tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Zmiany w ordynacji wyborczej

"Prezydent ma wątpliwości". Szczerski: decyzja w sprawie ordynacji do czwartku

zobacz więcej wideo »
"Prezydent ma wątpliwości". Szczerski: decyzja w sprawie ordynacji do czwartku
 • "W poniedziałek jest spotkanie z partiami""W poniedziałek jest spotkanie z partiami"
 • Waldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie obowiązywać w najbliszych wyborach do europarlamentuWaldemar Buda: obecna ordynacja jest zła, ale będzie obowiązywać w najbliszych...
 • "Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych wyborach""Zasady proporcjonalności w czystej postaci nie ma w żadnych wyborach"
 • "To były złe przepisy""To były złe przepisy"
 • Duda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w SejmieDuda: nie mam nic przeciwko pracom nad ordynacją wyborczą PE w Sejmie
 • Prezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej reprezentacji w PEPrezydent: ogromna część obywateli nie miałaby swojej reprezentacji w PE
 • Weto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu wstrzymaneWeto prezydenta. Zmiany w ordynacji wyborczej do europarlamentu wstrzymane
 • "Ona wymusza sztucznie koalicje""Ona wymusza sztucznie koalicje"
 • "Prezydent przedstawił swoje opinie""Prezydent przedstawił swoje opinie"
 • Schetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciwSchetyna o zmianach w ordynacji: my byliśmy przeciw
 • Schetyna: doszło do ustawki prezydenta z KaczyńskimSchetyna: doszło do ustawki prezydenta z Kaczyńskim
 • Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiej Marszałek Senatu o zmianie ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiej
 • Flis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronęFlis: zmiana ordynacji przesuwa równowagę w patologiczną stronę
 • Zmiany w ordynacji wyborczej do PEZmiany w ordynacji wyborczej do PE
 • Ordynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmienionaOrdynacja wyborcza do Parlamentu Europejskiego zmieniona
 • "To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu""To jest wprowadzenie dwublokowości, dualizmu"
 • Nowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniejNowacka: PiS chce skapitalizować zyski na ścianie wschodniej
 • Sawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecieSawicki o zmianach w ordynacji: zróbcie to, przerżniecie
 • "Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem""Chcecie uderzyć w Kukiz'15, a sami dostaniecie rykoszetem"
 • "Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii""Pisanie ordynacji pod zamówienie jednej partii"
 • "Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach""Konsolidowanie PiS-u, który zaczął się rozłazić w szwach"
 • Jaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateliJaki: ordynacja wyborcza musi być przejrzysta dla obywateli
Foto: TVN24 | Video: tvn24 "W poniedziałek jest spotkanie z partiami"

Jak zapowiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, decyzja Andrzeja Dudy w sprawie ordynacji do Parlamentu Europejskiego zapadnie "najpóźniej w okolicach południowych w czwartek". - W poniedziałek jest spotkanie z partiami, które do pana prezydenta zastosowały apel w sprawie tej ordynacji - wyjaśnił na piątkowej konferencji prasowej.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego, według której w wyborach do Parlamentu Europejskiego każdy okręg ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - deputowanych, od końca lipca czeka na decyzję prezydenta.

W czwartkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" Andrzej Duda przyznał, że ma ogromne wątpliwości co do proponowanych zmian.

Decyzja "najpóźniej w czwartek"

Jakie to są wątpliwości, precyzował w piątek na konferencji prasowej szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tłumaczył, że dotyczą one przede wszystkim tego, "czy tak skonstruowana ordynacja zapewnia obywatelom dostęp do parlamentarnej reprezentacji - w tym sensie, że daje szanse grupom obywateli na wyłonienie swojego reprezentanta".

- Prezydent ma wątpliwości, czy nie ma zakłócenia zasady reprezentatywności - podkreślił jego minister.

Jak stwierdził, decyzja prezydenta w sprawie ordynacji "zapadnie najpóźniej w okolicach południowych w czwartek".

W poniedziałek spotkanie z "bardzo różnymi" partiami

- W poniedziałek jest spotkanie z partiami, które do pana prezydenta zastosowały apel w sprawie tej ordynacji - tłumaczył Krzysztof Szczerski.

W ubiegły piątek, tydzień temu, przedstawiciele Kukiz'15, PSL, Partii Razem i Prawicy Rzeczypospolitej - z inicjatywy stowarzyszenia Klub Jagielloński - skierowali do Andrzeja Dudy list z apelem o zawetowanie nowelizacji.

Jak zauważył Szczerski "to są partie bardzo różne".

- Opinie będą bardzo szerokie, od Prawicy Rzeczypospolitej po Partię Razem. Pan prezydent będzie brał pod uwagę te opinie, które usłyszy na tym spotkaniu. Bierze oczywiście pod uwagę opinie, które wyrażało Prawo i Sprawiedliwość, które wyraziło w najpełniejszym stopniu w ustawie i w jej uzasadnieniu. Bo to jest projekt poselski, więc jak rozumiem, jest to projekt partii politycznej, która dzisiaj ma większość parlamentarną - stwierdził.

- Stanowisko różnych stron jest w tej sprawie prezydentowi znane - podkreślił szef gabinetu prezydenta.

Kontrowersyjne zmiany w ordynacji

Pod koniec lipca Senat przyjął bez poprawek nowelizację Kodeksu wyborczego dotyczącego ordynacji do PE.

Obecnie w wyborach do PE najpierw ustala się ugrupowania, które w skali kraju, w jednym ogólnokrajowym okręgu wyborczym, osiągnęły próg wyborczy 5 proc. Następnie pomiędzy te ugrupowania rozdzielane są wszystkie polskie mandatu do PE - ponad 50. Potem te mandaty, które danemu ugrupowaniu przypadły w wyniku rozdziału mandatów w skali kraju, są dzielone między 13 list okręgowych tego ugrupowania.

Nowelizacja stanowi natomiast, że każdy z 13 okręgów wyborczych ma mieć przypisaną konkretną liczbę - co najmniej trzech - posłów wybieranych do europarlamentu. Czyli - jak zaznaczono w opinii Biura Legislacyjnego Senatu do nowelizacji - "w miejsce jednego ponad 50-mandatowego okręgu wyborczego (skutkującego wysoką proporcjonalnością i niskim efektywnym progiem wyborczym) wprowadza się 13 okręgów wyborczych liczących średnio 3,9 mandatu (co skutkuje wysoką dysproporcjonalnością wyborów i bardzo wysokim efektywnym progiem wyborczym)".

Według opinii senackiego Biura Legislacyjnego, zaproponowany w nowelizacji podział na okręgi

wyborcze spowoduje, że "Polska będzie jedynym w Unii krajem, w którym efektywny próg wyborczy przekracza i to ponad 3-krotnie, unijne maksimum 5 proc.". "W Polsce efektywny próg wyborczy będzie wynosił 16,5 proc. Tyle głosów w skali kraju będzie musiał otrzymać komitet wyborczy, żeby uzyskać mandat" - wskazali senaccy legislatorzy.

Również Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar wskazał w piśmie do prezydenta, że rozwiązania zawarte w noweli będą w praktyce premiować komitety dużych ugrupowań, kosztem osłabienia czy wręcz wyeliminowania przy podziale mandatów komitetów mniejszych ugrupowań i komitetów obywatelskich.

Politycy obozu Zjednoczonej Prawicy stoją na stanowisku, że proponowana zmiana ordynacji do PE jest korzystna. Szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki stwierdził, że upraszcza ona wybory i przybliża je obywatelom. Wicepremier Jarosław Gowin zaznaczył z kolei, że ewentualne weto prezydenckie do noweli nie będzie przedmiotem kontrowersji pomiędzy prezydentem a obozem Zjednoczonej Prawicy.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Zmiany w ordynacji wyborczej

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje