tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Religa: negocjacje z lekarzami mnie zszokowały

Religa: negocjacje z lekarzami mnie zszokowały
Foto: TVN24 Religa: spełnione zostały 3,5 z 4 postulatów pielęgniarek

- Najważniejszy stał się postulat tegorocznych podwyżek. Jestem zszokowany postawą lekarzy i pielęgniarek przy stole negocjacyjnym - mówi Zbigniew Religa

Religa mówił rano w Polskim Radiu, że jeszcze miesiąc temu Ogólnopolski Związek Pielęgniarek i Położnych przedstawiał inne postulaty, a żądanie 1000-złotowych podwyżek pojawiło się dopiero po powstaniu miasteczka namiotowego przed Kancelarią Premiera. Podkreślił, że rząd zgodził się już na realizację większości postulatów, w tym na wyodrębnienie pieniędzy z kontraktów na podwyżki. Jednak spełnienie postulatu tegorocznych podwyżek jest niemożliwe.

Minister wyznał, że w trakcie rozmów zaskoczył go upór strajkujących i ich odporność na argumenty. Przyznał że zaczyna się zastanawiać nad politycznym wątkiem protestów.

Dzisiaj o 13.00 minister Religa wraca do negocjacji z OZPiP. Negocjacje z lekarzami o układzie zbiorowym zaplanowano na wtorek

Ale minister ma problemy nie tylko ze strajkującymi, ale także wewnątrz rządu. Nikt nie chce zgodzić się na jeden z jego głównych pomysłów, by zwiększyć składkę zdrowotną z 9 do 13 proc. - Moje bycie ministrem zdrowia ma tylko jeden sens - jeżeli moja wizja reformy tego systemu może być realizowana - przyznał minister w "Sygnałach Dnia".

Oglądaj
Gaj: propozycje rządu to kabaret
Wideo: TVN24 Gaj: propozycje rządu to kabaret
Ma nadzieję, że uda się to zrobić w ciągu pół roku. Na ten temat chce jeszcze rozmawiać z prezydentem i premierem.

Tymczasem jeszcze wczoraj premier Jarosław Kaczyński powtarzał, że na razie o podwyżce składki nie może być mowy. O nierealności propozycji ministra mówi też jego zastępca. - Na dziś nie ma o czym rozmawiać. Taka konstrukcja składki zdrowotnej powiązanej z PIT-em jest nie do przeprowadzenia - twierdził dziś w TVN24 wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Czy oznacza to dymisję ministra? Takie zapowiedzi miały paść z ust Religii jeszcze przed wczorajszym spotkaniem z premierem. Po rozmowie rzecznik resortu zdrowia zapewnił, że minister odchodzić nie zamierza, a rzecznik rządu przyznał, że "to było bardzo dobre spotkanie".

Sonda

zamknij

Czy jesteś gotów płacić wyższą składkę zdrowotną, by lekarze i pielęgniarki mogli więcej zarabiać?

Dziękujemy za oddany głos!

Sonda

zamknij

Czy jesteś gotów płacić wyższą składkę zdrowotną, by lekarze i pielęgniarki mogli więcej zarabiać?

Wyniki głosowania

10%
Tak, pracownicy służby zdrowia są absolutnie niedoceniani płacowo
10%
15%
Tak, jeśli zapewni mi to lepszą opiekę zdrowotną
15%
16%
Nie, dlaczego mieliby zarabiać więcej ode mnie?
16%
59%
Nie, niech rząd poszuka pieniędzy w swojej kieszeni
59%

Oddanych głosów: 2528

Na dziś zapowiedziano kolejną turę rozmów ze związkowcami. Po wczorajszym spotkaniu w Centrum "Dialog", gdzie minister przedstawił strajkującym uzgodnienia z szefem rządu i prezydentem, wydawało się, że jest szansa na porozumienie. Minister nie krył, że są szanse na zakończenie protestu w "białym miasteczku". - Z czterech postulatów strony związkowej, trzy zostały spełnione, a czwarty pół na pół - mówił po rozmowach w "Dialogu" Religa.

Pielęgniarki uznały jednak sukces za "połowiczny", bo nie ma obietnicy o podwyżkach w IV kwartale tego roku i zdecydowały, że ich "miasteczko" zostaje przed kancelarią. - To już jest kabaret - mówiła w TVN24 sekretarz związku Grażyna Gaj - obiecano nam tylko zostawienie tego co już mamy. Nie będzie podwyżek, bo na nic więcej tego państwa nie stać. Przyznała jednak, że przed dzisiejszym spotkaniem jest "iskierka nadziei" na porozumienie. - Bądźmy dobrej woli, poczekajmy na wyniki rozmów - dodała.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje