tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Rozdano "Paszporty Polityki". Wśród laureatów Matuszyński, Zimpel i Fiedorczuk-Cieślak

Rozdano "Paszporty Polityki". Wśród laureatów Matuszyński, Zimpel i Fiedorczuk-Cieślak
Foto: Leszek Szymański/PAP | Video: tvn24 Laureaci Paszportów Polityki

Reżyser Jan P. Matuszyński, pisarka Natalia Fiedorczuk-Cieślak oraz saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel - znaleźli się wśród laureatów "Paszportów Polityki" za dokonania artystyczne w 2016 r. Gala wręczenia nagród odbyła się we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

W tym roku zwycięzców "Paszportów" wyłoniono po raz 24. Nagrody przyznano młodym twórcom w siedmiu dziedzinach: film, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura i - w tym roku po raz pierwszy - kultura cyfrowa. "Paszporty" wyróżniają młodych twórców za szczególny wpływ na polską kulturę.

Na gali rozdania "Paszportów" nie pojawili się przedstawiciele władz. - Nie witamy serdecznie przedstawicieli władz państwowych, bo nie przyszli - mówił prowadzący galę redaktor naczelny ''Polityki'' Jerzy Baczyński. - A szkoda, bo tu też jest Polska - dodała współprowadząca Grażyna Torbicka.

Baczyński dodał, że "kiedyś było tak, że artyści bojkotowali władzę, teraz jest tak, że to władza bojkotuje artystów". Torbicka zaznaczyła, że ma nadzieję, że przyznane już paszporty nie zostaną odebrane. - Ani te, ani żadne inne - dodał Baczyński. - Powtarzamy, że polska kultura jest jedna, nie powinna być dzielona i wierzymy w to, że nie da się podzielić - stwierdził.

Odwołał się też do przygotowanej przez rząd listy rekomendowanych artystów.

Oglądaj
Rozdano "Paszporty Polityki"
Wideo: tvn24 Rozdano "Paszporty Polityki"

Zwycięzcy w tym roku

W kategorii "film" nagrodę przyznano Janowi P. Matuszyńskiemu, który wyreżyserował film "Ostatnia rodzina" o Zdzisławie, Tomaszu i Zofii Beksińskich.

Za pracę na polu teatralnym, za "teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines" wyróżniono reżyserkę Annę Smolar.

Odbierając nagrodę reżyserka przypomniała o trudnej sytuacji, w jakiej znalazł się warszawski Teatr Żydowski, pozbawiony własnej siedziby, zmuszony do występowania w wynajmowanych przestrzeniach, a także o konflikcie między zespołem a dyrekcją Teatru Polskiego we Wrocławiu.

"Paszport" w tej kategorii wręczała dziennikarka Agata Kyzioł oraz dwójka aktorów z wrocławskiej placówki, którzy na scenę wyszli z zaklejonymi taśmą ustami – na znak protestu przeciw nowemu dyrektorowi Teatru Polskiego Cezaremu Morawskiemu. - Podziwiam wrocławską publiczność, która stoi murem za artystami – powiedziała Smolar.

W dziedzinie literatury "Paszport" otrzymała Natalia Fiedorczuk-Cieślak za książkę "Jak pokochać centra handlowe".

"Paszport" w kategorii sztuki wizualne za "intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością" otrzymał Daniel Rycharski.

Za dokonania na polu muzyki poważnej wyróżniono dyrygentkę Marzenę Diakun.

W kategorii "muzyka popularna" wygrał saksofonista i kompozytor Wacław Zimpel. Nagrodę otrzymał za "przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami, łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne".

Pierwsza nagroda za wkład w "kulturę cyfrową"

Pierwszym zwycięzcą w kategorii "kultura cyfrowa" - obejmującej wszelkie formy kultury, których formą wyjściową jest kod programowania, ze szczególnym uwzględnieniem gier wideo na komputery, konsole, urządzenia przenośne, aplikacje, różnorodne formy internetowe - został Michał Staniszewski za grę wideo "Bound".

Przyznano również Nagrodę Kreatora Kultury, wręczaną najwybitniejszym polskim artystom. W tym roku nagrodzono nią Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego za "bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś".

"Paszporty", przyznawane co roku przez tygodnik "Polityka", to symboliczny dokument tożsamości otwierający artystom drogę w świat. Wyróżnia twórców utalentowanych, przekraczających granice w sztuce, trafiających nie tylko do krajowego, ale także zagranicznego odbiorcy.

Oglądaj
Aktorzy wrocławskiego Teatru Polskiego wyszli na scenę z zaklejonymi ustami
Wideo: tvn24 Aktorzy wrocławskiego Teatru Polskiego wyszli na scenę z zaklejonymi ustami

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
ZILDJIAN
ZILDJIAN

Inteligentni i skromni. Wspaniali i młodzi. Wybór był trudny, bo i same nominacje na najwyższym poziomie. Zabrakło mi mojego ulubionego krytyka literackiego... Michała Nogasia.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje