Rakiety dla samolotów, okrętów i wyrzutni naziemnych. Polska armia ostrzy kły

Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
Patent na wroga? Potężne rakiety do F-16 trafią do Polski
tvn24
Polskie F-16 dostaną pociski JASSM (materiał "Polska i Świat", 23 .09.2014)tvn24

Ministerstwo Obrony Narodowej zapowiada na grudzień umowę z USA o zakupie 40 pocisków JASSM i ogłasza, że nowe okręty podwodne będą wyposażone w pociski manewrujące dalekiego zasięgu. Nowoczesna broń rakietowa trafić ma też do wojsk lądowych.

Nowe uzbrojenie rakietowe ma być priorytetem polskich zakupów obronnych, dając naszej armii po raz pierwszy zdolność przeprowadzania precyzyjnych uderzeń dalekiego zasięgu. W pociski tego typu mają być wyposażone samoloty F-16 - jako pierwsze - ale także okręty podwodne i naziemne wyrzutnie dla wojsk lądowych.

Polska stawia na rakiety

"Polskie Kły" - program odstraszania i broni odwetowej, nazwany tak kiedyś przez ówczesnego premiera Donalda Tuska - to pociski rakietowe dalekiego zasięgu, które mają być przenoszone przez wiele środków walki w niemal wszystkich rodzajach sił zbrojnych. Przyspieszone zakupy tego rodzaju sprzętu, czego nie ukrywa MON, wynikają z pogorszenia bezpieczeństwa Polski w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainie. Wiceminister obrony odpowiedzialny za uzbrojenie Czesław Mroczek powiedział: - Przyspieszyliśmy plany pozyskania tej broni, żeby wzmocnić potencjał odstraszania naszych przeciwników.

JASSM na pierwszy ogień

Najszybciej, bo relatywnie najprościej, jest dozbroić polskie F-16. Mroczek zapowiedział, że umowa na zakup 40 pocisków samosterujących JASSM o zasięgu 370 km zostanie podpisana 15 grudnia. Oznacza to rekordowe tempo rozmów z Amerykanami, biorąc pod uwagę niespełna dwuletni okres negocjacji.

Pociskom towarzyszyć ma pakiet modernizacyjny dla samolotów, a całość kontraktu może osiągnąć wartość pół miliarda dolarów. Minister Mroczek zapewnia przy tym, że cena jest przedmiotem twardych negocjacji i ostatecznie będzie niższa. - Będziemy mieli dobrą cenę na te rakiety - przekonywał Mroczek.

Rzecznik MON podkreślał to potem jeszcze dobitniej. "Nikt w MON nie bierze pod uwagę górnego poziomu" - napisał Jacek Sońta. Nieoficjalnie wiadomo, że pierwsze F-16 mogące przenosić pociski JASSM pojawią się w Siłach Powietrznych w 2017 roku, a prace modernizacyjne mają w większości przebiegać w Polsce. Polska ma też zabiegać w przyszłości o kupno pocisków JASSM-ER - o ponad dwukrotnie większym zasięgu.

Drugi dywizjon rakiet dla marynarzy

40 pocisków oznacza uzbrojenie maksymalnie 20 samolotów - a to zdecydowanie za mało, by potencjalny przeciwnik się tym przejął. Dlatego szybciej niż planowano, też jeszcze w grudniu, Polska podpisać ma umowę na dostarczenie drugiego Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego dla Marynarki Wojennej. Za tą nazwą kryją się przewożone na ciężarówkach Jelcz wyrzutnie norweskich pocisków NSM (Naval Strike Missile - morski pocisk uderzeniowy), zdolne z pomorskich lasów szachować rosyjską bazę Floty Bałtyckiej w Bałtijsku. Pierwszy taki dywizjon jest obecnie najgroźniejszą polską bronią rakietową. Rakiety NSM to niezwykle nowoczesne pociski, na tyle dobre, że USA chcą je zamontować na swoich najnowszych samolotach F-35, w lotniczej wersji zwanej JSM.

Kły na lądzie

Przyspieszył też program zakupu lądowych wyrzutni rakietowych dalekiego zasięgu, znanych pod kryptonimem Homar. Chodzi o wystrzeliwane z ciężarówek pociski kalibru 300 mm, zdolne trafiać w cele odległe nawet o 300 km. Nie są to pociski balistyczne, lecą po o wiele bardziej płaskim torze, stąd są o wiele trudniejsze do wykrycia i zestrzelenia. Ich zaletą jest też wysoka mobilność w terenie, na lądzie, a także w transporcie powietrznym.

Odwet spod wody

Jednak najważniejszą deklaracją MON jest złożone po raz pierwszy na takim poziomie zapewnienie, że nowe polskie okręty podwodne, znane pod kryptonimem Orka, również będą miały zdolności uderzeniowe na dalekich dystansach.

Montowane na nich pociski, wystrzeliwane z luków torpedowych, mają osiągać cele na lądzie oddalone o nawet 800 km. Jeśli ten zakup się uda, Polska po raz pierwszy będzie dysponować bronią aż tak dalekiego, strategicznego, zasięgu. Jeśli się uda - bo wyposażenie okrętów podwodnych w takie uzbrojenie to przedsięwzięcie skomplikowane i kosztowne. Ale to właśnie okręt podwodny, bardzo trudny do wykrycia i zniszczenia, jest najlepszym wykonawcą skrytych uderzeń - w polskich warunkach jedynie odwetowych. Salwa pocisków manewrujących, wycelowanych w najważniejsze punkty przeciwnika ma być najgroźniejszym mieczem wiszącym nad głową potencjalnego agresora.

Program zakupu 3 okrętów podwodnych ma być uruchomiony w tym roku, a zakończony w przyszłym. - Systemy manewrujące na okrętach podwodnych są dla nas niezbędne i wpisują się w cel pozyskania strategicznych zdolności odstraszania - kropkę nad i postawił szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Gocuł.

MON wydaje na potęgę

Oprócz "rakietowych" inwestycji, MON prowadzi wiele innych postępowań - bo nie wszystkie są przetargami - mających wzmocnić uzbrojenie polskiej armii. Po raz pierwszy od 20 lat Marynarka Wojenna dostanie nowe okręty - nie tylko podwodne. Żołnierze wojsk lądowych - kolejne czołgi Leopard, transportery Rosomak i systemy indywidualnego wyposażenia żołnierzy Tytan. Jednostki przeciwlotnicze - najbardziej potrzebne systemy antyrakietowe średniego zasięgu, znane pod kryptonimem Wisła. A zaraz po niej Narew - czyli nowe rakiety przeciwlotnicze zasięgu krótkiego.

Tylko w tym roku MON wyda na modernizację 8 mld złotych, cały program do 2022 roku wart jest blisko 140 mld złotych. Nic dziwnego, że rywalizujące o te pieniądze koncerny zbrojeniowe prowadzą na polskim rynku bezpardonową walkę.

Śmigłowcowe zamieszanie

Jako przykład tej walki obserwatorzy wskazują wydarzenia ostatnich dni związane z przetargiem na śmigłowce. Polska kupić chce aż 70 maszyn, do przetargu chciała namówić światowych potentatów: Eurocoptera (Airbus Helicopters), Agustę-Westland i Sikorsky'ego. Nieoczekiwanie Amerykanie publicznie skrytykowali wymagania przetargu i ogłosili, że do niego nie staną. Na zgłoszenia ministerstwo czeka co prawda do końca listopada, ale w powietrzu wisi sensacja, której cenę mogą zapłacić zakłady w Mielcu, kupione przez firmę budującą Black Hawki.

Inna sensacja gruchnęła na wtorkowej konferencji: szef Inspektoratu Uzbrojenia poinformował, że Boeing nie zgłosił swojego AH-64E Apache do badania rynku przed przetargiem na śmigłowce bojowe. Przez kilka godzin wyglądało to na amerykański bunt. Po południu źródła przemysłowe potwierdziły, że Apache jednak stanie do polskiego przetargu, zgłoszenie miało być wysłane w zeszłym tygodniu. Takich nerwowych albo celowo wywołujących nerwowość, ruchów będzie zapewne jeszcze wiele.

Autor: Marek Świerczyński//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY-SA 2.0) | SFJZ13

Pozostałe wiadomości

Sąd zastosował areszt wobec trzech osób w związku z działaniami Funduszu Sprawiedliwości, w tym księdza Michał O., prezesa Fundacji Profeto. Jego obrońca zapowiedział, że będzie składał zażalenie na tę decyzję. Treść zarzutów w sprawie księdza dotyczy między innymi przekroczenia uprawnień, poświadczenia nieprawdy, wyrządzenia szkody majątkowej.

Ksiądz Michał O. i dwie inne osoby w areszcie

Ksiądz Michał O. i dwie inne osoby w areszcie

Źródło:
tvn24.pl

Plaża w Sopocie znalazła się w rankingu stu najlepszych plaż świata. Na pierwsze miejsce zestawienia Golden Beach Awards trafiła w tym roku plaża na wyspie Bora Bora.

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Polski kurort wśród stu najlepszych plaż świata

Źródło:
Beach Atlas

W czasie czwartkowej konferencji Suwerennej Polski w Sejmie doszło do spięcia pomiędzy Patrykiem Jakim a dziennikarzami. - Niech pan nie przeszkadza przez chwilę - krzyczał polityk po tym, jak reporter próbował dopytywać o kwestię dokumentów znalezionych podczas przeszukania w domu Zbigniewa Ziobry.

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Gorąco na konferencji Suwerennej Polski. "Ale niech pan nie przeszkadza!"

Źródło:
tvn24.pl

W Norwegii media donoszą w czwartek o braku jajek w sklepach. Niedobory mają być spowodowane zmniejszeniem produkcji w Europie na skutek chorób drobiu oraz zwiększeniem norweskiego eksportu, który stał się opłacalny wraz ze spadkiem wartości korony.

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Na świątecznych stołach może zabraknąć kluczowego produktu. " Tak źle nie było już dawno"

Źródło:
PAP

Prezydent Wejherowa Krzysztof Hildebrant przyznał, że miasto sfinansowało jego studia MBA na Collegium Humanum. Studia na tej uczelni opłacono także innym urzędnikom, m.in. byłej zastępczyni prezydenta Beacie Rutkiewicz, obecnie wojewodzie pomorskiej. Sprawę opisała jako pierwsza "Gazeta Wyborcza".

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Urzędnicy na Collegium Humanum. Studia sfinansował sobie też prezydent Wejherowa

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, Wyborcza.pl, PAP

W Sądzie Rejonowym Katowice-Wschód w czwartek zapadł wyrok przeciwko Edwardowi D., oskarżonemu o doprowadzenie w ubiegłym roku do wybuchu gazu w budynku plebanii Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Katowicach-Szopienicach. Mężczyzna został skazany na 6 lat pozbawienia wolności, będzie musiał też zapłacić ogromne kary finansowe.

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Wybuch gazu na plebanii. Jest wyrok

Źródło:
tvn2.pl/ PAP

Księża z parafii pod wezwaniem Świętego Marcina w Żninie (woj. kujawsko-pomorskie) wystosowali do wiernych oświadczenie, w którym piszą, że są "zaskoczeni i zbulwersowani" postawą niektórych wiernych w okresie Wielkiego Postu. W ich opinii część z nich "nie tylko organizuje, ale uczestniczy w dyskotekach i zabawach okolicznościowych". Do sprawy odniósł się arcybiskup i metropolita gnieźnieński, prymas Wojciech Polak.

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Księża do wiernych: taka postawa jest amoralna. Jest reakcja prymasa

Źródło:
tvn24.pl

W jednym z bloków przy ul. Gajowickiej we Wrocławiu zostały znalezione zwłoki mężczyzny. Policja i prokuratura nie ujawniają szczegółów zdarzenia.

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Znaleziono zwłoki mężczyzny

Źródło:
tvn24.pl

Zawiadomienie dotyczące przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez byłego wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Chodzi o incydent z udziałem policyjnego śmigłowca Black Hawk w sierpniu 2023 roku.

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Incydent z policyjnym Black Hawkiem. Do prokuratury wpłynęło zawiadomienie dotyczące Macieja Wąsika

Źródło:
PAP

Jeden z najszybszych rollercoasterów, znajdujący się w Japonii Do-Dodonpa, został oficjalnie zamknięty. Jak przekazały władze japońskiego parku rozrywki, przyczyną takiej decyzji było kilkanaście przypadków poważnych obrażeń, które odnieśli jego pasażerowie.

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Koniec jednego z najszybszych rollercoasterów. Łamał ludziom kości

Źródło:
Japan News, Japan Today, South China Morning Post

Karol III nie weźmie udziału w obchodach Wielkiego Czwartku w Katedrze Worcester. Zamiast niego poprowadzi je królowa Kamila. W trakcie nabożeństwa odtworzona zostanie jednak specjalna wiadomość od monarchy. Jej treść udostępniły już agencje.  

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Król Karol nagrał specjalne przesłanie. W ważnym dniu znów zastępuje go królowa 

Źródło:
BBC, Reuters

W domu Zbigniewa Ziobry znaleziono oryginał teczki nadzoru akt postępowania przygotowawczego w sprawie śmierci jego ojca. - To świadczy o tym, że te zarzuty o szczuciu prokuratury na tych lekarzy, których obwiniał o tragedię swojego ojca, mają dużo wspólnego z prawdą - powiedział Marcin Bosacki, poseł Koalicji Obywatelskiej. Patryk Jaki z Suwerennej Polski twierdzi, że "skandalem" jest pytanie o tę sprawę przez dziennikarzy.

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

"Trzeba odnotować, że coś łączy Zbigniewa Ziobrę z Donaldem Trumpem". Komentarze polityków

Źródło:
TVN24, PAP

Zdaniem Przemysława Czarnka winą opozycji z czasów rządów Zjednoczonej Prawicy jest, że środki unijne w ramach Krajowego Planu Odbudowy zostały odblokowane tak późno. I dlatego - jego zdaniem - 60 procent z nich zostało już utracone. Obie tezy posła PiS są fałszywe.

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Czarnek: "60 procent z KPO już straciliście". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

Szef łotewskiej dyplomacji Krisjanis Karins ogłosił w czwartek, że poda się do dymisji - poinformowała agencja Reutera, powołując się na doniesienia łotewskiego nadawcy publicznego LSM. Rezygnacja ma związek z wszczęciem dochodzenia dotyczącego wydatków ministra na podróże lotnicze.

Minister spraw zagranicznych Łotwy zapowiada dymisję. W tle prokuratorskie postępowanie

Minister spraw zagranicznych Łotwy zapowiada dymisję. W tle prokuratorskie postępowanie

Źródło:
Reuters, lsm.lv

ABW przeprowadziła w środę szereg czynności procesowych, w tym przeszukań na terenie Warszawy i Tychów - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński. Chodzi o śledztwo w sprawie ujawnionej działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji. Jak dodał Dobrzyński, zabezpieczono 48,5 tysiąca euro oraz 36 tysięcy dolarów.

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Akcja ABW w Warszawie i Tychach przeciwko siatce rosyjskich szpiegów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie ma siły, która mogłaby podważyć naszą współpracę. Szukamy rozwiązań dla obu stron w sprawie rolnictwa, posunęliśmy się krok do przodu - powiedział premier Donald Tusk na konferencji prasowej po polsko-ukraińskich konsultacjach międzyresortowych. Z kolei premier Ukrainy Denys Szmyhal zapowiedział, że "Ukraina zgodziła się na pewne ograniczenia".

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Tusk: zrobiliśmy krok do przodu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Trwają analizy dotyczące skrócenia czasu pracy w Polsce - poinformowała ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. - Ponad 100 lat po tym, jak został wprowadzony ośmiogodzinny dzień pracy, czas na następny krok - oceniła. Ministra skomentowała propozycję Polski 2050 w sprawie poluzowania zakazu handlu w niedziele, zapowiedziała także zmiany w sprawie płacy minimalnej.

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

"Absurdy" w płacy minimalnej. Będą zmiany

Źródło:
tvn24.pl
Gówniany temat? Może uratować ci życie

Gówniany temat? Może uratować ci życie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było dosyć proste i typowe zdarzenie, w odróżnieniu od kwoty - tak o stłuczce ich klienta mówi Dawid Korszeń, rzecznik prasowy Warty. Kierowca, dzięki polisie OC, za którą zapłacił 400 złotych, uniknął pokrycia kosztu wymiany zderzaka w unikatowym Ferrari Monza SP1 - 324 tysięcy złotych. Przykłady z tej i innych firm ubezpieczeniowych pokazują, jaką rolę odgrywa komunikacyjne OC.

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

"Najdroższy zderzak w historii", uszkodzony helikopter. Historie kierowców

Źródło:
tvn24.pl

Peruwiańscy chirurdzy uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź, który znajdował się w jedzeniu. 68-latka musiała przejść skomplikowaną operację, obiekt przebijał tętnicę szyjną.

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Lekarze uratowali życie kobiecie, która połknęła gwóźdź

Źródło:
Reuters

Nie ma planów przywrócenia wprowadzenia obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej. Ale ona jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można ją odwiesić - mówił w TVN24 minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Szef MON: Obowiązkowa służba wojskowa jest zawieszona, a nie zlikwidowana. W razie potrzeby można odwiesić

Źródło:
TVN24

Najnowsze pociski Cyrkon, którymi chwalił się Władimir Putin, latają wolniej, niż zapowiadano, a ich głowica bojowa jest niewielka - wynika z pierwszej analizy jej szczątków. Dwa takie pociski zostały w ostatnich dniach zestrzelone przez ukraińską obronę powietrzną. - Cyrkon lata w złym kierunku i nie wykonuje zadań, do których został stworzony - twierdzą specjaliści z Kijowa.

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Szczątki ujawniają prawdę o najnowszym pocisku Rosjan. Cyrkon "lata w złym kierunku"

Źródło:
Ukrainska Pravda, Defense Express, PAP, tvn24.pl

W kwietniu mamy poznać szczegóły rządowej propozycji wsparcia rozwoju mikroinstalacji fotowoltaicznych - podała "Rzeczpospolita". Wcześniej minister klimatu Paulina Hennig-Kloska zapowiadała przekazanie projektu do konsultacji w drugiej połowie marca.

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Rząd szykuje zmiany w sprawie fotowoltaiki

Źródło:
"Rzeczpospolita", tvn24.pl

Siedem osób usłyszało zarzuty, a wobec trzech będzie wniosek o areszt - to dotychczasowy efekt działań służb w aferze Funduszu Sprawiedliwości. Prokuratura nie wyklucza wniosków o uchylenie immunitetów posłom. Przybliżamy sylwetki najważniejszych osób związanych z aferą i wyjaśniamy, za co były odpowiedzialne w Funduszu Sprawiedliwości lub jak z niego korzystały.

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Afera Funduszu Sprawiedliwości. Najważniejsze osoby - kto jest kim?

Źródło:
Konkret24

Do 27 marca siedmiu osobom zamieszanym w aferę wokół Funduszu Sprawiedliwości prokuratura postawiła zarzuty, a wobec trzech będzie wnioskowała o areszt tymczasowy. W sprawę są zamieszani ważni politycy, którzy do niedawna nadzorowali fundusz, a który rozdawał wielomilionowe dotacje.

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Pięć rzeczy, które trzeba wiedzieć o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
Konkret24

Trwa śledztwo dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z wydatkowaniem środków z Funduszu Sprawiedliwości. Doszło do przeszukań i pierwszych zatrzymań. Afery wokół FS wielokrotnie były tematem materiałów na portalu tvn24.pl i w magazynie reporterskim "Czarno na białym" w TVN24. Na bieżąco piszemy też o postępach w śledztwie.

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Afery wokół Funduszu Sprawiedliwości, główni bohaterowie, przeszukania i zatrzymania. Najważniejsze materiały 

Źródło:
tvn24

To jest ten jeden dzień, to jest ta chwila, a później my przez 365 dni pracujemy na to, aby o tej chwili mówić - stwierdził w "Faktach po Faktach" prezes WOŚP Jerzy Owsiak, mówiąc o finałach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Owsiak: to jest ten jeden dzień, to jest ta chwila

Źródło:
TVN24
Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Wielki Projekt, wielka kasa. Jak rządowy instytut rozdawał dotacje? Ujawniamy raport NIK

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku były najdroższe ze wszystkich wyborów powszechnych od 2005 roku i dwa razy droższe niż wybory cztery lata wcześniej. Referendum, które wtedy równocześnie przeprowadzono, było kilka razy droższe, niż zapowiadali politycy Zjednoczonej Prawicy.

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Najdroższe wybory od lat. W tym 11 milionów złotych na referendum

Źródło:
Konkret24

W pierwszej turze wyborów samorządowych większość głosujących otrzyma w lokalu wyborczym cztery karty do głosowania, część wyborców dostanie jednak tylko trzy karty. Tłumaczymy, od czego to zależy, jak one wyglądają i jak poprawnie oddać głos.

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Ile dostaniemy kart do głosowania w wyborach samorządowych? Podpowiadamy, na co uważać

Źródło:
tvn24.pl