Historia dwa razy w tygodniu i dwa języki obce. MEN publikuje projekt planów nauczania
Foto: Shutterstock
Prezydent podpisał reformę edukacji 9 stycznia ("Fakty" TVN, 9.01.2017)
Cztery lekcje matematyki, pięć godzin polskiego w tygodniu przez całą szkołę podstawową, jedna lekcja historii w tygodniu od IV klasy i dwie lekcje historii od V klasy - przewiduje projekt ramowych planów nauczania dla 8-letniej szkoły podstawowej.
Ramowe plany nauczania to rozporządzenie ministra edukacji, w którym określone jest, ile godzin nauczania danego przedmiotu w tygodniu uczniowie będą mieli na kolejnym etapie nauczania, w danej klasie.
Zasadniczą zmianą w stosunku do dotychczas obowiązujących ramowych planów nauczania jest ich sama konstrukcja. Dotychczasowe ramowe plany nauczania określały minimalny wymiar godzin na danym etapie edukacyjnym przeznaczonych na realizację poszczególnych obowiązkowych zajęć edukacyjnych oraz zajęć z wychowawcą. Proponowane w projekcie rozporządzenia ramowe plany nauczania określają tygodniową liczbę godzin obowiązkowych zajęć.
Nowa podstawa programowa
Zgodnie z podstawą programową w 8-letniej szkole podstawowej, tak jak dotąd, w klasach I-III będzie funkcjonowała edukacja wczesnoszkolna. Od I klasy uczniowie będą się także uczyć języka obcego. Ramowy plan przewiduje w każdej klasie na tym etapie 20 godzin lekcji tygodniowo. Podziału godzin w każdej klasie na poszczególne obowiązkowe zajęcia edukacyjne (edukacja polonistyczna, język obcy nowożytny, edukacja muzyczna, edukacja plastyczna, edukacja społeczna, edukacja przyrodnicza, edukacja matematyczna, edukacja informatyczna i edukacja techniczna) dokonywać będzie nauczyciel prowadzący te zajęcia. Jednocześnie zaznaczono, że na naukę języka obcego należy przeznaczyć po dwie godziny tygodniowo w każdej klasie, a na zajęcia wychowania fizycznego po trzy godziny tygodniowo.
W IV klasie rozpocznie się nauczanie przedmiotowe. Uczniowie będą mieli: język polski, język obcy nowożytny, matematykę, informatykę, historię, przyrodę, muzykę, plastykę, technikę i wychowanie fizyczne. Naukę prawie wszystkich tych przedmiotów będą kontynuować do końca szkoły podstawowej. Od V klasy w miejsce przyrody wprowadzone zostaną geografia i biologia. W klasie VII dojdą drugi język obcy, chemia i fizyka, a w klasie VIII - wiedza o społeczeństwie i edukacja dla bezpieczeństwa. Zajęcia z techniki uczniowie będą mieli do VI klasy włącznie, a z muzyki i plastyki - do VII klasy włącznie.
I tak, zgodnie z projektem ramowego planu nauczania dla szkół podstawowych, w klasach IV-VIII uczniowie będą mieć po pięć lekcji języka polskiego w tygodniu, po cztery lekcje matematyki i po trzy lekcje pierwszego języka obcego; wymiar nauczania drugiego języka obcego - po dwie lekcje w tygodniu.
Historii uczniowie będą mieli w IV klasie jedną lekcję w tygodniu, a w klasach V-VIII - dwie lekcje.
Jakie przedmioty w podstawówce
Przyroda w IV klasie będzie miała wymiar dwóch lekcji w tygodniu, geografia - jednej lekcji w klasach V-VI i VIII oraz dwóch lekcji w klasie VII, biologia - jednej lekcji w klasach V-VII i dwóch w VIII klasie. Chemia i fizyka będą miały wymiar po dwie lekcje klasach VII i VIII.
W klasach IV-VIII uczniowie będą mieli jedną w tygodniu lekcję informatyki i cztery lekcje wychowania fizycznego. W klasach IV-VII wymiar zajęć z plastyki i muzyki to po jednej lekcji, a w klasach IV-VI - po jednej lekcji techniki.
Wiedza o społeczeństwie będzie prowadzona w VIII klasie w wymiarze dwóch lekcji w tygodniu, a edukacja dla bezpieczeństwa - w wymiarze jednej lekcji w tygodniu.
Nauczanie w liceum
W 4-letnich liceach ogólnokształcących wszyscy uczniowie przez cały czas trwania nauki będą mieli po cztery lekcje polskiego w tygodniu, po trzy lekcje pierwszego języka obcego, po dwie lekcje drugiego języka obcego, po dwie lekcje historii, po jednej lekcji geografii, biologii, chemii, fizyki oraz po trzy godziny WF. Wymiar matematyki to po trzy lekcje w klasie I i III i po cztery lekcje w klasie II i IV.
Zajęcia z informatyki będą w liceach obowiązkowe dla wszystkich w klasach I-III w wymiarze jednej lekcji tygodniowo, a wiedzy o społeczeństwie i podstaw przedsiębiorczości w klasach I-II po jednej lekcji. Edukacja dla bezpieczeństwa będzie w I klasie w wymiarze jednej lekcji, w tej samej klasie uczniowie będą mieli jedną lekcję filozofii lub plastyki lub muzyki.
Dyrektor liceum będzie też ustalał przedmioty realizowane w zakresie rozszerzonym, spośród których uczeń będzie wybierał od dwóch do trzech takich przedmiotów. Poza wymiarem podstawowym obowiązkowym dla wszystkich w ramowym planie zapisano wymiar rozszerzeń dla poszczególnych przedmiotów. W przypadku języka polskiego, historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii – po osiem lekcji tygodniowo. W przypadku języka obcego nowożytnego, historii, wiedzy o społeczeństwie, geografii, biologii, chemii, fizyki, matematyki oraz informatyki – po sześć lekcji tygodniowo.
Przedmioty w zakresie rozszerzonym, z wyjątkiem historii muzyki, historii sztuki, języka łacińskiego i kultury antycznej oraz filozofii, są realizowane w klasach I–IV. Historia muzyki, historia sztuki, język łaciński i kultura antyczna oraz filozofia może rozpocząć się w klasie I, II lub III.
Reforma edukacji
Reforma edukacji ma w miejsce obecnie istniejących typów wprowadzić: 8-letnią szkołę podstawową, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby się rozpocząć od roku szkolnego 2017/2018.
Jako pierwsi zgodnie z nową podstawą programową uczyć się mają uczniowie klas I, IV i VII szkoły podstawowej oraz I klasy szkoły branżowej. To od tych klas rozpocznie się jesienią 2017 r. zmiana w nauczaniu. Nowa podstawa będzie wprowadzana stopniowo, tak by docelowo objąć wszystkie roczniki. Projekt rozporządzenia w sprawie podstawy programowej jest obecnie w konsultacjach publicznych, które potrwają do 30 stycznia.
Video: Fakty TVN "Pani minister edukacji nie wie o tym, co się dzieje w szkole"Reforma nie traci tempa, ale nauczyciele tracą pracę. Szef ZNP doliczył się sześciu i pół tysięcy, i kolejnych 18 tysięcy z ograniczonym etatem. Niektóre szkoły mają duży problem, ale pani minister ma dobry humor. - Zwolnienia nie mają nic wspólnego z reformą - tłumaczy i nie chce mieć nic wspólnego z "Nauczycielem Roku"zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 ZNP odpowiada premier: na referendum nie jest za późno24.04 | Na referendum nie jest za późno - odpowiada Związek Nauczycielstwa Polskiego premier Szydło. Przewodniczący związku Sławomir Broniarz podkreślił, że reforma edukacji jest zbyt ważną sprawą, by móc ją zbagatelizować. - Apelujemy do marszałka Sejmu o to, żeby niezwłocznie, podczas najbliższego posiedzenia Sejmu, taka debata na temat referendum się odbyła - powiedział. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Sasin: referendum ws. reformy edukacji niczego nie zmieni,...23.04. | Sasin: reforma edukacji już trwa. Referendum niczego nie zmieni, niezależnie od wyniku. Jednak prawie miliona podpisów nie można zignorować.zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 20.04.2017 | "To jest głos przeciw deformie". Niemal milion...Niemal milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. To głos przeciw niszczeniu polskiej szkoły - mówią organizatorzy akcji. Czy rząd, który w kampanii obiecywał słuchać suwerena, przejmie się żądaniem referendum? zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 30.03.2017 | W piątek rusza strajk nauczycieli. Co będzie z...Zamiast lekcji w piątek strajk - nauczyciele chcą podwyżek i nie chcą reformy. Ministerstwo od rana kusi większymi pieniędzmi i nie widzi powodów do protestów. Co z uczniami na czas strajku nauczycieli?zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Broniarz: nikogo nie można pociągnąć do odpowiedzialności za...30.03. | W piątek strajkować będą szkoły we wszystkich 16 województwach, w większości od godziny 7.30 do 15.30 - poinformował w czwartek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Jak dodał, nikt z uczestników protestu nie może być pociągnięty do odpowiedzialności, bo jest on legalny.zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 25.02.2017 | W kampanii PiS zapowiadał pytanie obywateli o...Do ulicznej akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie likwidacji gimnazjów włącza się opozycja. Podpisy zbierają nauczyciele ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, którzy boją się utraty pracy, bo z niektórych samorządów napływają już konkretne zapowiedzi zwolnień. Podpisy zbiera też opozycja, która wzywa, by w sprawie dzieci PiS dopuścił do głosu rodziców. Tym bardziej, że kiedyś sam się tego domagał. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Od września nowe podstawy programowe14.02 | Od 1 września 2017 r. w szkole podstawowej wprowadzana będzie nowa podstawa programowa. Minister edukacji Anna Zalewska podpisała we wtorek rozporządzenie w tej sprawie. Podkreśliła, że - według niej - nowa podstawa jest nowoczesna, choć szanuje przeszłość i historię.zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN 10.02.2017 | Protest przeciwko reformie edukacji. Dzieci...Nauczyciele w gotowości w pustych salach lekcyjnych, dzieci w domach. To protest, który ma zablokować reformę edukacji. Rodzice są zdesperowani. Boją się likwidacji szkół, chaosu i przenoszenia dzieci. A minister edukacji zaprasza do rozmów. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Szydło: ta reforma może nas połączyć9.01 | W poniedziałek prezydent Andrzej Duda podpisał ustawy reformujące system edukacji w Polsce. - Przystępujemy do etapu wdrażania - oświadczyła premier Beata Szydło. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Zalewska: wydawnictwa zdążą z podręcznikami9.01 | Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dwie ustawy reformujące system edukacji: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe. - Jesteśmy na etapie komunikowania i przygotowywania do tego, aby pojawiły się listy do rodziców, samorządowców i dyrektorów szkół - mówiła w poniedziałek szefowa MEN Anna Zalewska.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Prezydent podpisał ustawy o reformie oświaty9.01 | Prezydent Andrzej Duda podpisał w poniedziałek dwie ustawy reformujące system edukacji: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające ustawę prawo oświatowe.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 PO pomoże ZNP w zbiórce podpisów pod referendum. Jest...5.01 | Liczymy na zebranie ponad 500 tys. podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie reformy polskiej oświaty - mówił w czwartek w Sejmie Grzegorz Schetyna. Przewodniczący PO poinformował, że partia powołała specjalny zespół dotyczący wsparcia dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, który jest pomysłodawcą referendum.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 ZNP chce referendum ws. reformy edukacji4.01. | PO jest gotowa wesprzeć ZNP w organizacji referendum dot. reformy edukacji - zadeklarował przewodniczący Platformy Grzegorz Schetyna. W środę w siedzibie ZNP trwa spotkanie związku m.in. z partiami politycznymi i samorządowcami w tej sprawie.
zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Prezydent zawetuje reformę edukacji? Bielan: rozmawiałem z...3.01. | W sprawie reformy edukacji czekamy na decyzję prezydenta. Ma ustawowe, konstytucyjne terminy na decyzję w sprawie każdej ustawy - powiedział w "Jeden na Jeden" wicemarszałek Senatu Adam Bielan (klub PiS).zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Sellin: rzeczywiście lecimy od światła15.12 | - Jeśli chodzi o reformę edukacji realizujemy to, co zapowiadaliśmy i to, czego oczekuje większość rodziców - przekonywał w "Jeden na jeden" wiceminister kultury Jarosław Sellin (PiS). - Lecimy do światła - zapewniał.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Rada Języka Polskiego krytykuje podstawę programową14.12 | Błędy rzeczowe, interpunkcyjne i gramatyczne, niedostosowanie poziomu trudności czy nieodpowiedni dobór lektur - to zaledwie część zastrzeżeń Rady Języka Polskiego do podstawy programowej dla klas IV-VIII przyszłej szkoły podstawowej, zaproponowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Sejm nie odrzucił projektu likwidacji gimnazjów30.11 | Sejm nie zgodził się na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów: Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe, o co wnioskowały PO i Nowoczesna. Projekty, zakładające m.in. likwidację gimnazjów, trafią do prac w komisjach: edukacji i samorządu.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Trzaskowski: wierzymy, że pierwsza dama przekona prezydenta,...20.11. | Boję się, że na reformie edukacji ucierpią nauczyciele i nasze dzieci - mówił w "Faktach po Faktach" Rafał Trzaskowski (PO). - Ta reforma ma na celu rozwój polskiej oświaty i odbudowę liceum i technikum, a nie likwidację gimnazjów - odpowiedział Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS.zobacz więcej wideo »
Minister edukacji o rekrutacji do szkół średnich w 2019 roku
Nie wiem po co PIS aż tak mocno kombinuje wystarczy dać zamiast 500+ 1000+młodym geniuszom i podwyższyć ceny gazu prądu prądu itd. umotywować to zmową rynków światowych czy tam inną bzdurą oni to łykną i można rządzić do śmierci
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
No to wymyślili... mam wrażenie, że przepisali plan lekcji z lat 80-tych, bo wtedy takie lekcje też były. Ciekawe, czy rosyjskiego będą się dzieci uczyły? Wszystkie te żałosne reformy tak naprawdę wnoszą tylko zamęt. Za jakiś czas nowy prezes innej partii znowu coś odkręci, byle tylko namieszać i tak wkoło Wojtuś... O dzieciach,
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Czy policzył tak na szybko już ktoś ile poszczególne klasy będą maiły godzin nauki w ciągu tygodnia?? 2 godziny tego 4 tamtego jak to czytam mam wrażenie ze życie spędza w szkole a i tak nic z tego nie będzie.. Nawbija sie głupot do głów które w 90% późniejszego życia nie będą im potrzebne. Szkoła podstawowa to podstawy a
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Historię piszą zwycięzcy. Podobno... 40 lat temu nie było w szkołach religii, ale nie było też Katynia i 17 września... Teraz będzie i to i tamto plus 10 kwietnia - obchodzony co miesiąc, wiersze o męczeństwie Lecha i walce Jarosława... Pożyjemy - zobaczymy...
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Patrząc na pisowców to ze znajomości ą historii i bez znajomości są głupi. Nie znają historii, przekręcają fakty. Dawni bandyci to dziś bohaterowie i vice versa.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Wspaniale zmiany, zwlaszcza, ze jest wiecej lekcji HITORII !!!! Narod bez znajomosci historii staje istnie, latwiej jest wtedy manipulowac spoleczenstwem !!!!
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Nie interesuje mnie tradycja KRK. Księdza do domu nie wpuszczam. To czy znajomi wpuszczają, to nie moja sprawa. Dzieci są dorosłe i także do żadnego kościoła nie zamierzają chodzić, a tym bardziej się chrzcić, czy inne cyrki z facetami w sukienkach wyprawiać. Kościół to zwykła banda cwaniaków żerujących na naiwności
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili: