tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Księża oskarżani o pedofilię

Prokuratura: Kolejne ofiary ks. Wojciecha G. Duchowny usłyszał nowe zarzuty

Prokuratura: Kolejne ofiary ks. Wojciecha G. Duchowny usłyszał nowe zarzuty
Foto: TVN24 | Video: tvn24 Wojciech G. usłyszał kolejne zarzuty

Prokuratura zdobyła dowody na molestowanie przez księdza Wojciecha G. kolejnych dwóch chłopców - dowiedział się portal tvn24.pl. We wtorek prokuratorzy ogłosili duchownemu trzy nowe zarzuty.

Podejrzany ksiądz usłyszał trzy nowe zarzuty. - Dwa dotyczą doprowadzenia

małoletniego poniżej lat 15 do "innej czynności seksualnej". Trzeci zarzut to posiadanie broni palnej na Dominikanie bez zezwolenia - mówi Przemysław Nowak, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie w rozmowie z Maciejem Dudą, dziennikarzem śledczym portalu tvn24.pl. I dodaje, że Wojciech G. odmówił składania wyjaśnień i nie przyznał się do winy.

Drastyczne szczegóły

W połowie kwietnia portal tvn24.pl ujawnił drastyczne szczegóły dowodów zebranych przez śledczych z Dominikany. Na jednym ze zdjęć przekazanych polskim prokuratorom widać rękę dorosłego mężczyzny w trakcie czynności seksualnej z chłopcem. Chłopiec to jedna z dominikańskich ofiar księdza - ustalili prokuratorzy. Zaś biegły antropolog (powołany przez polską prokuraturę) "z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością" stwierdził, że na zdjęciu widać rękę podejrzanego księdza.

Charakterystyczne znamię

Wojciecha G. zdradziło charakterystyczne znamię na ręce, które widoczne jest też na fotografii.

Oprócz ekspertyzy u biegłego antropologa, prokuratorzy zamówili także opinię fonoskopijną i informatyczną. - Ekspertyzy potwierdziły zasadność postawionych zarzutów i wzmacniają zebrane dowody - mówił w połowie kwietnia prokurator Nowak.

Zdjęcia i filmy

Wśród materiałów przysłanych do tej pory przez dominikańskich śledczych były filmy i zdjęcia znalezione u duchownego. Z Dominikany ws. ks. G. warszawscy prokuratorzy dostali m.in. protokoły przesłuchań świadków, opinie biegłych i zdjęcia. Materiały te dotyczą podejrzenia gwałtu lub innych czynności seksualnych, jakich ks. Wojciech G. miał się dopuścić wobec 10 chłopców. Część z nich była ministrantami w parafii w Juncalito, gdzie ks. G. - polski zakonnik michalita - do niedawna pracował.

Ofiary z Polski i z Dominikany

Przypomnijmy, że w lutym prokuratura postawiła G. cztery zarzuty molestowania dwóch małoletnich obywateli Polski na terenie kraju. Dwie pozostałe osoby pokrzywdzone to nieletni obywatele Dominikany. Prokuratura zarzuciła księdzu G., że jedno z tych dzieci doprowadził do obcowania płciowego (na Dominikanie), a następnie - już w czasie wakacji w Polsce - doprowadził jeszcze do tzw. innej czynności seksualnej. Z drugim nieletnim również miało dochodzić do "innych czynności seksualnych" na Dominikanie. Ks. G. ma także zarzut utrwalania treści pornograficznych z udziałem osób małoletnich.

Do umorzenia?

Śledztwo warszawska prokuratura prowadzi od końca września. Jeden wątek prowadzony jest przeciwko ks. Wojciechowi G. Drugi - w sprawie byłego już nuncjusza apostolskiego na Dominikanie abp. Józefa Wesołowskiego, którego papież Franciszek odwołał w związku z podejrzeniami o pedofilię. W tym wątku dominikańska prokuratura zakończyła swoje postępowanie i całość materiałów została przekazana Watykanowi. Polska prokuratura oczekuje także odpowiedzi Watykanu. Najprawdopodobniej ten wątek zostanie umorzony.

W warszawskiej prokuraturze wciąż trwa dyskusja, czy i kiedy oskarżyciele pojadą na Dominikanę. Tam w towarzystwie miejscowych śledczych mieliby przesłuchać część świadków i pokrzywdzonych przez księdza. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w razie wyjazdu stołecznym prokuratorom towarzyszyć będzie też delegacja z Prokuratury Generalnej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Księża oskarżani o pedofilię

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bogdan55

Znowu się czepiają ptaszka ptaszka , przecież on tylko krzewił i podlewał a nie niszczył. Coś cicho siedzą obrońcy z Modlnicy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Aigiler_

   Nadzwyczajnie cielesny jak na duchownego.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     bogdan55

     A jaki UBOGACONY ten katabas.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje