tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Brukselski szczyt NATO

"Będziemy pokazywali, że NATO żyje"

zobacz więcej wideo »
"Będziemy pokazywali, że NATO żyje"
 • "Będziemy pokazywali, że NATO żyje""Będziemy pokazywali, że NATO żyje"
 • Bogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATOBogusław Pacek: Trump uderzył w to co jest słabością NATO
 • Sekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszymSekretarz generalny NATO: dyskusja uczyniła sojusz silniejszym
 • "Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć""Co się będzie działo z Krymem? Nie mogę wam powiedzieć"
 • "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego" "Wszystko potwierdza jedność Sojuszu Północnoatlantyckiego"
 • Duda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USADuda: trwają ostatnie ustalenia w sprawie mojej wizyty w USA
 • Juncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcyJuncker na szczycie NATO. Pomagali mu przywódcy
 • Szczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z MerkelSzczyt bez dyplomatycznych uprzejmości. Starcie Trumpa z Merkel
 • Donald Trump na szczycie NATO w BrukseliDonald Trump na szczycie NATO w Brukseli
 • Ruszył szczyt NATO w BrukseliRuszył szczyt NATO w Brukseli
 • Krótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda TrumpaKrótkie spotkanie Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa
 • Trump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiSTrump: Niemcy zakładnikiem Rosji. Relacja korespondenta TVN24 BiS
 • "Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla bezpieczeństwa Polski""Kierunek, w którym zmierza Sojusz Północnoatlantycki jest dobry dla...
 • Andrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATOAndrzej Duda wyleciał we wtorek do Brukseli. Weźmie udział w szczycie NATO
 • "Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie"Najpoważniejszy test dla Sojuszu". Trump z wizytą w Europie
Foto: PAP/EPA/CHRISTIAN BRUNA | Video: tvn24 Prezydent Andrzej Duda podczas szczytu NATO

Potrzebujemy sprawnych procesów decyzyjnych i sprawnych procesów dowodzenia - mówił w środę dziennikarzom prezydent Andrzej Duda przed rozpoczęciem dwudniowego szczytu NATO w Brukseli. Jak podkreślił NATO jest jednością i nie ma rozdźwięków w "przestrzeni euroatlantyckiej".

Prezydent podkreślił, że rozmowy na szczycie NATO będą dotyczyły m.in. wzmocnienia i usprawnienia procesów decyzyjnych, które mają się przełożyć na to, że obrona w sytuacji kryzysowej będzie realizowana sprawnie.

Wyraził nadzieję, że tegoroczny szczyt Sojuszu Północnoatlantyckiego będzie kontynuował proces rozpoczęty na szczytach w walijskim Newport i w Warszawie i że nadal realizowany będzie proces dostosowywania NATO do zmieniających się warunków bezpieczeństwa, a przede wszystkim, że NATO będzie wzmacniane.

- Potrzebujemy sprawnych procesów decyzyjnych i sprawnych procesów dowodzenia, które w efekcie mają się przełożyć na to, że obrona - gdyby była taka potrzeba w sytuacji kryzysowej czy wręcz wojennej - będzie rzeczywiście realizowana sprawnie - mówił Duda.

Prezydent zaznaczył, że w trakcie szczytu obecni będą przedstawiciele m.in. Gruzji i Ukrainy. - Liczę na to i wierzę w to, że prędzej czy później staną się częścią euroatlantyckiej wspólnoty w pełnym tego słowa znaczeniu, nie tylko w znaczeniu przyjaźni, ale także w znaczeniu po prostu bycia członkami Sojuszu - powiedział.

Na czwartek jest zaplanowane spotkanie Dudy z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Duda podkreślił znaczenie strategii 360 stopni, czyli "patrzenia na wszystkie kierunki". - Nie tylko wschodnia flanka, czyli ta, na której znajduje się Polska, ale także południe, gdzie polscy żołnierze są obecni w ramach walki przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, czy w ramach koalicji antyterrorystycznej, choćby w Afganistanie - podkreślił.

Duda ocenił, że szczyt pokaże jedność "w przestrzeni euroatlantyckiej". - Wszyscy ci, którzy mieliby jakiekolwiek zakusy na zakłócenie światowego bezpieczeństwa, muszą widzieć, że NATO jest jednością, że jesteśmy razem, że nie ma żadnych rozdźwięków w przestrzeni euroatlantyckiej - mówił prezydent.

- Będziemy sprawnie realizowali proces adaptacji NATO do zmieniających się warunków. Będziemy pokazywali, że NATO żyje - dodał.

Nowe zakupy dla polskiej armii

Andrzej Duda w rozmowie z dziennikarzami poinformował także, że w ciągu najbliższego miesiąca, półtora dojdzie do "nowych zakupów" dla polskiej armii. - Plan modernizacji i dozbrajania polskiej armii jest realizowany. Tutaj mogę to z pełną odpowiedzialnością powiedzieć - proszę się nie obawiać - podkreślił prezydent.

Przypomniał również o przyjętej przez parlament ustawie, która przewiduje m.in. stopniowe podniesienie do 2030 r. wydatków Polski na obronność z 2 proc. do 2,5 proc. PKB.

- Tutaj na forum Sojuszu robi ogromne wrażenie, bo to jest bardzo poważna decyzja - przekonywał prezydent.

Zapewnił również, że "nie ma obawy, jeśli chodzi o nasze wydatki w przyszłości". - Jestem przekonany, że ta kwota - która jest przewidziana do wydania naszymi zobowiązaniami, czyli 2 proc. - zostanie wydana - powiedział Andrzej Duda.

Źródło: PAP/Reuters Nakłady na obronność państw NATO

Duda o wypowiedzi Trumpa

Odnosząc się do środowej wypowiedzi prezydenta USA Donalda Trumpa, który stwierdził, że Niemcy są zależne od Rosji, prezydent powiedział: - Potrzebujemy dywersyfikacji dostaw i to jest jeden z najważniejszych celów Unii Europejskiej w sektorze energetycznym.

- To przykre, gdy Niemcy zawierają ogromne umowy z Rosją dotyczące ropy i gazu, podczas gdy powinny być przeciwko Rosji. Niemcy płacą Rosji miliardy dolarów rocznie. Chronimy Niemcy, chronimy Francję, chronimy te wszystkie kraje, a one zawierają umowy na rurociągi z Rosji, wpłacając do jej skarbca miliardy dolarów - mówił Trump w Brukseli podczas spotkania w środę rano z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

Trump wskazał przy tym Polskę jako kraj, "który nie przyjąłby gazu" od Rosji, bo nie chce być "jej zakładnikiem". - Niemcy to zakładnik Rosji, pozbyli się elektrowni węglowych, elektrowni atomowych, biorą ogromne ilości ropy i gazu z Rosji. To coś, czemu trzeba się przyjrzeć, to coś bardzo nieodpowiedniego - mówił.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Brukselski szczyt NATO

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje