Rozkładamy na czynniki pierwsze pakiet onkologiczny. Najważniejsze informacje od A do Z

Minister zdrowia o systemie wynagradzania lekarzy POZ
Minister zdrowia o systemie wynagradzania lekarzy POZ
tvn24
Rozkładamy pakiet onkologiczny na czynniki pierwszetvn24

1 stycznia w życie wejdzie głośno zapowiadany przez ministra zdrowia pakiet onkologiczny. Zakłada on zniesienie limitów w leczeniu chorych na nowotwory oraz szybszą diagnostykę. Reformy boją się jednak i lekarze rodzinni, i onkolodzy. Także fundacje zrzeszające pacjentów mają wątpliwości, czy wdrażane w takiej atmosferze zmiany będą dla chorych korzystne. Czego zatem należy się spodziewać? Poniżej pakiet onkologiczny od A do Z.

Z perspektywy pacjenta ma to wyglądać tak: każdy, kto poczuje, że mu coś niepokojącego dolega, powinien udać się do swojego lekarza rodzinnego. Niezależnie od tego, czy wyczuje gdzieś guza, czy od kilku miesięcy ma zawroty głowy - musi to zgłosić. Lekarz, jeśli oceni, że mogą być to objawy nowotworu, zleca dodatkowe badania i zakłada choremu Kartę Onkologiczną.

Pacjent następnie trafia do specjalisty - bez czekania w wielomiesięcznych kolejkach. Po zrobieniu wymaganych prześwietleń i testów specjalista podejmuje decyzję, czy chory musi trafić do szpitala onkologicznego. Jeśli tak - ma się to odbyć od ręki, znów przy eliminacji kolejki. Wszystko ma trwać 9 tygodni.

Po zakończonym leczeniu chory ponownie udaje się do lekarza pierwszego kontaktu. To dlatego, by ten mógł na bieżąco kontrolować jego stan zdrowia i czuwać nad tym, by nowotwór nie powrócił. Szybka diagnoza ma pomóc w szybszym powrocie do zdrowia. A co dokładnie składa się na pakiet? Poniżej wszystkie najważniejsze informacje od A do Z.

Pacjent z Kartą Onkologiczną ma trafić do szpitala bez czekania w długich kolejkachPolska i Świat, tvn24

"Destabilizacja systemu"

A jak apel. Naczelna Rada Lekarska zaapelowała w ubiegłym tygodniu do premier Ewy Kopacz o wstrzymanie wejścia w życie pakietu onkologicznego. Zdaniem NRL grozi on "destabilizacją całego systemu ochrony zdrowia, w konsekwencji nie poprawiając sytuacji pacjentów onkologicznych, może istotnie pogorszyć szanse leczenia pozostałych chorych". Zgodnie z założeniami pakietu od nowego roku wzrośnie rola lekarzy rodzinnych w wykrywaniu chorób nowotworowych. Mają wykazać się większą czujnością - od tego zależy też to, ile pieniędzy dostaną potem z NFZ.

Ci medycy, którzy na pięć podejrzeń choroby nowotworowej będą mieć przynajmniej jedno wykrycie, dostaną premię. Równocześnie NFZ planuje zmniejszenie lekarzom POZ stawki za pacjentów z cukrzycą i chorobami układu krążenia.

- To absurd. Choroby cywilizacyjne nie są istotne? Nie może być tak, że fundusz zapłaci za jednego chorego spośród 15 - oburza się w rozmowie z tvn24.pl prezes NRL Maciej Hamankiewicz.

Sami lekarze rodzinni uważają, że stawki za leczenie pacjenta, które zaproponowało ministerstwo, są zbyt niskie.

B jak badania diagnostyczne. Jeśli lekarz będzie podejrzewał, że pacjent może mieć raka, musi mu wystawić wspomnianą wcześniej Kartę Pacjenta Onkologicznego. Następnie powinien skierować chorego na specjalistyczne badania takie jak USG czy prześwietlenie. To ma być tzw. szybka ścieżka - bez kolejki i czekania na ostateczną diagnozę. Po zakończeniu leczenia onkologicznego chory ma wracać pod opiekę lekarzy POZ (podstawowej opieki zdrowotnej - red.).

9 tygodni

C jak czas. Od momentu zgłoszenia się do specjalisty wskazanego przez lekarza rodzinnego do postawienia diagnozy nie powinno minąć więcej niż 9 tygodni. A przynajmniej tyle ma to trwać w 2015 roku, bo potem ma być jeszcze szybciej.

Dr Barbara Rodziewicz uważa, że 9 tygodni to nierealny termin
Dr Barbara Rodziewicz uważa, że 9 tygodni to nierealny termintvn24

D jak dodatkowe środki finansowe. Początkowo o tym, z czego pakiet onkologiczny będzie finansowany, ministerstwo zdrowia w ogóle nie informowało. W listopadzie premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że pieniądze zostaną przesunięte z rezerwy Narodowego Funduszu Zdrowia. Rezerwa co roku jest inna i wynosi 1 proc. sumy, jaką w danym roku dysponuje NFZ. Nie wiadomo jeszcze, ile wyniesie ona w 2015 roku.

E jak emocje. Z pewnością wprowadzenie pakietu budzi ich sporo. - Pakiet onkologiczny jest propagandową manipulacją ministra zdrowia, który chcąc zlikwidować kolejki u specjalistów, próbuje ustawić je do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Tym samym chce przerzucić na nich koszty świadczeń limitowanych, bez dofinansowania umożliwiającego realizację tego projektu. Podawane przez ministra kwoty przeznaczone rzekomo na podstawową opiekę zdrowotną mają wprowadzić opinię publiczną w błąd - są one niewystarczające, gdyż lekarze POZ opiekują się także innymi pacjentami wymagającymi badań specjalistycznych. Minister chce stworzyć konflikt, przedstawiając pacjentom lekarzy POZ jako przeciwników jego cudownego pomysłu - mówi portalowi tvn24.pl Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego, które skupia najwięcej gabinetów Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

"Rozwiązania przypadkowe"

F jak Federacja Porozumienie Zielonogórskie. Główny krytyk pakietu. Zdaniem zrzeszonych tam lekarzy rozwiązania proponowane przez ministra zdrowia są przypadkowe.

- Lekarze POZ nie sprzeciwiają się tzw. szybkiej ścieżce terapii onkologicznej, lecz wyłącznie źle przygotowanym, chaotycznym i nierealnym zapisom, które mogą doprowadzić ich przychodnie i gabinety do upadku. To nieprzygotowanie jest widoczne. Na przykład wciąż jeszcze nie ma, nawet w fazie testów, oprogramowania umożliwiającego druk Kart - zauważa Krajewski. G jak guz. To właśnie jego wczesne wykrycie zwiększa szanse na wyleczenie. - Nie leczenie, a profilaktyka jest najważniejsza. Wielu pacjentów miesiącami czeka na tomografię komputerową czy rezonans, brakuje sprzętu, są kolejki. Zanim nowotwór zostanie u nich wykryty, choroba jest już bardzo zaawansowana - zaznacza Hamankiewicz i dodaje, że limity powinno się znieść też w diagnostyce.

H jak Henryk Sawka. Jego rysunki promują serwis informacyjny o pakiecie onkologicznym. - Cały pakiet i sposób jego przygotowania wygląda na ponury żart, a wybranie na twarz pakietu satyryka tylko to potwierdza - ocenia prezes NRL. I jak informacje. Na stronach NFZ i na rządowej stronie pakietu onkologicznego ma być dostępna lista przychodni i szpitali, które będą realizować pakiet onkologiczny. Spis ten pojawi się jednak dopiero w styczniu. J jak jedno wykrycie na 15. Jeśli lekarz rodzinny nie postawi poprawnej diagnozy u jednego na 15 pacjentów, to będzie musiał przejść dodatkowe szkolenie (na własny koszt - red.). Jeśli tego nie zrobi - straci uprawnienia.

To, ile zarobi lekarz zależy od jego wskaźnika wykrywania nowotworówPolska i Świat, tvn24

Zielona Karta

K jak Karta Pacjenta Onkologicznego. Jeśli lekarz POZ na podstawie wykonanych badań uzna, że skierowanie pacjenta do specjalisty jest konieczne, wyda mu Kartę, która uprawnia pacjenta do diagnostyki i leczenia bez limitów. Karta jest własnością pacjenta. Pełni ona rolę skierowania.

Jest także spisem wszelkich badań, które chory miał wykonane. Będzie w niej także diagnoza i informacja o stopniu zaawansowania nowotworu. - Każdy będzie mógł o nią poprosić. Pacjenci będą wywierać presję na lekarzy rodzinnych, żeby ją otrzymać, by szybciej dostać się na badania. Zrobi się chaos - uważa Hamankiewicz.

Dodatkowo lekarze POZ oceniają, że taka "nadprogramowa" robota papierkowa zabierze im czas na leczenie. - Bo Karta będzie po prostu zdublowaniem historii choroby - dodaje prezes NRL. L jak limity. Zdaniem specjalistów główną zaletą pakietu onkologicznego jest to, że zostaną one zniesione. Oznacza to, że na leczenie chorych z nowotworem NFZ nie będzie już ograniczać szpitalom pieniędzy. - Z tego jesteśmy zadowoleni. Limity w onkologii są nieporozumieniem. Ale do ich zniesienia nie potrzeba pakietu, tylko empatii - ocenia Hamankieiwcz.

Dla kogo łatwiej?

Ł jak łatwiej. Tak ma być dla pacjenta. Nie wszyscy są jednak co do tego przekonani. - Mamy mieszane uczucia. Z jednej strony wydaje się, że gdyby zmiany były uzgodnione z zainteresowanymi środowiskami i ich wdrażanie nie przebiegałoby w tak burzliwej atmosferze konfliktu na linii MZ - lekarze POZ, pacjenci mogliby być ich realnymi beneficjentami. A tak zmiany korzystne dla nich wdrażane są na siłę i wbrew opiniom lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej - to raczej mało prawdopodobne, by pacjenci w praktyce na nich skorzystali - mówi w rozmowie z tvn24.pl prezes Fundacji My Pacjenci, Ewa Borek.

Pacjenci nie wierzą w powodzenie pakietu onkologicznego
Pacjenci nie wierzą w powodzenie pakietu onkologicznegotvn24

M jak monitoring kolejek. Aby było wiadomo, gdzie i ile się czeka, szpitale oraz przychodnie będą musiały co tydzień przekazywać do NFZ informację o pierwszym wolnym terminie na dany zabieg (np. na chemioterapię). Na tej podstawie oddział funduszu na stronie internetowej będzie informował, gdzie pacjent najszybciej zostanie przyjęty.

N jak niezadowolenie. Wyrażane przez NRL czy Porozumienia Zielonogórskie. - Interesariuszy pakietu kolejkowego jest wielu - onkolodzy, świadczeniodawcy, pielęgniarki, pacjenci, lekarze POZ. A ministerstwo złożoną sprawę wdrożenia pakietu negocjuje "pod stołem" z jedną wybraną grupą lekarzy. Nie można się dziwić, że wywołuje to niezadowolenie innych środowisk i ich niechęć do współpracy w celu poprawienia pacjentom warunków leczenia - zauważa Ewa Borek.

O jak odrębna lista oczekujących. Tam zostanie wpisany każdy pacjent z Kartą. To kolejny sposób na skrócenie ogonków w przychodniach.

Diagnoza musi być trafna

P jak POZ. Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (czyli rodzinni). Ich zadaniem będzie wczesne "wyłapanie" pacjentów, którzy mogą mieć raka. - Ministerstwo Zdrowia w ten sposób sugeruje, że lekarze podstawowej opieki zdrowotnej nie rozpoznawali do tej pory chorób nowotworowych i nie kierowali swoich pacjentów do leczenia onkologicznego. To oczywiście nieprawda - zaznacza prezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Dodatkowo resort chce, by rodzinni nie kierowali na dodatkowe badania ani zbyt małej, ani zbyt dużej grupy pacjentów. Jeśli nie będą trafiać z diagnozą, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia.

Według danych resortu zdrowia średnio lekarz rodzinny ma do siebie zapisanych ok. 2 tys. osób.

R jak rezerwa. Ta należąca do Narodowego Funduszu Zdrowia. To pieniądze na czarną godzinę, z których Fundusz płaci m.in. szpitalom za nadwykonania. Środki te pochodzą ze składek i z oszczędności z refundacji leków. - To powód do zadowolenia. Cieszę się, że rezerwy w końcu zostaną uruchomione - mówi Hamankiewicz.

Konsylium specjalistów

S jak specjalny zespół. A fachowo - konsylium. W ciągu dwóch tygodni od zgłoszenia się pacjenta do szpitala zbierze się wielodyscyplinarny zespół specjalistów, który opracuje dla niego plan leczenia oraz wybór terapii. W składzie takiego zespołu muszą się znaleźć specjaliści:

- onkologii i hematologii dziecięcej - jeśli pacjentem będzie dziecko, hematologii - w przypadku leczenia nowotworów krwi lub układu chłonnego lub onkolog kliniczny - w pozostałych przypadkach; - radioterapii lub radioterapii onkologicznej lub medycyny nuklearnej - w przypadku nowotworów leczonych z wykorzystaniem medycyny nuklearnej; - chirurgii onkologicznej lub ogólnej lub w innej dziedzinie zabiegowej odpowiedniej dla danego rodzaju lub umiejscowienia nowotworu (nie dotyczy to nowotworów krwi lub układu chłonnego), a w przypadku leczenia dzieci - chirurgii dziecięcej; - rentgenodiagnostyki lub radiologii lub radiodiagnostyki lub radiologii i diagnostyki obrazowej.

Oprócz tego konsylium wybiera także dla każdego pacjenta tzw. koordynatora leczenia. T jak tydzień. Tyle docelowo ma wynieść czas od zgłoszenia się pacjenta do specjalisty do rozpoznania nowotworu. Termin 7 dni na wykonanie diagnostyki onkologicznej zacznie obowiązywać od 2017 roku.

Nie podpiszą umów?

U jak umowy. 1/3 lekarzy rodzinnych od nowego roku nie planuje ich podpisywać z NFZ - tak wynika z danych Porozumienia Zielonogórskiego. - Liczba lekarzy, którzy chcą odmówić świadczeń narzucanych przez ministra, gwałtownie rośnie w ostatnich dniach - mówi Jacek Krajewski, prezes Porozumienia Zielonogórskiego. Brak umów oznacza zamknięcie gabinetów. Może się więc zdarzyć, że od stycznia pacjenci będą musieli poszukać nowego lekarza rodzinnego.

Takie informacje pojawiły się w niektórych przychodniach POZtvn24

W jak wyjazd do szpitala. Do tej pory wiązał się z ogromnymi kosztami dla pacjenta - nie w każdej miejscowości jest przecież ośrodek onkologiczny. Po wprowadzeniu pakietu pacjenci, którzy nie muszą być w szpitalu cały czas, ale muszą do niego przyjeżdżać np. na chemioterapię, zyskają możliwość zakwaterowania blisko placówki, w której będą korzystali ze świadczeń opieki zdrowotnej. O tym, którzy pacjenci będą mogli zostać w hostelu, zadecyduje lekarz, biorąc pod uwagę ich stan zdrowia. Koszty zakwaterowania i transportu pacjentów pokryje NFZ.

Z jak zielony. W takim kolorze będzie Karta. Taka barwę będzie miał też symbol gabinetów POZ, które realizują pakiet onkologiczny. To zielona naklejka z pacjentem w kółeczku. Tak samo oznaczone będą poradnie specjalistyczne, w których chory będzie mieć wykonywane badania oraz szpitale, do których na leczenie ma trafić pacjent z już rozpoznanym nowotworem.

Autor: Ewa Ostapowicz / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Amerykański Departament Stanu zna sprawę polskiego sędziego, który uciekł na Białoruś - mówi w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN Marcinem Wroną Mark Toner z Departamentu Stanu USA. Toner dodaje, że Stany Zjednoczone są świadome wyzwań wschodniej flanki NATO, które stwarza agresywna postawa Rosji i wojna w Ukrainie oraz robią wszystko, by wspierać w nich Polskę i innych sojuszników. Był też pytany o sprawę polskiego sędziego Tomasza Szmydta, który uciekł na Białoruś. Przekazał, że Departament Stanu zdaje sobie sprawę z tego, co się wydarzyło. - Ale jest to wewnętrzna kwestia rządu polskiego - dodał.

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Mark Toner: Będzie to długa wojna. Wszyscy musimy się przygotować

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

W piątkowy wieczór nad Polską pojawiła się zorza polarna. Zachwyciła swoim kolorem i wyjątkowością. Na Kontakt24 spływają od internautów zdjęcia, na których udało się uchwycić ten widok.

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Zorza nad Polską. Niezwykłe widoki na niebie

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Około 100 osób zostało rannych w wyniku zderzenia się pociągów na wiadukcie w Buenos Aires – podała stacja TN. Nie ma informacji o ofiarach śmiertelnych, ale kilkadziesiąt osób trafiło do szpitali. - Słyszeliśmy huk zderzających się wagonów - relacjonowała jedna z uczestniczek wypadku. Dodała, że "wiele osób leżało na podłodze" i widziała "ciężko rannych".

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Zderzenie pociągów na wiadukcie, dziesiątki rannych

Źródło:
PAP, Reuters, TN

Rosyjska ofensywa pod Charkowem prawdopodobnie będzie zwiększać intensywność - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Jak stwierdził, należy zakładać, że Rosjanie mogą szykować się do bezpośredniego ataku na miasto.

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

USA nie wykluczają ataku na Charków. Rosja chce stworzyć "płytką strefę buforową"

Źródło:
PAP

Na Słońcu doszło do kilku silnych rozbłysków, w wyniku czego w kierunku Ziemi podążają duże ilości plazmy. Oznacza to, że najbliższej nocy na niebie może pojawić się zorza polarna. "Mogą to być najlepsze warunki do obserwacji zorzy polarnej nad Polską od kilku-kilkunastu lat" - napisał Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Burza geomagnetyczna. "Przed nami noc, na którą współczesny świat prawdopodobnie nie był gotowy"

Źródło:
tvnmeteo.pl, Z głową w gwiazdach,

Chwile grozy na basenie w Tczewie. Gdyby nie 10-letni Tymon, nie wiadomo, czy nie skończyłoby się tragicznie. Koleżanka Tymona nagle zniknęła pod wodą. Chłopiec wołał ratowników na pomoc, ale w końcu sam wyciągnął dziewczynkę na powierzchnię. Wszystko widać na filmie z monitoringu. Widać też, gdzie byli wtedy ratownicy. 

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Ratownicy nie reagowali, gdy dziewczyna zniknęła pod wodą. Uratował ją 10-letni Tymon

Źródło:
Fakty TVN

Mamy do czynienia albo z napastliwym i obrzydliwym kłamstwem politycznym, do czego formacja pani Szydło i ona sama już nas trochę przyzwyczaiła, albo mamy do czynienia z jakąś niesłychaną historią - powiedział Bartłomiej Sienkiewicz, komentując wypowiedź Beaty Szydło dotyczącą sprawy Tomasza Szmydta, w "Faktach po Faktach". Jak mówił, "pora na komisję, która zbada, w jaki sposób rosyjskie wpływy w państwie polskim się rozszerzyły za czasów PiS, ponieważ wniosek z tego jest oczywisty - ktoś czegoś nie dopilnował". - Czy to była głupota i ochrona swoich, czy to była zła wola? To kluczowe pytanie w tej chwili dla wewnętrznej polityki Polski - stwierdził.

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Sienkiewicz o słowach Szydło: to obrzydliwe kłamstwo polityczne albo niesłychana historia

Źródło:
TVN24

Jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, czy tropienie kogoś, kto rzeczywiście pracował dla jakiegoś obcego wywiadu, to od tego mamy służby, a nie komisje - mówił w "#BezKitu" marszałek Sejmu Szymon Hołownia, komentując pomysł powołania komisji do badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce.

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Hołownia: jeżeli chodzi nam o łapanie agentów, to od tego mamy służby, a nie komisje

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Blisko rozbicia kumulacji było w Polsce, gdzie pojawiła się wygrana drugiego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 10 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Może być tak, że nie będzie kredytu zero procent, a zostanie zastąpiony on innym rozwiązaniem - stwierdził w piątek w radiowym wywiadzie wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej, w czwartek pismo w sprawie programu Mieszkanie na start skierował do resortu rozwoju zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich.

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Głośny projekt pod znakiem zapytania. "Może być tak, że go nie będzie"

Źródło:
tvn24.pl

Pożar wybuchł na terenie składowiska odpadów w Siemianowicach Śląskich. Gęsty czarny dym widoczny był nawet kilkadziesiąt kilometrów dalej. Sprawdź, jaki jest prawdopodobny scenariusz rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń związanych z pożarem.

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Trasa chmury zanieczyszczeń z Siemianowic. IMGW o prawdopodobnym scenariuszu

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, TVN24

Ogromny pożar w Siemianowicach Śląskich. Ogień pojawił się na terenie składowiska odpadów. Kłęby czarnego dymu widać było z kilku kilometrów. Podczas gaszenia pożaru składowiska poszkodowanych zostało dwóch strażaków. Pożar jest opanowany. Trwa dogaszenie. Trudno na razie przewidzieć, kiedy się zakończy.

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Dwóch strażaków poszkodowanych, trwa dogaszenie pożaru. Alert RCB obowiązuje

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

W Siemianowicach Śląskich, na terenie składowiska odpadów, wybuchł pożar. Burmistrz Czeladzi przekazał, że woda w rzece Brynicy jest zanieczyszczona chemikaliami. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24. 

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Brynicą spływa woda zanieczyszczona chemikaliami. To pokłosie pożaru w Siemianowicach Śląskich

Źródło:
Kontakt 24, TVN24, Wprost, Gazeta Wyborcza

To jest nie tylko naplucie w twarz sędziom zaangażowanym w obronę praworządności. To jest przede wszystkim pokazanie gestu Lichockiej obywatelom, którzy przez osiem lat stali pod sądami - powiedział sędzia Igor Tuleta, komentując poprawki wprowadzone przez Senat do nowelizacji ustawy o KRS.

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Senat wprowadził zmiany w noweli ustawy o KRS. Tuleya: to pokazanie gestu Lichockiej obywatelom

Źródło:
Trójka Polskie Radio

"Precz z Zielonym Ładem" - krzyczeli rolnicy w Warszawie, ale na szubienicy powiesili nie Zielony Ład, tylko kukłę Donalda Tuska. Może zapomnieli, że to unijny komisarz z Prawa i Sprawiedliwości do Zielonego Ładu namawiał i podkreślał, że to program rolny PiS-u? Na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego na ulicach Warszawy można było usłyszeć, że Unia to "eurokołchoz".

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Kukła Donalda Tuska na szubienicy podczas protestu w Warszawie. Demonstranci mówili o "eurokołchozie"

Źródło:
Fakty TVN

Prokuratura Okręgowa w Płocku, która w marcu 2022 r. przedstawiła Radosławowi K. zarzuty zabójstwa trzech chłopców w wieku 8, 12 i 17 lat (Piotra, Adriana i Oskara), skierowała do sądu wniosek o umorzenie śledztwa i umieszczenie mężczyzny w zakładzie psychiatrycznym. Biegli uznali, że K. jest niepoczytalny.

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Podejrzany o zabicie trzech chłopców nie stanie przed sądem

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

- Sąd ma świadomość, że tak naprawdę największą karą dla oskarżonego będzie dalsze życie ze świadomością, że do śmierci jego syna doszło tylko i wyłącznie z jego winy. Ta nieformalna kara, w przeciwieństwie do tej oficjalnej kary pozbawienia wolności, nie ulegnie zatarciu - tak wyrok dla 32-latka, który po pijanemu spowodował wypadek, w którym zginął czteroletni Miłosz, uzasadniał sędzia Łukasz Kaczmarzewski.

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Ojciec był pijany, Miłosz nie żyje. Wyrok sądu i "największa kara, która nigdy nie zostanie zatarta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciała prawdopodobnie dwóch dziewczynek w wieku trzech i pięciu lat znaleźli w piątek policjanci na prywatnej posesji w gminie Szczucin w powiecie dąbrowskim (Małopolska). Na miejscu pracuje prokurator. W sprawie zatrzymano 40-letnią matkę dzieci.

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Ciała "prawdopodobnie dwóch małych dziewczynek" w pogorzelisku. Matka zatrzymana

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Liczba ofiar śmiertelnych po wypadku autobusu, który spadł do rzeki w centrum Petersburga wzrosła do siedmiu - poinformował w piątek wieczorem Komitet Śledczy Rosji. Ratownicy wyciągnęli z zatopionego pojazdu dziewięć osób. Tuż po wypadku dwie z nich były w stanie ciężkim, cztery w stanie śmierci klinicznej. Kierowca autobusu został zatrzymany. Jak podały media, miał usiąść za kierownicą po 20-godzinnej zmianie, po kilku godzinach odpoczynku.

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Autobus wpadł do rzeki. W centrum miasta

Źródło:
Meduza, tvn24.pl

W Bułgarii został ogłoszony stan epidemii z powodu krztuśca. Ministerstwo zdrowia w Sofii poinformowało, że w kraju odnotowano już 843 zachorowania. 80 procent przypadków choroby dotyczy dzieci do pierwszego roku życia.

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Stan epidemii w Bułgarii. Najczęściej chorują dzieci do pierwszego roku życia

Źródło:
PAP

Polska Prowincja Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poinformowała o zatrzymaniu przez białoruskie władze dwóch zakonników. Ojcowie Andrzej Juchniewicz i Paweł Lemech posługują w sanktuarium w Szumilinie koło Witebska.

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

"Dywersyjna działalność na szkodę białoruskiego państwa". Zakonnicy zatrzymani

Źródło:
PAP, Radio Swoboda, Katolik.life

Kijów spodziewa się, że pierwsze myśliwce F-16 zostaną dostarczone na Ukrainę w czerwcu i lipcu - donosi w piątek Reuters, powołując się na wysokiej rangi źródło w ukraińskim wojsku. Nie podano jednak, kto ma dostarczyć odrzutowce.

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Ukraina czeka na myśliwce F-16. Reuters: jest data pierwszej dostawy

Źródło:
Reuters, PAP

Jaka pogoda będzie w wakacje? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował eksperymentalną długoterminową prognozę na lato 2024. Trzy miesiące mogą okazać się cieplejsze niż zazwyczaj - wynika ze wstępnych przewidywań.

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Pogoda na wakacje. IMGW pokazał prognozę

Źródło:
IMGW

Kacza rodzina udała się na spacer przez centrum Warszawy. Stadko złożone z matki i dwunastu małych kaczuszek zdecydowało się na przekroczenie jednej z najszerszych i najbardziej ruchliwych ulic stolicy.

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Kacza rodzina na spacerze w centrum. Wstrzymali dla nich ruch, nikt nie protestował

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogli wskazać Zdjęcie XX-lecia. Koniec głosowania to dokładnie 10 maja o godzinie 23.59. Wyboru można było dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Internauci wybierali Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo. Ostatni dzień głosowania

Źródło:
TVN24

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Palestyna coraz bliżej członkostwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Zgromadzenie Ogólne uchwaliło w piątek rezolucję popierającą przyznanie Palestynie statusu stałego członka. Wśród 143 państw głosujących za rezolucją była Polska. Przyznanie statusu stałego członka musi zatwierdzić jeszcze Rada Bezpieczeństwa.

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Polska poparła przyznanie Palestynie statusu stałego członka ONZ

Źródło:
PAP

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl