tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Rektorzy protestują przeciw poprawce do ustawy 2.0

Rektorzy protestują przeciw poprawce do ustawy 2.0
Foto: Shutterstock | Video: tvn24 Ostatnio ustawą 2.0, dotyczącą szkolnictwa wyższego zajmował się Senat (14.07.2018)

Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyraziła we wtorek protest wobec poprawki Senatu do Ustawy 2.0, która gwarantuje sędziom Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego dożywotnie zatrudnienie na uczelniach. Rektorzy w oświadczeniu apelują do Sejmu o odrzucenie tej poprawki.

W miniony piątek Senat przyjął ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tak zwaną Ustawę 2.0, z czterema poprawkami. Jedna z nich wprowadzać ma prawo dla urzędującego sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Sądu Administracyjnego i sędziego w stanie spoczynku do dożywotniego zatrudnienia na uczelni bez względu na wynik oceny pracowniczej.

W środę po południu poprawkami Senatu ma się zająć sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży.

Apel o odrzucenie poprawki

"Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich zgłasza swój protest, zwracając się do Sejmu z apelem o odrzucenie tej poprawki" - czytamy w oświadczeniu zamieszczonym we wtorek na stronie KRASP. Konferencję tworzą rektorzy 108 szkół wyższych, w tym 12 uczelni niepublicznych. Oprócz tego, dziewięć szkół wyższych ma status uczelni stowarzyszonych.

Jak podkreślili w oświadczeniu rektorzy, "zmiana zawarta w artykule 121a, narzucająca uczelniom zakaz rozwiązywania umowy o pracę lub zmiany warunków pracy, a także obowiązek przedłużania zatrudnienia na czas nieokreślony nauczycieli akademickich, będących sędzia Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, gdyby została wprowadzona do Ustawy, naruszałaby konstytucyjną zasadę autonomii uczelni (...). Byłaby także niezgodna z zasadami równości nauczycieli akademickich oraz powszechności obowiązywania wymogów wynikających z norm ocen okresowych i założeń polityki kadrowej w uczelniach".

Dożywotnie zatrudnienie dla sędziów na uczelniach

Zdaniem Prezydium KRASP, "projektowana regulacja pozostaje bez związku z zasadą niezawisłości sędziów, na co bezzasadnie powołują się autorzy poprawki w tekście jej uzasadnienia".

W uchwale Senatu numer 888 (Uchwała Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 lipca 2018 r. w sprawie ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), we fragmencie uzasadniającym wspomnianą poprawkę czytamy, że jej celem jest przyznanie sędziom trzech sądów (Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego, Trybunału Konstytucyjnego), w tym sędziom w stanie spoczynku, prawa do dożywotniego zatrudnienia na uczelni w charakterze nauczycieli akademickich, bez względu na wynik oceny pracowniczej.

"W myśl przyjętego rozwiązania, nie będzie można rozwiązać umowy o pracę ani zmienić warunków pracy nauczyciela akademickiego, będącego sędzią Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego lub Naczelnego Sądu Administracyjnego, chyba że zaistnieją przesłanki określone w dodawanym artykule. Ponadto poprawka przewiduje, przekształcenie umowy o pracę nauczyciela akademickiego, który obejmuje stanowisko sędziego, zawartej na czas określony w umowę o pracę na czas nieokreślony. W ocenie Senatu, przyjęte rozwiązania wzmocnią niezależność sędziów Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Trybunału Konstytucyjnego" - uzasadniono.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje