tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Rosyjska wojna hybrydowa" przeciwko Polsce. Rosjankę wydalą, innym zakażą wjazdu

zobacz więcej wideo »
"Rosyjska wojna hybrydowa" przeciwko Polsce. Rosjankę wydalą, innym zakażą wjazdu
 • Rzecznik ABW Stanisław Żaryn o zatrzymaniu RosjankiRzecznik ABW Stanisław Żaryn o zatrzymaniu Rosjanki
 • Rosjanka zatrzymana za "działania hybrydowe" wymierzone w PolskęRosjanka zatrzymana za "działania hybrydowe" wymierzone w Polskę
 • Miał szpiegować na rzecz Rosji. Materiał TVN24 z 27 marcaMiał szpiegować na rzecz Rosji. Materiał TVN24 z 27 marca
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Rzecznik ABW o zatrzymanych osobach

ABW zatrzymała w czwartek obywatelkę Rosji Jekaterinę C., która zostanie wydalona z Polski. Cztery inne osoby objęto pięcioletnim zakazem wjazdu na terytorium Polski. Według ABW, osoby te brały udział w "działaniach hybrydowych" wymierzonych w Polskę.

Jak podała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, kobieta przebywała w Polsce od 2013 roku. Z materiałów zgromadzonych przez ABW wynika, że Jekaterina C. oraz cztery osoby objęte zakazem wjazdu do Polski brały udział w działaniach hybrydowych wymierzonych w Polskę.

Hybrydowe działania Rosji

"Wnioski dotyczące wymienionych osób to efekt realizowanych w ostatnich tygodniach działań ABW, neutralizujących aktywność dwóch struktur sieciowych biorących udział w rosyjskiej wojnie hybrydowej i informacyjnej prowadzonej przeciwko RP. W związku z materiałami zgromadzonymi w tej sprawie ABW ustaliła personalia osób angażujących się w aktywność wymierzoną w bezpieczeństwo RP", oświadczył rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Dodał, że osoby te brały udział w "podsycaniu animozji polsko-ukraińskich w sferze społecznej i politycznej oraz kwestionowaniu i podważaniu polskiej polityki historycznej i zastępowaniu jej narracją rosyjską", podejmując próby "konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP" wokół tych sfer.

Żaryn tłumaczył, że takie działania są "priorytetowe" dla działań hybrydowych realizowanych przez stronę rosyjską przeciwko Polsce.

Ponadto - jak przekazał rzecznik - na podstawie zgromadzonego materiału ABW realizuje równoległe działania wobec obywateli Polski, "współpracujących z wyżej wymienionymi cudzoziemcami w rosyjskiej wojnie informacyjnej przeciwko Polsce". Jak dodał, w stosunku do niektórych z nich działania prowadzone są wspólnie z prokuraturą, a ich efektem może być postawienie zarzutów.

"Uzyskane przez ABW informacje wskazują, że Federacja Rosyjska nie tylko inspiruje obywateli polskich do podejmowania określonych działań przeciwko Polsce i leżących w interesie Rosji, ale też finansuje ich aktywność na tym polu. O tym, jakie osoby i środowiska są wykorzystywane przez Federację Rosyjską, świadczy fakt, że często środki te są defraudowane przez wykonawców rosyjskich zleceń i dyspozycji. Pokazuje to faktyczne intencje oraz niskie pobudki, którymi kieruje się część prorosyjskich aktywistów w naszym kraju" - napisał Żaryn w komunikacie.

Prorosyjskie inicjatywy

Jego zdaniem działania ABW po raz kolejny dowodzą skali wojny informacyjnej prowadzonej przez stronę rosyjską przeciwko Polsce.

"Należy szczególnie podkreślić i wyczulić społeczeństwo naszego kraju, aby z dużą ostrożnością traktowało prorosyjskie inicjatywy w Polsce. Stronie rosyjskiej zależy bowiem na stworzeniu pozorów, iż inicjatywy te mają charakter spontanicznych i niezależnych ruchów społecznych, gdy tymczasem często są inspirowane, koordynowane i finansowane przez Rosję, a ich celem jest destabilizacja sytuacji społeczno-politycznej w naszym kraju" - zaznaczył.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje