Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum
Video: tvn24 MON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta Dudy21.03 | Prezydent Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - wynika z treści listu prezydenta do szefa MON, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Wieczorem w poniedziałek resort wydał komunikat w tej sprawie.zobacz więcej wideo »
Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum
Video: tvn24 Prezydent wysłał list do Macierewicza. Komentarze21.03 | - Trochę mnie ten list zaskoczył, ale odbieram go pozytywnie - stwierdził generał Stanisław Koziej, były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, komentując informacje o wysłaniu przez Andrzeja Dudę listu do Antoniego Macierewicza. - Upomina się o sprawę ważną, oczywistą - mówi natomiast były szef MON, Tomasz Siemoniak.zobacz więcej wideo »
Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum
Video: tvn24 O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent...21.03 | - Jak się spotkamy w Warszawie, to będziemy rozmawiać o polityce polskiej, wewnętrznej, o listach, odpowiedziach, o wysyłaniu attachów, ambasadorów. Tutaj jestem zajęty realizacją polskiej dyplomacji, polskiej polityki bezpieczeństwa i te nasze wewnętrzne dyskusje na ten temat nie przeszkadzają mi w realizacji tej polityki - odpowiedział minister spraw zagranicznych.zobacz więcej wideo »
Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum
|
Video: tvn24
Prezydent nawiązuje w liście do ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO
Prezydent Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - wynika z treści listu prezydenta do szefa MON, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Wieczorem w poniedziałek resort wydał komunikat w tej sprawie.
Jak poinformował tvn24.pl w poniedziałek po południu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, list został skierowany do Ministerstwa Obrony Narodowej w zeszły czwartek.
Magierowski powiedział, że prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych śledzi to, co dzieje się w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz zachodzące tam zmiany. Dodał, że prezydent zwrócił przede wszystkim uwagę na brak obsadzenia stanowisk attache obrony w kluczowych państwach i uznał, że poprosi ministra Antoniego Macierewicza o wyjaśnienia.
Magierowski powiedział, że prezydent liczy, iż szef MON odpowie na list i podejmie odpowiednie działania.
Kilka godzin później, w poniedziałek późnym wieczorem, ministerstwo wydało w tej sprawie zdawkowy komunikat. Stwierdzono w nim, że odpowiedzi na pytania prezydenta wysłano w poniedziałek 20 marca. Nie ujawniono jednak ich treści.
"Oczekuję podjęcia stosownych działań"
W liście, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ubiegłoroczny szczyt NATO w Warszawie przyniósł ważne ustalenia mające bezpośredni wpływ na podniesienie stanu bezpieczeństwa Polski i proces ich implementacji wkracza w decydującą fazę.
W tym kontekście - jak napisał prezydent - jego "wątpliwości jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach Sojuszu (Północnoatlantyckiego - red.) bezpośrednio zaangażowanych w ten proces". "Dotyczy to przede wszystkich ataszatów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponadto, z podobną sytuacją mamy do czynienia między innymi w Szwecji, Bułgarii, a nawet na Ukrainie, której wspieranie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji leży w polskim interesie narodowym - napisał prezydent.
Oczekuje od ministra "niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji".
Prezydent oczekuje także wyczerpującej informacji dotyczących "stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu i przewidywanych terminów osiągnięcia przez nią wstępnych zdolności i pełnej gotowości".
Duda zwrócił w liście uwagę, że utworzenie dowództwa zapowiedziano na szczycie NATO w Warszawie: "Jest to zadanie tym bardziej pilne, gdyż zgodnie z przyjętym harmonogramem dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca 2017, a pełną gotowość do końca 2018 roku".
Z pytaniami o list prezydenta zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Do czasu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.
Bataliony NATO na wschodniej flance
Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku sojusznicy potwierdzili decyzję o "wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej" na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.
Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafi na wschodnią flankę w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, będzie wielonarodowy, ale będzie miał państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić USA, w Estonii – Wielka Brytania, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada (wspomagana przez pododdział pancerny z Polski). Do Polski przyjadą także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.
Wszystkie bataliony mają zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, dowodzona przez USA, zostanie rozmieszczona w Orzyszu do 1 kwietnia - podał w poniedziałek jej dowódca, podpułkownik Steven Gventer.
Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji, które ma powstać w Elblągu.
Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność.
Video: Fakty TVN Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji...Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty będzie planowało i koordynowało działania amerykańskiej armii w Polsce podczas ćwiczeń czy rotacji. Siedziba jednostki jest w Poznaniu, a w piątek uroczyście rozpoczęła działalność. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Szef MON: udało nam się uzgodnić trwały charakter obecności...04.10 | Udało nam się uzgodnić trwały charakter tej obecności. To dzięki stale obecnym siłom i zdolnościom do ich szybkiego i trwałego wzmocnienia, poziom bezpieczeństwa Polski i innych sojuszników znacznie wzrośnie. Tym samym Polska ostatecznie przestanie być postrzegana jako państwo buforowe - powiedział w piątek minister obrony Mariusz Błaszczak podczas inauguracji wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji w Poznaniu.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Inauguracja wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla...04.10 | Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher uczestniczyła w piątek w inauguracji działalności Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty. Towarzyszył jej zastępca dowódcy Sił Lądowych USA w Europie gen. Joe Jarrard. W uroczystości brał udział także szef polskiego MON Mariusz Błaszczak.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Mosbacher: żołnierze USA gotowi złożyć najwyższą ofiarę, bo...04.10 | - Kiedy nasi żołnierze przyjeżdżają do Polski to pozostawiają swoich najbliższych w USA. (...) Są gotowi złożyć najwyższą ofiarę nie dlatego, że Polska ma się stać klientem amerykańskich technologii, ale ponieważ wspólnie bronimy wartości, zasad demokratycznych, a także jesteśmy w gotowości, by wesprzeć NATO, gdy będzie taka potrzeba - powiedziała w piątek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Uczestniczyła w piątek w inauguracji działalności Wysuniętego Stanowiska Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych...26.09 | Szef MON: jesteśmy przygotowani finansowo do prac związanych z infrastrukturą dla wojsk USA.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Przerzut żołnierzy USA na poligon w Drawsku Pomorskim21.03 | Ponad 1,5 tysiąca żołnierzy 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej z 1. Dywizji Pancernej z Fort Bliss w Teksasie przyjechało w czwartek na poligon w Drawsku Pomorskim, dokąd przerzucono dla nich 700 sztuk sprzętu ze składów w Eygelshoven w Holandii. Ćwiczenie ma sprawdzić i doskonalić zdolność amerykańskich wojsk lądowych do przegrupowania i rozmieszczania w sytuacjach nadzwyczajnych.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Prezydent: cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk...21.02 | Cały czas dążymy do zwiększenia obecności wojsk USA w Polsce - oświadczył w czwartek prezydent Andrzej Duda. Wsparcie dla tych zabiegów wyraziła podczas wspólnej konferencji prasowej prezydent Litwy Dalia Grybauskaite.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Andrzej Duda podczas środowych uroczystości z udziałem Mika...13.02 | Andrzej Duda wspólnie z wiceprezydentem USA Mikiem Pencem, który tuż przed 13 przybył z wizytą do Polski, brał udział w spotkaniu z polskimi amerykańskimi żołnierzami stacjonującymi w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie.
zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Uroczystość przekazania dowodzenia kolejnej zmianie...12.02 | Ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO odbyła się we wtorek w Żaganiu.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Zwinięcie sztandaru przez żołnierzy 1. ABCT 12.02 | W Żaganiu odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA. Zgodnie z ceremoniałem amerykańskiej armii symbolem przejęcia dowodzenia było zwinięcie sztandaru schodzącej z dyżuru jednostki i rozwinięcie sztandaru wchodzącej. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Generał broni Wojska Polskiego Jarosław Mika podczas...12.02 | - Jesteśmy bogatsi o te doświadczenia, które były na początku amerykańskiej misji w Polsce. To pogłębianie wzajemnych możliwości szkoleniowych, doskonalenie, ale przede wszystkim budowanie wzajemnych relacji - powiedział dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Jarosław Mika we wtorek w Żaganiu. Odbyła się tam ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Czwarta zmiana pancernej brygady z USA objęła dyżur w Żaganiu12.02 | W Żaganiu odbyła się we wtorek ceremonia przekazania dowodzenia czwartej zmianie Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej (ABCT) Armii USA, stacjonującej na wschodniej flance NATO. Dyżur objęła 1. ABCT, tworzona przez żołnierzy Devil Brigade z 1. Dywizji Piechoty stacjonującej w Fort Riley w stanie Kansas. - To dla naszych żołnierzy nowe doświadczenie, możemy doskonalić współdziałanie z żołnierzami z Polski i innych krajów tej części Europy - powiedział dowódca obejmującej dyżur 1. ABCT pułkownik Charles Armstrong.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Szczerski o zwiększeniu obecności wojsk USA w Polsce 11.12 | "Jesteśmy na dobrej drodze", aby doprowadzić wkrótce do "zwiększenia wielozadaniowej obecności wojsk amerykańskich w Polsce" - powiedział we wtorek w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Andrzeja Dudy, Krzysztof Szczerskizobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Błaszczak spotkał się z Mattisem14.11 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak jest w Waszyngtonie, gdzie spotkał się z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem. Rozmowa dotyczyła między innymi polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce - poinformował korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Spotkanie Mariusza Błaszczaka z Jamesem Mattisem w Waszyngtonie14.11 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak rozmawiał z szefem Pentagonu Jamesem Mattisem na temat polskich starań o rozmieszczenie na stałe sił amerykańskich w Polsce.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Ambasador USA w Polsce, Georgette Mosbacher w specjalnej...31.10 | "Jestem gotowa, żeby sprawę wiz dla was załatwić" - taką obietnicę w wywiadzie dla TVN24 złożyła Georgette Mosbacher - Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Zapewniła, że Polacy będą mogli jeździć do USA bez wiz już od końca przyszłego roku.zobacz więcej wideo »
Video: Fakty TVN Błaszczak o stałej bazie sił USA w Polsce: jest poparcie dla...Jest poparcie dla tego projektu - mówi Mariusz Błaszczak o Forcie Trump. Szef polskiego MON widział się w Waszyngtonie z doradcą prezydenta Trumpa, Johnem Boltonem. Kolejna rozmowa na temat powstania w Polsce stałej bazy amerykańskich wojsk odbędzie w listopadzie. zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Błaszczak: jest poparcie dla projektu Fort Trump29.10 | Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się w poniedziałek z doradcą prezydenta Donalda Trumpa do spraw bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem w sprawie powstania stałej bazy wojsk amerykańskich w Polsce. - Usłyszałem, że jest poparcie dla projektu Fort Trump - powiedział. Na listopad została zaplanowana rozmowa z sekretarzem obrony USA, Jamesem Mattisem.zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Wojska USA w Polsce. Bielan: to proces skomplikowany i...15.09 | Decyzja USA o stacjonowaniu na stałe amerykańskich wojsk w Polsce, zapadnie najwcześniej w przyszłym roku - powiedział w sobotę wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Podkreślił, że "na pewno żadna umowa w tej sprawie nie zostanie podpisana we wrześniu przez prezydentów Donalda Trumpa i Andrzeja Dudę", a cały proces jest "skomplikowany i długotrwały".zobacz więcej wideo »
Video: tvn24 Błaszczak o amerykańskich żołnierzach w Polsce14.09 | Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wizytował w piątek w Waszyngtonie. Podczas spotkań na Kapitolu i w Pentagonie rozmawiał o polsko-amerykańskiej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa, w tym o stałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce.zobacz więcej wideo »
Wideo: Fakty TVN Wysunięte Stanowisko Dowodzenia Amerykańskiej 1. Dywizji Piechoty rozpoczęło działalność w Poznaniu
Autor: js,mk/sk
/
Źródło: tvn24.pl, Fakty TVN, PAP
Bo to jest farsa a nie Prezydent. Normalny Prezydent już dawno nie tylko by się zainteresował tym dlaczego Antoni demoluje korpus dowodzenia, ale przywołałby go do porządku, albo już by go pogonił za bezzasadne zwolnienia tym samym uniknęlibyśmy tego wszystkiego co się dzieje od miesięcy. A ten Andruś to tylko narty i oscypki w głowie
rozwiń
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Prezydent nie może go zwolnić więc nie wypisuj bajek to nie USA. W naszym systemie stanowisko Prezydenta jest tak naprawdę guzik warte. Prezydent RP ma wyglądać i czasem odrzuci jakiś wniosek który i tak można potem przepchnąć i tyle w zakresie jego możliwości.
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
Jestem zadziwiona tym gestem Prezydenta! List napisał! Jaka odwaga! W normalnym kraju szef MON został by wezwany przed prezydenckie oblicze i skłoniony do wyjaśnienia swoich niekonwencjonalnych poczynań i niedoróbek a tu list! Na który się odpowie, albie nie, albo częściowo. I tak sobie można pisać i pisać...
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili:
To sa jakies jaja ze Prezydent poprosi Antoniego, powinien wziac go za ucho i ma sie tlumaczyc. Teraz Antoni nie ma czasu sie zajmowac tymi sprawami bo bedzie wrak wozil do Polski taczkami
Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieZaloguj się aby oceniaćOstatnio ocenili: