom środki na utrzymanie wprowadzonych w roku 2006 i trwających jeszcze w roku bieżącym podwyżek wynagrodzeń; podwyżki płac wszystkich pracowników medycznych począwszy od IV kwartału 2007r.; zwiększenia nakładów na system ochrony zdrowia do 5% PKB w roku 2008 oraz 6% w roku 2009; zapewnienia realizacji obiecanego w ubiegłym roku kroczącego systemu podwyżek płac w ochronie zdrowia w kolejnych latach.

Wicepremier Przemysław Gosiewski udzielił wyjaśnień, które nie zadowoliły protestujących, w związku z tym delegacja zapowiedziała okupację budynku do czasu spotkania z Prezesem Rady Ministrów lub złożenia na piśmie przez przedstawiciela Prezesa Rady Ministrów zobowiązań zgodnych z ich żądaniami.

Jarosław Kaczyński, Prezes Rady Ministrów zaproponował spotkanie o godzinie 21.00 w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog". KPRM zapewniła transport. Do Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" udali się Konstanty Radziwiłł, Maria Ochman i Jacek Nita.

Pozostałe osoby zapowiedziały dalszą okupację gmachu KPRM. Protestujących odwiedzili posłowie PO (Ewa Kopacz, Krzysztof Grzegorek), PiS (Jolanta Szczypińska). Ok. północy salę opuścił Marek Undermann. Protestujące w gmachu pielęgniarki otrzymały kolację - kanapki (z wędliną, łososiem, białym serem, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą) i, ponownie, kawę, herbatę i wodę.

20.06.2007 r. - środa
Około godz. 8.00, po konsultacji z lekarzem dyżurującym, gmach KPRM opuściła jedna z pielęgniarek - Elżbieta Buczkowska.

Poza śniadaniem panie otrzymały trzy inne posiłki, tj. kanapki z wędliną, łososiem wędzonym, serem białym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą oraz ok. godz. 23.00 - na wyraźne życzenie - "gorący posiłek", zupę (krupnik).

rząd4

Pozostałe panie - Dorota Gardias, Janina Zaraś, Longina Kaczmarska i Iwona Borchulska z OZZPiP, po zjedzeniu śniadania (kanapki z wędliną, łososiem wędzonym, serem białym, pomidorem, ogórkiem, sałatą, natką oraz kawa, herbata, woda) - od rana do późnych godzin nocnych odbyły serię spotkań z przedstawicielami strony rządowej (Mariusz Błaszczak, Anna Kalata, Bolesław Piecha, Małgorzata Sadurska), parlamentarzystami (na zaproszenie protestujących Jolanta Szczypińska) oraz Wiesławem Siewierskim (Przewodniczącym Forum Związków Zawodowych).

Poza śniadaniem panie otrzymały trzy inne posiłki, tj. kanapki z wędliną, łososiem wędzonym, serem białym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą oraz ok. godz. 23.00 - na wyraźne życzenie - "gorący posiłek", zupę (krupnik).

Około godziny 20.00 Dorota Gardias udzieliła wywiadu telefonicznego w "Kropce nad i" w TVN 24, prowadzonej przez Monikę Olejnik. Przez cały wieczór panie pielęgniarki prowadziły liczne rozmowy telefoniczne.

Ostatnie spotkanie zakończyło się ok. 2.00 w nocy. Uczestniczyli w nim ministrowie: Anna Kalata, Mariusz Błaszczak, Bolesław Piecha a także Wiesław Siewierski.

21.06.2007 r. - czwartek
Około godz. 8.15 pani Dorota Gardias udzieliła kolejnego wywiadu Monice Olejnik w programie "Gość Radia Zet".

W ciągu dnia prowadzono negocjacje ze stroną rządową z ministrami Anną Kalatą, Haliną Olędzką, Małgorzatą Sadurską, a wieczorem, do późnych godzin nocnych z Prezydium Komisji Trójstronnej - Henryką Bochniarz, Andrzejem Malinowskim, Jerzym Bartnikiem, Januszem Śniadkiem, Wiesławem Siewierskim, Janem Guzem oraz przedstawicielami strony rządowej - ministrami Mariuszem Błaszczakiem, Anną Kalatą, Haliną Olędzką oraz Małgorzatą Sadurską.

Przedstawiciele Komisji Trójstronnej przekazali paniom papierosy, soki owocowe i inne napoje. Po przeprowadzeniu niezbędnych procedur, panie otrzymały także przekazane ubrania, lekarstwa oraz środki higieniczne.

Jedna z pań poprosiła o podpaski - od razu dostała jedną (pomocy w tym zakresie udzieliły panie pracujące w KPRM), a większy zapas został zakupiony przez pracownika KPRM i pozostawiony w łazience, z której panie korzystały.

rząd5

Rano na prośbę pań dostarczono im ręczniki. Z powodu złego samopoczucia jednej z pań wezwano dyżurującego w Kancelarii lekarza, który, po jej zbadaniu, zostawił środki przeciwbólowe.

Ponadto jedna z pań poprosiła o podpaski - od razu dostała jedną (pomocy w tym zakresie udzieliły panie pracujące w KPRM), a większy zapas został zakupiony przez pracownika KPRM i pozostawiony w łazience, z której panie korzystały.

W ciągu dnia podano 4 posiłki, w tym zupę (barszcz czerwony zabielany) oraz kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka , sałata, natka), gorące i zimne napoje w nieograniczonej ilości.

Ostatni przedstawiciele Komisji Trójstronnej opuścili gmach KPRM ok. godz. 4.00.

22.06.2007 r. - piątek
Kolejny dzień rozmów i wizyt u pań przedstawicieli strony rządowej (Anna Kalata, Halina Olędzka) oraz parlamentu (członkinie komisji zdrowia - Mirosława Masłowska, Małgorzata Stryjska, Janina Fetlińska) oraz Jolanta Szczypińska a także doradców społecznych, negocjujących warunki opuszczenia przez panie nielegalnie zajmowanego pomieszczenia Kancelarii.

Warunki, w jakich przebywały panie zostały zarejestrowane przez kamery kilku ogólnopolskich stacji telewizyjnych.

W ciągu dnia podano posiłki - zupę zacierkową, kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka , sałata, natka), napoje gorące i zimne bez ograniczeń. Na prośbę pań przesunięto godzinę kolacji z 20.00 na 19.00.

Ponieważ jedna z pań skarżyła się na złe samopoczucie, zbadał ją lekarz dyżurujący w Kancelarii.

W godzinach wieczornych Dyrektor Generalny KPRM przekazał paniom wezwanie do opuszczenia KPRM. Rozmowy zakończyły się ok. godziny 2.00.

23.06.2007 r. - sobota

Panie pielęgniarki otrzymały od pani Małgorzaty Sadurskiej pisemne zaproszenie na spotkanie w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog".

Przekazano im również dostarczone koce i ciepłe szale.

Paniom, by ułatwić prowadzenie negocjacji, udostępniono telefon stacjonarny, z którego konsultowały się między innymi z działaczami OZZPiP oraz FZZ. Rozmowy zakończyły się ok. 1.00 w nocy.

rząd7

Przez cały dzień doradcy nadal negocjowali warunki opuszczenia nielegalnie zajmowanego pomieszczenia Kancelarii. Poseł Jolanta Szczypińska i Senator Janina Fetlińska pośredniczyły w rozmowach między paniami okupującymi pomieszczenie w gmachu KPRM a związkowcami obradującymi w siedzibie Forum Związków Zawodowych przy ul. Jaracza w Warszawie.

Paniom, by ułatwić prowadzenie negocjacji, udostępniono telefon stacjonarny, z którego konsultowały się między innymi z działaczami OZZPiP oraz FZZ. Rozmowy zakończyły się ok. 1.00 w nocy.

W ciągu tego dnia podano posiłki - na obiad zupę (pomidorowa z makaronem), na śniadanie i kolację kanapki (wędlina, łosoś wędzony, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka, sałata, natka), jabłka, napoje gorące i zimne.

24.06.2007 r. - niedziela

Ministrowie: Mariusz Błaszczak i Małgorzata Sadurska ponowili zaproszenie do rozmów w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

W ciągu dnia panie sześciokrotnie korzystały z pomocy lekarza, w tym - w jednym przypadku- wezwano pogotowie ratunkowe ze szpitala MSWiA. Lekarstwa przepisane przez lekarzy wykupił paniom funkcjonariusz BOR-u.

W późnych godzinach wieczornych paniom przekazano 4 śpiwory zakupione przez pracowników KPRM oraz ręczniki i ciepłe ubrania, zapas rajstop, wodę termalną, zapas podpasek i wkładek higienicznych, odzież pielęgniarską.

rząd

W ciągu tego dnia podano posiłki - zupę (kapuśniak z młodej kapusty), kanapki (wędlina, ser żółty, pomidor, ogórek, papryka, sałata, natka), parówki na gorąco, fasolkę po bretońsku, napoje gorące i zimne, w tym sok pomidorowy.

W późnych godzinach wieczornych paniom przekazano 4 śpiwory zakupione przez pracowników KPRM oraz ręczniki i ciepłe ubrania, zapas rajstop, wodę termalną, zapas podpasek i wkładek higienicznych, odzież pielęgniarską.

Panie żądały dostarczenia radia i telewizora oraz swobodnego dostępu do telefonu stacjonarnego.

25.06.2007 r. - poniedziałek

Przedstawiciel Rzecznika Praw Obywatelskich, Pan Tomasz Gellert odwiedził panie w sali nr 7.

Pracownicy KPRM przekazali cztery paczki oraz karimaty dostarczone przez pielęgniarki manifestujące przed gmachem KPRM.

Na prośbę Pań dyżurujący w KPRM lekarz (dwukrotnie odwiedzając panie) wystawił kolejne recepty na leki, które zostały zakupione przez pracowników KPRM.

rząd2

Na prośbę Pań dyżurujący w KPRM lekarz (dwukrotnie odwiedzając panie) wystawił kolejne recepty na leki, które zostały zakupione przez pracowników KPRM.

Podawano tego dnia posiłki - jajecznicę na szynce, jajka w majonezie z dodatkami, zupę (fasolowa z ziemniakami), parówki na gorąco, napoje gorące, w tym kawę "po turecku" i zimne napoje.

Wieczorem trzy z Pań przekazały informację o podjęciu przez nie głodówki. Na ich prośbę jedna z pań kolację zjadła poza pomieszczeniem nr 7, na specjalnie przygotowanym do tego miejscu.

Wieczorem dostarczono 6 półlitrowych butelek soku pomidorowego.

Po zapowiedzi głodówki Panie wyraziły zgodę na kompleksowe zbadanie stanu zdrowia przez dyżurującego w KPRM lekarza.

Wieczorem Panie prowadziły ożywione rozmowy telefoniczne.

26.06.2007 r. - wtorek

Posiłki podawane były jednej z Pań poza pomieszczeniem, w którym przebywały pozostałe pielęgniarki (kanapki z wędliną, serem żółtym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą, natką oraz napoje ciepłe i zimne).

Posiłki podawane były jednej z Pań poza pomieszczeniem, w którym przebywały pozostałe pielęgniarki (kanapki z wędliną, serem żółtym, pomidorem, ogórkiem, papryką, sałatą, natką oraz napoje ciepłe i zimne). Pozostałe Panie jadły dostarczone wcześniej przez manifestujące na zewnątrz pielęgniarki grapefruity oraz piły sok pomidorowy.

rząd3

Pozostałe Panie jadły dostarczone wcześniej przez manifestujące na zewnątrz pielęgniarki grapefruity oraz piły sok pomidorowy.

Odmówiły dyżurującemu w KPRM lekarzowi kolejnego badania określającego ich stan zdrowia.

W godzinach popołudniowych panie w towarzystwie Małgorzaty Sadurskiej, Haliny Olendzkiej, Małgorzata Stryjskiej udały się na spotkanie z premierem Jarosławem Kaczyńskim, który zaprosił je na rozmowę.

Około godziny 17.00 Panie pielęgniarki opuściły Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

Rzeczy pozostawiane przez Panie w pomieszczeniu nr 7 zostały przewiezione przez samochód Kancelarii pod wskazany przez nie adres.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje