"Brutalna polaryzacja sceny politycznej. Prowadzi PiS 2:1"

[object Object]
Ryszard Bugaj i Waldemar Paruch w "Kropce nad i" o wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego i Donalda Tuskatvn24
wideo 2/35

- Posuwa się do przodu taka brutalna polaryzacja sceny politycznej ze wszystkimi tego konsekwencjami. Obydwie partie do tego zmierzają, ale prowadzi Prawo i Sprawiedliwość 2:1 - ocenił w "Kropce nad i" ekonomista z Polskiej Akademii Nauk, prof. Ryszard Bugaj. - Mamy dzisiaj dwie kampanie wyborcze, które w Polsce się toczą: jedna - partii opozycyjnych tworzących Koalicję Europejską jest zbudowana w zasadniczej większości tylko i wyłącznie na emocjach - ocenił z kolei prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych.

Redaktor naczelny pisma "Liberté" Leszek Jażdżewski, występując 3 maja na Uniwersytecie Warszawskim przed szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, mówił między innymi, że "Kościół katolicki w Polsce, obciążony niewyjaśnionymi wciąż skandalami pedofilskimi, opętany walką o pieniądze i o wpływy, stracił moralny mandat do tego, aby sprawować funkcję sumienia narodu".

Paruch o wystąpieniu Jażdżewskiego: dość skandaliczne

O sytuacji wokół wystąpień Jażdżewskiego i Tuska dyskutowali w "Kropce nad i" ekonomista, prof. Ryszard Bugaj i prof. Waldemar Paruch, politolog, doradca premiera i szef Centrum Analiz Strategicznych.

- Niekoniecznie powiedziałbym, że to był wykład, bo żadnego kryterium wykładu wystąpienie przewodniczącego Rady Europejskiej nie spełniało- ocenił wystąpienie Tuska.

- To było po prostu wystąpienie do zgromadzonego audytorium, gdzie przewodniczący Rady Europejskiej przedstawił dość istotny program polityczny - dodał.

O wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego stwierdził, że było to "dość skandaliczne wystąpienie, jeśli chodzi o treści, które zostały tam powiedziane". - Był to koszmarny atak i na Kościół, i na religię, i na wiernych tego Kościoła - stwierdził politolog.

Jak stwierdził Paruch, "to jest element kampanii". - Nie wiem, czy te treści powinny być przedmiotem rywalizacji politycznej w wyborach europejskich - dodał szef Centrum Analiz Strategicznych.

Bugaj: wyraził to w słowach tak ostrych, w jakich tylko sobie to można wyobrazić

Prof. Ryszard Bugaj, komentując słowa redaktora naczelnego "Liberté" zauważył, że Jażdżewski mówił o problemach, które występują w Kościele, ale "on uogólnił". - Wyraził to w słowach tak ostrych, w jakich tylko sobie to można wyobrazić - ocenił.

Dodał, że tym wystąpieniem Jażdżewski "jakoś tam podważył ton wystąpienia Donalda Tuska, które było koncyliacyjne". - Nie bardzo rozumiem, dlaczego Donald Tusk się do tego nie zdystansował, tak jak zdystansowali się do tego i rektor (Uniwersytetu Warszawskiego - red.), i PSL, i Platforma Obywatelska - dziwił się.

- To, co jest istotne, to jest właśnie ta różnica między afirmacją, której dzisiaj dokonał Donald Tusk, a dystansem, który zaznaczyli jego przyjaciele polityczni - ocenił ekonomista, nawiązując do wtorkowego przemówienia Tuska na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie szef RE mówił, że "w wielu miejscach w Europie jest rzeczą naturalną, że ludzie wymieniają się kontrowersyjnymi poglądami".

Bugaj: brutalna polaryzacja sceny politycznej

Bugaj stwierdził również, że "posuwa się do przodu taka brutalna polaryzacja sceny politycznej ze wszystkimi tego konsekwencjami". - Obydwie partie do tego zmierzają, ale prowadzi Prawo i Sprawiedliwość 2:1 - ocenił. Z tą konkluzją nie zgodził się prof. Paruch. - Natomiast barbaryzacja kampanii wyborczej jest zawsze niebezpieczna - mówił.

Paruch stwierdził za to, że "mamy dzisiaj dwie kampanie wyborcze, które w Polsce się toczą: jedna - partii opozycyjnych tworzących Koalicję Europejską jest zbudowana w zasadniczej większości, tylko i wyłącznie na emocjach".

- Jeżeli się buduje kampanię wyborczą na bardzo mocnych emocjach, to się te emocje eskaluje. I to jest bardzo niebezpieczne - dodał.

Paruch o zatrzymaniu Podleśnej: zostały obrażone uczucia religijne

Goście "Kropki ad i" dyskutowali także o sytuacji wokół Elżbiety Podleśnej, którą w poniedziałek zatrzymała policja i której przedstawiono zarzut dotyczący profanacji wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej.

Sprawa dotyczy rozlepienia w nocy z 26 na 27 kwietnia wokół płockiego kościoła św. Dominika - między innymi na koszach na śmieci i na przenośnych toaletach - plakatów oraz nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej, na których postaci Maryi i Dzieciątka otoczone zostały aureolami w kolorach tęczy.

PROKURATOR O ZATRZYMANIU - CZYTAJ WIĘCEJ

- Nie ma żadnych wątpliwości, że sprawę trzeba było wyjaśnić. Zostały obrażone uczucia religijne zasadniczej większości katolików - ocenił prof. Waldemar Paruch. Zwrócił przy tym uwagę, że "ikona częstochowska jest przedmiotem kultu".

- Wyraźne celem osoby, która to zrobiła, było sprofanowanie tej ikony, przecież to nie zostało zrobione w dobrej wierze, nie budujmy do tego wydarzenia jakiegoś przekazu pozytywnego, bo tam go nie było - kontynuował.

- Nie można profanować symboli religijnych, żadnej religii, żadnego wyznania, nie można tego robić - podkreślił Paruch. Stwierdził, że "nie można się bawić żadnymi logotypami, symbolami, herbami miast czy państw".

Z kolei Ryszard Bugaj powiązał sytuację z zatrzymaniem Elżbiety Podleśnej z kontrowersjami po wystąpieniu Leszka Jażdżewskiego.

- Ja z mieszanymi uczuciami wysłuchałem kilku komentarzy, (które były - red.) z ogromnym zrozumieniem do tego, co powiedział pan Jażdżewski. Myślę sobie, że trzeba dostrzec, że przekroczył pewną granicę i to nie przeszkadza, żeby dostrzec, że jeszcze bardziej tę granicę przekroczyły władze rządowe w przypadku tej pani - ocenił. - Ale jedno i drugie nie zasługuje na pochwałę - dodał.

ZOBACZ CAŁĄ "KROPKĘ NAD I"

Paruch o zarzucie za Matkę Boską w tęczowej aureoli: celem osoby, która to zrobiła było sprofanowanie ikony
Paruch o zarzucie za Matkę Boską w tęczowej aureoli: celem osoby, która to zrobiła było sprofanowanie ikonytvn24

Autor: mjz/tr / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

Bolid przemknął w niedzielną noc po niebie nad Portugalią. Jego spaleniu w atmosferze towarzyszył efektowny rozbłysk, który na kilka chwil zabarwił niebo na niebiesko. Fragmenty kosmicznej skały prawdopodobnie spadły na ląd.

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Błękitna kula ognia zmieniła noc w dzień

Źródło:
Publico

Dziś wchodzi w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary dotyczący "norm postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zakłada on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych. Od opinii pozytywnej po negatywną.

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Wchodzi w życie watykański dokument w sprawie "zjawisk nadprzyrodzonych"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W Śremie w województwie wielkopolskim wybuchł pożar dachu hotelu. Strażacy gaszą płomienie od kilku godzin. Z budynku ewakuowało się sześć osób.

Pożar dachu hotelu w Śremie

Pożar dachu hotelu w Śremie

Źródło:
PAP, tydzien.net

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców w Gruzji, aby dobrze wykorzystali tę szansę i zadbali o to, aby Gruzja pozostała na europejskim kursie, który popiera społeczeństwo" - napisał w serwisie X przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel. Ocenił, że weto prezydent Gruzji Salome Zurabiszwili do ustawy o przejrzystości wpływów zagranicznych, zwanej też potocznie rosyjską ustawą, daje czas na dalszą refleksję.

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

"Wzywam wszystkich polityków i przywódców"

Źródło:
PAP

W Gruzji wciąż trwają protesty przeciwko ustawie o agentach zagranicznych, zwanej też rosyjską ustawą. Zawetowała ją prezydent, ale partia rządząca ma wystarczającą większość, by to weto odrzucić. W czasie sobotniej manifestacji protestujący spalili przed parlamentem flagi Rosji i rządzącej partii Gruzińskie Marzenie.

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Nie ustają protesty w Gruzji. Zapłonęły flagi Rosji i rządzącej partii

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Gdzie jest burza? Grzmi od samego rana

Źródło:
tvnmeteo.pl

W kraju związkowym Saary na zachodzie Niemiec doszło do poważnych powodzi. Woda zalała ulice wielu miast, wdarła się do piwnic i spowodowała osunięcia ziemi. W sobotę tereny dotknięte kataklizmem odwiedził kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Najtrudniejsza sytuacja od ponad 30 lat. "Należy spodziewać się ogromnych szkód"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP

- Nie był to wyczyn sportowy - ocenił swoją podróż "Maluchem" na uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Monte Cassino 94-letni Sobiesław Zasada. Polski kierowca rajdowy, do Włoch dotarł po trzech dniach, przejechał 1740 kilometrów, czasami we mgle i deszczu. Wyjaśnił, że chodzi o hołd dla polskich bohaterów, którzy pokazali, że można pokonywać duże wyzwania, jeśli kieruje się silną wolą i patriotyzmem.

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Pokonał ponad tysiąc siedemset kilometrów. Ma 94 lata

Źródło:
tvn24.pl

Premier Benjamin Netanjahu ma zdecydować, kto może rządzić Strefą Gazy po zakończeniu wojny z Hamasem - tego zażądał Benny Ganc, minister izraelskiego gabinetu wojennego. - Niewielka mniejszość przejęła mostek kapitański izraelskiego statku państwowego i kieruje go w stronę skał - skomentował aktualną sytuację Ganc, cytowany przez agencję Reutera.

"Niewielka mniejszość przejęła mostek kapitański izraelskiego statku państwowego i kieruje go w stronę skał"

"Niewielka mniejszość przejęła mostek kapitański izraelskiego statku państwowego i kieruje go w stronę skał"

Źródło:
Reuters

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN poinformowała, że Wowczańsk w obwodzie charkowskim został praktycznie zupełnie zniszczony przez Rosjan. W mieście, w którym mieszkało ponad 17 tysięcy osób, zostało około stu. 816 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
tvn24.pl

Trzech turystów z Hiszpanii i trzech Afgańczyków zginęło w piątkowej strzelaninie na bazarze w Bamianie w środkowym Afganistanie. Rannych jest osiem osób. Afgańskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało, że zatrzymano siedem osób, które mogą mieć związek z zamachem.

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Zamach w Afganistanie. Nie żyją turyści

Źródło:
PAP

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Policjanci z elitarnej Krajowej Agencji Kryminalnej (NAKA) na Słowacji postawili zarzut gróźb karalnych osobie zatrzymanej za wysyłanie wiadomości z pogróżkami do ministra spraw wewnętrznych i dwóch posłów. Grozi jej kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do trzech lat.

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Zarzuty za grożenie śmiercią w internecie

Źródło:
PAP

Donald Tusk poinformował o planie "Tarcza Wschód", projekcie budowy bezpiecznej granicy. Na ten cel rząd przeznaczy dziesięć miliardów złotych. W Gruzji prezydent Salome Zurabiszwili zawetowała ustawę "o zagranicznych agentach". Ulice zachodnich Niemiec są zalane z powodu powodzi. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 19 maja

Źródło:
tvn24.pl

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Do tych wszystkich, którzy podejmowali decyzje w sprawie poczty, mam po prostu czysty, ludzki żal. Nie musieliśmy dochodzić do tego miejsca, w którym dzisiaj jesteśmy - mówił w "Faktach po Faktach" prezes Poczty Polskiej Sebastian Mikosz. Przyznał, że według niego spółka "przespała wzrost kilku usług, nie tylko rynku kurierskiego". Mówił także o pomyśle przedszkola na poczcie.

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Nowy prezes Poczty Polskiej: mam czysty, ludzki żal

Źródło:
TVN24

To rzecz zupełnie naturalna, że język się cały czas zmienia. Jeżeli się nie będzie zmieniał, to po prostu w pewien sposób umrze - powiedział w TVN24 Maciej Makselon, polonista i nauczyciel akademicki. Komentował zmiany w ortografii, które zdecydowała się wprowadzić Rada Języka Polskiego. Zaznaczył, że ma uwagę do jednej. Mówił o niej, że "to trochę tak, jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku".

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Zmiany w ortografii do "przyklaśnięcia". Ale jedna "trochę jak dać komuś w pysk, ale z wyrazami szacunku"

Źródło:
TVN24

Polacy pokochali wyjazdy do krajów basenu Morza Śródziemnego. W tym sezonie mogą liczyć na tańsze wycieczki z biurami podróży do krajów takich jak Turcja, Egipt czy Hiszpania - wskazują eksperci rynku turystycznego. A to w dużej mierze za sprawą zagoszczenia na naszym rynku dwóch nowych touroperatorów. Umocnienie się polskiej waluty i spadki cen paliwa również miały wpływ na tegoroczne przeceny.

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Polski język będzie słychać wzdłuż i wszerz. "Król jest jeden"

Źródło:
tvn24.pl

Nowa ustawa pomocowa dla Ukraińców od 1 lipca likwiduje dopłaty w wysokości 40 złotych dziennie dla osób i instytucji, które goszczą naszych wschodnich sąsiadów. Ustawa ma też przedłużyć legalny pobyt osób uciekających przed wojną aż do końca września 2025 roku i uzależnić wypłatę świadczenia 800 plus od tego, czy dzieci faktycznie chodzą do szkoły.

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Nowe zasady pomocy dla obywateli Ukrainy. Nie będzie już dopłaty 40 złotych na dobę za osobę

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Lekarz z Ukrainy Andrij K. jest podejrzany o zabójstwo 86-letniego Daniela Z., poprzez odłączenie go od urządzeń podtrzymujących życie. Do ministra sprawiedliwości trafił list otwarty w jego obronie podpisany przez dwa tysiące lekarzy, pielęgniarek, profesorów i autorytetów w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii.

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Lekarz z zarzutem zabójstwa po odłączeniu pacjenta od urządzeń podtrzymujących życie. "Nie jest winny"

Źródło:
PAP

Rozporządzenie, na pierwszy rzut oka, nie budzi wątpliwości konstytucyjnych - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Marek Safjan, były sędzia TSUE i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Odniósł się do decyzji prezydenta Warszawy o zakazie symboli religijnych w warszawskim ratuszu. Przyznał, że wymaga to jednak analizy TK. - A my nie mamy tego Trybunału i na tym polega problem - zaznaczył.

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Spór o symbole religijne. Trybunał Konstytucyjny "nie daje dostatecznej wiarygodności, żeby rozstrzygnąć sprawę"

Źródło:
TVN24

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl