tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Było osiem pism, o które zapytał prezydent. Szef MON wciąż nie odpowiedział na dwa

zobacz więcej wideo »
Było osiem pism, o które zapytał prezydent. Szef MON wciąż nie odpowiedział na dwa
 • "Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje""Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje"
 • 18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie są odpowiedzi na nasze pisma?"18.04.2017 | Prezydent coraz ostrzej do Macierewicza. "Gdzie...
 • Wiceszef MON o liście prezydenta: wokół korespondencji narósł mitWiceszef MON o liście prezydenta: wokół korespondencji narósł mit
Foto: Jakub Kamiński/PAP | Video: Radio Zet Według MON to normalna korespondencja (materiał "Faktów" TVN z 19 kwietnia)

Na większość pism, o które prezydent Andrzej Duda upomniał się 16 marca w liście do szefa MON Antoniego Macierewicza, odpowiedź została przekazana - poinformował w czwartek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Paweł Soloch. - Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje. Widać tego efekty – dodał.

Ujawnione we wtorek pismo prezydenta do Antoniego Macierewicza dotyczyło pism wysłanych do MON przez szefa BBN od grudnia 2015 roku do października 2016 roku

- Prezydent, przygotowując się do uczestnictwa w dorocznej naradzie kierownictwa MON, robił pewien remanent i zażyczył sobie, żebym przedstawił sprawy, które nie zostały załatwione, na które nie było odpowiedzi. I w tej kwestii skierował pismo do pana ministra z prośbą czy z życzeniem, by pan minister do kwestii, które poruszyłem, się ustosunkował – powiedział w Radiu Zet Paweł Soloch.

Podał, że pism było osiem, na większość z nich otrzymał odpowiedź po liście prezydenta. Dodał, że do dziś nie dostał odpowiedzi na dwa pisma.

- Mamy do czynienia z pewną dynamiką, która wymaga korespondencji formalnej. Chodzi o konkretne informacje - mamy do czynienia z budową nowego rodzaju wojsk – Wojsk Obrony Terytorialnej, mamy przygotowaną i dyskutowaną reformę systemu kierowania i dowodzenia. To wymaga urzędowej korespondencji, by mieć twarde dane i prezydent tych twardych danych sobie życzy - tłumaczył szef BBN.

Soloch przekazał, że pisma dotyczyły "wszystkich kluczowych spraw": oprócz WOT także kwestii związanych z weteranami wojennymi, zagadnień dotyczących modernizacji technicznej armii oraz przeprowadzonych wojskowych ćwiczeń. - Trzeba to widzieć w kontekście odprawy kadry kierowniczej MON, która się odbyła w ubiegłym tygodniu – dodał.

"Przejaw aktywności prezydenta"

Pytany o opóźnienia MON w reagowaniu na pisma z BBN, Soloch ocenił, że "często wynika to z pewnej mitręgi biurokratycznej" i nie jest lekceważeniem prezydenta.

Soloch przypomniał, że prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi. - Są pewne kwestie systemowe wymagające rozwiązania, opierające się o konstytucję. Jest to pewien swoisty dualizm, w myśl którego prezydent sprawuje zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi bezpośrednio w czasie wojny, a w czasie pokoju robi to przez ministra obrony – powiedział.

Dodał, że dualizm ten był "szczególnie bolesny w czasach, gdy była kohabitacja za czasów prezydentury Lecha Kaczyńskiego". - Ten dualizm nie jest dziś bolesny – ocenił.

Szef BBN stwierdził, że pisma, które ujrzały światło dzienne, są przejawem aktywności prezydenta i że aktywność ta trwa od początku prezydentury.

- Mówi się publicznie o pismach, które rutynowo prezydent wysyłał. (...) Pan prezydent poprosił ministra o rozwiązanie jak najszybsze kwestii attachatów i oto mamy wyznaczonych attaché m.in. w Stanach Zjednoczonych. (...) Pan prezydent prosił o przyspieszenie organizowania dowództwa międzynarodowego w Elblągu i to się dokonuje. (...) Prezydent ma możliwości sprawcze i te możliwości realizuje. Widać tego efekty – powiedział.

Szef BBN powiedział, że "działania ministra są zgodne z oczekiwaniami prezydenta w warstwie deklaratywnej". - Mówimy o WOT, reformie systemu dowodzenia, modernizacji armii. Wiele dobrego w tej kwestii się zadziało. Prezydent oczekuje teraz na konkretne rezultaty złożonych deklaracji – powiedział. - Deklaracje są słuszne, idą w dobrym kierunku, podjęte działania w wielu aspektach idą w kierunku zgodnym z oczekiwaniami i życzeniem prezydenta. Teraz musimy poczekać, aż będą efekty działań, które zostały podjęte i zadeklarowane przez ministra – dodał.

Listy prezydenta

Oprócz pisma z 16 marca prezydent wystosował do MON dwa inne listy. W jednym z nich z początku marca napisał, że oczekuje "niezwłocznego podjęcia stosownych działań" w związku z brakiem obsady attachatów wojskowych w ważnych państwach sojuszniczych, m.in. w USA i Wielkiej Brytanii. W drugim piśmie prezydent wskazał, że oczekuje wyczerpującej informacji na temat tworzenia wielonarodowego dowództwa dywizji w Elblągu.

W odpowiedzi Macierewicz zapewnił, że dowództwo osiągnie wstępną gotowość terminowo lub z niewielkim opóźnieniem, a kandydaci na attaché obrony zostali wskazani i są sprawdzani przez SKW. Zapewnił, że działalność wojskowych attachatów nie została przerwana. MON podało w środę, że gen. Cezary Wiśniewski objął funkcję attaché obrony przy polskiej ambasadzie w Waszyngtonie.

W końcu marca prezydent spotkał się z szefem MON, jego zastępcami i najwyższymi dowódcami. Spotkanie - w tym rozmowa w cztery oczy z ministrem - dotyczyły m.in. zobowiązań sojuszniczych, spraw kadrowych, obrony terytorialnej i modernizacji armii. Potem prezydent powiedział, że jest zadowolony ze spotkania; zapewnił, że chce przestrzegania zasady jego zwierzchnictwa nad wojskiem za pośrednictwem ministra.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
mozdzyn
mozdzyn

Jaki szef upomina się u swojego podwładnego o odpowiedzi na pismo SPRZED ROKU?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   nero21

   Było osiem pism, o które zapytał prezydent. Szef MON wciąż nie odpowiedział na dwa .........RADZĘ wysłać mu dziewiąte od zwierzchnika Sił Zbrojnych i Prezydenta RP. WYMÓWIENIE z ROBOTY i prośbę, by na pozostałe pisma już nie odpowiadał

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bog1948

     pan pelnacy obowiazki prezydenta doczeka sie odpowiedzi tak jak na dloni wyrosna kaktusy.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       saneka

       to potrwa, musi je przeliterować

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         2
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         jawotr
         jawotr

         Antoni nie przewidywał, że tak długo będzie ministrem - to po co miał odpowiadać.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           3
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje