Prezydent wręczy akty mianowania pięciu nowym generałom

[object Object]
W niedzielę prezydent wziął udział w uroczystościach wojskowych związanych z rocznicą rozszerzenia NATOtvn24
wideo 2/21

Prezydent Andrzej Duda wręczy w środę pięć nominacji na pierwszy stopień generalski lub admiralski w wojsku – poinformowało we wtorek Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Wśród awansowanych jest pełnomocnik do spraw utworzenia wojsk obrony cybernetycznej pułkownik Karol Molenda.

Jak poinformowało na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, prezydent Andrzej Duda, na wniosek ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka, mianował pięciu oficerów Wojska Polskiego na pierwsze stopnie generalskie oraz stopień admiralski. Uroczystość wręczenia aktów mianowania odbędzie się 13 marca w Pałacu Prezydenckim.

Stopień generała brygady, oprócz płk. Karola Molendy, otrzymają także: szef Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczący Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego płk pil. Robert Cierniak, dowódca 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej płk Andrzej Dąbrowski i dowódca 15. Brygady Zmechanizowanej płk Norbert Iwanowski. Do stopnia kontradmirała zostanie awansowany dowódca 3. Flotylli Okrętów kmdr Mirosław Jurkowlaniec.

Szef BBN Paweł Soloch wyjaśnił, że ma to związek z obchodami przypadającej 12 marca 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. - W ciągu ostatniego roku awanse generalskie zostaną wręczone po raz szósty. Oczywiście prezydent ma świadomość, że w siłach zbrojnych generałów wciąż jest za mało. Chce także odejść od praktyki wręczania nominacji jedynie przy okazji takich świąt jak dzień Wojska Polskiego - tłumaczył Soloch.

Wskazał, że jeszcze w tym półroczu są przewidziane kolejne nominacje, a obejmą one przede wszystkim oficerów liniowych.

Nowi generałowie

Płk Karol Molenda na początku lutego został pełnomocnikiem MON ds. utworzenia nowego rodzaju wojsk – wojsk obrony cyberprzestrzeni. Wkrótce ma objąć też funkcję dyrektora Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni. Jest ekspertem z dziedziny cyberbezpieczeństwa, specjalizuje się w reagowaniu na incydenty komputerowe, informatyce śledczej, bezpieczeństwie teleinformatycznym oraz poszukiwaniu ukierunkowanych zagrożeń na systemy teleinformatyczne. Jest absolwentem WAT i Wyższej Szkoły Menadżerskiej w Warszawie. Od 12 lat służy w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego.

Płk pil. Robert Cierniak po ukończeniu w 1991 roku Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej rozpoczął służbę w 1. pułku lotnictwa myśliwskiego. Wyróżniony w 2001 roku tytułem "Pilot Roku Lotnictwa Sił Zbrojnych RP". W 2003 roku brał udział w osłonie Air Force One z prezydentem USA George'em W. Bushem na pokładzie, a w 2006 roku zapewniał osłonę wizyty papieża Benedykta XVI w Polsce. W 2006 roku dowodził Polskim Kontyngentem Wojskowym Orlik w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej Litwy, Łotwy i Estonii (Baltic Air Policing). W maju 2007 roku został dowódcą 23. Bazy Lotniczej w Mińsku Mazowieckim. Po podyplomowych studiach w Szkole Sił Zbrojnych Kanady został zastępcą dowódcy 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Od marca 2017 roku jest szefem Inspektoratu Ministerstwa Obrony Narodowej ds. Bezpieczeństwa Lotów, przewodniczącym Komisji Badań Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

Płk Andrzej Dąbrowski dowodzi 3. Warszawską Brygadą Rakietową Obrony Powietrznej w Bielicach koło Sochaczewa. Zajmował stanowiska dowódcze i sztabowe w jednostkach obrony powietrznej – począwszy od plutonu – od 1990 roku, kiedy ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. Był szefem Oddziału Operacyjnego-Zarządu Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. Należał też do grupy organizacyjnej DGRSZ. Ukończył wojskowe i cywilne studia podyplomowe.

Płk Norbert Iwanowski dowodzi 15. Brygadą Zmechanizowaną od sierpnia 2018 roku. Po ukończeniu Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych pełnił służbę w 17. Brygadzie Zmechanizowanej oraz sztabie 11. Dywizji Kawalerii Pancernej. Absolwent Akademii Obrony Narodowej i Akademii Sztuki Wojennej. Był na misjach w Iraku i Afganistanie. Pełnił m.in. funkcję szefa sztabu Centrum Operacji Lądowych–Dowództwie Komponentu Lądowego.

Kmdr Mirosław Jurkowlaniec służbę w Marynarce Wojennej rozpoczął w 1985 roku. Po ukończeniu pięcioletnich studiów na Wydziale Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej w Gdyni służył w Grupie Okrętów Rozpoznawczych. W latach 1990–2002 zajmował kolejne stanowiska na ORP Nawigator. Gdy dowodził jednostką otrzymała ona tytuł "Najlepszy Okręt w Marynarce Wojennej". W 2002 roku objął stanowisko dowódcy Grupy Okrętów Rozpoznawczych. Dwukrotnie przygotowywał morską jednostkę działań specjalnych Formoza do działań na Zatoce Perskiej w operacjach "Iraqi Freedom" i "Enduring Freedom". W lutym 2013 roku został zastępcą szefa Zarządu Rozpoznania Dowództwa MW. W 2017 roku objął stanowisko szefa Zarządu Uzbrojenia w Inspektoracie Marynarki Wojennej Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. W czerwcu ubiegłego roku objął dowodzenie 3. Flotyllą Okrętów w Gdyni. Dwukrotnie kierował największymi ratowniczymi ćwiczeniami w ratowaniu okrętów podwodnych organizowanymi przez Marynarkę Wojenną - SMER/MEDEX.

Autor: akr//rzw / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24