tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Spór o aborcję w Sejmie

"Ratujmy Kobiety" z głosem Kaczyńskiego, zabrakło głosów opozycji. "Posłowie wyjęli karty"

zobacz więcej wideo »
"Ratujmy Kobiety" z głosem Kaczyńskiego, zabrakło głosów opozycji. "Posłowie wyjęli karty"
 • Nowacka: żołądź to nie jest dąb, jajko to nie jest kura, zygota nie jest dzieckiemNowacka: żołądź to nie jest dąb, jajko to nie jest kura,...
 • Sejm odrzucił w pierwym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety"Sejm odrzucił w pierwym czytaniu projekt "Ratujmy kobiety"
 • Obywatelski projekt komitetu #ZatrzymajAborcję został skierowany do dalszych prac w komisji Obywatelski projekt komitetu #ZatrzymajAborcję został...
 • Kolejna odsłona sporu o aborcjęKolejna odsłona sporu o aborcję
 • Arłukowicz: zawsze będziemy przeciw projektom, które skazują kobiety na cierpienieArłukowicz: zawsze będziemy przeciw projektom, które skazują...
 • Debata nad projektem komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" w SejmieDebata nad projektem komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" w Sejmie
 • Debata w Sejmie nad dwoma projektami dotyczącymi aborcji Debata w Sejmie nad dwoma projektami dotyczącymi aborcji
Foto: Paweł Kula/Kancelaria Sejmu, tvn24.pl | Video: tvn24 Sejm odrzucił w pierwszym czytaniu projekt "Ratujmy Kobiety"

Obywatelski projekt ustawy liberalizującej prawo do aborcji został odrzucony w pierwszym czytaniu. Za skierowaniem do dalszych prac projektu Ratujmy Kobiety głosowało między innymi 58 posłów PiS - w tym Jarosław Kaczyński, Antoni Macierewicz, Krystyna Pawłowicz i Ryszard Terlecki. 39 posłów PO i Nowoczesnej nie wzięło udziału w głosowaniu.

Podczas głosowań jedna z wypowiedzi Nowackiej wywołała ożywioną reakcję na sali. - Nie używajcie języka nieadekwatnego, zrozumcie: żołądź to nie jest dąb; jajko to nie jest kura; a płód, zarodek, zygota i zlepek komórek nie jest dzieckiem - mówiła Nowacka, wywołując głośną reakcję na sali. Zaapelowała do prowadzącego obrady Marka Kuchcińskiego (PiS) o uspokojenie posłów. - Jeżeli byłaby pani łaskawa używać słów takich, które nie wywołują agresji, to bardzo proszę - odparł marszałek Sejmu. - Nie wiedziałam, że słowo dąb, jajko i zlepek komórek budzą taki sprzeciw - skomentowała Nowacka. - Proszę państwa, rozumiem, że jest to temat bardzo kontrowersyjny i wywołujący emocje, ale wysłuchajmy przedstawiciela wnioskodawców i przystąpmy do głosowania - powiedział Kuchciński.

Za odrzuceniem projektu Ratujmy Kobiety 2017 głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się siedmiu.

Jak głosowali posłowie?

Podczas środowej debaty nad projektem wniosek o jego odrzucenie w pierwszym czytaniu złożyli posłowie Kukiz'15 i koło WiS. Sprzeciw wyrażali też posłowie PiS, klub ten jednak podzielił się podczas głosowania. Wśród przeciwników odrzucenia projektu w pierwszym czytaniu było 58 posłów klubu PiS, między innymi prezes Jarosław Kaczyński, Elżbieta Witek, Krystyna Pawłowicz, Joachim Brudziński, Mariusz Błaszczak, Krzysztof Czabański, Marek Kuchciński, Antoni Macierewicz, Beata Mazurek, Jacek Sasin, Ryszard Terlecki i Witold Waszczykowski. Za odrzuceniem było 166 posłów Prawa i Sprawiedliwości, dwóch posłów wstrzymało się od głosu, a 11 nie głosowało.

Za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu było natomiast trzech parlamentarzystów PO: Marek Biernacki, Joanna Fabisiak i Jacek Tomczak. 104 posłów Platformy chciało procedowania nad projektem, 29 nie głosowało. W klubie Kukiz’15 było 11 posłów za, jedenastu przeciw, trzech wstrzymało się, a pięciu nie głosowało.

Oglądaj
Arłukowicz: zawsze będziemy przeciw projektom, które skazują kobiety na cierpienie
Wideo: tvn24 Arłukowicz: zawsze będziemy przeciw projektom, które skazują kobiety na cierpienie

W Nowoczesnej 15 parlamentarzystów opowiedziało się przeciwko odrzuceniu, poseł Paweł Pudłowski wstrzymał się od głosu, a 10 osób nie wzięło udziału w głosowaniu. W PSL 12 posłów opowiedziało się za odrzuceniem projektu w pierwszym czytaniu, przeciw była Urszula Pasławska, dwie osoby nie głosowały.

Nie głosowali nad projektami dotyczącymi aborcji, ale głosowali przed i po

Ze sprawozdania zamieszczonego na stronie Sejmu wynika, że nad projektem liberalizującym prawo aborcyjne, który przygotowała Barbara Nowacka, nie głosowało w sumie 57 posłów. Z PiS nie wzięło udziału w głosowaniu 11 posłów, z PO - 29, Nowoczesnej - 10, z Kukiz'15 - 5, a z PSL - 2.

W głosowaniu nad projektem zaostrzającym prawo aborcyjne, który był omawiany chwilę później, nie wzięło udziału 42 posłów. Z PiS - 5, PO - 26, Nowoczesnej - 5, z Kukiz'15 - 4, a z PSL - 2.

W głosowaniach po, a także przed tymi dwoma dotyczącymi aborcji, liczba posłów, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, była mniejsza. Nie wiadomo, czy posłowie opuścili salę sejmową, czy wyjęli karty z maszyn do głosowania.

Szef PO Grzegorz Schetyna tłumaczył w czwartek co stało się z posłami jego partii. - Część - nie było ich fizycznie w budynku Sejmu, nie głosowali. Część faktycznie wyjęła karty [do głosowania]. Tą sprawą będziemy się zajmować - zapowiedział.

Oglądaj
Schetyna: posłowie muszą się liczyć z konsekwencjami
Wideo: tvn24 Schetyna: posłowie muszą się liczyć z konsekwencjami

Największe różnice w liczbie posłów, którzy nie wzięli udziału w głosowaniach, dotyczą kolejno: PO, Nowoczesnej i PiS. W dwóch poprzedzających projekty aborcyjne głosowaniach (nr 7 i 8) udziału nie wzięło w sumie 23 (głosowanie nr 7) i 21 (głosowanie nr 8) parlamentarzystów. Posłowie zajmowali się wówczas projektem ustawy dotyczącym przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacji.

W dwóch kolejnych głosowaniach - po projektach aborcyjnych - znów liczba posłów niebiorących udziału w głosowaniu była mniejsza. Nie uczestniczyło w nim 25 (głosowanie nr 11) i 24 (głosowanie nr 12) polityków. Głosowania dotyczyły projektu ustawy o usuwaniu skutków reprywatyzacji w Warszawie.

Źródło: tvn24.pl Ilu posłów nie wzięło udziału w głosowaniach

Nowacka do posłów opozycji: na demonstracjach nie macie czego szukać

Swojego oburzenia po ogłoszeniu wyników głosowania nie kryła pełnomocniczka komitetu "Ratujmy Kobiety 2017" Barbara Nowacka tuż po odrzuceniu przez Sejm projektu. Na Twitterze zwróciła uwagę, że "wiele z tych niegłosujących [posłów - red.] za @RatujmyKobiety z .N i PO siedziało na sali. Tylko w tym głosowaniu nie wzięli udziału" - napisała Nowacka.

"Na demonstracjach prodemokratycznych, sorry, nie macie czego szukać" - stwierdziła.


 

Nowacka po głosowaniu powiedziała, że komitet, który reprezentowała, nie spodziewał się innego zachowania posłów Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali za odrzuceniem projektu "Ratujmy Kobiety". - Już raz pokazali, że obietnice wyborcze mają za nic, że nie będą przestrzegać tego, co obiecali - stwierdziła Nowacka.

- Posłowie PiS pokazali też pokaz buty i arogancji, obelg, słów, których nie powinno się używać wobec nikogo, a tym bardziej wobec przedstawiciela obywatelek i obywateli - podkreśliła. - Co gorsze będą procedować projekt, który zmusza kobiety do donoszenia ciąży i urodzenia istot bardzo często skazanych na śmierć w olbrzymich cierpieniach. Nie interesuje ich los i godność kobiet. Interesuje ich zimna kalkulacja wyborcza. Głosy dla biskupów kosztem praw kobiet - dodała Nowacka.

Przyznała jednocześnie, że dostrzega pozytywy w środowej debacie nad projektem. - Po pierwsze tak naprawdę zabrakło kilku głosów, żeby nasz projekt przeszedł do dalszego procedowania. Po drugie widzę, że Platforma Obywatelska zdecydowała się bez dłuższych dyskusji poprzeć procedowanie naszego projektu - powiedziała Nowacka. - Komitet nie składa broni - zadeklarowała.

