tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"To jest tyrania. Kłamców i głupców"

zobacz więcej wideo »
"To jest tyrania. Kłamców i głupców"
  • "Zapanowała w naszym kraju tyrania""Zapanowała w naszym kraju tyrania"
  • Profesor Król: PiS zaszło za dalekoProfesor Król: PiS zaszło za daleko
  • Profesor Król: PiS dla mnie uosabia złoProfesor Król: PiS dla mnie uosabia zło
  • "Decyzja podjęta przez kolegów polityków, którzy stracili w Polsce władzę""Decyzja podjęta przez kolegów polityków, którzy stracili w...
  • "Upodlenie Polski na oczach Europy i sporej części świata""Upodlenie Polski na oczach Europy i sporej części świata"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Profesor Marek Król był gościem "Faktów po Faktach"

- Zapanowała w naszym kraju tyrania. To jest tyrania większości. Tego obawiali się ojcowie demokracji - stwierdził w "Faktach po Faktach" profesor Marcin Król, filozof i historyk idei.

- Polska jako kraj demokratyczny po raz pierwszy wprowadziła ustrój tyranii większości. Novum, ciekawe - powiedział. - W Polsce nie ma demokracji. Jest tyrania większości.

Prof. Król podkreślił, że tyrania polega na tym, iż "została wybrana większość (parlamentarna - red.) i może wszystko". Dodał, że taki stan przeczy prawom jednostki i człowieka.

- Tyrania większości to jest także tyrania kłamców i głupców - zaznaczył profesor. - Ja nie chcę nikogo obrażać i nie będę mówił, kto tutaj jest głupcem, ale myślę, że prawie wszyscy, jak ich widzimy.

Król: PiS dla mnie uosabia zło, diabła

Profesor Król przewiduje, że Polacy "prędzej czy później" zatęsknią za wolnością, ale "to potrwa".

- Absolutnie wierzę w Polaków, którzy chcą wolności, bo to jest naturalny, ludzki odruch - powiedział Król. - Każdy z nas chce być wolnym. Chce bezpieczeństwa i chce być wolnym. Na tym można grać.

I dodał: - Moim zdaniem to, co uprawia PiS w tej chwili, to jest granie na poczuciu bezpieczeństwa i jednocześnie na tym, że w każdym z nas jest skłonność do dobra i zła, czyli granie na skłonności do zła. To jest zło. PiS dla mnie uosabia w całości i niektórzy z przedstawicieli PiS-u (uosabiają - red.) zło, diabła.

Oglądaj
Profesor Król: PiS dla mnie uosabia zło
Wideo: tvn24 Profesor Król: PiS dla mnie uosabia zło

"Trzeba będzie obalić te rządy"

Zdaniem profesora Króla z grania przez PiS na antyeuropejskości na najbliższe lata wynikną "same nieszczęścia". - Jestem absolutnym pesymistą - oświadczył. Dodał jednak, że w perspektywie najbliższych dekad "jest optymistą".

- Bo to minie. PiS minie, ci ludzie znikną - powiedział. - To minie, pojawi się pokolenie moich dzieci, które jest zupełnie inne.

Król zaznaczył, że boi się procesu przejściowego, który - jego zdaniem - będzie gwałtowny. - Już w tej chwili PiS zaszedł tak daleko, że nie będzie można go tak delikatnie i łagodniutko, jakby chciało PO pogłaskać i odesłać w wyborach na zieloną trawkę. To już się nie uda - przekonywał. - W tej chwili trzeba będzie obalić te rządy. To może się zdarzyć za dwa miesiące i za 15 lat równie dobrze.

Oglądaj
Profesor Król: PiS zaszło za daleko
Wideo: tvn24 Profesor Król: PiS zaszło za daleko

Zdaniem profesora Króla rząd PiS "po prostu trzeba będzie przepędzić". - I kto to zrobi, i jak, to się okaże. Oczywiście zawsze jest możliwa miękka rewolucja. Polacy mają pewne umiejętności w tym zakresie - zaznaczył.

Podkreślił jednak, że są to jednak jego przewidywania, a nie wezwanie do obalenia rządu.

Profesor Król powiedział, że w tej chwili "nie wierzy już w debatę, dialog", bo "to trzeba dwóch stron". W polityce są dwie metody: rozmowa lub siła - wyjaśnił. - Jeżeli nie ma rozmowy, to jest tylko siła. W tej chwili nie ma rozmowy. Rozmowa się skończyła zupełnie. No to wobec tego jest siła. Reakcja na siłę będzie tylko jedna. Siła. To jest bardzo przykre.

Profesor Król ocenił, że Polska zbyt krótko była demokracją, by nabyć obyczajów demokratycznych.

"Nie mamy wielkiego człowieka"

Profesor powiedział, że chciałby, żeby "wróciła Polska ludzi błyskotliwych, mądrych, a przede wszystkim uczciwych wewnętrznie". Dla niego wzorem polityka jest brytyjski premier Winston Churchill, a z Polaków - Józef Piłsudski.

- To jest pech, bo nie mamy wielkiego człowieka - przyznał.

Oglądaj
Prof. Marek Król w programie "Fakty po Faktach" TVN24 (cała rozmowa)
Wideo: tvn24 Prof. Marek Król w programie "Fakty po Faktach" TVN24 (cała rozmowa)

OGLĄDAJ CAŁY ODCINEK "FAKTÓW PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Kto kieruje Sądem Najwyższym, kto orzeka?

Prezydent zmienia sądownictwo

Konflikt wokół TK

Polska pod lupą KE

Pozostałe informacje