"Ten stan rzeczy jest absolutnie zły. Wpływa na funkcjonowanie sił zbrojnych"

[object Object]
Gościem "Jeden na jeden" był generał Mirosław RóżańskiTVN 24
wideo 2/3

- Swoją ocenę dotyczącą możliwości współpracy z panem Macierewiczem wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odejdę z wojska - wyjaśniał w "Jeden na jeden" generał Mirosław Różański. Jak dodał, "pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, żeby dojść do takiej sytuacji, w której już publicznie mówi, że współpraca jest trudna z panem ministrem Macierewiczem".

Generał Mirosław Różański, Dowódca Generalny Sił Zbrojnych - czyli najważniejszy żołnierz w czasach pokoju, odszedł ze stanowiska w grudniu 2016 roku. W rozmowie z Moniką Olejnik na antenie TVN24 wskazał wtedy przyczyny swojej decyzji - w tym sprzeciw wobec decyzji ministra obrony Antoniego Macierewicza.

Po swoim odejściu generał Różański powołał Fundację Bezpieczeństwa i Rozwoju "Stratpoints", której misją jest "stworzenie platformy dla strategicznego myślenia o bezpieczeństwie, wspierającej instytucje publiczne i podmioty prywatne oraz działającej na rzecz weteranów i ich rodzin".

"Inercja jest niedobra"

W "Jeden na jeden" generał był pytany, co jego zdaniem zmieniło się w armii od jego odejścia.

- Co dla mnie jest najważniejsze, to to, że to wojsko w jednostkach wojskowych dalej się szkoli. Są intensywne ćwiczenia i to mnie cieszy, że żołnierze zajmują się tym, czym powinni się zajmować - wskazał Różański. - Natomiast jeśli już dotkniemy strony trochę wyższej, operacyjnej, tej na styku z polityką, to myślę, że trzeba dać taką jedną ocenę - jest inercja i ona jest niedobra - podkreślił.

- Inercja w zakresie podejmowania decyzji co do kwestii modernizacji technicznej czy rozwiązań wynikających z niedawno zakończonego strategicznego przeglądu obronnego. To mnie niepokoi - dodał.

"Inercja jest niedobra"
"Inercja jest niedobra"TVN 24

Na pytanie, czy ocenia, że w wojsku "nic się nie robi", generał odpowiedział, że "robi się", ale według niego "niektóre te działania są pozornymi i one nie wnoszą nic nowego, a to w konsekwencji będzie wpływało na to, jak będą te sytuacje postrzegane właśnie przez te tak zwane doły, czyli poziom taktyczny".

"Ten stan rzeczy jest absolutnie zły"

Gość "Jeden na jeden" odniósł się też do kwestii konfliktu na linii prezydent Andrzej Duda - minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. - Swoją ocenę dotyczącą możliwości współpracy z panem Macierewiczem wyraziłem panu prezydentowi w grudniu ubiegłego roku. W konsekwencji podjąłem decyzję, że odejdę z wojska - powiedział.

- Pan prezydent potrzebował 10 miesięcy, żeby dojść do takiej sytuacji, w której już publicznie mówi, że współpraca jest trudna z panem ministrem Macierewiczem. Ten stan rzeczy jest absolutnie zły. On wpływa na kwestię funkcjonowania sił zbrojnych, a i wizerunkowo tracimy na tym - wskazywał Różański. - Jeżeli zwierzchnik sił zbrojnych i osoba, która w jego imieniu w czasie pokoju sprawuje tą zwierzchność nad siłami zbrojnymi nie potrafią, kolokwialnie mówiąc, dogadać się, to jest stan rzeczy, który powinien być natychmiast przerwany - ocenił były dowódca generalny.

"Prezydent ma kompetencje"

- Myślę, że pan prezydent dzisiaj, w obecnym stanie rzeczy, ma kompetencje, aby móc podejmować działania, bo jest wiele takich prerogatyw, które posiada - stwierdził generał Różański. - Wydaje główne kierunki rozwoju, które wskazują w jakim kierunku powinna zmierzać armia, jak powinien wyglądać system dowodzenia - zaznaczył. - Faktem, że on to robi na wniosek, ale to nie znaczy, że ma bezkrytycznie przyjmować rozwiązania, które są przedstawiane. Dzisiaj jest chyba ten stan rzeczy, który obserwujemy, że pan prezydent nie zgadza się z rekomendacjami i w tym względzie uważam, że jego kompetencje są wysokie. Dlatego uważam, że powinien skorzystać z powyższego, czyli wskazywać taki stan rzeczy, jak według jego przekonania będzie dobry dla sił zbrojnych - dodał.

Przyznał, że "faktem jest, że pan prezydent może nie posiada dzisiaj szerokiego zaplecza eksperckiego".

- Jedyny żołnierz, który pracuje w jego Biurze Bezpieczeństwa Narodowego dzisiaj jest obezwładniony - zauważył były dowódca generalny, odnosząc się do sprawy generała Jarosława Kraszewskiego, któremu Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawiesiła certyfikat dostępu do informacji niejawnych. - Ale myślę, że pan prezydent ma takie możliwości, aby rozszerzyć taką formułę i korzystać z doświadczenia. Mamy ludzi wykształconych, mamy ludzi przygotowanych i to powinno być narzędzie pana prezydenta - podkreślił Różański.

"Nawet mogę współpracować z panem ministrem Macierewiczem"

Generał zapewnił, że nawet byłby gotów wpierać prezydenta, "jeżeli to byłoby tylko we właściwym kierunku dla bezpieczeństwa".

- Pan prezydent uważam, że ma kompetencje i ma możliwości. Należy z nich korzystać - poradził. - Założyłem fundację, która jest formułą, która grupuje ludzi mądrych, z ogromnym doświadczeniem. Jesteśmy otwarci. Nawet mogę współpracować z panem ministrem Macierewiczem, jeśli będzie chciał korzystać z naszych porad - stwierdził.

"Moja rekomendacja jest prosta"

Generał Różański komentował również zablokowanie nominacji generalskich przez prezydenta Dudę. - Złą rzeczą jest sytuacja, w której są wyznaczeni na stanowiska generalskie i mianowani ludzie, którzy nie posiadają w tym zakresie kompetencji, albo właściwego przygotowania. Szczególnie chodzi mi o to drugie. I taka praktyka została rozpoczęta w ubiegłym roku. To jest złe. Nie mogą być wyznaczani na stanowiska ludzie, którzy nie posiadają na przykład właściwego wykształcenia - powiedział.

- Myślę, że ta sytuacja jest takim punktem, w którym powinniśmy się zastanowić jak w przyszłości to powinno wyglądać. Moja rekomendacja jest prosta. Awanse generalskie nie powinny być konsekwencją decyzji politycznych, tylko pragmatyki kadrowej - stwierdził.

Przyznał, że dzisiaj to są decyzje polityczne. - Dzisiaj mechanizm jest taki, że na ten awans generalski wnioskuje pan minister, kontrasygnatę podpisuje premier i pan prezydent wyznacza. Ja bym rekomendował rozwiązanie takie, że jeżeli wyznaczamy oficera na stanowisko generalskie, to automatycznie powinien być mianowany. Nie bylibyśmy wtedy zakładnikami tej sytuacji, która dzisiaj jest, czyli sporu między tymi dwoma osobami - między panem prezydentem i panem ministrem - ocenił.

"Mirosław, o co chodzi?"

- Uważam, że to jest sytuacja niekomfortowa dla oficerów, ale też musimy pamiętać, że wizerunkowo na tym tracimy. Szef sztabu generalnego, który nie jest oficerem w stopniu generała, czyli czterech gwiazdek, to zły wizerunek w środowisku międzynarodowym - zaznaczył generał.

Powiedział, że odbył wiele rozmów jeszcze jak był dowódcą generalnym i "często koledzy z NATO pytali: Mirosław, o co chodzi?". - Sytuacja jest nietypowa, bo każde wyznaczenie człowieka na stanowisko powinno być związane z tym, że powinniśmy go nominować, właściwą nadać mu rangę. Ta kwestia posiadanych stopni wojskowych w stosunku do stanowisk w NATO jest bardzo restrykcyjna, więc przestrzegana - powiedział.

"Dzisiaj jest pewien niekomfortowy stan rzeczy"
"Dzisiaj jest pewien niekomfortowy stan rzeczy"TVN 24

- Dzisiaj jest pewien niekomfortowy stan rzeczy, w którym, niestety, jest to zaburzone - mówił. - Nie może być sytuacja taka, że każdy ma prawo awansu. A ten każdy, to znaczy człowiek, który nie ukończył właściwej uczelni czy nie ma doświadczenia - dodał.

Różański o WOT i modernizacji

Generał ocenił też, że program modernizacji technicznej w jego przekonaniu "wyhamował". - Szereg programów nie został zrealizowany - powiedział.

- Politykę, którą stosuje pan minister Macierewicz, w tym zakresie ja nie do końca popieram i rekomenduję, bo jeżeli ministrowie wyrażają się na temat systemów uzbrojenia, czy one są dobre, czy złe, to nie do końca to jest właściwe. Sekretarz stanu nie będzie użytkował uzbrojenia czy innych systemów, więc naprawdę powinien posłuchać wojskowych - stwierdził.

Komentując kwestię powołania i funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, gość "Jeden na jeden" powiedział, że "rekomendowałby inne rozwiązania". - WOT nie będzie na zagrożenie, które na przykład jest wskazywane z kierunku wschodniego. To jest potrzebna formacja, ale ja bym jej dedykował zupełnie inne zadania - skomentował generał Różański.

ZOBACZ CAŁĄ ROZMOWĘ W "JEDEN NA JEDEN"

Autor: mart//now / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

Nie wierzcie mitom, że ukraińskie zboże wciąż zalewa polski rynek - napisał ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz. Zaapelował w mediach społecznościowych do rolników, którzy blokują przejścia graniczne.

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Ambasador Ukrainy w emocjonalnym apelu do rolników

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Na rządowym programie Mieszkanie na start zyskają banki, deweloperzy, ale też ci, którzy już mają mieszkanie, bo wzrośnie wartość ich majątku. Gorzej z tymi, do których program jest skierowany - uważa dr Adam Czerniak, ekonomista ze Szkoły Głównej Handlowej. - Będą mogli pozwolić sobie na większy kredyt, ale raczej nie na większe mieszkanie - wyjaśnia.

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Nowy program rządu. Zyskają "obrotni", dla części pociąg odjeżdża

Źródło:
tvn24.pl

Myślę, że te zarzuty pana prezydenta są nie na miejscu i prokuratura działa stabilnie - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar, odnosząc się do słów Andrzeja Dudy, który komentował postawienie zarzutów byłym posłom PiS. - Pan Bodnar wytrzepał sobie prokuraturę z rękawa - stwierdził prezydent.

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Prezydent o "wytrzepaniu prokuratury z rękawa" przez Bodnara. Minister sprawiedliwości odpowiada

Aktualizacja:
Źródło:
TV Republika, tvn24.pl

Dla kolaborantów rosyjskich służb nie będzie żadnej pobłażliwości. Wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji - napisał w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, odnosząc się do ostatnich zatrzymań na terenie Polski.

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Tusk: wypalimy żelazem każdą zdradę i próbę destabilizacji

Źródło:
tvn24.pl

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Erytrejka, która urodziła przy granicy polsko-białoruskiej, poprosiła o ochronę w Polsce dla siebie i dziecka - poinformowała w piątek Straż Graniczna. Według Stowarzyszenie Egala, kobieta spędziła ponad miesiąc między polską a białoruską granicą i rodziła sama w lesie.

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Urodziła przy granicy polsko-białoruskiej. Będzie ubiegać się o ochronę w Polsce

Źródło:
PAP

Waldemar Bonkowski, były senator PiS, został skazany na trzy miesiące bezwzględnego więzienia i rok ograniczenia wolności w postaci prac społecznych. Chodzi o sprawę ciągnięcia psa przywiązanego do samochodu. Zwierzak nie przeżył. Prawomocny wyrok w procesie odwoławczym w Sądzie Okręgowym w Gdańsku zapadł w piątek w obecności oskarżonego Waldemara Bonkowskiego (zgodził się na podanie danych osobowych i ujawnienie wizerunku ). Poza nim w sądzie stawili się prokurator i pełnomocnicy oskarżycieli posiłkowych.

Były senator PiS skazany na więzienie, za śmierć psa

Źródło:
TVN24, PAP

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Argentyńscy senatorowie przyznali sobie 136-procentowe podwyżki. Sprawa stała się czołowym tematem w mediach. Decyzję podjęto bowiem poprzez podniesienie ręki i nie można jednoznacznie wskazać, kto jak zagłosował. Prezydent Javier Milei skrytykował decyzję o podwyżkach diet w kraju zmagającym się z kryzysem. "Tak właśnie działa kasta" - napisał w serwisie X.

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Przyznali sobie 136 procent podwyżki, nie wiadomo, kto jak głosował. Prezydent: tak właśnie działa kasta

Źródło:
PAP, Buenos Aires Herald

Zakup swojego mieszkania z roku na rok jest coraz większym wyzwaniem. W 2019 roku za średnie wynagrodzenie można było kupić prawie metr kwadratowy mieszkania. Obecnie znacznie mniej. Według badań Eurostatu, Polska zajmuje pierwsze miejsce, jeśli chodzi o wzrost cen nieruchomości w Unii Europejskiej. 

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Mieszkania w Polsce drożeją najszybciej w Europie. "Branża ostrzegała, że tak będzie"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Ewy Wrzosek - powiedział prokurator krajowy Dariusz Korneluk.

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Prokurator krajowy: nie ma podstaw do kierowania wniosku o uchylenie immunitetu Wrzosek

Źródło:
tvn24.pl

W siedzibie PiS na Nowogrodzkiej zebrali się politycy, aby ustalić strategię na nadchodzące wybory do Parlamentu Europejskiego. Przybyli między innymi europosłowie Anna Zalewska i Zdzisław Krasnodębski, ale także Jacek Kurski i Adam Bielan. Zalewska przekazała, że o tym, kiedy zostaną przedstawione listy, zadecyduje prezes PiS Jarosław Kaczyński. - To są najtrudniejsze wybory dla Prawa i Sprawiedliwości - przyznał Ryszard Czarnecki.

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Spotkanie polityków PiS na Nowogrodzkiej

Źródło:
TVN24

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W południe w Warszawie zawyły syreny w 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przed Pomnikiem Bohaterów Getta rozpoczęły się jednocześnie oficjalne uroczystości, gdzie złożono wieńce i upamiętniono bohaterów zrywu. Na niedzielę, 21 kwietnia zaplanowano Marsz Modlitwy Szlakiem Pomników Getta Warszawskiego.

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Bohaterski zryw był wyrazem sprzeciwu wobec pogardy dla ludzkiego życia

Źródło:
tvnwarzawa.pl, PAP

Incydent podczas piątkowych uroczystości upamiętniających 81. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Zakapturzony mężczyzna stanął przy Pomniku Bohaterów Getta, trzymając flagę Palestyny. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Z palestyńską flagą przy Pomniku Bohaterów Getta

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl, PAP

Ubiegająca się o fotel prezydenta Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka z Koalicji Obywatelskiej wygrała proces w trybie wyborczym ze swoim rywalem Mariuszem Śpiewokiem (Koalicja Dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza). Żona Borysa Budki pozwała go po słowach, które kontrkandydat zamieścił w mediach społecznościowych.

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Na finiszu kampanii wygrała proces wyborczy. Poszło o wpis o "sabotażu"

Źródło:
PAP

Jeden z najciekawszych pojedynków w drugiej turze wyborów samorządowych na Pomorzu Zachodnim niewątpliwie odbędzie się w Koszalinie, gdzie temperatura kampanijnego sporu została podgrzana już do czerwoności. Kandydaci oskarżają się o zdradę wyborców i hejt. Przy roznoszeniu ulotek w środę musiała interweniować policja. 

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Ostry bój o fotel prezydenta Koszalina. Szkalujące, anonimowe ulotki, zatrzymanie i interwencja policji

Źródło:
TVN24

Dotychczasowy prezydent Jarosław Klimaszewski wygrał pierwszą turę wyborów w Bielsku-Białej, zdobywając 45,88 proc. głosów, ale w niedzielę czeka go dogrywka z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości Konradem Łosiem. Rządzący miastem od 2018 roku polityk, popierany przez Koalicję Obywatelską, może liczyć na większość w radzie miasta, ale jego konkurent nie planuje składać broni.

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Na ostatniej prostej kandydat PiS z "uśmiechem w kierunku wyborców lewicy"

Źródło:
tvn24.pl
Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Majchrowski oddaje Kraków. Po najdłuższych rządach w historii miasta

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24