Projekt "Ratujmy Kobiety"

Projekt Komitetu Obywatelskiego "Ratujmy Kobiety 2017" zakłada między innymi prawo do przerywania ciąży na żądanie kobiety do końca 12. tygodnia oraz przywrócenie tak zwanej antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Projektowana ustawa ułatwić miała też dostęp do metod i środków zapobiegania ciąży, wprowadzać darmową i łatwo dostępną antykoncepcję oraz przywrócić tzw. antykoncepcję awaryjną bez recepty. Propozycja regulowała też stosowanie klauzuli sumienia przez ginekologów. Nakładała na świadczeniodawcę obowiązek udostępnienia listy współpracujących z nim lekarzy, którzy powołują się na klauzulę sumienia. Ponadto projekt zakazywał umieszczania treści i organizowania zgromadzeń antyaborcyjnych w odległości mniejszej niż 100 metrów od placówek leczniczych, w szczególności szpitali ginekologicznych i położniczych, a także placówek edukacyjnych, takich jak szkoły i przedszkola.

W myśl obowiązującej ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcji można dokonać, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety, jest duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego. W dwóch pierwszych przypadkach przerwanie ciąży jest dopuszczalne do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki. Natomiast w przypadku czynu zabronionego - jeśli od początku ciąży nie upłynęło więcej niż 12 tygodni.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Spór o aborcję w Sejmie

Komentarze (25)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
LanaKo

To nie jest klęska, w czasie walki czasami lepiej się wycofać i przegrupować zamiast uparcie bronić pozycji, których obronić się nie da. Żeby wygrać z pisem potrzebna jest nowa partia pod nowym liderem. Taka partia może powstać , kiedy stare niewydolne zaczną się rozsypywać. Myślę, że ten proces nabierze przyspieszenia po wyborach rozwiń

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   MCzopka

   Piękna wolność poglądów w tym PO :D

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     5
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      2
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Carisma86

     Odczepiliby się od tej aborcji. Powinno zostać tak jak jest. Liberalizacja w naszym kraju nie ma racji bytu, a próba ograniczenia obecnych praw wywoła tylko falę protestów i nienawiści. Zostawić coś co od lat funkcjonuje - to jedyne dobre wyjście.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       8
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Małgorzatavvbh
       Małgorzatavvbh

       Zachowanie opozycji żenujące. Już teraz wiem, że to nie jest mo0ja reprezentacja, że w sejmie opozycji nie ma. Sld nigdy by się tak nie zachowało. Dlatego swój głos odtad przekażę tylko na SLD

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         14
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          6
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         wlodzimierz_bednarskiatsj
         wlodzimierz_bednarskiatsj

         Chwila zastanowienia i odpowiedz sobie na pytanie: dlaczego członkowie partii PIS głosowali na tak ?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Dariusz7cj8
           Dariusz7cj8

           Tych członków PO i Nowoczesnej, którzy nie głosowali za przesłaniem projektu "Ratujcie Kobiety" do dalszego procedowania w Komisji należy wyrzucić z tych partii. Niestety Polacy nie zasługują na bycie Europejczykami. Większość z nich lubi dyktaturę kościoła katolickiego i nawet chętnie, gdyby nie ostatnio modna walka ze smogiem wróciliby rozwiń

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             17
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              5
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Rottweiler Lowca zKomuchow
             Rottweiler Lowca zKomuchow

             Znasz takie slowo DEMOKRACJA??? o ktora tak walczy opozycja

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                4
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               wolverine

               Prezes Kaczyński to magnificencja i geniusz. Rozegrał to mistrzowsko , po prostu genialnie. Pokazał także co warta jest opozycja.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 17
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  2
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 LanaKo

                 Mylisz opozycję z opozycją parlamentarną. Opozycja zostanie sprawdzona przy najbliższych wyborach do samorządów, na razie wszystkie wybory uzupełniające przegrywa pis.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   0
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   aleksanderj43

                   no coz ciemniaki znajduja sie nie tylko wPis-e Ten polski narod glupszy nawet od swoich sasiadow/Czechy/ Ze tez przyszlo mi zyc w tym kraju ciemniakow

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     14
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      2
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Angry bull
                     Angry bull

                     Totalne samo zaoranie totalnej opozycji.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       17
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        7
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       jawotr
                       jawotr

                       To i tak nie ma żadnego znaczenia praktycznego. Daliby pobawić się tym projektem w komisji, a potem i tak zostałby uwalony. Nie dajmy się oszukiwać stwarzaniem pozorów, opozycja nie ma w Sejmie nic do powiedzenia. Fakt braku jej głosów, jest jednak dowodem na brak gotowości do walki, którą trzeba stale prowadzić choćby ze względu na rozwiń

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         10
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          8
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         pirat2

                         może niektórzy, chcieli zagłosować na przekór Prezesowi.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           2
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            2
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Andrzej0wui
                           Andrzej0wui

                           dokładnie, z samym prezesem na czele.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             4
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje