tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Prof. Jerzy Duszyński nowym prezesem PAN

Prof. Jerzy Duszyński nowym prezesem PAN
Foto: EPA / PAP | Video: tvn24 Nowy prezes PAN w rozmowie z Grzegorzem Miecugowem

Premier Ewa Kopacz powołała w czwartek prof. Jerzego Duszyńskiego na prezesa Polskiej Akademii Nauk - poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prof. Duszyński zastąpi na stanowisku prof. Michała Kleibera.

Z prof. Jerzym Duszyńskim rozmawiał Grzegorz Miecugow. Całość rozmowy w programie "Inny punkt widzenia" w niedzielę o 23.30.

O wyborze Duszyńskiego na kadencję w latach 2015-2018 zdecydowali 19 marca w tajnym głosowaniu członkowie Zgromadzenia Ogólnego PAN. Jednak - zgodnie z ustawą o PAN z 2010 r. – formalnie na stanowisko prezesa PAN powołuje wybranego kandydata prezes Rady Ministrów.

O prezesurę Akademii ubiegała się też dotychczasowa wiceprezes PAN prof. Mirosława Marody z Wydziału Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Ostatecznie wygrał prof. Duszyński, który otrzymał wtedy 111 głosów, a prof. Marody - 68 głosów.

- Myślę, że przede mną bardzo trudny okres, ale jestem absolutnym optymistą. Uważam, że PAN jest bardzo potrzebna w systemie nauki w Polsce. Ale żeby była potrzebna, musi troszkę się zmienić. Musimy znacznie mocniej wejść w programy europejskie, w promowanie doskonałości naukowej, w wyrażanie opinii, które nurtują społeczeństwo. To wszystko będziemy robić dobitnie - mówił dziennikarzom zaraz po wyborach prof. Duszyński.

Zastąpił prof. Kleibera

Prof. Jerzy Duszyński (ur. w 1949 r.) jest biochemikiem. Pracuje w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i w ostatniej kadencji pełnił obowiązki dziekana Wydziału II Nauk Biologicznych i Rolniczych PAN. W latach 2008-2009 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego w gabinecie Donalda Tuska.

Prof. Jerzy Duszyński zastąpił na stanowisku prof. Michała Kleibera, który prezesem PAN był przez dwie kadencje, od 2007 r.

Nowy prezes PAN jest specjalistą w dziedzinie metabolizmu energetycznego i molekularnych podstaw chorób mitochondrialnych i neurodegeneracyjnych.

Co czeka nowego prezesa?

Jeszcze przed powołaniem przez premier, z Duszyńskim spotkała się minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska. - Rozmawialiśmy o zmianach, które czekają Akademię - poinformowała szefowa resortu na Twitterze.

Jednym z pilniejszych zadań, które stoją przed nowym prezesem PAN, będzie zażegnanie trudnej sytuacji w Instytucie Nauk Ekonomicznych PAN w Warszawie. W wyniku konfliktów w jednostce, Rada Naukowa INE PAN podjęła decyzję o odwołaniu swojego dyrektora, dr. hab. Cezarego Wójcika. Decyzja ta czeka jeszcze na zatwierdzenie przez nowego prezesa PAN.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje